powołanie jot w OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: manio » ndz 02 paź 2016, 00:35

Witam
Sprawa powołania JOT jest przez niektórych tematem bardzo drażliwym (dla mnie osobiście kiedyś też była fanaberią), ale z biegiem czasu stała się rzeczą naturalną, spróbuję to wytłumaczyć na "chłopski rozum".
Najważniejsza idea wg mnie przyświecająca utworzeniu JOT to "oddzielenie", wytyczenie, wskazanie ludzi, którzy z pośród wszystkich członków danej OSP mogą a przede wszystkim chcą uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych od pozostałych członków, którzy nie mogą w nich uczestniczyć z różnych względów np. formalnych; bo nie chcą działać podczas akcji; bo nie mogą działać podczas akcji np. ze względów zdrowotnych; bo chce uczestniczyć np. tylko w życiu kulturalnym OSP orkiestra, itp.
JOT to wyznaczona przez naczelnika (może być przez lub w porozumieniu z zarządem lub przez walne zebranie) grupa ludzi, która może działać podczas akcji ratowniczo gaśniczych musi spełniać określone wymagania formalne np. wiek, posiadać przeszkolenie, aktualne badania lekarskie, ubezpieczenie; musi też posiadać odpowiednie predyspozycje psychofizyczne,(które w przeciwieństwie do PSP- cały proces naboru, powinien wyłowić i zaakceptować naczelnik po konsultacjach z zarządem, wywiadem z osobami znającymi "delikwenta").
Podsumowując w każdej OSP jest grupa ludzi, która wyjeżdża do akcji (zakładając że spełnia w/w wymagania), jeżeli na walnym zebraniu zatwierdzimy ten fakt odpowiednim protokołem to mamy JOT, który już prawnie wskazuje osoby z OSP mogące brać udział w działaniach r-g i dzięki temu m.in. PSP, wie kto jest "strażakiem", a gmina wie na kogo łożyć pieniądze za wyjazdy etc, a kto jest tylko członkiem stowarzyszenia pt. Ochotnicza Straż Pożarna w ...
Pozdrawiam

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: karol1118 » ndz 02 paź 2016, 16:48

I co to daje w każdej osp sa członkowie czynnii ,honorwi oraz wspierający ,oraz mogący brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych ! Każda Osp w ksrg taka listę druhów którzy mają wszystkie wytyczne spełnione do brania udziału w akcjach powinna powiesić na ścianie ,więc pytam po co robić jakieś ceregiele z powolaniem Jotu ??? Za mało papierologii macie w Osp ,na szczęście ten Jot nie przyjął sie w województwie mazowieckim...
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

sstasieks
Posty: 4
Rejestracja: ndz 20 lis 2016, 20:02
OSP (gm., woj.): OSP Głowaczów. Woj. Mazowieckie
Lokalizacja: Głowaczów
Status: Offline

Re: powołanie jot w OSP

Post autor: sstasieks » ndz 20 lis 2016, 21:49

U nas w OSP (woj. mazowieckie) statut jasno określa, że uchwałą powołuje się JOT, którego kierowaniem zajmuje się jednoosobowo Naczelnik. W JOT sią Ci członkowie OSP, którzy mają badania lekarskie, skończone 18 lat i uprawnienia do wyjazdów, a co najważniejsze - chcą do nich jeździć. Ot cały JOT. Jedyne co, to powstała uchwała określająca kto jest w JOT. Wisi też kartka w garażu, kto z JOT jakie posiada przeszkolenie.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ