Strona 1 z 1

Brak hamulca ręcznego.

: pn 05 gru 2016, 22:56
autor: akbeg1899
Witam. Ostatnio w naszym GBA Mercedes Benz wystąpiła awaria hamulca ręcznego. Gdy go odpalimy wyjedziemy kawałek z remizy to chwyta ręczny. Po przejechaniu kilkuset metrów po zaciągnięciu hamulca ucieka powietrze i nie ma hamulca. Podnieslismy kabinę i natrafilişmy na jeden wolny przewód, przez który ucieka powietrze. Ale ten przewód chyba powinien być wolny. Czy ktoś może podpowiedzieć jaka może być przyczyna takiej awarii?

Re: Brak hamulca ręcznego.

: wt 06 gru 2016, 14:22
autor: krystianl21
Raczej ten przewód nie powinien byc wolny. Napisz coś więcej co to za samochód

Re: Brak hamulca ręcznego.

: wt 06 gru 2016, 14:34
autor: wojtek-dzpl
Więcej informacji: Rok produkcji ,dokładny model i fotkę wysokiej rozdzielczości jak możesz wykonać przewodu i tego co znajduje się obok .

Zaślep przewód o ile nie pasuje do jakiegoś innego przewodu,końcówki lub zbiornika i poczekaj co się dzieje.
Powinien nabić powietrze w granicach 7- 10Mpa. Szczelność sprawdź jak napompuje powietrze wciskasz hamulec i trzymasz: obserwując czy spada ciśnienie w układzie. Następnie hamulec ręczny.
Przyczyn może być wiele,np zużycie.
Pamiętać również trzeba że w okresie zimowym częściej trzeba odwadniać układ poprzez spuszczenie wody z zbiorników. Jeśli są zamontowane osuszacze a powinny być należy je wymienić przed zimą.
Aby osuszacz sprawnie działał należy przed pierwszymi mrozami wymienić w nim wkład. Zapobiegnie to formowaniu się kryształków lodu w układzie pneumatycznym i blokowaniu zaworów (w skrajnych przypadkach może nawet dojść do ich rozsadzenia)WABCO.

Re: Brak hamulca ręcznego.

: wt 06 gru 2016, 20:09
autor: akbeg1899
Dzięki za zainteresowanie. Nasze auto to Mercedes Benz 1226 AF rok 1978. Niestety zdjęć nie posiadam na tą chwilę może jutro uda się coś zrobić. Jutro też będziemy szukać jak odwodnić układ.

Re: Brak hamulca ręcznego.

: wt 06 gru 2016, 21:51
autor: jgk
Idąc po przewodzie dojdziesz gdzie on dochodzi jeśli do "klamki"zaworu ręcznego to on może być przyczyną.
Powietrze schodzi na zaciągniętym ręcznym cz tylko na spuszczonym jak chcecie jechać?

Re: Brak hamulca ręcznego.

: śr 07 gru 2016, 07:34
autor: akbeg1899
Tylko na zaciągniętym ręcznym. Początkowo było takie chwilowe uciekanie powietrza a teraz niestety cały czas ucieka. Postaramy się odwodnić układ a później będziemy dalej myśleć.

Re: Brak hamulca ręcznego.

: śr 07 gru 2016, 09:36
autor: jgk
Odwodnienie w sumie niewiele pomoże na awarię z którą się borykacie. Nie znam tego modelu auta ale jak pisałem najprawdopodobniej padła właśnie klamka ręcznego chyba że okaże się inny zawór.Powinny dochodzić do niej 3 przewody z czego jeden ma za zadanie wypuszczać powietrze w odpowiednim momencie aby układ mógł działać.Najprawdopodobniej zaszło brudem i zaciął się w sobie nie domykając się właściwie przez co powietrze ucieka.Odwodnienie robi się aby pozbyć się wody o ile jest w układzie bo niekoniecznie musi być ale jeśli jest to nie dobrze.Dopóki auto stoi w ciepłym garażu nie będzie problemu natomiast przy dużych mrozach będąc na akcji może zamarznąć i nie ruszyć. Woda w układzie pneumatycznym powoduje uszkodzenia lub zablokowanie się zaworów kiedy zamarzną lub zardzewieją w środku elementy metalowe. Oczywiście woda powoduje też szybsze zużycie się elementów w zaworach przez co powstają nieszczelności.
Aby dokładniej pozbyć się wody są dostępne w sprzedaży dodatki w postaci płynów do układów pneumatycznych któe mieszają sięz nią mając za zadanie pomóc jej szybciej odparować i nie pozwolić zamarznąć.Możecie kupić i wlać do układu pneumatycznego auta a najlepiej gdyby udało się go wam wtłoczyć do układu od samego początku drogi powietrza.Ja wlewam płyn w przewód od kompresora. Nie samochodu !! Tylko takiego którym pompuje się koła i podpinam go zaraz za zaworem który spuszcza powietrze w samochodzie.Wcześniej spuszczam powietrze do zera z auta podpinam się do jego układu i tłocząc powietrze przy pomocy innego kompresora z tym płynem w przewodzie wpycham go w układ powietrzny auta dzięki czemu rozchodzi się po całym układzie. Jeśli nie dacie rady w ten sposób wlejcie go do zbiorników powietrznych odkręcając korki lub jakiś przewód zawsze pomoże jeśli faktycznie macie wodę w układzie.

Re: Brak hamulca ręcznego.

: czw 08 gru 2016, 12:15
autor: akbeg1899
W układzie nie było wody.
Najdziwniejsze jest to, że gdy nabijemy powietrza i wyjedziemy z remizy i zaciągniemy ręczny to działa. Gdy przejechałem jakieś 300metrów po zaciągnięciu ręcznego powietrze ucieka i ręcznego brak.

Re: Brak hamulca ręcznego.

: ndz 16 lip 2017, 22:24
autor: niko1990
A tam jest elektroniczne sterowanie? Sprawdzcie płyn w układzie i czy sie nie zapowietrzył.

Re: Brak hamulca ręcznego.

: śr 26 lip 2017, 12:33
autor: Stworek
Nie odważyłabym się jeżdzić bez hamulca ręcznego...