Strona 1 z 2

problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: czw 26 sty 2017, 19:38
autor: preses1985
witam druhów !

poniżej przedstawiam problem z wypłaceniem ekwiwalentu


2010 roku. jeden z moich członków przeszedł szkolenie podstawowe bez zaliczonej komory i taki kurs był ważny 2 lata i z uwagi na to iż ten kurs był już nie ważny musiał przystąpić jeszcze raz do całego kursu i tym razem zaliczył komorę wszystko ładnie pięknie ale gmina powiedziała że teraz nie wypłaci ekwiwalentu za szkolenie ponieważ było wypłacone w 2010 roku . Gmina tłumaczy się tym że jest taki przepis ... Bardzo proszę o info czy gmina ma rację ? proszę może o jakiś przepis który o tym mówi ?

z góry dzieki !!

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pt 27 sty 2017, 12:49
autor: marcin_op
w 2010 nie była wymagana komora na kursie podstawowym.

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pt 27 sty 2017, 14:10
autor: klepi
Można wiedzieć na jakiej podstawie piszesz że tam to szkolenie było ważne 2 lata?
Nigdy się nie spotkałem z terminem ważność szkoleń podstawowych

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pt 27 sty 2017, 17:47
autor: preses1985
W 2010 r. Kurs składał się z cz1 i 2 jeżeli nie zaliczył komory to miał vtylko zaliczona cz1 i mógł jeździć do zdarzeń przez 2 lata chyba ze w ciągu tych 2 lat zaliczył komorę to kurs stawał się bezterminowy .

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pt 27 sty 2017, 17:51
autor: Ochotnik1989
Przepisy nas zabija od środka.Wszystko co niby ma poprawić jakoś straży prowadzi do tego że coraz mniej osób może jeździć do działań.

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pt 27 sty 2017, 19:14
autor: Feniks
Dziwne... U nas komora weszła w skład szkolenia dopiero w 2016r. Wcześniej jej nie było - był co prawda 2 wyjazdy na komorę dymową i rozgorzeniową dla chętnych, ale jak wspomniałem - dla chętnych. Nie był to wymóg i nie miały nic wspólnego z kursem podstawowym. Nikt kto zaliczył szkolenie podstawowe przed 2016r nie musiał go u nas uzupełniać o komorę. Poza tym na obu wyjazdach był limit miejsc i nie starczyło ich nawet dla połowy JOTu i chętni musieli losować miejsca.

PS. O ile komorę rozgorzeniową uznaję jeszcze za sensowną i swoistą ciekawostkę, o tyle dymowa to wg mnie strata czasu.

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pt 27 sty 2017, 21:04
autor: preses1985
U nas 2010 roku tak jak pisałem kurs cz1 wazny 2 lata i cz2 komora...niby bez terminowo juz powtarzają egzamin z komory kto nie zaliczy zawieszony w swd .... o ile pamięć mnie nie myli 2013 r u nas . komora weszła już obowiązkowo kto nie zaliczył komory nie zaliczył kursu . Dziwne że każda chyba komenda rządzi się swoimi prawami powinien być jednakowy przepis

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: ndz 29 sty 2017, 19:23
autor: jgk
Wedle przepisów komora od 2016 obowiązkowa do ukończenia kursu podstawowego kolejne zaliczenie aby utrzymać uprawnienia ODO przed upływem 5 lat.

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pn 30 sty 2017, 06:58
autor: marcin_op
Przepisy są jedne w całym kraju a to że Twoja komenda sobie wymyśliła inaczej to już nadgorliwość osób tam pracujących. W 2010 komora nie była obowiązkowa, weszła w obowiązkowy zakres wraz z nowelizacją programu szkoleń w 2016 roku.
Komenda nie ma prawa sama sobie tworzyć przepisów, musi opierać się na przepisach odgórnych w tym wypadku wydanych przez KG PSP

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pn 30 sty 2017, 07:13
autor: preses1985
osoby które robiły kurs w tamtym okresie a nie zaliczyły komory nie mogą jeździć do zdarzeń a parę osób takich mam .....

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pn 30 sty 2017, 11:14
autor: kwas
Trochę namieszaliście Panowie.
Do 2006 r. jako takiego szkolenia z ODO nie było. Było robione przez komendy jako jakieś tam szkolenia własne.
System szkolenia z 2006 r. wprowadził szkolenie jako całość z możliwością podziału na dwie części. Ci którzy zrobili tylko I część nie mają uprawnień na ODO. Ci co zrobili całość lub najpierw I część a potem II część to mają uprawnienia na ODO.
Ci co do roku 2006 mieli szkolenie podstawowe a potem je uzupełnili o ODO zgodnie z systemem szkolenia z 2006 mają uprawnienia na ODO.
Ci co do roku 2006 mieli szkolenie podstawowe a potem nie uzupełnili je o ODO nie mają uprawnień na ODO. A ich uprawnienia są równoważne dla I części szkolenia wg systemu z 2006 r.
Ci co robią szkolenia wg systemu z 2016 r. już w pełnej liczbie godzin mają uprawnienia do ODO.
preses1985 pisze:osoby które robiły kurs w tamtym okresie a nie zaliczyły komory nie mogą jeździć do zdarzeń a parę osób takich mam .....
Osoby, które robiły kurs, gdzie nie było elementów ODO i nie zaliczali komory, czyli zrobili kurs I stopnia wg systemu szkolenia z 2006 r. lub zrobili szkolenie podstawowe przed 2006 ale nie uaktualnili go poprzez zrobienie szkolenia z ODO - mogą jeździć do zdarzeń. Ich wyszkolenie jest równoważne z I częścią szkolenia z 2006 r.

Podsumowując. Zgodnie z obowiązującym obecnie systemem szkolenia z 2016 r. - nie przeszedłeś komory wiec nie mogłeś skończyć kursu. Ale jak masz szkolenie na podstawie systemu z 2006 r. i zrobiłeś co najmniej kurs I stopnia to pomimo nie przejścia komory masz uprawnienia do uczestnictwa w działaniach ratowniczych.

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pn 30 sty 2017, 12:08
autor: kwas
preses1985 pisze:.... przeszedł szkolenie podstawowe bez zaliczonej komory i taki kurs był ważny 2 lata i z uwagi na to iż ten kurs był już nie ważny musiał przystąpić jeszcze raz do całego kursu i tym razem zaliczył komorę wszystko ładnie pięknie ale gmina powiedziała że teraz nie wypłaci ekwiwalentu za szkolenie ponieważ było wypłacone w 2010 roku.....
Trochę za mało informacji podałeś i coś mi tu nie pasuje. Po tym co opisujesz wnioskuję, iż w 2010 r. mógł robić szkolenie w 3 wariantach:
1. albo robił tylko I stopnia, gdzie nie było komory
2. albo robił szkolenie najpierw I stopnia, gdzie nie było komory. A potem II stopnia gdzie była komora.
3. albo robił szkolenie całe czyli I i II stopień gdzie była komora.

Teraz dalej dlaczego nie zaliczył komory?:
1. bo nie było komory wcale bo robił szkolenie tylko I stopnia?
2. bo nie było komory, bo ktoś zawalił i kursanci jej nie przechodzili a szkolenie było II stopnia lub jako całość (I stopnia i II stopnia)?
3. bo po prostu nie zdał zajęć na komorze?

Teraz dalej zgodnie z systemem szkolenia z 2016 r.
1. jeśli zrobił szkolenie tylko I stopnia to teraz aby dorobić sobie ODO musi przejść całe szkolenie.
2. jeśli zrobił szkolenie II stopnia lub jako całość (I stopnia i II) a nie było komory, bo ktoś zawalił i kursanci jej nie przechodzili to zajrzyj w zaświadczenie ze szkolenia co jest zapisane
3. jeśli zrobił szkolenie i jego nie zdał to nie ma żadnych kwalifikacji.

I teraz co do wypłaty ekwiwalentu
1. jeśli zrobił szkolenie tylko I stopnia to teraz aby dorobić sobie ODO musi przejść całe szkolenie - to gmina powinna zapłacić za całe szkolenie. Chyba że część szkolenia odbywa się w formie e-lerningu to wypłaca ekwiwalent tylko za część szkolenia na którym fizycznie uczestniczył.
2. jeśli zrobił szkolenie II stopnia lub jako całość (I stopnia i II) a nie było komory, bo ktoś zawalił i kursanci jej nie przechodzili to zajrzyj w zaświadczenie ze szkolenia co jest zapisane - to nie ma ekwiwalentu bo ma skończony kurs
3. jeśli zrobił szkolenie i jego nie zdał to i nie ma żadnych kwalifikacji - to jeśli dostał ekwiwalent za kurs którego nie zdał to ja się pytam dlaczego skoro go nie skończył. I tu gmina ma rację. Nie można płacić dwa razy za to samo. Inaczej to ludziska szli by na kurs, nie zdawali a brali kasę.

A co do podstawy prawnej to opisuje to ustawa o ochronie przeciwpożarowej.

Po za tym nie ma czegoś takiego jak ważność szkolenia. Wyjątkiem jest KPP.

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pn 30 sty 2017, 21:38
autor: preses1985
2010 ROKU kurs składał się z cz1 i cz2 nie zaliczył komory co nie uprawniało go do przystąpienia do egzaminu praktycznego egzamin dla niego składał się tylko z części pisemnej która została zaliczona .....po upływie jakoś 2-3 lat nie mógł jeździć do zdarzeń ponieważ nie uzupełnił komory . w zeszłym roku na jesień ponownie przeszedł cały kurs i wszystko zaliczył pozytywnie ..... zastanawiam się tylko czy musiał uczestniczyć w całym kursie czy tylko w jego jakiejś części ale gmina skierowała go na cały .......

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: pn 30 sty 2017, 21:45
autor: preses1985
ok może ma gmina rację może i nie ma po prostu nie wiem .........ale jeżeli ma to powinna o takim fakcie kursanta poinformować przed przystąpieniem do kursu .......wtedy pewnie nie skorzystał by z kursu i nie brał by bezpłatnych urlopów ..... i nie był by z wypłatą w plecy ......

Re: problem z wypłaceniem ekwiwalentu

: wt 31 sty 2017, 07:31
autor: kwas
preses1985 pisze:.........ale jeżeli ma to powinna o takim fakcie kursanta poinformować przed przystąpieniem do kursu .......
A on sam nie mógł się zainteresować?
A jak wziął kasę za pierwszy kurs którego nie zdał to nie poczuwał się do tego, że wziął kasę za coś czego nie uzyskał?
U mnie nie mamy takiego problemu. Jest jasno określone. Ekwiwalent za szkolenie wypłacany jest po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego zaliczenie kursu.
preses1985 pisze: .....po upływie jakoś 2-3 lat nie mógł jeździć do zdarzeń ponieważ nie uzupełnił komory ...
Dobrze zrozumiałem? Po kursie po upływie 2 - 3 lat nie mógł już jeździć bo nie uzupełnił komory? A przez ten okres jeździł?