Kierowanie ruchem drogowym

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
PiotrG
Posty: 185
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: PiotrG »

Witam
Ciekawe czy ZG ZOSP RP wie o tym projekcie rozporządzenia?:
http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/121/ ... 2008_.html
Jakoś znowu nie są ujęci strażacy OSP :cry:
Może w fazie uzgodnień da się to jeszcze uzupełnić?
Pozdrawiam

CUDIK
Posty: 12
Rejestracja: czw 19 cze 2008, 16:16
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: CUDIK »

Witam z tego co mi wiadomo to OSP Nie powinna kierować ruchem od tego jest sekcja ruchu drogowego ( policja) nie straż aczkolwiek kolega który był na szkółce takie uprawnienia zrobił podejrzewam że nie długo i w OSP bedą podobne kursy przeprowadzać.

Topic author
PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: PiotrG »

Tylko, aby takie kursy dla ochotników miały sens, to najpierw ochotnicy muszą mieć podstawę prawną do kierowania ruchem a raczej dawania poleceń i sygnałów uczestnikom ruchu lub innym osobom znajdującym się na drodze, czego na dzień dzisiejszy nie posiadają.
Samo ukończenie kursu, bez podstawy prawnej możliwości wykonywania tych czynności na drodze, nic formalnie nam nie daje (poza, oczywiście, wiedzą jak dawać polecenia i sygnały na drodze).
Może zmieią to w tym rozporządzeniu albo ustawie, której projekt będzie omawaiany 08.07.2008 r. w komisji sejmowej.
Pozdrawiam

motyl73
Posty: 9
Rejestracja: czw 22 maja 2008, 18:41
Lokalizacja: OSP Święcice
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: motyl73 »

Z tym kierowaniem ruchem to się zgadzam,że policja powinna to robić (ostatnio miałem przypadek jako dowódca akcji)moi koledzy stali 4,5 godziny kierowali ruchem a policja stała i nic nie robiła to jeszcze dostałem pozew do sądu grodzkiego za to,że mi się wyrwało trochę słów wulgarnych na kolesia,który chyba był najdźgany bo by mi rozjechał jednego z kolegów a drugi znowu rozjechał nam pachołek koło policjanta.Nawet nic ten policjant nie zareagował . To jest dla mnie bardzo śmieszne :D :D :D

Topic author
PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: PiotrG »

To kolego się ciesz, że nikt sobie np. nie porysował lakieru od przejechanego pachołka, bo mógłbyś jeszcze odpowiadać za uszkodzenie mienia i płacić za lakiernika.
Nie mając prawnej możliwości podawania sygnałów i poleceń znajdującym się na drodze (kierowania ruchem) nie możesz tego robić (nawet posiadając odpowiednie przeszkolenie).
Koleś który sobie jechał i nie słuchał kierującego ruchem strażaka pewnie wie, że ochotnicy nie mają do tego prawa.
A to, że mało nie przejechał strażaka to świadczy o złym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia (niestety).
Mając miękkie serce (puszczając ruch) teraz musisz mieć twardą D.... i niepotrzebnie się tłumaczyć z tego co powinni robić POLICJANCI.
Najlepszym dla nas rozwiązaniem jest całkowite zamknięcie ruchu przez np. zastawienie drogi samochodem (zabezpieczam miejsce zdarzenia) i niech sobie kierowcy krzyczą i dzwonią na Policję.
A jeśli Policja chce ruch udrożnić to niech to zrobią ONI. My nie mamy do tego (puki co) żadych uprawnień :!:
I to wcale nie jest śmieszne, bo wyręczając kolesiów w radiowozie musisz się teraz fatygować do sądu.
Nie wyręczajmy innych z roboty, której my nie powinniśmy robić, bo nikt nam za to nie podziękuje a tylko można mieć z tego powodu kłopoty.

motyl73
Posty: 9
Rejestracja: czw 22 maja 2008, 18:41
Lokalizacja: OSP Święcice
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: motyl73 »

Dzięki za odpowiedź ale jakoś muszę z tego wybrnąć.Jeszcze nie wiem jak ale się pomyśli.

Topic author
PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: PiotrG »

Nie wiem na ile ci to pomoże, ale :
1) zgodnie z art. 25 ust. 1 ustaw o ochronie przeciwpożarowej pkt. 2) "kierujący działaniem ratowniczym może wstrzymać ruch drogowy oraz wprowadzić zakaz przebywania osób trzecich w rejonie działania ratowniczego"
2) art. 27 pkt. 2 ustawy o ochronie ppoż. "z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych korzystają strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkowie ochotniczych straży pożarnych biorący udział w działaniu ratowniczym lub wykonujący inne zadania związane z ochroną przeciwpożarową" (Art. 226. § 1. kodeksu karnego: "Kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.").
Nie wiem jak było u ciebie, ale jak i on ciebie znieważył to korzystasz z ochrony przewidzianej jak dla funkcjonariusza publicznego.

Pozdrawiam i powodzenia

motyl73
Posty: 9
Rejestracja: czw 22 maja 2008, 18:41
Lokalizacja: OSP Święcice
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: motyl73 »

Słuchaj u mnie było tak,że ja powiedziałem to do kogoś kto by wyjechał na mojego kolegę,który kierował ruchem a nikt nikogo nie znieważył-ani ja policjanta ani policjant mnie.Dziękuje ci i ja również pozdrawiam.Jak to się zakończy to dam ci znać-chyba,że jeszcze możesz coś podpowiedzieć :?: Z góry dzięki.

Topic author
PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: PiotrG »

Witam
Od dziś mamy prawo dawać sygnały i polecenia innym uczestnikom ruchu na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratpowniczej.
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/449/5937/
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/593 ... azuje.html
Teraz tylko musimy przejść odpowednie szkolenie.
Pozdrawiam

prezokomendant
Posty: 28
Rejestracja: ndz 27 lip 2008, 16:17
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: prezokomendant »

I z czego tu się cieszyć ? Dołożyli nam kolejne zadanie. Skoro mamy wyręczać policję, to może dadzą nam jeszcze "suszarki" - prynajmniej zarobimy na nowy sprzęt ..? Moja jednostka ma średnio 100 akcji rocznie, z tego 3/4 to wypadki i kolizje drogowe (trasa DK11). Chociaż w policji mam kolegów i krewnych, ale ich procedury działania są dołujące. Coś ostatnio słyszałem o reaktywowaniu "ORMO" - dobry pomysł. Skoro Straż może być państwowa i ochotnicza, to dlaczego nie policja? Może nareszcie zaczną się wyrabiać.

Topic author
PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: PiotrG »

Kolego w sumie masz rację, ale i tak to robiliśmy tylko bez podstawy prawnej.
Teraz mamy podstawę prawną i nikt nie może nam zarzucić, że dajemy bezprawnie polecenia i sygnały uczestnikom ruchu na drodze np. podczas wypadku (a często się to zdarzało i co niektórzy kierowcy wogóle nie słuchali poleceń strażaków i sobie dalej jechali).

desperado
Posty: 2
Rejestracja: śr 06 sie 2008, 16:28
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: desperado »

Witam! Ostatnio byłem świadkiem jak Strażacy z OSP zabezpieczali imprezę masową. Ich praca m.in. polegała na kierowaniu ruchem tj. wpuszczaniu aut na teren imprezy, z tym że na podobno jakieś zaproszenia a reszta ludzi najzwyczajniej musiała się zadowolić parkingiem oddalonym o jakieś 1,5 km. Z moich obserwacji wynikło, iż wpuszczali oni tego kto im się podobał lub znajomych. Na moje pytanie dlaczego nie wpuszcza Pan innych użytkowników Szanowny Jegomość bardzo się oburzył, nie mówiąc o tym że był już troszkę na gazie... na pytanie o upoważnienie do kierowania ruchem nie będę mówił co usłyszałem (cenzura). I jest problem, nie chodzi mi o to że musiałem iść kawał drogi a na miejscu się okazało, że jest full wolnego miejsca, tylko o to czy Strażacy z OSP powinni byś zaprzęgani do takiej roboty. Daje się zauważyć ze taki proceder jest zauważalny wszędzie, Wójt wysyła "swoich" Strażaków do odwalania roboty za ochroniarzy którzy w tym czasie akurat sobie smacznie drzemią w samochodzie lub figlują z napotkanymi laskami, a nasi chłopcy nie potrzebnie narażają zamiast zachować gotowość bojową. Jeśli macie podobne uwagi to piszcie, może coś wymyślimy żeby to zakończyć.

Topic author
PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Kierowanie ruchem drogowym

Post autor: PiotrG »

Kolega ma rację. Nie powinniśmy wyręczać organizatorów w zabezpieczaniu ich imprez - tu chyba ochroniarze powinni spełniać odpowiednie kwalifikacje, których ochotnicy raczej nie mają (ochotnicy praktycznie za darmo zabezpieczają imprezy). Rzeczywistość jednak jest taka jaka jest i strażacy wójtowi raczej pomogą i nie odmówią :? .
Co do kierowania ruchem to mamy uprawnienie jedynie podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej po odspowiednim przeszkoleniu - samo zabezpieczanie imprezy nie jest prowadzeniem akcji ratowniczej bo jest to raczej wykonywanie usługi na rzecz organizatora imprezy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat