Stopni strażackie

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
mario7501
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 30 kwie 2008, 20:53
Status: Offline

Stopni strażackie

Post autor: mario7501 »

Mam pytanie po jakich kursach zdobywa się poszczególne stopnie w osp tzn. st.strażak ,dowódca roty, pomocnik dowódcy roty itd.

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Re: Stopni strażackie

Post autor: Zipo »

Witam
Z tego co ja wiem nie jest to chyba nigdzie nieuregulowane, powinniście przyjąć własny system i uporządkować to we własnym zakresie, najlepiej z wyczuciem tak aby pokrywało się jakoś ze szkoleniami. Np.:
-długi staż w OSP - starszy strażak
-szeregowców OSP część 1 - starszy strażak
-szeregowców OSP część 2 lub część 1 + kursy dodatkowe < np. pilarzy, obsługi aparatów powietrznych> - dowódca roty
-dowódców - pomocnik dowódcy sekcji
-kurs dowódców + odpowiednie doświadczenie oraz kursy dodatkowe - dowódca sekcji
-kurs naczelników - pomocnik dowódcy plutonu
-kurs naczelników + doświadczenie/staż na poprzednim stanowisku - dowódca plutonu

Sądzę że powinno to zostać uregulowane prawnie, jestem skory do przygotowania takiego dokumentu :D
'czasami poprostu brakuje kamieni..."

fireman 998
Posty: 19
Rejestracja: śr 03 sty 2007, 20:53
Lokalizacja: Łubnice City
Status: Offline

Re: Stopni strażackie

Post autor: fireman 998 »

No właśnie panowie jakby ktoś wiedział o jakimś zapisie w ustawie lub w regulaminie o tych stopniach strażackich w OSP to bym był bardzo wdzięczny :wink: z resztą jak widze to nie tylko ja :lol: jestem ciekaw jak to jest uregulowane....

strazak5
Posty: 40
Rejestracja: ndz 11 paź 2009, 22:38
OSP (gm., woj.): woj.mazowieckie
Status: Offline

Re: Stopni strażackie

Post autor: strazak5 »

Zipo pisze:Witam
Z tego co ja wiem nie jest to chyba nigdzie nieuregulowane, powinniście przyjąć własny system i uporządkować to we własnym zakresie, najlepiej z wyczuciem tak aby pokrywało się jakoś ze szkoleniami. Np.:
-długi staż w OSP - starszy strażak
-szeregowców OSP część 1 - starszy strażak
-szeregowców OSP część 2 lub część 1 + kursy dodatkowe < np. pilarzy, obsługi aparatów powietrznych> - dowódca roty
-dowódców - pomocnik dowódcy sekcji
-kurs dowódców + odpowiednie doświadczenie oraz kursy dodatkowe - dowódca sekcji
-kurs naczelników - pomocnik dowódcy plutonu
-kurs naczelników + doświadczenie/staż na poprzednim stanowisku - dowódca plutonu

Sądzę że powinno to zostać uregulowane prawnie, jestem skory do przygotowania takiego dokumentu :D
Też kolego jestem podobnego zdania. I dlatego stwożyłem niedawno podobny do ciebie sposów nadawanie stopni w OSP i byłem ciekaw co inni na to. Myślę że może się to przyjąć.

Ten temat ostatnio budzi wątpliwości. A mianowicie w żadnej jednostce z tego co wiem niema sposobu nadawania Stopni Strażaka. Wiadomo tylko jak nadać stopnie Funkcyjne jak np. Prezes, czy też Naczelnik , Sekretarz. To jest wiadomo.
Ja opracowałem przykładowy sposób nadawania Stopni w OSP tych pozostałych jak np. Starszy Strażak. Chciałem prosić o opinie czy wam się to podoba czy może coś w tym zmienić.

Nadawanie Stopni w OSP - za co można dostać wyższy stopień w OSP

1) Strażak - zapisanie się do Ochotniczej Straży Pożarnej

2) Starszy Strażak - ukończenie kursu strażak szeregowy
- ukończone „Szkolenia podstawowego strażaków i ratowników
OSP- Część I”
- strażak po stażu w jednostce 10 lat

3)Dowódca Roty - ukończenie „Szkolenia podstawowego strażaków i ratowników
OSP- Część II”( Aparaty powietrzne i Pierwsza pomoc)

4) Pom. Dow.Sekcji - ukończenie dodatkowego „Szkolenia Ratowników Medycznych ” i staż 5 lat
- ukończenie dodatkowych szkoleń- specjalistycznych i staż 5 lat

5) Dow. Sekcji - ukończenie „Szkolenia Dowódców”

6) Pom.Dow.Plutonu - Strażak który ukończył Szkolenie Naczelników

7) Dow. Plutonu - Naczelnik Straży mający Szkolenie Naczelników
- Zastępca- Naczelnika Straży mający Szkolenie Naczelników.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat