Strona 1 z 1

PINSY OSP

: pt 03 maja 2019, 14:50
autor: damiano20
Czołem Druhny i Druhowie.

Mam strażackie pytanie, zakupiłem swoim ochotnikom na Dzień Strażaka PINSY OSP(chyba tak to się nazywa) ale teraz mam pytanie, żeby to wyglądało regulaminowo to w którym miejscu na mundurze galowym mają sobie to przymocować ?

Z tego co się domyślam to mankiet prawej kieszeni ale nie jestem pewien w którym miejscu dokładnie proszę o jakies wyjasnienie i zdjęcia.

https://www.google.pl/search?q=pins+osp ... NzP1Nr27IM:

Re: PINSY OSP

: ndz 05 maja 2019, 11:20
autor: damiano20
Pomoże ktos ?

Re: PINSY OSP

: ndz 05 maja 2019, 13:43
autor: TadekB
Zajrzyj na stronę zosprp.pl do zakładki regulaminy > umundurowanie . załącznik 1.
Wszystko ładnie opisane.

Re: PINSY OSP

: pn 06 maja 2019, 14:01
autor: damiano20
No właśnie problem w tym że nie ma tam tego czarno na białym napisane.

Re: PINSY OSP

: śr 08 maja 2019, 10:09
autor: TadekB
Jest. Załącznik 1, pkt. 5.1., w szczególności podpunkt c.
W praktyce wygląda to tak:
Odznaki można nosić na klapie prawej górnej kieszeni kurtki mundurowej (dla kobiet - odpowiedniku położenia tego miejsca) - po jednej na lewo i prawo od guzika oraz jedną (pomiędzy guzikiem a środkiem munduru) na klapie lewej górnej kieszeni (dla kobiet - odpowiednio). Razem - trzy odznaki. Zaczynamy od lewej strony klapki prawej kieszeni (między guzikiem a krawędzią klapki od strony środka munduru). Jeśli lewa strona klapki prawej kieszeni jest już zajęta dla odznaki "za wysługę lat", to wieszamy po prawej stronie tej klapki. Jeśli i tam jest zajęte - po prawej stronie lewej klapki. Jeśli i tam jest zajęte - nie wieszamy wcale. Regulamin zezwala na noszenie trzech odznak. Albo coś trzeba zdjąć, aby powiesić nową, albo nie wieszać wcale. I jeszcze jedno - położenie "prawa, lewa" określamy stojąc w mundurze, a nie patrząc na kogoś w mundurze.
Jaśniej nie potrafię. Wystarczy poczytać regulamin i artykuły pod nim na stronie www Związku. Uwaga - z regulaminu mundurowego jakiś czas temu zniknął zapis o noszeniu dodatkowych trzech odznak regionalnych nad klapką prawej kieszeni - nosi się tam teraz identyfikator.

Na marginesie - pinsy OSP, ZOSP nosi się z reguły na ubraniu cywilnym (np. w klapie marynarki), aby podkreślić, że jest się strażakiem. Gdy jest się w mundurze, to z daleka widać, kim się jest. Nie bardzo kumam, po co dodatkowe symbole do munduru? Chyba, że do PSP - wtedy rozumiem.