Służba w wojsku a wyjazd w OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
Iwan
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 31 sty 2022, 20:42
OSP (gm., woj.): Wojciechy (gm.Bartoszyce)
Status: Offline

Służba w wojsku a wyjazd w OSP

Post autor: Iwan »

Dobry wieczór. Miałem dziś nietypową sytuacje w pracy. Służę w OSP oraz służę jak żołnierz zawodowy. Miałem wyjazd z OSP nad ranem do Pani, która musieliśmy przenieść na noszach przez pola do karetki, trochę z tym zeszło, a w nocy jeszcze jeździliśmy do powalonych drzew na drodze. Byłem zmęczony i już spóźniony do pracy do której mam 100 kilometrów. Koledzy ze straży, z którymi byłem na akcji powiedzieli, że przysługuje mi odpoczynek po akcji. Sprawdziłem te informację w internecie i zobaczyłem, że rzeczywiście jest ustawa iż po działaniach przysługuje mi 11 godzin przerwy. Zadzwoniłem do dowódcy w wojsku i wytłumaczyłem sytuację. Gdy poszedłem do PSP żeby wypisali mi zwolnienie zadzwonił mój dowódca, że jednak nie przyjmą tego zwolnienia i że muszę najpierw uzyskać zgodę dowódcy brygady na to że służę w OSP i mogą być takie sytuacje , że nie będzie mnie w pracy związku z wyjazdami. Wcześniej mówiłem, że służę w OSP. W PSP powiedzieli, że to jest dziwna sytuacja iż nie chcą przyjąć mego zwolnienia. Moje pytanie brzmi czy jest to zgodne z prawem oraz przepisami, że wojsko nie chciało przyjąć mojego zwolnienia ze straży i czy rzeczywiście potrzebuje zgody na działania w OSP?

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: Służba w wojsku a wyjazd w OSP

Post autor: dawid_a »

Iwan pisze: pn 31 sty 2022, 21:05... i że muszę najpierw uzyskać zgodę dowódcy brygady na to że służę w OSP i mogą być takie sytuacje , że nie będzie mnie w pracy związku z wyjazdami. Wcześniej mówiłem, że służę w OSP. W PSP powiedzieli, że to jest dziwna sytuacja iż nie chcą przyjąć mego zwolnienia. Moje pytanie brzmi czy jest to zgodne z prawem oraz przepisami, że wojsko nie chciało przyjąć mojego zwolnienia ze straży i czy rzeczywiście potrzebuje zgody na działania w OSP?
Nie wiem jak jest w wojsku ale wiem jak jest w innej służbie MSWiA.
Najpierw kwit że wstąpiłeś do stowarzyszenia krajowego a potem co roku (bo zgoda jest na 12miesięcy) w formie wniosku:
(i tutaj lecę już z pisma składanego u nas np w tym roku):
zwracam się z wnioskiem o wyrażenie zgody na podjęcie zajęcia zarobkowego poza służbą polegającego na świadczeniu pracy w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w XXXX, położonej pod adresem XXXXX XX-XXXX poczta, (8425Z, ochrona przeciwpożarowa-to z regonu, u nas też to chcą). Wymiar czasu zależny jest głównie od ilości wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych i ewentualnych ćwiczeń/spotkań (bo wymów jest żeby to określić). Pragnę nadmienić, iż w latach poprzednich nie przekraczało to XX godzin miesięcznie, o ile takowe wyjazdy/ćwiczenia były w danym miesiącu. Nie planuję, aby czas poświęcony na tę pracę uległ zwiększeniu ponad te XXX godziny miesięcznie w roku 2022. Jednocześnie chciałbym zapewnić, iż podczas pracy w Ochotniczej Straży Pożarnej będę kreował właściwy wizerunek (nazwa formacji MSWiA), umacniał współpracę z innymi służbami oraz społeczeństwem.
Dodatkowo informuję, iż wskazane we wniosku zajęcia zarobkowe będę realizował przez okres 12 miesięcy od dnia uzyskania zezwolenia.
Wymienione zajęcia wykonywał będę tak jak do tej pory czyli poza służbą, w czasie wolnym a wykonywanie ich nie będzie kolidować z moimi obowiązkami funkcjonariusza.


Fajnie jest to też opisane tutaj: https://gazeta.policja.pl/997/archiwum- ... wista.html

drużynowy
Posty: 750
Rejestracja: sob 20 lis 2021, 14:50
OSP (gm., woj.): Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimie
Status: Offline

Re: Służba w wojsku a wyjazd w OSP

Post autor: drużynowy »

Niestety na tych kwestiach ja się całkowicie nie znam więc również bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć jakie są informacje w naszym regionie. Teraz już dokładnie wiem, że wiadomości poznań policyjne są na pewno bardzo fajnym rozwiązaniem i jeśli chodzi o mnie to ja również się nimi interesuję.

Olek36
Posty: 304
Rejestracja: pn 17 sty 2022, 12:25
Status: Offline

Re: Służba w wojsku a wyjazd w OSP

Post autor: Olek36 »

A nie jest tak że jeśli ktoś uczestniczy w akcji OSP jest bezwzględnie zwolniony z wszystkich innych czynności?

BozillaMarta
Posty: 63
Rejestracja: pt 24 wrz 2021, 09:55
OSP (gm., woj.): Klukowo/Podlaskie
Status: Offline

Re: Służba w wojsku a wyjazd w OSP

Post autor: BozillaMarta »

Mój narzeczony swojego czasu miał podobne problemy. Coś kiedyś wspominał, że tu https://sekcja6mm.pl/ znalazł wiele potrzebnych informacji, które mu pomogły.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat