Strażak OSP mieszkający daleko od remizy

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
Night-rider
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 25 lut 2009, 12:56
Status: Offline

Strażak OSP mieszkający daleko od remizy

Post autor: Night-rider »

Witam na forum i od razu mam pytanie.

Mieszkam na wsi, do najbliższej OSP jest 10 km. Chciałbym jednak wstąpić w szeregi OSP - i mam takie pytanie - czy taka sytuacja jest w ogóle praktykowana? Czy członkiem OSP może zostać osoba mieszkająca tak daleko?

Wiem że nie będę mógł stawić się na wezwanie syreny, ale chętnie pomogę w pracach OSP, mogę brać udzieł w większych akcjach, zabezpieczeniech - nie jest tak, że chcę być w OSP dla samego bycia.

Wiem że najlepiej pogadać z Naczelnikiem, ale chciałem wcześniej widzieć jak to jest - czy się coś takiego praktykuje i czy jest sens w ogóle głowę zawracać.

Pozdrowienia
Paweł
Awatar użytkownika

JareX
Posty: 20
Rejestracja: pn 03 lis 2008, 18:44
Lokalizacja: Rzeżuśnia
Status: Offline

Re: Strażak OSP mieszkający daleko od remizy

Post autor: JareX »

Oczywiście że jest w tym sens ponieważ jest to ochotnicza straż pożarna.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Strażak OSP mieszkający daleko od remizy

Post autor: fireman90 »

Night-rider pisze:Witam na forum i od razu mam pytanie.

Mieszkam na wsi, do najbliższej OSP jest 10 km. Chciałbym jednak wstąpić w szeregi OSP - Czy członkiem OSP może zostać osoba mieszkająca tak daleko?
A komu to przeszkadza :?: Żaden przepis nie ustanawia odległości miejsca zamieszkania strażaka od remizy. Możesz mieszkać nawet w sąsiednim województwie. W OSP jest tyle innych zajęć oprócz uczestnictwa w akcjach, że na pewno coś dla siebie znajdziesz. O ile oczywiście tak jak deklarujesz, będziesz się udzielał no i jeśli Zarząd tej OSP zaakceptuje Twój wniosek o przyjęcie w ich szeregi. Porozmawiaj z Prezesem lub Naczelnikiem, składaj wniosek i- Witaj na pokładzie :D
Jajakobyły

ognik
Posty: 29
Rejestracja: śr 06 sie 2003, 22:41
Lokalizacja: Pu³tusk
Status: Offline

Re: Strażak OSP mieszkający daleko od remizy

Post autor: ognik »

Dokładnie tak. Odległość do remizy z miejsca zamieszkania nie ma żadnego znaczenia. Zapisuj się i do roboty. W dobie telefonów komórkowych nie ma problemu. Ominie Cię jedynie wyjazd alarmowy z remizy. A strażackiej roboty starczy dla wszystkich chętnych. Całonocne pożary budynków gospodarczych (stodoły, obory, itp.), skutki wichur, powalone drzewa, jest co robić. Jak się spóźnisz 15 min. to szczegół (pod warunkiem,że z OSP wyjedzie wystarczający stan osobowy) . Powodzenia.

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: Strażak OSP mieszkający daleko od remizy

Post autor: dawid_a »

night-rider przejrzyj statut OSP do której chcesz wstąpić, ustawę p.poż i ustawę o stowarzyszeniach.
I znajdziesz sam odpowiedź na swoje pytanie. Tak możesz być nawet członkiem OSP z drugiego krańca Polski.
Co do wpisania Ciebie do JOT'u - może być różnie. U mnie była taka sytuacja że członek wspierający który gasił pożar koło swego domu (był piewrszy z racji zamieszkania) właśnie ukończył kurs (cz.1) i na dniach zajmie miejsce w JOT za człowieka który nie chce zrobić badań. Mieszka 1km od remizy, drugi mieszka też 1km, a mamy takiego że mieszka 2 km i jest wpisany a nawet zdarzy mu się wyjechać na akcję.

Poza tym są takie akcje na które będziesz mógł jechać i dostaniesz za to kasę z UG.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat