OSP jako Organizacja Pożytku Publicznego

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
ospparciaki
Posty: 21
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 20 paź 2008, 10:40
Status: Offline

OSP jako Organizacja Pożytku Publicznego

Post autor: ospparciaki »

Witam wszystkich kolegów. Otóż mam do Was pytasnie jak przekształcić OSp w organizację Pożytku Publicznego. Czy wogóle warto? Jakie są wtedy dodatkowe obowiązki? Jakie są korzyści z przekształcenia oprócz tego 1% podatku? Czy można wtedy się ubiegać o fundusze unijne? Z góry dzięki i wszystkiego naj z okazji Świąt:)
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: OSP jako Organizacja Pożytku Publicznego

Post autor: fireman90 »

Nie chcę się tu wymądrzać, bo moja jednostka nie posiada statusu OPP (i raczej nie zamierza), ale kilka moich refleksji.
ospparciaki pisze:jak przekształcić OSp w organizację Pożytku Publicznego
Przede wszystkim zmiana Statutu OSP -wzorcowy tu http://www.zosprp.pl/?q=node/342 , następnie zgłoszenie zmian do KRS-u i GUS-u
ospparciaki pisze:Jakie są wtedy dodatkowe obowiązki?
Prowadzenie tzw "pełnej księgowości" i pewnie nieco inne zasady rozliczania z US (chyba że prowadzicie działalność gospodarczą, to i tak musicie to robić).
ospparciaki pisze:Jakie są korzyści z przekształcenia oprócz tego 1% podatku?
Tu musieliby wypowiedzieć się koledzy których jednostki są OPP, a 1% można otrzymać nie mając takiego statusu. Nam np. w ub roku przypadło aż 45 PLN.
ospparciaki pisze:Czy wogóle warto?
Ja to widzę tak (parafrazując) -nie miała baba kłopotu, przekształciła się w OPP. Wy zaś zróbcie jak uważacie.
Jajakobyły

Topic author
ospparciaki
Posty: 21
Rejestracja: pn 20 paź 2008, 10:40
Status: Offline

Re: OSP jako Organizacja Pożytku Publicznego

Post autor: ospparciaki »

Czyli na OSP można przekazywać 1% podatku nawet jeśli nie jest OPP czy coś trzeba spełnić?

tomsi
Posty: 64
Rejestracja: śr 28 maja 2008, 23:15
Status: Offline

Re: OSP jako Organizacja Pożytku Publicznego

Post autor: tomsi »

Można przekazywać 1% na każdą jednostkę OSP. Jeżeli konkretna jednostka nie jest OPP to w PIT podajesz jako organizację OPP ZOSP RP, a jako konkretną podajesz jednostkę OSP do której mają trafić środki. Oczywiście zarząd główny i wojewódzki potrącą sobie za taką czynność. Szczegóły: http://www.zosprp.pl/1procent/jakprzekazac.php

krystian0079
Posty: 1
Rejestracja: wt 09 wrz 2008, 17:26
Status: Offline

Re: OSP jako Organizacja Pożytku Publicznego

Post autor: krystian0079 »

No właśnie moja jednostka jest już OPP i są z tego duże korzyści drodzy koledzy ale i są także papierkowe sprawy do załatwienie takim najważniejszym punktem to jest zmiana statutu, następnym to jest sprawa komisji rewizyjnej jak wiemy OSP jest formacją rodziną i czasem w komisji i w zarządzie są osoby spokrewnione, spowinowacone a wiec w tym omawianym wypadku tak nie może być. No i oczywiście pozgłaszanie wszystkich instytucją ze jesteś wpisany do OPP. ZUS- GUS, Gmina, ZG OSP RP,.... Korzyści jakie są z OPP to że gdy rozliczasz się z PIT to wpisujesz np. swoją OSP i twoja OSP dostaje ten cały 1% a nie po drodze gubisz w każdym oddziale zarządu głównego i wojewódzkiego kolejne pieniądze z np 20zł otrzymujesz 8zł a tak jak należysz do OPP dostajesz całe 20zł kolejna korzyść to pozyskiwania środków na sprzęt i oczywiście sponsorzy którzy chętnie dają na OPP lepiej w tedy odciągnąć darowiznę a także można składać wnioski do Unii Europejskiej i innych którzy wymagają OPP wiec trochę załatwiania ale i korzyści bardzo wiele
pozdrawiam
www.kaziustrazak.blog.onet.pl ZAPRASZAM
krystian0079@vp.pl
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat