Nowe badania lekarskie

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
Sgt.Jacob
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 01 sie 2009, 09:11
Status: Offline

Nowe badania lekarskie

Post autor: Sgt.Jacob »

Niedawno w lokalnej gazecie napotkałem artykuł:
"
Strażacy z ochotniczych jednostek, tak jak zawodowcy, będą musieli przejść szczegółowe badania lekarskie

Teraz strażak ochotnik - by brać udział w ryzykownych akcjach - musi posiadać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy. W przyszłości ochotnicy będą musieli wykazać, że są zdrowi, nie mają problemów ze wzrokiem, słuchem, sercem i psychiką.

Strażacy z ochotniczych jednostek, tak jak zawodowcy, będą musieli przejść szereg badań lekarskich.

(Fot. Tadeusz Klocek)

Takie badania, w ocenie Pawła Frysztaka, rzecznika prasowego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, pozwoliłyby uzyskać pewność, że każdy ochotnik faktycznie nadaje się do pracy.

- Ochotnicy, tak samo jak zawodowi strażacy, poważnie ryzykują. W czasie akcji, gdzie jest wysiłek i trudne warunki, wszystko może się zdarzyć, więc lepiej wcześniej wiedzieć, czy strażak ma predyspozycje zdrowotne - tłumaczy Paweł Frysztak.

Teraz każdy zawodowy strażak, co roku ma prześwietlenie klatki piersiowej, badanie okulistyczne, kardiologiczne, laryngologiczne, neurologiczne, badanie krwi i moczu, a także wysiłkowe oraz psychotechniczne. Dodatkowe są zarezerwowane między innymi dla ratowników pracujących na wysokości i dla nurków.

Podobne badania będą musieli przejść ochotnicy. Różnica polega na tym, że zawodowcy mają je raz w roku, natomiast opracowywany projekt mówi o badaniach dla ochotników do 40 roku życia co 4 lata, dla tych po 40-tce - co trzy lata, a najstarsi, którzy ukończyli 55 lat, będą musieli przejść badania co dwa lata.

Zakłada się, że będą one finansowane przez samorządy. To wójt, burmistrz czy prezydent będzie kierował ochotnika na badanie. Wyniki badań pokażą czy dany ochotnik może brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
"
Szukałem chyba wszędzie, ale nie mogę znaleźć żadnej wzmianki na ten temat na jakiejkolwiek stronie związanej z pożarnictwem... Co Druhowie uważacie o tym pomyśle? Nie sądzicie że może on zniszczyć wielu zasłużonych strażaków suma sumarum zdolnych do służby? Przecież wystarczy żeby któryś z nas przeszedł operację kolana, ucha, głowy, miał chociażby krzywe nogi, albo lekką wadę wzroku i zostanie wyrzucony z podziału bojowego. Sądzę że ktoś nie myśli o ludziach których może taka forma badań zgnoić... przecież obecne badania i tak wykluczają tych niezdolnych do służby...
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: kamil237 »

No i super... Dzięki temu będzie o około 30% mniej strażaków ochotników. Jeżeli to wejdzie w życie to zastanawiam się jaka jest przyszłość ochotniczych straży pożarnych... Skoro wymagania mamy mieć praktycznie jak strażacy PSP. To dlaczego ktoś kto zaliczy takie badania miałby nadal być strażakiem w OSP i robić to samo z takimi samymi wymaganiami co PSP tylko za o wiele mniejsze pieniądze. Lepiej starać się o przyjęcie do PSP i robić to zawodowo. I wielu ludzi zapewne tak do tego podejdzie. I zacznie brakować ludzi w obsadach OSP tak jak jest teraz w PSP. Super pomysł... Mam nadzieje, że znajdzie się w koszu na śmieci. Czyli tam gdzie jego miejsce.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: sedi »

Pomijając aspekty zdrowia i zdolności strażaków.

Tu także chodzi o pieniądze pomyślcie ile takie badania będą kosztowały no służbę zdrowia trzeb wspomóc.

Nie dość że samorządy przeznaczają małe pieniądze na rozwój i utrzymania OSP to jeszcze te badania.

Dla mnie pomysł DO KOSZA!!!!

Andrzej82400
Posty: 34
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 13:02
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: Andrzej82400 »

Niesamowity pomysl! pod warunkiem ze osp przeksztelci sie w psp :D !!! co za bystre glowy nad tym myslaly :idea: do kosza projekt ustawy a ci co to wymyslili do zwolnienia :shock:

jacekm
Posty: 54
Rejestracja: pt 10 lut 2006, 21:52
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: jacekm »

BRAWO,BRAWO,BRAWO :P ZA ZNAKOMITE PODEJŚCIE DO OCHOTNIKÓW :!:
PROPONUJĘ ZGŁOSIĆ POMYSŁODAWCĘ DO NAGRODY NOBLA :lol:
A CZY TEN KTOŚ ZASTANAWIAŁ SIĘ CO Z WYNAGRODZENIEM :?: ,EMERYTAMI :?:
I INNYMI ŚWIADCZENIAMI :!: . CISZA :cry: BO TAK JEST NAJLEPIEJ I OSZCZĘDNIEJ :!:
JA JAK WSZYSCY : POMYSŁ DO KOSZ :!: :!: :!: .



Pozdrawiam i zapraszam na naszą stronę www.ospkobylany.strazacy.pl
Jacek Macałka Komendant Gminnego Zw.
Prezes OSP Kobylany

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: sedi »

Jak na razie to tylko same utrudnienia mamy a przywilejów żadnych zresztą mi nie zależy na dodatkach czy innych gratyfikacjach.

Pozwólcie nam działać i żyć!!!!
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: kamil237 »

sedi czy ty nie za dużo wymagasz?? :) W naszym pięknym kraju już tak jest, że jeżeli już ktoś robi coś dla innych to nasz rząd stara się zrobić wszystko żeby mu to tylko utrudnić. "Chcecie zaszczytów? Gratyfikacji? No to na nie zasłużcie! :) Ale nie swoją pracą, nie niesieniem pomocy o każdej porze dnia i nocy tylko "cierpliwością"... Jeżeli nie poddacie się w tym co robicie pomimo tego wszystkiego co robi rząd to pokażecie, że zasługujecie na coś więcej." PRZETRWAJMY i może kiedyś nas docenią... :)

Nie ma lekko, i jeszcze długo nie będzie... ;)
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: Straszak »

Witam.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań członków OSP biorących bezpośredni udział w akcjach ratowniczych znajduje się pod tym linkiem:

http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m49 ... &ma=013147

Pozdrawiam.

Straszak

magirus7
Posty: 5
Rejestracja: ndz 11 sty 2009, 21:16
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: magirus7 »

Witam Druhów!
Ja bym tak ostro nie oceniał projektu ustawy odnośnie badań lekarskich dla OSP. Strażak (Ochotnik) biorący bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych powinien legitymować się dobrym zdrowiem i z tym chyba się wszyscy zgadzają?
Tym bardziej że nie wiemy, kiedy i w jakich okolicznościach zostaniemy wezwani do niesienia pomocy innym. Samo dotarcie do remizy w czasie alarmu wymaga więcej lub mniej wysiłku, a na pewno wzmaga spory stres. Patrząc od strony Naczelnika poszczególnej OSP ( a też nim jestem) , to chyba każdy by się cieszył dysponując siłami o dobrym zdrowiu. Na pewno cześć Druhów w myśl nowego projektu nie zaliczy badań, wiec moja propozycja: dbajmy o kondycje i inwestujmy w młodzież.

Pozdrawiam serdecznie: magirus7

lekasz3
Posty: 15
Rejestracja: wt 25 lis 2008, 09:44
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: lekasz3 »

Zgadzam się z magirusem, też jestem naczelnikiem (jeszcze) i choć mam trochę młodzieży, to należy zauważyć, że oni tak bardzo się nie angażują. Po okresie pierwszych akcji ratowniczo-gaśniczych, ta ochota niekiedy przechodzi. Poza tym u mnie czterech ludzi wyjechało na za chlebkiem. Pozostali to w większości ludki po lub w granicach czterdziestki, no i z tym zdrówkiem już nie jest tak dobrze. Stawiając nas w jednym rzędzie z zawodowcami, jak chodzi o wydolności fizyczne, jest chyba mocną pomyłką.

seedemcoming
Posty: 1
Rejestracja: czw 08 paź 2009, 09:40
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: seedemcoming »

Witam serdecznie,

W związku z chęcią wstąpienia do OSP dostałem od komendanta wezwanie na badanie lekarskie. Jestem trochę zaskoczony bo oficjalnie nie zostałem jeszcze przyjęty do straży i szczerze mówiąc nie wiem czy w ogóle zostanę przyjęty ze względu na niechęć "starych" strażaków do przyjmowania w swoje szeregi młodzieży.

Dlatego bardzo Was proszę o informację czy mogą mnie wysłać na takie badania jeżeli nie jestem członkiem OSP i czy ewentualnie mogą decydować na podstawie wyników badań o przyjęciu mnie do straży.

lukas50
Posty: 4
Rejestracja: pn 05 paź 2009, 20:59
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: lukas50 »

Nawet gdybyś nie przeszedł badań (w co wątpię) to i tak możesz być członkiem straży-tylko nie możesz jechać do akcji. ale na pewno przejdziesz te "bardzo wymagające :D " badania.
Pozdrawiam

Adam Acher
Posty: 25
Rejestracja: pn 05 lis 2007, 13:13
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: Adam Acher »

W naszej jednostce wszystkie osoby z JOTu przechodzą takie badania. PSP wymaga już ich od kandydatów na kurs podstawowy. Dodatkowo kierowcy mają rozbudowane badania z psychotechniki, co jest podstawą żeby prezes wydał uprawnienie do kierowania pojazdami straży.

Adam Acher
Adam Acher
Przewodniczący Rady Opiekunów MDP Woj. Mazowieckiego ZOSP RP
Opiekun MDP OSP Ursus
www.pierwszapomoc.warszawa.pl
Awatar użytkownika

Tomi112
Posty: 58
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 08:06
OSP (gm., woj.): _____________woj.lubelskie_____________
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: Tomi112 »

seedemcoming pisze:Witam serdecznie,

W związku z chęcią wstąpienia do OSP dostałem od komendanta wezwanie na badanie lekarskie. Jestem trochę zaskoczony bo oficjalnie nie zostałem jeszcze przyjęty do straży i szczerze mówiąc nie wiem czy w ogóle zostanę przyjęty ze względu na niechęć "starych" strażaków do przyjmowania w swoje szeregi młodzieży.

Dlatego bardzo Was proszę o informację czy mogą mnie wysłać na takie badania jeżeli nie jestem członkiem OSP i czy ewentualnie mogą decydować na podstawie wyników badań o przyjęciu mnie do straży.
jak masz obie ręce i obie nogi a cokolwiek widzisz to się nie przejmuj
a na badania wysyła się już raczej strażaków czyli cię musieli przyjąć bo masz skierowanie imienne a za nie płaci albo jednostka albo gmina co za tym idzie raczej nie mogą wysłać osoby której nie ma w ewidencji jednostki

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Nowe badania lekarskie

Post autor: PiotrG »

Witam
1) :!: Do kol.
Adam Acher pisze: ... Dodatkowo kierowcy mają rozbudowane badania z psychotechniki, co jest podstawą żeby prezes wydał uprawnienie do kierowania pojazdami straży.
Adam Acher
Prezes NIE MA UPRAWNIEŃ do wydawania zaświadczeń dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych :!: - chyba, że jest Wójtem/Burmistrzem/Prezydentem Miasta (ustawa prawo o ruchu drogowym :!: )
http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=2429
2) No to 30 listopada Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie:
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=q49 ... &ma=014136
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat