1%

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
prezokomendant
Posty: 28
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 27 lip 2008, 16:17
Status: Offline

1%

Post autor: prezokomendant »

Odpowiedzcie proszę, jak u Was wygląda wypłata kwot z "1%"? Czy tak, jak w śląskim, "możemy" (musimy) sobie coś wybrać w sklepie strażackim? Naszym zdaniem to nie w porządku, bo chcielibyśmy tą kwotę przeznaczyć np. na remont remizy.

tomsi
Posty: 64
Rejestracja: śr 28 maja 2008, 23:15
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: tomsi »

Z 1% pieniądze można przeznaczyć na budowę czy remont strażnicy. Nawet więcej można przeznaczyć na cele określone w statucie OSP.

Topic author
prezokomendant
Posty: 28
Rejestracja: ndz 27 lip 2008, 16:17
Status: Offline

Re: 1% trochę nie halo

Post autor: prezokomendant »

No można! Ale nam narzucono, że nie dostajemy kasy, tylko musimy za tą kwotę wybrać sobie coś w związkowym sklepie. Tam cementu nie kupię.

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: sedi »

no to chyba jest tak w całym kraju a w dolnośląskim nawet doszło do tego że jeśli jednostka nie złoży zamówienia to "sklep" sam wybierze co kupić i każe odebrać jednostce.

Jakim prawem ktoś ma dysponować pieniędzmi które ludzie przeznaczyli dla danej jednostki a czy ta jednostka kupi za to węża, czapkę czy miotły do remizy to już tylko sprawa tej jednostki.

tomsi
Posty: 64
Rejestracja: śr 28 maja 2008, 23:15
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: tomsi »

Z tego co ja wiem to zarząd tylko sugeruje co kupić, więc radzę się dowiedzieć dokładnie w zarządzie wojewódzkim, a jak nie to zarządzie głównym.

U nas (woj. łódzkie) przyjmowane są faktury z każdego sklepu.

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: sedi »

jakie faktury to nie dotacja zarząd powinien przelać te pieniądze na konto danej jednostki.
Zarząd Wojewódzki we Wrocławiu wyraźnie napisał że pieniądze mają być wykorzystane u nich w sklepie jak nie to oni je wydatkują. Tymczasem powiedzcie sami jakim prawem musieliśmy je wydać w tym roku skoro wiele organizacji korzysta z nich w latach następnych. Jak dla mnie, zarządowi chodzi tu tylko o kasę o nic więcej.

Może ktoś wie coś więcej i może mnie oświeci że jest inaczej niż myślę.
Ostatnio zmieniony czw 31 gru 2009, 16:22 przez sedi, łącznie zmieniany 1 raz.

tomsi
Posty: 64
Rejestracja: śr 28 maja 2008, 23:15
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: tomsi »

No powinien przelewać, ale nie przelewa.
U nas jest tak, że po przedstawieniu faktur za zakupy kwota przelewana jest na konto. Zakupy natomiast możemy zrobić w dowolnej firmie/sklepie.
A co do terminów to dopiero od przyszłego roku będzie granica do 30 września o czym można przeczytać w najnowszym regulaminie.

Topic author
prezokomendant
Posty: 28
Rejestracja: ndz 27 lip 2008, 16:17
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: prezokomendant »

Przecież to wszystko jest chore! Nie dość, że ZG od razu zabiera nam 30% z tej kwoty, to jeszcze jakieś dziwne warunki. Czy ktoś potrafi wytłumaczyć dlaczego ta gotówka nie może wpłynąć poprostu na konto OSP?

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: kronikarz »

Macie fajnie bo możecie sobie coś kupić. W naszej OSP kilku strażaków w tym ja również przekazaliśmy 1% dla OSP przez ZG. Do dnia dzisiejszego brak informacji o środkach dla naszej OSP. Wiem że również kilku mieszkańców przekazało więc nie jest to mała kwota. Napisałem do ZW OSP o informację i czekam.

zoog
Posty: 25
Rejestracja: śr 05 sie 2009, 16:13
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: zoog »

U nas wygląda to tak:
Zwróciliśmy się do podatników w dobrej wierze a wychodzą z tego...
Pewnie wielu z was na wiadomość o możliwości pozyskania 1%, nie próżnowało i zrobiło mniejsza lub większą "kampanie reklamową", podobnie jak moja jednostka. Udało nam się zebrać dość skromną sumkę, ale zawsze to jakiś grosz...No i tu pojawia się problem...
Zapewnialiśmy osoby które potencjalnie mogą nas wesprzeć iż cała kwota którą uda nam się zebrać zostanie przeznaczona na działalność MDP, głównie zaś na organizacje kolejnego Rajdu MDP oraz udział naszej młodzieży w zawodach...
Wstrzymywaliśmy się do ostatniej chwili z organizacja kolejnej "eksperymentalnej" imprezy dla młodzieży do czasu rozliczenia owego 1%. Rozliczenie przyszło sumka skromna, ale wystarczająca. Jakież było nasze zdziwienie gdy z informacji jakie przekazał nam Komendant Gminny wynika,iż pieniążki są i owszem, ale do wykożystania w sklepie Związkowym...
O co w tym chodzi???
Nie chce wyciągać pochopnych wniosków ale...

pozdrawiam

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: kronikarz »

To jeszcze nic. Proponuję zapoznać się z nowym regulaminem dotyczącym przekazywania 1% przez ZG. Zgodnie z nowym regulaminem strażacy z podstawowych jednostek OSP wykonają kawał dobrej roboty namawiając mieszkańców do przekazywania 1% a na przykład Zarządy Powiatowe nie robiąc nic mogą otrzymać część (5%) pieniędzy z 1%. Obawiam się że bardzo niewiele ZP czy ZW zrezygnuje z otrzymania swojej puli i za jakiś czas strażacy dojdą do wniosku że nie warto się wysilać i przekonywać ludzi. Ciekawi mnie na co ZP będą przeznaczały pozyskane środki? Rozumiem że ZG powinien coś otrzymać za rozliczanie, plakaty, wzory druków, ale za co ZP?

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: Tiger »

kronikarz pisze: za jakiś czas strażacy dojdą do wniosku że nie warto się wysilać i przekonywać ludzi.
Szczerze mówiąc, ja już do takiego wniosku doszedłem, mamy rok 2010 a nie dotarła do naszej OSP żadna informacja o środkach za 2009 - w poprzednich latach teoretycznie było trudniej, inne formularze PIT a mimo tego do końca roku udawało się wszystko rozliczyć. W związku z tym nie mam zamiaru ponownie robić kampanii, a swój 1% przeznaczę na chore dzieci.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl

sedi
Posty: 153
Rejestracja: wt 14 sie 2007, 16:23
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: sedi »

Wiem że niektóre jednostki pomagały ludziom w rozliczaniu PITÓW w zamian za 1%. no i po co to wszystko zapytacie? A no po to żeby poszczególne zarządy brały je dla siebie.
Zakupy w sklepie związkowym z cenami z kosmosu czy 5% dla ZW czy ZP. Łatwa kasa a my "leszcze" robimy za nich robotę.

Takich przykładów jest wiele ale może inny temat kiedyś do tego założę.

Ja w tym roku nie daję 1% na straż tylko na inną organizację.

Osp Młynary
Posty: 19
Rejestracja: wt 23 paź 2007, 16:23
Lokalizacja: Młynary
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: Osp Młynary »

Wczoraj dostałem informację od ZGZOSP w sprawie rozliczenia 1% dla mojej jednostki. Kwota jaką przekazał darczyńca to 6142,30zł. Z tego 10% zabrał ZG (614 zł), kolejne 10% ZW (614 zł) i ZP 10% (614 zł). Więc nam zostało niecałe 4300 zł. I oczywiście tych pieniędzy na konto nie dostaliśmy tylko zakupy w sklepie związkowym który ceny ma z kosmosu, dla porównania specjalne buty strażackie prawie 30% droższe niż w innych sklepach a takich przypadków można mnożyć i mnożyć. Jak dla mnie to jawna kradzież. Współczuję wszystkim którzy robili kampanie na rzecz 1% a teraz zostali "wyrolowani" przez ZG i resztę. Oczywiście można przekształcić jednostkę w OPP i dostawać całą kwotę ale wtedy należałoby zastanowić się po co nam ZG i reszta partyzantki. Przecież w każdej jednostce liczy się każdy grosz. Pozdrawiam

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: 1%

Post autor: Straszak »

Regulamin 1% podatku za 2008r. http://www.zosprp.pl/files/1proc/51-9-2008.pdf
Patrz paragraf 8 punkt 2.

Kupujesz to co jest dozwolone, gdzie chcesz, bierzesz fakturę na Oddział Wojewódzki Związku OSP RP,fakturę przesyłasz do tegoż oddziału wojewódzkiego ZOSP RP i maja ją zapłacić.

Jest inny motyw, że każdy z oddziałów, Główny, Wojewódzki i Powiatowy, mogą "skubnąć", na swoją działalność po 10%, łącznie 30%, a to My musieliśmy zabiegać o tą kasę, a Oni biorą ją nic nie robiąc, poza Zarządem Głównym, który promuje akcję, drukuje materiały informacyjne itp....
Są jednak, Zarządy Wojewódzkie i Powiatowe, które zrzekły się, w formie uchwały poboru "należnej" im części.
Dla przykładu Zarząd Oddziału województwa zachodniopomorskiego i Zarząd Oddziału powiatu koszalińskiego.

Za 2009r. "danina" będzie mniejsza.
Każdy z oddziałów Związku, będzie mógł "skubnąć" po 5%.
Obniżka o 50%.

Chwała im za to.

Pozdrawiam.

Straszak
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat