świadectwa

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
chabov
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 16 sty 2010, 17:26
Status: Offline

świadectwa

Post autor: chabov »

Witam!

Chce wstąpić do OSP. Jestem po technikum morskim i w związku z tym mam również świadectwa przeszkoleń w zakresie:
- elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej
- bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej
- indywidualnych technik ratunkowych
- ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego

Czy mi się to przyda w OSP?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: świadectwa

Post autor: kamil237 »

Sama wiedza na pewno Ci się przyda, bo tego nigdy za wiele :)
Ale szkolenia... Nie sądzę aby miały duże znaczenie, ponieważ w straży pożarnej obowiązują konkretne kursy, rodzaje szkoleń przeprowadzane przez odpowiednie zgodnie z ustawą ośrodki / osoby. Np. odpowiednią Komendę Miejską PSP. Takie kursy mają odpowiedni zakres i przygotowują uczestników do konkretnych działań jakie są w zakresie straży. czyli np. ukończony przez Ciebie kurs udzielania pomocy przedmedycznej raczej nie będzie honorowany w straży z racji tego że struktury KSRG mają swoje standardy i po ukończeniu takiego szkolenia powinieneś posiadać konkretną wiedzę i umiejętności, a nie koniecznie musi być tak z ukończonym przez Ciebie kursem. Tak samo jest z innymi szkoleniami. Mogą być pomocne ale i tak będziesz musiał zaliczyć kursy przewidziane dla strażaków ratowników OSP.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Topic author
chabov
Posty: 2
Rejestracja: sob 16 sty 2010, 17:26
Status: Offline

Re: świadectwa

Post autor: chabov »

acha

Sprawa jest taka że chce zapisać się do OSP byłem już u komendanta i powiedział mi że w tym roku nie będzie kursów podstawowych bo wyczerpali już limity... Możliwe to?? I co teraz mogę zrobić?

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: świadectwa

Post autor: Straszak »

Teraz możesz się zapisać do OSP.
Będziesz Jej członkiem, niestety zgodnie z prawem nie będziesz mógł brać udziału w akcjach ratowniczych, do czasu, aż nie będziesz miał aktualnych badań lekarskich i ukończonego szkolenia podstawowego strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych (tak się aktualnie to szkolenie nazywa).
Będziesz musiał się uzbroić w cierpliwość, szkolenia są organizowane co jakiś czas, wg zapotrzebowania zgłaszanego przez oddziały gminne ZOSP RP, przez Komendę miejską bądź rejonową PSP.
Na miejscu przyszłego Twojego naczelnika, w pierwszej kolejności wysłałbym Ciebie na to szkolenie, ponieważ posiadasz już pewien zasób wiedzy, która jest niezbędna w działaniach ratowniczych.

Nie zrażaj sie , zapisuj się do OSP.

Pozdrawiam.

Straszak
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: świadectwa

Post autor: kamil237 »

Oczywiście, że jest to możliwe... W naszym pięknym kraju wszystko jest możliwe. Co prawda może nie limity bo limitów nie ma ale cóż, kursy podstawowe organizuje PSP, powinni organizować je jeżeli uzbiera się odpowiednia ilość chętnych w zależności od możliwości szkoleniowych danej komendy, chętni powinni zgłaszać się za pośrednictwem naczelnika własnej jednostki do komendanta gminnego a ten powinien zgłaszać zapotrzebowanie na kurs do właściwej komendy PSP wtedy oni powinni określić kiedy zorganizują kurs. W praktyce wygląda to jednak różnie. Zazwyczaj kursy dla danego rejonu np. obszar 1 - 2 gmin organizowane są raz w roku a niekiedy raz na 2 lata. PSP tłumaczy się zazwyczaj małą ilością etatów a co za tym idzie problemami z osobami które mogły by prowadzić takie kursy a trzeba pamiętać, że podlegają im nie tylko jednostki z waszej gminy ale całego powiatu a w każdej OSP są chętni na szkolenia i jakoś trzeba to pogodzić. A poza tym OSP było, jest i pewnie jeszcze długo będzie traktowane przez PSP jak "gorsze, niechciane dziecko". Zgłasza się zapotrzebowanie na kurs, oni przyjmują to do wiadomości i jak będzie okazja to się zorganizuje :) I też nie dla wszystkich chętnych tylko dla określonej liczby osób i wtedy jednostki OSP muszą wybierać kogo wysłać na kurs a kto musi jeszcze poczekać. Z resztą z kursem podstawowym i tak nie jest najgorzej... Poczekaj jak będziesz chciał zaliczyć inne szkolenia przewidziane dla OSP. Są takie kursy o których wiemy że są ale kiedy ostatnio były organizowane to nawet najstarsi górale nie pamiętają :) Ale jeżeli zależy Ci na wyjazdach do akcji czyli co za tym idzie na szkoleniach to zapisz się jak najszybciej do OSP pokaż, że Ci zależy to jak przyjdzie czas wybierania osób na szkolenia może uda Ci się załapać :) Oczywiście wierzę, że nie wszędzie tak jest, że są komendy PSP które sumiennie wywiązują się z tego ustawowego obowiązku aczkolwiek pewnie za wiele ich nie ma... Cóż trochę się rozpisałem ;) Życzę powodzenia w tej nierównej walce :)
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: świadectwa

Post autor: kronikarz »

Co do szkoleń to nie mamy takich problemów. Komenda Powiatowa PSP w Strzelcach Opolskich w 2008 roku przedstawiła propozycję nowej formy szkolenia zgodnie z Regulaminem Szkoleń. Wszystkie jednostki z powiatu wyraziły zgodę na taką formę szkolenia i jak na razie się sprawdza. PSP przygotowuje materiały i tematy zajęć. Naczelnicy w każdej OSP prowadzą zajęcia i dokumentację. Po zrealizowaniu programu szkolenia dokumentacja przekazywana jest do PSP, która wyznacza termin egzaminu. Jest to o wiele lepsze gdyż można spotykać się w tygodniu wieczorami np. po 2 lub 4 godziny i realizować program. Jeżeli z jednej OSP jest mało chętnych można połączyć siły. To samo dotyczy egzaminów, przy małej ilości strażaków z jednej OSP na egzamin przychodzą z kilku OSP. Proponuję zapoznać się z Regulaminem Szkoleń i porozmawiać z PSP polecam tą formę kursów. W jednym roku można zorganizować kilka kursów. Mamy to już za sobą i się sprawdza. W 2010 roku jak wszystko dobrze się ułoży zorganizujemy kilka szkoleń. Pozdrawiam i zachęcam do takiej formy szkoleń.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat