1%podatku - 15% HARACZU

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

bogdanskarbnik
Posty: 178
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 13 lut 2010, 18:02
OSP (gm., woj.): kielnarowa podkarpackie
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: bogdanskarbnik »

Dołączam się do tego tematu i na zadane pytanie na końcu, przedstawiam jak to jest u nas w woj podkarpackim.Wy i tak macie dobrze że tylko 15% "ginie" po drodze bo u nas 30% sam to stwierdziłem na własnej skórze.Dziś mamy początek listopada a środki z 1% podatku nie są rozdysponowane na wskazane jednostki, tłumaczą się brakiem środków.

mariuszskarbnik
Posty: 90
Rejestracja: pn 13 lip 2009, 23:45
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: mariuszskarbnik »

Co do opisania faktury, to niestety nie jest to absurd ale przepisy prawa finansowego. Każda faktura przed trafieniem do księgowości musi być opisana - tak dzieje się w każdej firmie. Jak przedstawiacie faktury do UG to ich nie opisujecie..? Być może w UG robi to ktoś za Was... Zmartwiłem się tylko tym, że po kasę musicie osobiście jechać do Poznania, tez jestem z Wielkopolski i już się zdrzaźniłem... Mam nadzieję, że w tym roku będzie inaczej.

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: Bonk »

Jak byście na fakturze napisali proszę o zwrot kosztów na wskazany przeze mnie numer konta naszej osp i podali konto to pieniądze trafiłyby bezpośrednio do Was
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: Sławko »

Niestety opisywanie faktur jest wymagane wszędzie, ale co powiecie na to, że na dolny śląsku środki z 1% można zrealizować poprzez zakupy w zarządzie wojewódzkim i nie ma innej możliwości. Tłumacze sobie, że to jest nasz wkład w utrzymanie struktur związku. :roll: :wink:
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl

bogdanskarbnik
Posty: 178
Rejestracja: sob 13 lut 2010, 18:02
OSP (gm., woj.): kielnarowa podkarpackie
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: bogdanskarbnik »

"Bonk" co masz na myśli,czy żeby biuro zarządu przelało kwotę na rachunek danej jednostki??

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: Bonk »

U nas wygląda to tak, że dostajemy pismo z regulaminem na co możemy przeznaczyć środki z 1 %.
W piśmie tym jest także kwota, którą udało nam się uzbierać.

Jeśli chcemy coś zakupić możemy zrobić to na dwa sposoby:
1. jechać do biura zarządu wojewódzkiego i zakupić bezgotówkowo towar (w naszym przypadku są to tylko mundury)
2. kupić gdziekolwiek za swoje PRYWATNE środki coś, co zostanie przeznaczone na cele statutowe jednostki, opisać fakturę na której odbiorcą nie będzie moja osp, lecz Zarząd Oddziału Wojewódzkiego, dostarczyć ją do ZW OSP i kwota z faktury zostanie zwrócona na nasze konto w ciągu 14 dni od jej dostarczenia.

Zazwyczaj zakupujemy materiały budowlane (farby itp) i dostajemy za to 100 % zwrot kosztów
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/
Awatar użytkownika

Topic author
czarny92
Posty: 65
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 09:49
OSP (gm., woj.): ///wielkopolska///
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: czarny92 »

Kolego BONK oczywiście wraz z fakturą dostarczyliśmy nr konta naszej jednostki lecz odpowiedz otrzymana dwa dni temu była jednoznaczna NIE ROBIMY ZWROTÓW NA KONTO I NIE WYSYŁAMY PRZEKAZEM POCZTOWYM I DLA WASZEJ OSP NIE ZROBIMY WYJĄTKU.Tak więc widzicie ZW robi wszystko aby tylko nie oddać mam naszych złotówek.Ale i my nie podarujemy im 20 zł bo tyle zostanie po odliczeniu kosztów dojazdu.

Anzel11
Posty: 10
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 18:47
OSP (gm., woj.): OSP Sulęcin (Krzykosy, woj. wielkopolskie)
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: Anzel11 »

Podsumowując Wasze wypowiedzi można wywnioskować że jakieś ułatwienia ze strony ZG dla jednostkek walczących o dodatkowy dochód z 1% zostały poczynione.
Jednak system ten wymaga jeszcze dodatkowych ulepszeń gdyż ZW oraz ZP ewidentnie robi nas w trąbe.
Aby otrzymać w naszym województwie (wielkopolskim) dotację do sprzętu ze środków MSWiA oraz firm ubezpieczniowych niezbędne jest posiadanie konta bankowego i wszystkie rozliczenia z gminą prowadzone są bezgotówkowo, w drugą stronę ZW nie ma ochoty wykonać przelewu na konto jednostki
Podobnie śmieszy mnie rozliczanie dodchodu z 1% na podstawie zakupów realizowanych bezwzględnie w ZW bo wszyscy wiemy że ceny są tam z reguły ok 10% wyższe (sprawdziłem na przykładzie Poznania) od innych firm zajmujących się sprzedażą sprzętu dla straży pożarnych.

KANIAK
Posty: 18
Rejestracja: sob 13 lis 2010, 11:35
OSP (gm., woj.): Rżaniec gm.OLszewo-Borki woj.Mazowieckie
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: KANIAK »

witam co trzeba wpisac w zeznaniu podatkowym aby przekazac 1%na swoja osp (jakie dane jednostki)
Awatar użytkownika

Topic author
czarny92
Posty: 65
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 09:49
OSP (gm., woj.): ///wielkopolska///
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: czarny92 »

Kolego KANIAK to nic wielkiego :
1. Jednostka musi mieć KRS
2. NIP
3.REGON
4.No i oczywiscie adres pod którym jest zarejestrowana
5.Konto bankowe - nie zawsze potrzebne do zwrotów jak sie okazuje

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: dawid_a »

zastanawia mnie coś innego - w zeszłym roku poprosiłem parę osób aby zaznaczyło "ptaszka" przy polu mówiącym o tym że dostaniemy informację o darczyńcy - chodziło mi o to aby wiedzieć czy kasa od ludków która zaznaczyła "ptaszka" w PIT dotarła.

Tak jestem podejrzliwy że bądź US bądź ZOSP RP nie przekazuje całej kasy.

Oddział ZOSP RP w Olsztynie twierdzi że nie dostał informacji o darczyńcach - czyli kto dał 1%.Nie są w stanie podać nazwisk ludzi którzy zgodzili się udostępnić OSP swoje nazwiska (zaznaczenie "ptaszka" w PIT).

Pytanie - jak możemy zweryfikować że dostaliśmy kasę od każdego kto nam przekazał swój 1% (tak wiem część zostaje w Zarządach odpowiedniego szczebla) ale MY czyli konkretna OSP na którą podatnicy przekazali 1% powinniśmy dostać listę darczyńców aby wiedzieć czy faktycznie kasa poszła na ZOSP RP czy gdzieś zagnięła między US a ZOSP RP.

W tym roku wypełniam znajomym PITy.
Pytam się ich czy mogę zaznaczyć pole o przekazaniu ich informacji dla obdarowanego czyli OSP w której sie udzielam - wszyscy się zgadzają bo wiedzą że nie robię ich w wała.
Jak w przyszłym roku wymusić na Oddziałe Wojewódzkim listę tych ludzi którym zrobiłem PIT i było zaznaczone odpowiednie pole.

Pytałem w US - przekazują informację o obdarowanych dla ZOSP RP. W tym roku też zapytam jak będę odnosił CIT8 z OSP.

Wiem że część kasy pozostaje na różnych szczeblach Związku.
Chcę tylko listę nazwisk aby sprawdzić czy kasa od każdego kto przekazał 1% dotarła (kwot nie potrzebuję).

Fajnie by było jakby Związek się oficjalnie wypowiedział i zaczął przekazywać te informację - sytuacja byłaby przezroczysta, jasna, klarowna i bez niedomówień.

mirek1982
Posty: 6
Rejestracja: pt 25 lut 2011, 09:11
OSP (gm., woj.): Bąkowice Świerczów Opolskie
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: mirek1982 »

U nas jest troche inaczej zarzad powiatowy nie zabiera tych 5%

kristof
Posty: 27
Rejestracja: ndz 04 sty 2009, 13:00
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: kristof »

Witam.
Jestem takiego zdania żeby te zarządy które biorą kasę którą wyproszą u firm osp,sami sobie też wyprosili.To my chodzimy i prosimy o ten jeden procent po naszych znajomych a oni z tego korzystają,to nie w porządku.Niech każdy sam się stara a nie żeruje na innych.
Uważam że te 15% to naprawdę haracz.
kristof

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: kronikarz »

Mam takie pytanie dotyczące 1%. Nasza jednostka otrzymuje informację na piśmie z ZW o kwocie jaką ma do dyspozycji. Nie jest wyszczególnione czy zostało coś potrącone przez poszczególne zarządy. Jak to wygląda w innych województwach. Czy otrzymujecie szczegółowe wyliczenia że jednostka pozyskała taką to a taką kwotę i ZG potrącił tyle, a ZW tyle, ZP tyle. Czy tylko otrzymujecie informację jaką kwotę macie do dyspozycji?

stefan
Posty: 66
Rejestracja: śr 02 mar 2011, 21:11
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: stefan »

Województwo śląskie:

Tyle i tyle mam do dyspozycji w sklepie oddziału, nie pisze nic o potrąceniach na ZG ZOSP RP czy też ZW ZOSP RP.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat