Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

Topic author
huragan
Posty: 63
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: huragan »

Po zmniejszeniu ściany do 1,5 m różnice w czasach będą jeszcze mniejsze. Jak dla mnie niektóre kwestie, które były różnie interpretowane na różnych szczeblach zawodów, nie zostały dalej uściślone. Chodzi mi m.in o kwestię podawania kluczy przez mechanika w ćwiczeniu bojowym.

Z tego co zauważyłem najczęściej pomocnik z przodownikiem łączą smoka z ssawnym, a później otrzymują klucze od mechanika i markują ruch.
Druga najczęściej stosowana metoda jest taka że mechanik podaje klucze ze smokiem od razu i smok ze ssawnym łączony jest kluczami.

Przytoczę teraz część regulaminu o tym traktującą:
"... Mechanik zabiera z podestu smok ssawny, dwa klucze do łączników i ustawia się w miejscu, gdzie smok ssawny łączony jest z pierwszym odcinkiem węża ssawnego (licząc od zbiornika wodnego). Następnie przodownik roty ustawia się za pierwszym odcinkiem węża ssawnego i przejmuje od mechanika smok ssawny. Pomocnik okracza pierwszy odcinek węża i stojąc twarzą w kierunku stanowiska wodnego unosi go na taką wysokość, aby obaj z przodownikiem mogli go swobodnie łączyć. Przodownik z pomocnikiem łączą smok ssawny z pierwszym odcinkiem węża ssawnego kluczami otrzymanymi od mechanika. Łączenie linii ssawnej oceniane jest jako błędne, gdy zawodnicy łączą bez kluczy lub nie nakładają ich na łączniki (Nieregulaminowe sprawianie węży ssawnych)."

Różne interpretacje rodzą się wg. mnie z tego że:

Jedni biorą dosłownie zdanie : "przodownik roty ustawia się za pierwszym odcinkiem węża ssawnego i przejmuje od mechanika smok ssawny" nie ma tu mowy o kluczu. Dopiero dalej jest: "Przodownik z pomocnikiem łączą smok ssawny z pierwszym odcinkiem węża ssawnego kluczami otrzymanymi od mechanika."

Dla drugich cała ta sytuacja to jakby jedna jednostka czasu. Czyli w tym samym momencie gdy pomocnik okracza ssawnego, mechanik podaje przodownikowi smoka z kluczem i pomocnikowi klucz.

Według mnie druga interpretacja jest tylko poprawna, ponieważ w pierwszym przypadku smok z wężem łączony jest bez kluczy, a więc niezgodnie z regulaminem.

Jeśli przyjmiemy że drugi sposób jest poprawny, to rodzi się znowu pytanie o sposób podawania smoka i klucza przez mechanika. Wiadomo że klucze i smok nie mogą być połączone na podeście, ale czy mechanik może podać przodownikowi smok z kluczem założonym (w biegu) na łącznik?

Piszę to dlatego że nawet na zawodach krajowych w Płocku, ćwiczenie bojowe wykonywane było na pewno nieregulaminowo. Oglądając filmiki z tych zawodów widzimy że przodownik II roty rzuca w-52 zaraz za rozdzielaczem, a przecież wyraźnie pisze:

"Pomocnik..biegnie na wysokość rozdzielacza i z tego miejsca rozwija zwinięty wąż. ..Łączy w dowolny sposób jeden koniec węża do lewej nasady wylotowej rozdzielacza, a z drugim biegnie do przodu rozwijając wąż na całą długość. Następnie łączy w dowolny sposób z odcinkiem węża rozwiniętym przez przodownika roty i." Z tego wynika że pomocnik musi rozwinąć wąż na całą długość a "następnie" połączyć z drugim w52.

I jak się w ogóle dziwić że na niższych szczeblach jest "wolna amerykanka".

Przepraszam za przydługawy post, ale trochę" nurtuje mnie ta sprawa. A Wy co sądzicie o powyższym szanowni druhowie?
Awatar użytkownika

Topic author
huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: huragan »

:!: Dostałem właśnie maila z ZOSP RP z informacją, że nowy regulamin Zawodów Sportowo-Pożarniczych już obowiązuje. :!:

roczi90
Posty: 15
Rejestracja: pn 16 lis 2009, 09:40
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: roczi90 »

czyli już powinniśmy startować na motopompach organizatorów? Będą to nasze PO5 czy japońskie TOHATSU?
Awatar użytkownika

Topic author
huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: huragan »

Nie jest narzucone że trzeba startować na motopompie organizatora.

Punkt 2.4 się nie zmienił "Sprzęt używany podczas zawodów sportowo-pożarniczych musi być znormalizowany (typowy), stosowany w ochronie przeciwpożarowej. Startujące w zawodach drużyny powinny być wyposażone we własny sprzęt zgodnie z wymogami danej konkurencji. Drużyny wykonują ćwiczenia na sprzęcie o jednakowych parametrach, określonych przez organizatora zawodów. Organizator może dla zabezpieczenia tych parametrów dostarczyć własny sprzęt."
Awatar użytkownika

Topic author
huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: huragan »

Co do powyższego, uważam że każda jednostka powinna startować na własnej motopompie. Przygotowanie i dbanie o sprzęt będący w posiadaniu OSP również świadczy o niej. Zawody nie są organizowane ot tak, są po to by móc ocenić stan sprzętu i poziom umiejętności pożarniczych.

Oczywiście odezwą się zaraz Ci, którzy powiedzą że motopompy są przerabiane i wynik jest zależny od "osiągów". W jednej kwestii mogę się zgodzić z tym punktem widzenia, a chodzi mi dokładnie o karygodne postępowanie "bogatych" OSP, które przerabiają w ten sposób motopompy, że mogą wytrzymać jedynie krótki start na zawodach i nie można ich użyć np. przy pożarze (a wydają na przygotowanie takiej motopompy nawet 10 tys.). To jest czyste marnotrawstwo pieniędzy. Moim zdaniem po zawodach powinny być losowane motopompy, które będą pracowały pod obciążeniem kilka minut.

Kolejny argument przeciw stosowaniu jednej motopompy to fakt, iż wiele jednostek nawet by nie "przepaliło" swojej PO5, nie mówiąc o podstawowych pracach konserwacyjnych (uszczelnieniu, itd). Zadbanie o sprzęt zaprocentuje nie tylko na zawodach, ale przede wszystkim na pożarze.
Na ostatnich manewrach jedna z jednostek miała za zadanie czerpać wodę z rzeki i podawać do kolejnej jednostki (ustawionej na wyższym poziomie terenu). Dobrze że to były manewry, woda "doszła" do 1/4 drogi, którą miała pokonać, bo jak się okazało później, druhowie "zaglądali" do motopompy przed zeszłorocznymi zawodami. W tym przypadku także działa zasada "najsłabszego ogniwa w łańcuchu", trzeba dbać i robić wszystko, aby to najsłabsze "ogniwo" musiało się również wykazać się jako takim poziomem. Stosowanie jednej motopompy na zawodach pozwoli uniknąć "wstydu" i zniesie motywację do pracy co niektórym.
Awatar użytkownika

Topic author
huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: huragan »

Na stronie KW PSP w Toruniu znalazłem treść ustaleń odprawy przed IV Wojewódzkimi Zawodami Sportowo-Pożarniczymi OSP. Na odprawie przyjęto następujące m.in takie ustalenia:..pkt. 14. "Podczas Zawodów będzie obowiązywał regulamin z 11 kwietnia 2006r". Wychodzi więc na to że nowy regulamin obowiązuje już teraz, ale na poziomie gminnym. :!:
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: Artur »

Jakoś dziwnym trafem tylko jeden Zarząd Gminny ZOSP RP otrzymał informację o nowym regulaminie a reszta nie. Kolego huragan skąd takie wnioski że regulamin obowiązuje na poziomie gminy i już obowiązuje??? Z tego co widać na stronie ZG ZOSP RP dalej jest ten z 2006 roku a ten o którym piszesz to jest tylko w sporcie, wiec czekajmy cierpliwie na podpisanie tego nowego a nie pisz że regulamin obowiązuje no bo jakim cudem. W komendzie PSP też nic nie wiedzą o czymś takim czyli nie ma takiego czegoś że obowiązuję na poziomie gminy. A moim zdaniem powinno być jak na zachodzie regulamin jeden CTIF i nie było by problemu że ta OSP to ma lepszą motopompę a Ci to gorszą tam jest na sucho.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika

Topic author
huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: huragan »

Ja też miałem wątpliwości co do tego czy obowiązuje czy nie, więc napisałem maila do biura ZOSP RP w Warszawie o wyjaśnienie. Na pytanie czy nowy regulamin już obowiązuje otrzymałem krótką odpowiedź cytuję: "OCZYWIŚCIE". To że obowiązuje na razie na poziomie gminy, wywnioskowałem z tego że:
- jak napisałem wyżej znalazłem informację że zawody wojewódzkie organizowane są jeszcze wg. starych zasad (dziwne by było, żeby Organizatorzy Zawodów Wojewódzkich nie wiedzieli że jest nowy regulamin)
- po drugie wg. mnie obowiązuje dlatego na wojewódzkich (i pewnie krajowych)aby zachować takie samy zasady w jednym cyklu zawodów.

P.S. Kolego Arturze, czy to zdanie
Artur pisze:Jakoś dziwnym trafem tylko jeden Zarząd Gminny ZOSP RP otrzymał informację o nowym regulaminie a reszta nie.
tyczy się mnie? bo ja nie napisałem że nasz Zarząd Gminny taką informację otrzymał.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: Artur »

No tak kolego to tyczyło się do Ciebie. Nie zwróciłem uwagi na Twojego awatara, teraz widzę że jesteś członkiem zarządu OSP. To jeszcze dziwniejsze że zarząd główny pisze takie odpowiedzi dla OSP nie informując pyzatym nikogo więcej. Wiecie co koledzy poczekajmy jak się wszystko wyjaśni i dostaniemy informację o zmianie regulaminu zawodów. A pyzatym zawody gminne nie wszędzie się jeszcze odbyły a tam gdzie się odbyły były według regulaminu z 2006r. a teraz niby ma być nowy???? Jakoś nie chce mi się wierzyć w to by w trakcie odbywania się zawodów gminnych zmieniali regulamin.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika

Topic author
huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: huragan »

Co w tym dziwnego, że biuro ZOSP RP odpowiada szeregowej OSP, miałem wątpliwości więc zapytałem. Nie rozumiem też co znaczy
nie informując pyzatym nikogo więcej
, przecież informacja o nowym regulaminie ogłoszona została na oficjalnej stronie zosprp.pl
[pon., 2010-05-24 13:26] Zapraszamy do zapoznania się z treścią zaktualizowanych regulaminów:
No chyba że osoba z biura ZOSP RP, która udzieliła mi odpowiedzi, nie jest do końca poinformowana, ale nie mam podstaw do tego by tak sądzić.

P.S. Jak napisałem wcześniej, gdyby regulamin ten nie był wiążący to w nagłówku wiadomości pisałoby, że to np. projekt regulaminu, albo informacja że wchodzi za rok. Skoro takiej nie ma, jak dla mnie oznacza to że już obowiązuje. Szkoda że nie ma sprecyzowanej informacji na stronie zosprp.pl i rzeczywiście nie wiadomo jak to w końcu ma być. Napiszę do ZOSP RP, żeby umieścili na www dokładne informacje.
Awatar użytkownika

Topic author
huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: huragan »

Niestety jak na razie zero odzewu. Może znajdzie ktoś trochę czasu i napisze na zg@zosprp.pl lub ps@zg.zosprp.pl , bo zawody się już odbywają i nie wiadomo czy ścinać bramę czy nie :)

PJ
Posty: 43
Rejestracja: śr 04 sty 2006, 11:39
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: PJ »

Szanowni Druhowie,
Regulamin jeżeli został zamieszczony na stronie i rozesłany do Oddziałów Wojewódzkich to oznacza, że jest obowiązujący.
Jaki byłby sens publikacji dokumentu, który nie ma żadnej mocy?
A ściana rzeczywiście została zmieniona na 1,5m.
Awatar użytkownika

Topic author
huragan
Posty: 63
Rejestracja: wt 29 gru 2009, 15:16
OSP (gm., woj.): woj.małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: huragan »

Czyli IV Wojewódzkie Zawody Sportowo Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych w Czernikowie będą odbywać się niezgodnie z obowiązującym regulaminem: http://www.kujawy.psp.gov.pl/news.php?readmore=285
pkt.14. Podczas Zawodów będzie obowiązywał regulamin z 11 kwietnia 2006r.

PJ
Posty: 43
Rejestracja: śr 04 sty 2006, 11:39
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: PJ »

Druhowie,
moim zdaniem nie ma co robić z tego problemu. Zawsze przed zawodami jest odprawa i można ustalić wg której wersji będą rzeprowadzone zawody. To tylko kwestia dogadania się miedzy ludźmi. Jest to nie tylko moje zdanie ale też powtarzam to, jak rozwiązali tą sprawę ludzie w Polsce.
Jedno jest pewne. Zawody krajowe będą rozgrywane wg. regulaminu z 2010 roku.

playboyu
Posty: 15
Rejestracja: wt 22 cze 2010, 13:27
OSP (gm., woj.): OSP Grzybno (gm. Unisław, woj. Kuj-Pom)
Status: Offline

Re: Nowy regulamin zawodów - ściana 1,5 m?

Post autor: playboyu »

Pociesze Cie na wojewódzkich już jest inaczej.
W sztafecie na końcu jest fotokomórka, a w bojówce stoper przy kazdym pachołku i przy tarczy, tu nie liczy sie refleks sedziego.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat