Pytanie samochód z Unii

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
OSPAdrianCzWK
Posty: 14
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 09 lut 2009, 22:04
Status: Offline

Pytanie samochód z Unii

Post autor: OSPAdrianCzWK »

Witam wszystkich:
Mam pytanie czy ktoś sie orientuje czy z unii morzna dostac kase na nowe auto dla Ochotniczej Straży Pożarnej czy są jakieś programy gdzie mozna napisac i sie dostanie.Powiem tyle ze jednostka nie jest w KSRG.
Czekam na odpowiedz.

nico
Posty: 49
Rejestracja: pt 03 lip 2009, 12:18
Status: Offline

Re: Pytanie samochód z Unii

Post autor: nico »

Można...
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Pytanie samochód z Unii

Post autor: Artur »

Kolego "nico" wyjaśni może szerzej tą swoją wypowiedz daj jakiś przykłada zrealizowanego projektu unijnego na samochód dla OSP z poza KSRG. Z tego co się dowiadywałem i rozmawiałem z ludźmi którzy piszą projekty dla straży to pierwsze pytanie ich było "czy OSP jest w systemie?" A gwarancji na to że dostanie się nikt nie da, koszty związane z napisaniem studium wykonalności i projektu to od 10000 do 12000zł
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Pytanie samochód z Unii

Post autor: podymacz »

Tak i znowu wraca sprawa "jak nie jesteś w systemie, to nic nie dostaniesz". A jak jednostki nie-systemowe mają pozyskiwać sprzęt, żeby się podciągnąć do standardów systemowych (wytyczna P-23)??!! :shock:
To wszystko jest chore. Powiększa się tylko przepaść między KSRG, a resztą. Już teraz jest podział: Systemowi i margines OSP, czyli cała reszta.... :roll:
Ale na powodzi to nie było, że nie-systemowi są niepotrzebni! :mrgreen:
No i rozwala mnie pewna sprawa: Do Urzędu Gminy wpłynęło pismo, żeby jednostki z KSRG podały jaki sprzęt został uszkodzony na powodzi, bo dostaną kasę na odtworzenie. Dobrze że innym jednostkom się nie niszczył sprzęt i nie trzeba odtwarzać. PARANOJA! :evil:

nico
Posty: 49
Rejestracja: pt 03 lip 2009, 12:18
Status: Offline

Re: Pytanie samochód z Unii

Post autor: nico »

Kolego "nico" wyjaśni może szerzej tą swoją wypowiedz daj jakiś przykłada zrealizowanego projektu unijnego na samochód dla OSP z poza KSRG. Z tego co się dowiadywałem i rozmawiałem z ludźmi którzy piszą projekty dla straży to pierwsze pytanie ich było "czy OSP jest w systemie?" A gwarancji na to że dostanie się nikt nie da, koszty związane z napisaniem studium wykonalności i projektu to od 10000 do 12000zł
3x GCBA SCANIA dla Mroków, Nowa Wola i Nadarzyn(oni akurat są w KSRG). Znalazło by się jeszcze kilkanaście takich projektów. Jednostkom KSRG jest dużo łatwiej ale nie znaczy to że bez KSRG nie dostanie się nowego wozu.
Ale na powodzi to nie było, że nie-systemowi są niepotrzebni!
Moja jednostka nie pojechała na powódź bo nie jestesmy w ksrg więc chyba jakiś tam podział był a do rejonu działań mielismy ok80km.

erdz998
Posty: 3
Rejestracja: pn 29 mar 2010, 21:41
OSP (gm., woj.): SZEMROWICE- OPOLSKIE
Status: Offline

Re: Pytanie samochód z Unii

Post autor: erdz998 »

OSPAdrianCzWK pisze:Witam wszystkich:
Mam pytanie czy ktoś sie orientuje czy z unii morzna dostac kase na nowe auto dla Ochotniczej Straży Pożarnej czy są jakieś programy gdzie mozna napisac i sie dostanie.Powiem tyle ze jednostka nie jest w KSRG.
Czekam na odpowiedz.
Witam powiem tak jest to do zrealizowania przez OSP my akurat jesteśmy na etapie realizowania takiego projektu dostaliśmy dofinansowanie na nowy samochód i sprzęt do ratownictwa drogowego 85 % wartości całej inwestycji ( nie jesteśmy jeszcze w KSRG )

aspirancik
Posty: 67
Rejestracja: czw 26 cze 2008, 07:51
Status: Offline

Re: Pytanie samochód z Unii

Post autor: aspirancik »

Witam powiem tak jest to do zrealizowania przez OSP my akurat jesteśmy na etapie realizowania takiego projektu dostaliśmy dofinansowanie na nowy samochód i sprzęt do ratownictwa drogowego 85 % wartości całej inwestycji ( nie jesteśmy jeszcze w KSRG )
Zgadzam się z przedmówcą. W mojej gminie był realizowany projekt na zakup dwóch samochodów dla OSP. Jedna jednostka jest w systemie, druga nie. W projekcie nie było nic wspomniane o przynależności do KSRG. Projekt przeszedł, ale nie został zrealizowany. Powód - problemy jednej z jednostek, oraz zbyt długi czas oczekiwania sprawiły, iż gmina szybciej zakupiła używane samochody. Niecierpliwość nie popłaca.

Michał_Nowak
Posty: 5
Rejestracja: wt 21 wrz 2010, 13:29
OSP (gm., woj.): Kębłowo(gm.Wolsztyn, woj. wielkopolskie)
Status: Offline

Re: Pytanie samochód z Unii

Post autor: Michał_Nowak »

Witam, widzę, że każdy coś słyszał, ale nikt do końca nie orientował się jak to wygląda. Otóż:
1. OSP nie może być beneficjentem. Wszystkie programy kierowane są do JST (jednostek samorządu terytorialnego) i innych podmiotów np. PSP, a czasami do ZW OSP RP. Użytkownikami zakupionych pojazdów mogą być OSP.
2. Mamy 5 programów ponad regionalnych i 16 regionalnych programów operacyjnych. W ramach programu ponadregionalnego Program Operacyjny Infrastrukturalna i Środowisko możliwy jest zakup samochodów pożarniczych przez KG PSP lub KW PSP dla podmiotów działających w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach. Są to programy ponadregionalne, czyli obejmujące swym zasięgiem obszar ponad jednego województwa. co do regionalnych programów operacyjnych (RPO) to jak wcześniej wspomniałem jest ich 16. Każde województwo ma swój program i swoje zasady przyznawania środków. W Wielkopolsce, gdzie mieszkam środki te przeznaczone były tylko i wyłącznie na doposażenie PSP oraz OSP w KSRG po uzyskaniu wcześniejszej pozytywnej opinii Komendanta Wojewódzkiego PSP. Nie każda OSP w KSRG mogła być beneficjentem. Pieniędzy było bardzo mało, bo wystarczyło na 2 nabory wniosków. W pierwszym 4 mln wzięła KW PSP w Poznaniu na sprzęt do rat. chemiczno-ekologicznego i ZW OSP na zakup 5 ciężkich samochodów dla OSP, a także 2 czy 3 gminy na zakup średnich samochodów. W drugim naborze KW PSP zgarnęła znowu większość środków, ZW OSP dostał na 5 średnich samochodów, a do tego przeszło jeszcze 5 innych projektów składanych przez gminy. Na tym środki WRPO na lata 2007-2013 zostały wyczerpane!! W wielkopolsce jest ponad 1800 jednostek OSP, w tym 319 w KSRG!!
3. Możliwością sa programy transgraniczne, skierowane do województw przygranicznych. Tutaj każdy program także ma swoje zasady i trzeba się z nimi zapoznać.

Podsumowując, proszę nie pisać że środki UE kierowane są tylko na KSRG albo na inne OSP. W zależności do jakiego programu będziemy wnioskować trzeba się zapoznać z obowiązującymi zasadami. Niepodważalnym faktem jest, że na straż pożarną jest tych środków bardzo mało i nie wystarczy dla wszystkich.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat