Niepotrzebne OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: podymacz »

szuster pisze:Osp są stowarzyszeniami i podlegają władzom powiatu
To jest przecież bzdura. Jak to władzom powiatów? Utrzymanie gotowości bojowej jest w kompetencjach Urzędu Gminy, więc siłą rzeczy rozlicza się i podlega Wójtowi/Urzędowi Gminy. :!:
Awatar użytkownika

Sławek-Naczelnik.OSP
Posty: 24
Rejestracja: wt 25 lis 2008, 21:18
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: Sławek-Naczelnik.OSP »

Witajcie!!
Moim skromnym zdaniem to niektóre OSP to po prostu fikcja są tak jak tu koledzy napisami tylko na papierku i z takimi OSP należy się po prostu pożegnać ( jak to ładnie się nazywa dla dobra służby) Natomiast jednostki nie należące do KSRG a chcące działać należało by otoczyć opieka jednostek z KSRG a tym samym doposażyć ich w sprzęt który podziałał w jednostkach KSRG jest nadal sprawny a w to miejące jednostki KSRG z dotacji kupią sobie nowszy by działać na nowym sprzęcie. Państwo a tym samym samorządy jak wiecie nie maja zbyt wiele pieniędzy wiec trudno by było by inwestowały we wszystkie jednostki jednakowo w te co mają 100 wyjazdów i w te co maja 15 wyjazdów, Jak to ktoś tam napisał „z ekonomicznego punktu widzenia „ to dysponowanie jednostek KSRG jest mniej kosztowne dla samorządów bo jednostki te otrzymują za wyjazd zwrot części kosztów wiec tu powinno tak być by w pieszym rzucie jechały jednostki z KSRG a potem do wsparcia na danym terenie OSP z poza systemu jak jest taka potrzeba .oczywiście nie popadajmy w skrajność jak jest jakieś male zdarzenie na terenie gdzie stanieje OSP to głupotą by było dysponowanie KSRG z oddalonej innej miejscowości.
Innym pomyłem było by „ zlikwidowanie” tych jednostek papierowo i przeniesienie (papierowo) pod jednostkę KSRG. Czyli OSP się rozwiązuje i członkowie zapisują się do najbliższej jednostki KSRG tworząc tym samym zamiejscową remizę OSP KSRG. Oczywiście jest to problem bo trzeba by było mieć tylko jeden zarząd jednostki i tu niektóre jednostki unosząc się honorem nie chciały by tak zrobić ale „z ekonomicznego punktu widzenia” zyskały by na finansach i wyposażeniu. Normalnie można by było rozliczać się za wyjazdy jak KSRG wewnątrz jednostki.
Nie wiem czy to dobry pomysł proszę byście się wypowiedzieli szanowni druhowie w tej sprawie.
Pozdrawiammmm!!!!!!
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: wujo2010 »

kolega żartuje :?: mamy wyjazdów 10 z czego większość to nie jakieś popierdułki, tylko poważne działania pisałem już że jednostka KSRG jest oddalona od naszej miejscowośći więc zawsze jako pierwszi wkraczamy do akcji , wiem że na szczęscie w mojej gminie to się nie przyjmie.Jednostka z ksrg ma niewiele więcej od nas wyjazdów . nie widzę powodu aby dzielić jednostki na lepsze i gorsze . KSRG MA DOTACJE Z BUDŻETU PAŃSTWA , więc to powinno im wystarczyć ( oczywiście nie licząc paliwa i przeglądów to u nas zapewnia gmina ) . Pozostałe jednostki powinna utrzymywać gmina . Taki jest mój punkt widzenia . Są zdarzenia bez których bez większej ilości jednostek nie da się ich opanować.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: wujo2010 »

idąc dalej w kategorii opłacalności, dojdziemy kiedyś do takiego wniosku, że może OSP przejmie jakaś prywatna firma w drodze przetargu???? a może lepiej iść w drugą strone; po doposarzeniu jednostek w systemie KSRG zająć sie pozostałymi jednostkami ,które działają i mają przeszkolonych ludzi 8) POZDRAWIAM

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: Fistach »

@ratownikosp998: czy cos drgnelo w sprawie dysponowania Waszej jendostki ?
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: wujo2010 »

U mnie robimy często tak , że jak widzimy zagrożenie to zgłaszamy do PSK wyjazd (np. podtopienie) lub mieszkańcy zgłaszają zagrozenie do naszego sołtysa a sołtys do nas i wyjazd pewny. Inaczej przez 998 dyspozytor wysyla do nas jednostke z KSRG :( zastanawiam się nad umieszczeniem nr.tel. do mnie na remizie nie wiem tylko czy to dobry pomysł ?
Awatar użytkownika

machines
Posty: 139
Rejestracja: ndz 21 sie 2011, 12:25
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: machines »

wujo2010 pisze:U mnie robimy często tak , że jak widzimy zagrożenie to zgłaszamy do PSK wyjazd (np. podtopienie) lub mieszkańcy zgłaszają zagrozenie do naszego sołtysa a sołtys do nas i wyjazd pewny. Inaczej przez 998 dyspozytor wysyla do nas jednostke z KSRG :( zastanawiam się nad umieszczeniem nr.tel. do mnie na remizie nie wiem tylko czy to dobry pomysł ?
U nas na remizie kiedyś był nr do naczelnika i prezesa. Na podtopienia wzywają inną jednostkę? A wy nie wyjeżdżacie ?
Obrazek
Obrazek
Copyright © 2012 by machines. All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: Fistach »

wujo2010 pisze:U mnie robimy często tak , że jak widzimy zagrożenie to zgłaszamy do PSK wyjazd (np. podtopienie) lub mieszkańcy zgłaszają zagrozenie do naszego sołtysa a sołtys do nas i wyjazd pewny. Inaczej przez 998 dyspozytor wysyla do nas jednostke z KSRG :( zastanawiam się nad umieszczeniem nr.tel. do mnie na remizie nie wiem tylko czy to dobry pomysł ?
U nas na stronie www Urzędu Gminy są telefony do prezesów i naczelników poszczególnych jednostek oraz telefony do remiz z zastrzeżeniem, że są one czynne w przypadku pobytu strażaków w remizie. ALe jest też informacja, że śmiało można dzwonić na 998 i/lub 112 aby zawiadomić OSP z KSRG. Chociaż są jednostki nie w KSRG, które też SKKM bez problemu wywołuje.

Powodzenia!
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: wujo2010 »

Różnie bywa , ostatnio wiekszość wyjazdów tylko na zgłoszenie przez mieszkańców , lub druchów z naszej jednostki . PSP dysponuje przeważnie KSRG
Awatar użytkownika

machines
Posty: 139
Rejestracja: ndz 21 sie 2011, 12:25
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: machines »

U nas w całym powiecie jest tak, że wzywana jest OSP z miejscowości gdzie jest zdarzenie i JRG - jeżeli jest potrzeba większej ilości strażaków to wzywają okoliczne jednostki. Wcale KSRG nie ma dużo więcej wyjazdów niż inne OSP. Mają więcej wyjazdów do wypadków bo posiadają sprzęt do tego.
Obrazek
Obrazek
Copyright © 2012 by machines. All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: podymacz »

Więc tak: Myślę że wszyscy się zgadzamy, że selektywne to aboslutna podstawa dla jednostki która poważnie myśli o wyjazdach i udziale w akcjach ratowniczo - gaśniczych. Co do samego dysponowania, to my też - kiedy mamy zgłoszenie do nas od mieszkańców - sami zgłaszamy wyjazd.
Dodatkowo na fali entuzjazmu z posyskaniem AED - daliśmy na elewacji remizy tablicę z informacją o AED i krótką wskazówką dotyczącą powiadamiania nas o różnych zdarzeniach (masa ludzi nie wie co robić żeby zgłosić pożar, zalanie itp. :shock: Niektórzy się często pytają czy cos trzeba płacić za przyjazd).

Oto ta tabliczka:
AED.jpg
Wymiary tablicy to 50x100cm. Z drogi bardzo dobrze widać.

Proponuję również dać info z numerami na remizie.
Awatar użytkownika

michanio
Posty: 50
Rejestracja: śr 22 lut 2012, 15:06
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: michanio »

Witajcie! :)

Nie wiem czy może dobrze trafiłem z tym postem jednakże mamy podobny problem. może zacznę od początku :)
przez rządy kilku panów naszej jednostki od wielu lat ( może już ze 20 lat ) nie były czynione żadne działania odnośnie naszej jednostki. W czasie gdy inne jednostki z naszej gminy dostały samochody (lekkie, średnie) naszym prezesom nie było one potrzebne gdyż jak to argumentowali, że po co nam wyjeżdżać do pożarów od tego są KSRG. Tak oto do tej pory nie mamy samochodu ani innego sprzętu prócz motopompy, węży i mundurów... przez wiele lat byliśmy jak to ktoś już wspomniał "do reprezentacji". jedyne co panowie zrobili to załatwili mundury koszarowe i galowe, które jak później się okazało otrzymaliśmy od gminy bo wszystkie jednostki w gminie takie dostały. Jednak co prawda panowie dalej są w zarządzie na najwyższych funkcjach jednakże powoli zaczynają nam pozwalać dojść do głosu. Do czego zmierzam, chodzi mi o to że ja jak i moi koledzy planujemy tak jakby odnowić naszą jednostkę i tu zaczynają się schody. Pierwsze to panowie z zarządu którym wszystko przeszkadza, a najbardziej to że chcemy starać się o samochód, szkolenia i w końcu do pomocy innym czyli to co straż powinna czynić. Pamiętam jak najbardziej zaszliśmy zarządowi za skórę podczas pożaru łąk. Moja miejscowość leży w bliskim sąsiedztwie łąk i są to bardzo wielkie tereny użytków i nieużytków co gorsza po 5 kilometrowym pasie łąk zaczyna się las wiec gdyby płomienie tam dotarły to wiadomo co by było... Więc postanowiliśmy pojechać gasić, zorganizowaliśmy pojazd, klucze do garażu przyniósł nam mechanik, załadowaliśmy sprzęt, ubraliśmy się w mundury i pojechaliśmy gasić. Wody było dużo bo płynie tam rzeka, gasiliśmy gdzieś ok 1.5 godziny. po powrocie radośni że w końcu coś pożytecznego zrobiliśmy zostaliśmy niemalże wygnani z miejscowości przez prezesa bo kto teraz te węże będzie suszył i nowe mundury się zabrudziły. Niestety zarząd nie był z nami i można powiedzieć nasze starania zawsze szły na marne. jednak pare lat temu zarząd się zmienił, prezesem został człowiek też co prawda starszy datą ale widząc naszą akcję na łąkach zrozumiał że mamy potencjał i chcemy działać a nie tylko być jednostka na pokaz. Zaczęło się od tego że powiększyliśmy garaż aby móc wstawić coś większego, wójt wystarał się o pieniądze z uni na remont obecnej remizy i wyłożenie dojazdu z garażu do drogi. zaczęliśmy nawiązywać kontakty z OSP z KSRG, nie wiem ale jest to chyba jedyna jednostka z KSRG jaką znam która chce nam pomóc bo druga jednostka na terenie gminy to jednostka typu "kto jak nie my"... Wójt obiecał nam samochód ale niestety z marzeń o jakimś GBA możemy zapomnieć bo w KSRG idzie teraz na zakup kolejnych ciężkich. być może dostaniemy w tym roku GLM. jednak zaprzyjaźniona OSP z KSRG powiedziała nam że pomogą nam załatwić selektywne, szkolenia a i porozmawiają z MSK że jak ich dysponują to żeby nas też dysponowali jako jednostka wspomagająco-zabezpieczająca. Nasze starania i zaangażowanie dostrzegł wójt przekazując nam 8 sztuk nowych hełmów (Calisia ak 06-2009 II wersja) do tej pory mieliśmy orzechy.
Do czego zmierzam, chodzi mi o to że przez lata nasza jednostka była zaniedbywana przez nasz zarząd jak i przez komendanta gminnego. Z komendantem poważnie porozmawialiśmy za zebraniu sprawozdawczym i wymusiliśmy na min razem z druhem z KSRG aby wysłał naszą jednostkę na szkolenie podstawowe. Niestety takich przykładów jest sporo w Polsce. Wszędzie faworyzowane są KSRG, rozumiem że KSRG jest lepiej wyposażone i bycie w systemie wymaga od nich bardzo srogich norm jak to opowiadali nam koledzy z KSRG ale jak widać np. na przykładzie mojej jednostki można się dogadać z jakąś jednostką z KSRG i tak jak my nawet teraz gdy nie mamy samochodu dostajemy telefon od KSRG aby naszykować punkt poboru wody bo pożar jest blisko naszych terenów. Niestety komendant gminny uważa inaczej, do pożarów są KSRG, My do kościoła...

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: karol1118 »

Kolego nie przejmuj sie komendantem Gminnym ,bo tak naprawdę w gminie żadzi wójt i jesli będziecie mieli jego przychylność to bedzie dobrze i tego wam życzę, zazdroszczę niektórym jednostkom oddanych i chętnych do dzialan na zecz Osp druhów. W mojej jednostce na sprzęt jakoś nie mam co narzekać ale na strażaków.... tragedia czasem jada do akcjii dwie osoby i w przypadku naszej Osp to jest wielki problem i ciężki do rozwiazania ,bo pieniadze zbyt wiele nie pomoga.Jeszcze kilka ladnych lat temu na alarm przybiegalo tylu ze ledwie sie w Żuczka miescilismy .Dzis to az syrena sie grzeje......
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny
Awatar użytkownika

michanio
Posty: 50
Rejestracja: śr 22 lut 2012, 15:06
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: michanio »

Problem jest taki że komendant gminny powinien nas informować o jakichś szkoleniach itp. Gdy na zebraniu poruszyliśmy temat że potrzebujemy przeszkolić dwóch mechaników komendant stwierdził iż nie jest to łatwa sprawa gdyż teraz każdy musi mieć podstawowe szkolenie i teraz jest to niemożliwe bo w tym roku jest zaplanowane przeszkolenie tylko OSP w KSRG. Wtedy naczelnik zaprzyjaźnionej jednostki systemowej który też jest członkiem gminnego zarządu stwierdził że przecież można dołączyć nas bo listy są robione do końca marca na co komendant gminny stwierdził że może się znajdzie miejsce dla dwóch po czym kolega z systemu stwierdził że jak szkolić to wszystkich którzy aktualnie mogą być szkoleni. Tak oto być może będziemy szkoleni jednak nie wiem czy rzeczywiście dopisał nas do listy. :?

star4x244
Posty: 27
Rejestracja: pt 03 lut 2012, 13:33
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: star4x244 »

selektywne nie daje 100% pewności co do wyjazdu
u nas DSP jest i nic to nie dało jak staliśmy to i tak stoimy a jednostki furgają koło nas :arrow:
bebechy sie przewalają u strażaków :x
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat