Niepotrzebne OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

CHACHUŁ.CTIF
Posty: 38
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 18 sie 2010, 15:09
OSP (gm., woj.): OSP ŻDŻARY gm.KAWĘCZYN woj.Wielkopolskie
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: CHACHUŁ.CTIF »

Witam u nas ten sam problem, w naszej gminie jest bodajże 9 jednostek w tym 2 KSRG i mozna powiedziec ze w mojej wiosce pali sie las a nas nie dysponują tylko oddaloną o 10km Jednostkę KSRG oraz Drugą oddaloną o 15KM... gdzie sen i logika, dodam ze w zeszłym roku zakupilismy sredni wóz gaśniczy a w tym roku zostało zakupione 8nomexów, ale PSP jakoś tego nie widzi i faworyzuje KSRG, a nasz prezes niestety nie chce zakupic 2 wozu aby móc wstąpic do KSRG :( :( :(
998 Turek zgłoś sie do 627-45
Awatar użytkownika

katopo
Posty: 279
Rejestracja: pn 13 kwie 2009, 14:29
OSP (gm., woj.): Kopojno (gm. Zagórów, woj. Wielkopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: katopo »

@CHACHUŁ.CTIF samo drugie auto nie zagwarantuje Wam wstąpienia do KSRG. Trzeba mieć odpowiedni sprzęt (m.i. sprzęt do ratownictwa drogowego) oraz przeszkolonych ludzi. A i to nic nie gwarantuje. Jeśli w strategii rozwoju przeciwpożarowej powiatu nie będzie zwiększenia jednostek w KSRG to nic z tego. Bardzo rzadko zdarza się aby w jednej gminie były aż 3 OSP w KSRG.
Awatar użytkownika

CHACHUŁ.CTIF
Posty: 38
Rejestracja: śr 18 sie 2010, 15:09
OSP (gm., woj.): OSP ŻDŻARY gm.KAWĘCZYN woj.Wielkopolskie
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: CHACHUŁ.CTIF »

tak , wiem ze 2 auto to nie wszystko, na początku przyszłego roku mamy wystąpic z pismem do Komendy powiatowej z zapytaniem o przystąpienie do KSRG oraz przedstawic co mamy zamiar kupic tzn jaki sprzęt i czy jeśli go zakupimy to włączą nas do KSRG.
998 Turek zgłoś sie do 627-45
Awatar użytkownika

katopo
Posty: 279
Rejestracja: pn 13 kwie 2009, 14:29
OSP (gm., woj.): Kopojno (gm. Zagórów, woj. Wielkopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: katopo »

jak to mówią jeśli się nie spróbuje to na pewno się nie uda. Życzę wam powodzenia w Waszych staraniach. Ale nie zmienia nic faktu że bardzo często OSP spoza KSRG są marginalizowane. Wiem na swoim przykładzie. Po długich staraniach udało się przeszkolić 2 osoby z mojej OSP na ratowników medycznych a po wszystkim jak rozmawialiśmy z komendantem gminnym żeby wsparł nasze starania o torbę medyczną to powiedział nam "po co wam torba skoro i tak nikt was nigdzie nie będzie wzywał"
po takich tekstach odechciewa się wszystkiego
Awatar użytkownika

CHACHUŁ.CTIF
Posty: 38
Rejestracja: śr 18 sie 2010, 15:09
OSP (gm., woj.): OSP ŻDŻARY gm.KAWĘCZYN woj.Wielkopolskie
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: CHACHUŁ.CTIF »

dzięki, no u nas jest to samo, faworyzuje sie tylko mozna powiedziec 2 jednostki a reszta sie sama musi starac, my sami pozyskalismy środki na auto (mielismy żuka) teraz mamy VW/MAN ze zbiornikiem 2tys/l + 200l pianotwórczy, to w gminie wielki hałas "po co wam takie auto??!!) (gmina chciała nam zakupic jakiegos lublina z psp) dodam ze moja wioska jest otoczona dużą powierzchnią lasów:( ale tak to juz jest ze Są Ludzie i ludzie :(

http://galeria998.cal24.pl/details.php? ... be424c5e89
mamy identycznego i wydaje mi sie lepszy niż LUBLIN ? na wyposarzeniu 2 szybkie natarcia po 60m każde, dodam ze jest możliwa sprzedaż tego autka. ponieważ chcemy zakupic STAR/MAN
998 Turek zgłoś sie do 627-45
Awatar użytkownika

katopo
Posty: 279
Rejestracja: pn 13 kwie 2009, 14:29
OSP (gm., woj.): Kopojno (gm. Zagórów, woj. Wielkopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: katopo »

u nas też jest temat zakupu samochodu. Prezes z gminą chcą nowego GLBM ford transit z agregatem wysoko ciśnieniowym ale ja ich próbuje przekonać do zakupu czegoś takiego: http://otomoto.pl/iveco-euro-cargo-gba- ... 99449.html
Awatar użytkownika

CHACHUŁ.CTIF
Posty: 38
Rejestracja: śr 18 sie 2010, 15:09
OSP (gm., woj.): OSP ŻDŻARY gm.KAWĘCZYN woj.Wielkopolskie
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: CHACHUŁ.CTIF »

no fajny fajny....a skad jestes??
998 Turek zgłoś sie do 627-45

Anka
Posty: 31
Rejestracja: wt 21 gru 2010, 10:31
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: Anka »

oj zgadzam się problem na skalę całego kraju. Naszej jednostce wójt chce zabrać wóz bojowy, ponieważ inna jednostka w gminie chce wejść do KSRG a do tego wedle standardów musi mieć drugi wóz, a gmina nie ma pieniędzy.Dobra nie mam nic przeciwko żeby se chłopaki weszli do KSRG ale dlaczego naszym kosztem? My nie jesteśmy wcale gorsi i tez uczestniczymy w akcjach i tak samo charowaliśmy przy wałach w tegorocznej powodzi jak oni.

Anka
Posty: 31
Rejestracja: wt 21 gru 2010, 10:31
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: Anka »

tak wogóle chłopaki poradźcie czy mamy szanse się jakoś bronić żeby nam nie zabrali samochodu? co mamy robić? narazie są tylko kłótnie z wójtem..a jedyne co mi przychodzi do głowy to przywiązać się do samochodu liną z innymi i powiedzieć że nie oddamy :D
Awatar użytkownika

katopo
Posty: 279
Rejestracja: pn 13 kwie 2009, 14:29
OSP (gm., woj.): Kopojno (gm. Zagórów, woj. Wielkopolskie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: katopo »

Rozumie że w dowodzie rejestracyjnym to gminna jest właścicielem?
a te chwilę proponuje zebrać listę z dużą ilością podpisów osób wyrażających kategoryczny sprzeciw działaniom wójta.
Do tej listy można dołączyć opinie z zosp oraz od komendanta PSP z powiatu (rzecz jasna mówiące że wasza OSP jest ważnym elementem ochrony przeciw pożarowej)

a jeszcze tak z ciekawości czy wójt wyskoczył z takim pomysłem przed czy po wyborach?
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: Artur »

To że gmina jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym to nic nie znaczy. Ustawa o ochronie przeciw pożarowej mówi:
Art. 30. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu ponosi w pełni koszty nabycia i utrzymania, w stanie zapewniającym sprawność, sprzętu, urządzeń przeciwpożarowych, środków gaśniczych, urządzeń sygnalizacyjno-alarmowych i innych urządzeń oraz instalacji ochrony przeciwpożarowej, do których posiadania zobowiązują go przepisy wydane na podstawie art. 13 ust. 1 i 3, a także koszty wykonania obowiązku określonego w art. 5.
Art. 32. 1. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, ponoszą podmioty tworzące te jednostki.
2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1.
3. Gmina ma również obowiązek:
1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej;
2) ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej; ubezpieczenie może być imienne lub zbiorowe nieimienne;
3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 28 ust. 6.
3a. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej. Na stanowisku komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej może być także zatrudniony komendant gminny związku ochotniczych straży pożarnych.
3b. Jednostki samorządu terytorialnego mogą przekazywać ochotniczym strażom pożarnym środki pieniężne w formie dotacji.
4. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do ochotniczej straży pożarnej funkcjonującej w budynku, obiekcie lub na terenie niebędącym własnością, nieużytkowanym bądź niezarządzanym przez gminę.
To że inna OSP chce wstąpić do KSRG, to że będzie miała 2 samochody nie znaczy że natychmiast wejdzie do systemu. Dużo jest warunków do tego. Popieram wypowiedz kolegi katopo co do tego sprzeciwu. Nie dajcie by zabrali wam samochód, nie mają do tego prawa.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika

CHACHUŁ.CTIF
Posty: 38
Rejestracja: śr 18 sie 2010, 15:09
OSP (gm., woj.): OSP ŻDŻARY gm.KAWĘCZYN woj.Wielkopolskie
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: CHACHUŁ.CTIF »

a wóz kto zakupił?? rozumiem ze jakis wasz wkład był finansowy w kupno waszego wozu??
998 Turek zgłoś sie do 627-45
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: podymacz »

I tu jest pies pogrzebany. Oddacie wóz, tamci wejdą do KSRG, a wy poza systemem, bez wozu zostaniecie skazani na wymarcie. Majkis pewnie się cieszy, no ale przecież to jest ekonomiczne rozwiązanie! A może Majkis jest waszym Wójtem..... :twisted:
Awatar użytkownika

galovy998
Posty: 12
Rejestracja: wt 21 gru 2010, 21:46
OSP (gm., woj.): osp Gorzedów Kamieńsk Łódzkie
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: galovy998 »

Witam
W mojej osp jest bardzo podobny problem z wyjazdami do akcji ratowniczo-gaśniczych. W mojej miejscowości było kilka pożarów w ostatnich miesiącach(nie mówiąc o mojej gminie gdy interwencji straży jest bardzo dużo i nie są to tylko pożary bo niedaleko jest DK1i jest dużo zdarzeń drogowych), oczywiście nas nigdy nie zadysponowano, przyjeżdżała jednostka z KSRG z naszej gminy oddalona o 4km i z JRG oddalona jakies20km. W tamtym roku zakupiliśmy z funduszy urzędu gminy i WFOŚ nowiutkiego MAN-a tgm12.240 GBA2,5/20 z zestawem psp r1,dwoma motopompami pływająca i zwykła, dwoma aparatami powietrznymi, agregatem i masztem oświetleniowym i w ogóle nowoczesnym sprzętem. więc Nie wiem czemu jesteśmy tak traktowani Gdy był Star244 to od czasu do czasu nas dysponowali a teraz gdy jest nowe auto to nic. Jeśli chodzi o szkolenia to nie jest źle bo zawsze nam oferują kilka miejsc wiec jesteśmy w każdej chwili gotowi do wyjazdu. Kiedyś Prezes naszej OSP pojechał do KP PSP i zapytał wprost komendanta PSP czemu tak się dzieje, ze wiedza jaki mamy sprzęt i w ogóle, komendant PSP powiedział żeby założyć system selektywnego alarmowania i nie będzie problemu, no wiec teraz prosimy wójta żeby dofinansował nam ten system ale zobaczymy co z tego wyjdzie :|

Anka
Posty: 31
Rejestracja: wt 21 gru 2010, 10:31
Status: Offline

Re: Niepotrzebne OSP

Post autor: Anka »

No oczywiście, że wójt wyskoczył z tym po wyborach..na samochód dostaliśmy dotacje z unii, ale wójt nam go utrzymuje(jak w większości OSP) przestanie dawać na ubezpieczenie, benzynę, naprawy to sami go nie utrzymamy..ale tak łatwo mu nie pójdzie..dziekuję za rady
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat