JOT - zalety i wady

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
998ratownik
Posty: 27
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 05 sty 2011, 14:04
OSP (gm., woj.): JRG OSP Kopydłowo
Status: Offline

JOT - zalety i wady

Post autor: 998ratownik »

Witam,
jakie zagrożenia i korzyści niesie za sobą utworzenie JOTu w jednostce OSP??
proszę o opinie...

Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: Sernik »

Witam, z tego co mi jest wiadomo to jesteście zobowiązani do utworzenia JOT (Jednostki Operacyjno-Technicznej) w waszej OSP. JOT jest na takiej samej zasadzie jak JRG w PSP i określa szczegółowo zadania jakie wykonuje JOT - czyli wydzielony ze wszystkich strażaków zespół ratowniczy. Aby nie nazywać zespołu ratowniczego "zespołem ratowniczym" wprowadzono nazewnictwo JOT. Nie da się dlatego określić jakie są zalety i wady JOTu ewentualnie można określić wady i zalety KSRG ale chyba nie o to chodziło :) Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob 12 lut 2011, 19:00 przez Sernik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: Artur »

Co prawda jeszcze nie mamy u siebie JOT-u ale już nie długo ma powstać w naszej OSP. Prawie wszystko mamy już gotowe do tego. Myślę że wiesz już wszystko o JOT-ach w OSP a jak byś chciał poczytać to tutaj jest:http://www.zosprp.pl/?q=node/368, http://www.zosprp.poznan.pl/files/pliki/26.pdf
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

julek
Posty: 12
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 18:59
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: julek »

Sernik pisze:JOT - czyli wydzielony ze wszystkich strażaków (czynnych, wspierających itp.) zespół ratowniczy..
JOT chcesz zrobić z strażaków wspierających???

Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: Sernik »

Chodziło mi ogółem o wszystkich strażaków z jednostki - przepraszam poprawiłem się :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: Jarek »

Sernik pisze:Chodziło mi ogółem o wszystkich strażaków z jednostki - przepraszam poprawiłem się :)

Pozdrawiam

To też nie bardzo;) do JOT mogą należeć tylko członkowie czynni OSP. Posiadający min Kurs podstawowy strażaka ratownika, komplet badań wg nowego rozporządzenia MZ i ubezpieczenie NNW;)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: druhprzemek »

Powtórzę w sumie to co mój poprzednik. Członkiem JOT-u może być osoba, która:
1. Ukończyła 18 lat
2. Jest członkiem czynnym,
3. Posiada badania lekarskie, mówiące o dobrym stanie strażaka
4. Posiada ukończony kurs PRZYNAJMNIEJ strażak ratownik cz.1 zwany również kursem szeregowców albo podstawowym
5. Został ubezpieczony na wyjazd na akcje przez Zarząd OSP
6. Nie pada podejrzenie, że podczas wyjazdu członek jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

julek
Posty: 12
Rejestracja: pn 27 gru 2010, 18:59
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: julek »

druhprzemek pisze:
5. Został ubezpieczony na wyjazd na akcje przez Zarząd OSP
]
Mógłbyś to rozwinąć?
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: podymacz »

W naszej gminie ubezpieczenie załatwia Urząd, ale tylko na podstawie listy osób, które posiadają przeszkolenie, oraz badania lekarskie.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: druhprzemek »

U nas jest tak, że Zarząd ustala listę osób, które mają być ubezpieczone w razie wypadku, a Urząd Gminy je załatwia.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420
Awatar użytkownika

MikPl
Posty: 23
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 19:20
OSP (gm., woj.): Tyczyn, Podkarpackie
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: MikPl »

U nas jest inny problem w skutek wieloletnich zaniedbań (brak funduszy na szkolenia), w chwili obecnej nie spełniamy wymagań na JOT-a, natomiast zarząd Gminny, a ostatnio Komendant Powiatowy za wszelką cenę starają się nas zmusić do założenia. Na nasze sugestie iż zrobimy to w chwili kiedy spełnimy wymagania usłyszałem odpowiedź iż wymogi są po to aby do nich dążyć, a w chwili zakładani wcale nie musimy ich spełniać. Ponadto Burmistrz stwierdził iż skoro nie ma JOT-a to nie ma dla nas pieniędzy na szkolenia ubezpieczenia i tak dalej.

Zatem proszę o konkretną informację czy możemy założyć JOT-a nie spełniając podstawowych wymagań co do szkoleń nie mówiąć o sprzęcie. A jeśli nie to co w tym wypadku zrobić.
Pozdrawiam Mik.

OSP Dobrzechow
Posty: 9
Rejestracja: ndz 23 sty 2011, 16:40
OSP (gm., woj.): OSP Dobrzechów (gm. Strzyżów, Podkarpackie)
Status: Offline

Re: JOT - zalety i wady

Post autor: OSP Dobrzechow »

Niestety u nas jest podobna sytuacja. Od dwóch lat istnieje już JOT a jak do tej pory Gmina nie może znaleźć środków na badania lekarskie. Ani jeden strażak ochotnik w naszej gminie nie posiada badań lekarskich a mało który został przeszkolony chociażby na poziomie podstawowym. Tzn. materiały szkoleniowe dostaliśmy (dostępne na platformie e-learningowej) rok temu ale do tej pory nie został zorganizowany egzamin weryfikujący wiedżę, więc szkolenie nei jest zaliczone.

Warto pamiętać, że w takiej sytuacji to zarząd danej jednostki OSP odpowiada za bezpieczeństwo strażaków.
W tym tygodniu Zarząd naszej jednostki podjął decyzję o zdjęciu nas z podziału bojowego. Podobnie uczyniły już dwie inne większe jednostki, ponadto wsparła nas komenda Powiatowa PSP informując gminę, że do końca marca jednostki OSP będą wzywane do akcji na zasadch dotychczas panujących, natomiast jeżeli do tego czasu nie wywiąże się ona ze zobowiązań jakie na niej spoczywają ani jedna jednostka nie będzie "podnoszona" do żadnej akcji. Wniosek: Gmina zostaje bez wsparcia OSP, tzn. zawsze będzie można wezwać jednostki zrzeszone w KSRG z innych gmin ale to już będzie ich kosztować trochę więcej. Mam tylko nadzieję, że powodzie które miały miejsce w ubiegłym roku nie powtórzą się za szybko. Pozdrawiam!!

P.S.
A propos sprzętu: Widzę, że to nie tylko nasz problem, że na nic nie ma. Tylko czasami się zastanawiam z czego to wynika, czy z nieudolności lokalnych władz, zwykłego lenistwa czy po prostu niekompetencji urzedników? Z tego co widzę na różnych stronach internetowych niektóre OSP są doposażone na takim poziomie jeżeli nie lepszym niż nasza komenda powiatowa PSP.

Dobrze, że przynajmniej nasz STARuszek 266 z 1988 stara się nas nie zawodzić. ;-)

Powodzenia Panowie z tym JOT-em,
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat