Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tylko

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: misiu8514 »

wiek 21 lat. 18 lat jest na prawo jazdy kat.C a żeby być kierowcą poj.uprzywilejowanego trzeba mieć 21 lat. i spełniać wymogi w/w przez forumowiczów. Przepisy nie wejdą od stycznia odnosnie kierowców poj.uprzywilejowanych. Natomiast odnośnie egzaminów na kat.A,B,C,D,T wchodzą.

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: sslawek77 »

misiu8514 pisze: Przepisy nie wejdą od stycznia odnosnie kierowców poj.uprzywilejowanych. Natomiast odnośnie egzaminów na kat.A,B,C,D,T wchodzą.
czyli kiedy jest przewidziany termin ze się zmienią przepisy na uprzywilejowane, bo już się pogubiłem a miałem 3 do wysłania w tym roku ale w gminie przejdzie 1 na ten rok a o reszcie mowa na przyszły.
Awatar użytkownika

artur_wyszonki
Posty: 272
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 16:30
OSP (gm., woj.): OSP Wyszonki Kościelne (gm. Klukowo woj. podlaskie)
Lokalizacja: Wyszonki Kościelne (Podlaskie)
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: artur_wyszonki »

Ależ się upieracie przy tych 21:P jest 18 na 100%

yeti25
Posty: 38
Rejestracja: sob 25 kwie 2009, 23:24
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: yeti25 »

Koledzy niema sie co sprzeczac aj w poniedzilalek odbieralem wkladke poniewaz mi sie skonczyly wszystkie badania i babka w gminie powiedziala ze ci ktorzy posiadaja juz wkladki niebeda musieli robic zadnego kursu moga natomiast przechodzic kilkugodzinne pogadanki na temat poruszania sie sam. uprzywilejowanym a i mowila ze wkladki jak teraz wydaje gmina to bedzie wydawal starosta miejski ale to tez nic pewnego bojeszcze niejest dopiete wiec wszystko moze sie jeszcze przesunac o rok

Kamienie
Posty: 8
Rejestracja: wt 07 lut 2012, 21:14
OSP (gm., woj.): Pogwizdów Stary, Głogów Młp, podkarpackie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Kamienie »

Dla OSP o rok przesunięto nowe regulacje prawne, pytanie co się stanie po upływie tego czasu tzn około lutego. Jeśli chodzi o zaświadczenia to na początku tematu dokładnie to opisywano a dla przypomnienia-obecne zaświadczenie będzie obowiązywać do wygaśnięcia, przy czym trzeba je wymienić pół roku po wejściu przepisów a kolejne przedłużenie będzie wiązało się z ukończeniem kursu.

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: JakubZ »

Tu jest coś o pojazdach uprzywilejowanych - w sumiena na stronie policji - ale myslę, że to dotyczy wszystkich OSP, PSP, POLICJI i POGOTOWIA.
http://gazeta.policja.pl/portal/997/744 ... anymi.html

Jeśli chodzi o tych co teraz posiadają uprawnienia do kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi - czyli wkładki - to według prawników - nawet był artykuł w strażaku na początku tego roku - to oni nabywają tej kurs i nie trzeba będzie go robić, nawet gdy skończy Ci się aktualna wkładka to potem tylko badania robisz. Inna sytuakcja jest gdy zmienisz kategie prawojazdy, wtedy bedziesz musiał tylko chodzić na kurs doszkolający.
Obrazek

kierowca001
Posty: 3
Rejestracja: pt 28 gru 2012, 11:46
OSP (gm., woj.): osp wielkopolska
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: kierowca001 »

Czołem druhowie!

Powracam do tematu. Dzwoniłem dzisiaj do Departamentu Ministerstwa Transportu w sprawie nowych zasad nabywania uprawnień przez kierowców samochodów uprzywilejowanych. Obecnie jest projekt zmiany Ustawy o kierujących pojazdami, który kolejny raz zmienia datę wejścia nowych przepisów na 19 stycznia 2014 r. Ponadto osoba z departamentu poinformowała mnie o kursach doszkalających które wejdą dopiero w styczniu 2016 r. Natomiast nie umiała mi odpowiedzieć co osobami, które będą chciały uzyskać wkładkę po 2014 a przed 2016... Czy ktoś ma jakieś informacje? Trzeba podkreślić iż jest to projekt więc może zostać odrzucony i okaże się, że przepisy wejdą od 2013 w co wątpię. Podaję także art. który mówi o przesunięciu daty na 2014 r.
8) art. 139 otrzymuje brzmienie:
„Art. 139. Ustawa wchodzi w życie z dniem 19 stycznia 2013 r., z wyjątkiem:
1) art. 125 pkt 9, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
2) art. 110, który wchodzi w życie z dniem 19 stycznia 2014 r.;
...
oraz uzasadnienie:
Art. 139 pkt 2 zmienia brzmienie wprowadzając nową datę wejścia w życie art. 110
w dniu 19 stycznia 2014 r. Przesunięcie terminu wiąże się z potrzebą zapewnienia możliwości
dostosowania jednostek, które zatrudniają kierujących pojazdami uprzywilejowanymi do
wymagań określonych w przepisach wykonawczych w zakresie pojazdów uprzywilejowanych
oraz przewożących wartości pieniężne, których wejście w życie przewidziane zostało na
koniec IV kwartału 2012 r.

Proszę o interpretację przepisów i informacje.

kierowca001
Posty: 3
Rejestracja: pt 28 gru 2012, 11:46
OSP (gm., woj.): osp wielkopolska
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: kierowca001 »

Widzę, że niewielu jest zainteresowanych nowymi zasadami... a przecież zostało tak mało czasu do 19 stycznia. Chciałbym podkreślić, że nie ma mowy w zmianach o:

Projekt przewiduje m.in., że od 4 stycznia 2016 r. wojskowi oraz funkcjonariusze Policji, PSP, Straży Granicznej i BOR będą mieli obowiązek odbycia obowiązkowego kursu z kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Zgodnie z ustawą z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami służby będą miały obowiązek ukończenia kursu w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Aktualnie do kierowania pojazdem uprzywilejowanym wystarczą jedynie umiejętności wymagane od kandydatów na kierowców.

Jest to informacja z linku jednej z powyższych wypowiedzi... Nie wiem skąd autor tekstu zabrał te informacje.
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: damian_osp »

To ja już nie ogarniam tego ;/
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
Awatar użytkownika

maro_71
Posty: 40
Rejestracja: sob 21 lut 2009, 16:53
OSP (gm., woj.): gm. Golina woj.wielkopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: maro_71 »

CIĘĘŻŻKA sprawa z tymi kierowcami..... Mmmm: Kierowca 001 mylisz sie! Przedmiotowa Ustawa to "Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami" w której mówi sie o kierowcach pojazdów uprzywilejowanych czyli także OSP i nakłada pewne obowiązki np: ukończenie kursu.
Ustawa w części nas dotyczącej miała wejść w życie od 19.01.2012 ale wcześniej pojawiła sie poprawka, która przesunęła wejście w życie o rok. Obecnie faktycznie jest w sejmie poprawka, która pewne Art opóźnia ale... no właśnie cytowany przez kierowca 001 „Art. 139. Ustawa wchodzi w życie z dniem 19 stycznia 2013 r., z wyjątkiem:
1) art. 125 pkt 9, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
2) art. 110, który wchodzi w życie z dniem 19 stycznia 2014 r.;
nie dotyczy OSP.Art. 110.
Kierować pojazdem przewożącym wartości pieniężne albo inne przedmioty wartościowe
lub niebezpieczne, o których mowa w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o
ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221, z późn. zm.), może osoba
posiadająca odpowiedni stan zdrowia, kwalifikacje i umiejętności oraz zezwolenie
na kierowanie pojazdem przewożącym wartości pieniężne. Przepisy art. 106109
stosuje się odpowiednio.

Nas, czyli OSP interesuje art 106 i on się nie zmienia!
Warunek w art 109 czyli wydawanie uprawnień przez starostę nastąpi od 2016 ale Art. 106.
1. Kierować pojazdem uprzywilejowanym może osoba, która:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem
uprzywilejowanym,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania
pojazdem uprzywilejowanym;
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie
określonej kategorii prawa jazdy.
2. Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do funkcjonariuszy, o których mowa w art. 8
ust. 3
nie zmienia sie i obowiązywać będzie od dnia 19.01.2013 r

P.S
Sorry za błędy i chaotyczne przedstawienie tematu ale trochę sie spieszę. :roll: Chyba, że sie mylę??? :roll:albo w MT sami nie wiedza jak to ma być :wink:
Pozdrawiam:
Komendant Gminny ZOSP RP

kierowca001
Posty: 3
Rejestracja: pt 28 gru 2012, 11:46
OSP (gm., woj.): osp wielkopolska
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: kierowca001 »

Witam!

Widzę, że nielicznych interesuje temat... kolego maro_71 powiedz na jakiej podstawie twierdzisz że "Warunek w art 109 czyli wydawanie uprawnień przez starostę nastąpi od 2016 ale Art. 106." Naprawdę jest z tym wszystkim wielki problem... pozdrawiam
Awatar użytkownika

maro_71
Posty: 40
Rejestracja: sob 21 lut 2009, 16:53
OSP (gm., woj.): gm. Golina woj.wielkopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: maro_71 »

Witam
Fakt poprawka do art 109 dotyczy wszystkich służb oprócz OSP ale spokojnie to jest POLSKA ...
Pozdrawiam i Wszystkiego Najlepszego w Starym Roku
Pozdrawiam:
Komendant Gminny ZOSP RP
Awatar użytkownika

maro_71
Posty: 40
Rejestracja: sob 21 lut 2009, 16:53
OSP (gm., woj.): gm. Golina woj.wielkopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: maro_71 »

Witam druhowie.
Jeżeli dobrze rozumiem to 4.01.2013 sejm przyjął poprawkę do ustawy nooo i od 19 stycznia, między innymi zaczyna obowiązywać kurs w WORD-dzie dla kierowców poj. uprzywilejowanych. Czy mam rację?
Pozdrawiam:
Komendant Gminny ZOSP RP

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: jerzy988 »

nie wiem czy kierowców karetek będzie obowiązywać nasze pozwolenie gdyż ja miałem juz dawniej takie pozwolenie wydawane przez dawne rejony i tam pisało pojazdy uprzywilejowane osp .i teraz też się pisze o kierowcach osp że nie bedą mieli tego kursu.???

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: sslawek77 »

troche pogrzebałem i znalazłem z jednego word-u oferte na taki kurs na pojazdy uprzywilejowane

http://word.elblag.pl/123-strona,-szkol ... anych.html
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat