Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tylko

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

mikele
Posty: 214
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: mikele »

Strażak_druh pisze:Witam,
Jestem nowy na forum i mam dwa pytania:
Witam na forum :)
Strażak_druh pisze: 1. gdzie w Polsce znajdują sie jakies ośrodki w których można zdobyc ten kurs na pojazdy uprzywilejowane i jaki jest jego koszt?
Na chwilę obecną nie ma przepisów wykonawczych do ustawy (czyli określających ile godzin ma trwać taki kurs, kto może taki kurs przeprowadzać itd). Można się spotkać z ofertami jak np. http://word.elblag.pl/123-strona,-szkol ... anych.html jednakże jest to szkolenie a nie kurs. Sugerowałbym poczekać aż kwestia kursów stanie się nieco bardziej klarowna, niż zapisywać się na kursy/szkolenia które mogą się okazać w przyszłości bezużyteczne.
Strażak_druh pisze: 2. co z sytuacja o której pisze JakuB?? nie ma kierowcy z wkładką, ale jest strażak OSP z prawem jazdy. Może jednostka wyjechać do zdarzenia normalnie ze zgłoszeniem do PSK ale jadąc "po cichu" czyli bez sygnałów??
Sam kolor czerwony nie czyni wozu pożarniczego pojazdem uprzywilejowanym, więc jazda bez sygnałów jest dopuszczalna jeśli oczywiście kierowca posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii i przestrzega przepisów ruchu drogowego jak każdy zwykły uczestnik ruchu.

Strażak_druh
Posty: 10
Rejestracja: czw 23 maja 2013, 08:13
OSP (gm., woj.): woj. Łódzkie, Gm. Lgota Wielka
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Strażak_druh »

Dzięki za pytanie 1.

Drążę temat pytania 2.
Wiem jakie przesłanki trzeba spełnić aby pojazd był pojazem uprzywilejowanym... Tylko chodzi mi o inną kwestię. czy taki wyjazd do zdarzenia po cichu jest dopuszczalny... w razie zaisnienia jakiejś sytuazji na drodze kolizja stłuczka (różne rzeczy sie zdarzają) kierujący pojazdem będzie odpowiadał tylko za zaistniałą sytuacje w ruchu drogowym, czy będą jakies konsekwencje dla jednostki OSP np z KP PSP czy wyżej??
Swoją drogą jestem zły sam na siebie bo mialem możliwość wyrobienia kartonika przed 19 stycznia tylko posłuchałem naczelnika gminnego (pracownika PSP) który twierdził że przepisy wchodzą w życie od 2016r i kazał mi się wstrzymac aby poczekac na jeszcze jedną osobe z jednostki... teraz sam chodzi i marudzi, że jest nowy wóz a obsady kierowców za mało...

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: mikele »

Strażak_druh pisze:Dzięki za pytanie 1.
Drążę temat pytania 2.
Wiem jakie przesłanki trzeba spełnić aby pojazd był pojazem uprzywilejowanym... Tylko chodzi mi o inną kwestię. czy taki wyjazd do zdarzenia po cichu jest dopuszczalny... w razie zaisnienia jakiejś sytuazji na drodze kolizja stłuczka (różne rzeczy sie zdarzają) kierujący pojazdem będzie odpowiadał tylko za zaistniałą sytuacje w ruchu drogowym, czy będą jakies konsekwencje dla jednostki OSP np z KP PSP czy wyżej??
Załóżmy, iż zaistniała stłuczka.
Kierowca wozu OSP nie jechał na sygnałach czyli nie prowadził pojazdu uprzywilejowanego i był zwykłym uczestnikiem ruchu drogowego. Policja ustala czyja wina i nakłada mandat. Jeżeli kierowca OSP nie był upoważniony przez właściciela wozu (OSP lub Gminę) do jego prowadzenia to właściciel może dochodzić odszkodowania drogą cywilną.
Do wyciągania konsekwencji przez "KP PSP lub wyżej" potrzeba by podstawy prawnej. Ja takiej nie znam - nie twierdzę, że takiej nie ma (nie jestem na tyle tęgą głową w temacie).

Strażak_druh
Posty: 10
Rejestracja: czw 23 maja 2013, 08:13
OSP (gm., woj.): woj. Łódzkie, Gm. Lgota Wielka
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Strażak_druh »

Ok. Dzięki serdeczne.
Co do aspektu dochodzenia odszkodowania na drodze cywilno prawnej od własciciela pojazdu (w naszym przypadku OSP) nie pomyślałem... wszystko tez w zalezności od powagi zdarzenia do którego wyjazd był podjety.. może można by się zastawić stanem wyższej konieczności ...
jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: JakuB »

Na początku powiem, że aby zastawić się stanem wyższej konieczności to nie jest to takie proste.

Wyjazd po cichu jest dopuszczalny. W końcu przecież dojedziecie. Uważam, że każdej OSP może zdarzyć się, że kierowca nie może prowadzić pojazdu i musi zrobić to ktoś inny. Jeżeli jest to raz w roku to nikt nie będzie się czepiał. Gdyby to zdarzało się zawsze to PSP ma możliwość kontroli, niedysponowania jednostki itd.

W przypadku ewentualnej stłuczki to badana jest sytuacja "tak jak dla zwykłych samochodów". Czyli jeżeli kierowca pojazdu uprzywilejowanego wymusił pierwszeństwo, zarysował inny samochód itd to jest winny i dostaje mandat tak jak każdy inny.

Sprawa komplikuje się, gdy ktoś bez uprawnień jeździ pojazdem uprzywilejowanym - wtedy dodatkowo płaci się mandat za jazdę bez uprawnień (nie wiem, czy Kodeks Ruchu Drogowego przewiduje inne sankcje w tym przypadku).

Co do wyższych konsekwencji stłuczki - nawet w PSP wypadki się zdarzają, a nie słyszałem o wydaleniu ze służby takich kierowców.

bogdanskarbnik
Posty: 178
Rejestracja: sob 13 lut 2010, 18:02
OSP (gm., woj.): kielnarowa podkarpackie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: bogdanskarbnik »

Nareszcie można zamknąć ten temat,bo to tylko bicie piany, właśnie ukazał się komunikat na stronie głównej dotyczący uprawnień dla kierowców OSP
Oznaczać to będzie, że po wejściu w życie noweli ustawy m.in. kierowcy pojazdów uprzywilejowanych OSP do 4 stycznia 2016 r.:

- nie będą musieli mieć ukończonego kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi wymaganymi przez przepisy ustawy, aby kierować tymi pojazdami,

- nie będą musieli posiadać wydawanego przez Starostę zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.- to tylko fragment

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: mikele »

bogdanskarbnik pisze: Oznaczać to będzie, że po wejściu w życie noweli ustawy m.in. kierowcy pojazdów uprzywilejowanych OSP do 4 stycznia 2016 r.:

- nie będą musieli mieć ukończonego kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi wymaganymi przez przepisy ustawy, aby kierować tymi pojazdami,

- nie będą musieli posiadać wydawanego przez Starostę zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.- to tylko fragment
Tak dla ścisłości zaświadczenie o ukończeniu kursu zapewne będzie wydawał podmiot, który taki kurs prowadził a nie starosta. Starosta będzie wydawał zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym.
To co napisałeś dotyczy wyłącznie kierowców, którzy posiadali stosowne dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych przed dniem 19 stycznia 2013 r. (czyli przed wejściem w życie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami).
Gorzej z kierowcami, którzy takich uprawnień nie posiadali przed dniem 19.01.2013. Uchylony został art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym a co za tym idzie Wójt/Burmistrz nie ma możliwości wydawania zaświadczeń, jakie można było wydawać wcześniej.

antoniska
Posty: 21
Rejestracja: wt 19 paź 2004, 18:30
Lokalizacja: Bogumiłowice
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: antoniska »

Druhowie. Tematu nie należy zamykać tylko drążyć sprawę do końca. Obecna nowelizacja nie załatwia naszej sprawy, ale odsuwa problem w czasie. Jak znam życie sprawa przycichnie i w tym czasie nic nie zostanie poczynione aby problem rozwiązać. Widocznie komuś bardzo zależy aby robić dobrą kasę na powyższych kursach, inaczej, jest wspaniałym lobbystą. Przecież nawet na komisji sejmowej rozmawiano aby powrócić do zapisu przed wejściem powyższej ustawy, ze zaświadczenia dla kierowców OSP dalej będą w gestii Wójta. Ale przecież dalej nie będzie można dać uprawnień nowemu kierowcy. Jak sprawę rozwiązać jeżeli odejdzie kierowca bo wyjechał do pracy za granicę, przekroczył wiek, zrezygnował bo ma taką możliwość itp. ta nowelizacja nie zapewnia ciągłości podmian kierowców. Ja twierdzę że to dalej bubel prawny.
Pozdrawiam

quovadis
Posty: 12
Rejestracja: pt 24 maja 2013, 20:49
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: quovadis »


eljotnes
Posty: 140
Rejestracja: śr 09 sty 2013, 14:25
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: eljotnes »

Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu

USTAWA
z dnia 19 kwietnia 2013 r.
o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw[1])

4) art. 135b otrzymuje brzmienie:
„Art. 135b. W stosunku do jednostek, o których mowa w art. 109 ust. 5 i 6, warunki określone w art. 106 ust. 1 pkt 4 oraz w art. 109 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4 stosuje się od dnia 4 stycznia 2016 r.”.

Dodatkowo długo oczekiwane rozporzadzenie z nowym wzorem ZEZWOLENIA
DzU Warszawa, dnia 24 maja 2013 r. Poz. 603

https://sejmometr.pl/prawo/134641

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1)
z dnia 15 maja 2013 r.
w sprawie kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne

pezet9996
Posty: 1
Rejestracja: czw 13 cze 2013, 10:47
OSP (gm., woj.): OSP Stuchowo Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: pezet9996 »

Panowiem powiem tak w mojej jednostce OSP przyszedł Star 244 odnowilismy go teraz jest kierowca co ma B C i jeździ w pogotowiu. Prezes mówi rób kwity bedziesz kierowca dowiaduje sie trzeba kurs a kurs hu* wie kto robi w tym kraju dopiero wyszło rozporzadzenie. ogólnie posiadam prawko B B+E C i kw i wszystkie papiery zrobiłem nawet nowe kwity na uprzywilejowane ale co brak kursów wyczytałem ze odsuneli zrobienie kursów do 2016 ok to co starosta mi teraz wyda zezwolenie???? nie majac kursu i po dacie 2016 nie bede mógł jeżdzic?? jak patrze na plan kursu na uprzywilejowane nasuwa mi sie takie cos przecież ja przerobiłem wiecej teori i praktyki na KW jak robiłem tez maty poślizgowe itp rzad chyba zapomniał ze KW moze pokrywac sie z kursem... Ktos tu dobrze pisał nie mozna zamykac tematu trzeba walczyc bo małe gminy ucierpia na tym durnym przepisie!!! Ochotnicy nie mja za wiele ale jest nas najwiecej i wychodzi ze najbardziej spływa ten przepis po nas Panowie pozdrawiam

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: mikele »

pezet9996 pisze:wyczytałem ze odsuneli zrobienie kursów do 2016
Nie przesunęli kursów tylko ostateczny termin wymiany zaświadczenia od wójta/burmistrza na zezwolenie od starosty. Przesunięcie to dotyczy wyłącznie tych osób, które w dniu wejścia w życie ustawy (czyli jakoś przed początkiem stycznia 2013) posiadały wszystkie niezbędne dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Termin do 2016 r. nie dotyczy osób, które tych uprawnień nie miały w dniu wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami - te osoby są "skazane" na kurs.
pezet9996 pisze: to co starosta mi teraz wyda zezwolenie????
dokładnie tak, wyda ci zezwolenie o ile przedstawisz orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych.

majken
Posty: 11
Rejestracja: pt 14 cze 2013, 15:41
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: majken »


eljotnes
Posty: 140
Rejestracja: śr 09 sty 2013, 14:25
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: eljotnes »

Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu

USTAWA
z dnia 24 maja 2013 r.

o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw[1])

Art. 1.

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.[2])) wprowadza się następujące zmiany:

4) art. 135b otrzymuje brzmienie:

„Art. 135b. W stosunku do jednostek, o których mowa w:
1) art. 109 ust. 5 i 6,
2) art. 53 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym,
3) art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykonujących zadania specjalistycznymi środkami transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 161ba ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.[3]))

– warunki określone w art. 106 ust. 1 pkt 4 oraz w art. 109 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4 stosuje się od dnia 4 stycznia 2016 r.”.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat