Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tylko

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: wujo2010 »

cyt: Nowe zasady nabywania uprawnień przez kierowców pojazdów uprzywilejowanych obowiązują od dnia 19 stycznia 2013 r. i mieć będą zastosowanie wobec tych osób, które chcą być kierowcami pojazdów uprzywilejowanych OSP, a które to osoby do dnia 18 stycznia 2013 r. takich uprawnień nie nabyły.

Kierowcy, którzy uzyskali wcześniej te uprawnienia muszą pamiętać, że aby je zachować konieczne jest, by posiadane zaświadczenie wydane w trybie określonym w art. 95a ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym w ciągu 6 miesięcy (tj. do 19 lipca 2013 r.) wymienić na zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami"

Czyli dla nas którzy mają uprawnienia nic się nie zmienia , oprócz wymiany zezwolenia :wink:

Rumburak
Posty: 8
Rejestracja: pn 05 gru 2011, 18:19
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Rumburak »

wujo2010 pisze:cyt: Nowe zasady nabywania uprawnień przez kierowców pojazdów uprzywilejowanych obowiązują od dnia 19 stycznia 2013 r. i mieć będą zastosowanie wobec tych osób, które chcą być kierowcami pojazdów uprzywilejowanych OSP, a które to osoby do dnia 18 stycznia 2013 r. takich uprawnień nie nabyły.

Kierowcy, którzy uzyskali wcześniej te uprawnienia muszą pamiętać, że aby je zachować konieczne jest, by posiadane zaświadczenie wydane w trybie określonym w art. 95a ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym w ciągu 6 miesięcy (tj. do 19 lipca 2013 r.) wymienić na zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami"

Czyli dla nas którzy mają uprawnienia nic się nie zmienia , oprócz wymiany zezwolenia :wink:
Jest się z czego cieszyć?
Dla mnie jest to najbardziej nieprzemyślany i szkodliwy przepis dotyczący OSP, który został wprowadzony w życie w ostatnich latach. To jest bomba z opóźnionym zapłonem.
Szkoda tylko, że przez cały czas wałkowania tych przepisów w parlamencie, była jakaś dziwna cisza „w temacie”, ze strony ZG ZOSP RP, czy też „naszych” parlamentarzystów.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: wujo2010 »

Ciesze się z tego że koszt przeszkolenia obecnych kierowców OSP w gminie odbiłby sie o koszty , ktore przełożyly by się na mniejszy budżet dla jednostek . Kierowcy może i bedą ale czy będzie czym jezdzić ? chodzi mi o kolejny beznadziejny wymysł czyli CNBOP :mrgreen: na używane auta . Same kłody pod nogi i nic pozatym . Pozdrawiam.

antoniska
Posty: 21
Rejestracja: wt 19 paź 2004, 18:30
Lokalizacja: Bogumiłowice
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: antoniska »

Coś mnie się wydaje, że przez nowe przepisy o kierujących i te o certyfikatach spowodują, że pozamykamy remizy i będą służyć jako obiekty muzealne. A propo przepisów dotyczących kierowców, proszę mnie wskazać pomysł jak zmobilizować będzie można druha mającego odpowiednią kategorie prawa jazdy aby poszedł i ukończył szkolenie wymagane do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Takie szkolenie będzie organizowane w godzinach pracy ośrodków szkolenia kierowców - trzeba na to będzie wziąć urlop, kto na to się zgodzi. Kurs kończy ma się egzaminem - po co się dodatkowo stresować jak takie uprawnienia do innej pracy będzie nieprzydatne. Przecież nie można takiemu druhowi wydać polecenia służbowego bo taki nie istnieje - jesteśmy ochotnikami. Mnie się wydaje że trzeba będzie faktycznie zrobić ogólnopolski protest. A czy wiecie z kim konsultowano w przeszłości wniosek dotyczący upewnień kierowców OSP, ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej - śmiechu warte
Pozdrawiam Antoni
Ostatnio zmieniony wt 05 lut 2013, 13:34 przez antoniska, łącznie zmieniany 2 razy.

lukaszkwiat
Posty: 78
Rejestracja: pt 19 lis 2004, 20:29
Lokalizacja: OSP CHARZYKOWY
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: lukaszkwiat »

Witam
Dzisiaj udało mi się dodzwonić do prawnika Zarządu Głównego OSP
Po bardzo szczerej rozmowie (o dziwo spokojnej) Pan prawnik poinformował że wszystko jest w gestii parlamentarnego zespołu strażackiego.
Związek interweniuje w tej sprawie, chce aby kierowcy jednostek OSP byli zwolnieni z odbywania tych dodatkowych kursów oraz aby zaświadczenia dalej wystawiał Wójt/Burmistrz. Prawnik poprosił, aby jednostki OSP, Wójtowie, Burmistrzowie gmin/miast napisali pisma do Związku z informacją że jest problem z uzyskaniem uprawnień na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi, co zagraża bezpieczeństwu publicznemu. Konsekwencją tego będzie wycofywanie jednostek z podziału bojowego.
Związek dzięki tym listom będzie miał mocniejsze wsparcie
Wiec może by tak coś zadziałać ??

bartek406
Posty: 1
Rejestracja: pn 04 lut 2013, 22:12
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: bartek406 »

W poprzednim tygodniu zgłosiłem się do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym z pytaniem:
"Jak obecnie wygląda sytuacja z nabywaniem uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi OSP?".
Otrzymałem odpowiedź która wydaje się być dosyć wiarygodna i dobra dla osób które ubiegają się o w/w uprawnienia,
a mianowicie: "Do 2016 roku wszystko pozostaje bez zmian. Uprawnienia otrzymuje się na starych zasadach.".
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: damian_osp »

Hahaha to oni sami nie wiedzą jak jeszcze ma to wyglądać :P
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

MW
Posty: 14
Rejestracja: czw 12 lip 2007, 11:24
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: MW »

bartek406 pisze:W poprzednim tygodniu zgłosiłem się do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym z pytaniem:
"Jak obecnie wygląda sytuacja z nabywaniem uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi OSP?".
Otrzymałem odpowiedź która wydaje się być dosyć wiarygodna i dobra dla osób które ubiegają się o w/w uprawnienia,
a mianowicie: "Do 2016 roku wszystko pozostaje bez zmian. Uprawnienia otrzymuje się na starych zasadach.".
W sumie "Urzędniki" mijają się z prawdą. Obecne zaświadczenia należy wymienić w Starostwie na zezwolenia (Decyzja administracyjna Starosty) i wnieść opłatę (nie wiem jaka cena) w terminie do 19 lipca 2013r. Natomiast od 4.01.2016r. do przedmiotowej opłaty Starostwo doliczy również dodatkową opłatę ewidencyjną. Art. 109 ust.1 oraz nowy art. 138 a.

patryk_998
Posty: 5
Rejestracja: pt 15 lut 2013, 23:19
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: patryk_998 »

Koledzy, którzy może już coś na ten temat wiedzą.
Gdzie zrobić ten kurs, uprawnienia na kierowcę w OSP ??
Wszędzie w internecie opisane jakie wymagania muszą być spełnione aby być kierowcą, ale nigdzie nie ma informacji gdzie nabyć te uprawnienia tj, kurs.
Pozdrawiam

Danonek
Posty: 153
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 20:30
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Danonek »

Pytałem u nas komendanta to powiedział że do sierpnia normalnie po starych zasadach robimy.

patryk_998
Posty: 5
Rejestracja: pt 15 lut 2013, 23:19
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: patryk_998 »

To być może Ci, którzy mają zaświadczenia jeszcze po staremu. Ja chcąc być kierowcą muszę zrobić wszystkie te kursy, zgody od starosty itd... problem tkwi w tym, że nikt nie wie co i jak...

Danonek
Posty: 153
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 20:30
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Danonek »

patryk_998 pisze:To być może Ci, którzy mają zaświadczenia jeszcze po staremu. Ja chcąc być kierowcą muszę zrobić wszystkie te kursy, zgody od starosty itd... problem tkwi w tym, że nikt nie wie co i jak...
Właśnie mówię o nowym kierowcy.

patryk_998
Posty: 5
Rejestracja: pt 15 lut 2013, 23:19
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: patryk_998 »

To ja już sam nie wiem... w rozporządzeniu piszę, że od 19 stycznia 2013 obowiązują nowe zasady.
Coś mi się wydaje, że za 5 lat OSP zaczną umierać śmiercią naturalną. A wszystko przez naszych kochanych polityków z waldemarem na czele...
Utrudniają życie jak tylko można.
Nie długo dojdzie do tego, że strażacy ochotniczy nie wyjadą, bo będą się bali wsiąść do auta: a bo ten nie ma jakiegoś dodatkowego kursu, a ten to a tamten tamto. Tak będzie...

Danonek
Posty: 153
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 20:30
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: Danonek »

patryk_998 pisze:To ja już sam nie wiem... w rozporządzeniu piszę, że od 19 stycznia 2013 obowiązują nowe zasady.
Coś mi się wydaje, że za 5 lat OSP zaczną umierać śmiercią naturalną. A wszystko przez naszych kochanych polityków z waldemarem na czele...
Utrudniają życie jak tylko można.
Nie długo dojdzie do tego, że strażacy ochotniczy nie wyjadą, bo będą się bali wsiąść do auta: a bo ten nie ma jakiegoś dodatkowego kursu, a ten to a tamten tamto. Tak będzie...
A Komendant gminny co Ci mówił ?

patryk_998
Posty: 5
Rejestracja: pt 15 lut 2013, 23:19
Status: Offline

Re: Nowe wymagania dot. kierowcy uprzywilejowanego i nie tyl

Post autor: patryk_998 »

Danonek pisze:
patryk_998 pisze:To ja już sam nie wiem... w rozporządzeniu piszę, że od 19 stycznia 2013 obowiązują nowe zasady.
Coś mi się wydaje, że za 5 lat OSP zaczną umierać śmiercią naturalną. A wszystko przez naszych kochanych polityków z waldemarem na czele...
Utrudniają życie jak tylko można.
Nie długo dojdzie do tego, że strażacy ochotniczy nie wyjadą, bo będą się bali wsiąść do auta: a bo ten nie ma jakiegoś dodatkowego kursu, a ten to a tamten tamto. Tak będzie...
A Komendant gminny co Ci mówił ?
Też nie jest mi w stanie udzielić jednoznacznej informacji... Nikt nie ma o tym pojęcia, każdy tylko pokazuje ustawę i ręc rozkłada...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat