czy strażak z OSP może kierować ruchem

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
Lukasz OSP
Posty: 9
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 03 lut 2011, 15:01
OSP (gm., woj.): Parchów ,Chocianów ,Dolnośląskie
Status: Offline

czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: Lukasz OSP »

Witam mam taką sprawę czy strażak z OSP może kierować ruchem . kto organizuje szkolenia w kierowaniu ruchem PSP czy Policja pozdrawiam

lukasz_ospkromnow
Posty: 4
Rejestracja: ndz 03 paź 2010, 21:48
OSP (gm., woj.): Kromnów Brochów
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: lukasz_ospkromnow »

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej pismem Nr BS-II-1442/6-1/2010 z dnia 5 sierpnia 2010 roku
poinformował podległe jednostki organizacyjne PSP, że 10 lipca 2010 roku weszło w życie rozporządzenie
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lipca 2010 roku w sprawie kierowania ruchem drogowym
(Dz. U. Nr 123, poz. 840), zgodnie z którymi strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz członkowie ochotniczej straży pożarnej nie mają obowiązku odbywania szkoleń uprawniających do kierowania ruchem drogowym
podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej.


Komendant Główny informuje też, że cyt. "Biorąc pod uwagę ważność przedmiotowych zagadnień
i konieczność przygotowania strażaków do kierowania ruchem drogowym,
temat ten należy realizować w trakcie szkolenia podstawowego strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej
w ramach tematu "Taktyka działań ratowniczych", zgodnie z treściami i liczbą godzin zawartymi w załączniku nr 3
do wyżej wymienionego rozporządzenia."

anius2
Posty: 16
Rejestracja: ndz 13 gru 2009, 12:25
OSP (gm., woj.): Śląskie, Rybnik
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: anius2 »

i to jest prawda. strażak ochotnik nie musi mieć przeszkolenia do kierowania ruchem drogowym PODCZAS AKCJI RATUNKOWO- GAŚNICZEJ. Jeśli jednak chodzi o samo takie szkolenie, które moim zdaniem jest przydatne w innych wypadkach to z tego co się orientuję, weszła też ustawa że takie szkolenia robią tylko i wyłącznie WORD-y

jemal
Posty: 91
Rejestracja: śr 31 maja 2006, 15:55
Lokalizacja: Częstochowa
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: jemal »

U mnie w mieście kursk kierowania ruchem jest robiony odrazu z kursem podstawowym:):)

anius2
Posty: 16
Rejestracja: ndz 13 gru 2009, 12:25
OSP (gm., woj.): Śląskie, Rybnik
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: anius2 »

Owszem, ale taki kurs z kursem podstawowym nie uprawnia Cie do kierowania ruchem nie biorąc udziału w akcji ratowniczo- gaśniczej. PO TAKIM SZKOLENIU MOŻESZ TYLKO I WYŁĄCZNIE KIEROWAĆ RUCHEM DROGOWYM BIORĄC UDZIAŁ W AKCJI
Awatar użytkownika

marcinas7majster
Posty: 79
Rejestracja: wt 19 sty 2010, 15:00
OSP (gm., woj.): OSP BANIE - woj.Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: marcinas7majster »

Witam. W naszej OSP jakoś we wrześniu ubiegłego roku zastanawialiśmy się właśnie nad tą kwestią. Wiedzieliśmy, że można zrobić uprawnienia do kierowania ruchem i postanowiliśmy napisać pisemko do naszej Komendy Powiatowej, w którym zgłosiliśmy zapotrzebowanie na przeszkolenie w zakresu kierowania ruchem (nie wiedzieliśmy, do kogo dokładnie się zgłosić więc napisaliśmy tam). W styczniu tego roku otrzymaliśmy pismo, którego treść teraz przytoczę:

"W nawiązaniu do tematu poruszanego na ostatniej naradzie służbowej, a dotyczącego szkolenia strażaków ratowników OSP z zakresu wykonywania niektórych czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym podczas zdarzeń KP PSP w ... przedstawia poniżej następującą informację.

Jednostką uprawnioną do prowadzenia szkoleń w powyższym zakresie na terenie województwa zachodniopomorskiego jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Ukończenie powyższego szkolenia upoważnia strażaka do dawania poleceń i sygnałów uczestnikom ruchu lub innym osobom znajdującym się na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej zgodnie z paragrafem 2 ust. 1 pkt. 2 rozporządzenia MSWiA z dnia 18 lipca 2008r. w sprawie kierowania ruchem drogowym (Dz. U. nr 132 poz. 839). ... "

O terminie szkolenia mamy zostać poinformowani. Szkolenie zakończy się wydaniem stosownego zaświadczenia. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam.

jemal
Posty: 91
Rejestracja: śr 31 maja 2006, 15:55
Lokalizacja: Częstochowa
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: jemal »

Chłopaki którzy to ukończyli teraz czekają tylko na wystawienie zaświadczeń z Policji:) a in bardzo się śpieszy:P:P

anius2
Posty: 16
Rejestracja: ndz 13 gru 2009, 12:25
OSP (gm., woj.): Śląskie, Rybnik
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: anius2 »

Miałam dziś okazję być w Komendzie PSP w moim mieście i przy okazji załatwiania swoich spraw zapytałam Naczelnika wydziału Szkoleniowo- operacyjnego w PSP o to kierowanie ruchem drogowym przez strażaków ochotników. Dowiedziałam się że ma się to następująco: Strażak Ochotnik nie musi mieć przeszkolenia do kierowania ruchem drogowym biorąc udział w akcjach ratowniczo- gaśniczych, tematy dot. kierowania ruchem drogowym mają być poruszane na kursie podstawowym, aczkolwiek Strażak Ochotnik który bierze udział w zabezpieczeniu np. rajdu samochodowego, imprezy masowej, meczu itd. już musi mieć kurs kierowania zrobiony przez WORD!!! uważam, że jest to bez sensu, dlatego że my wyjeżdżając do akcji jesteśmy tam kierowani przez PSP, czy punkty alarmowania. Jadąc na zabezpieczenie np. rajdu samochodowego też jesteśmy przez nich tam kierowani... więc nie rozumiem dlaczego tam nie potrzeba a tu tak. Jeśli moja jednostka jedzie do akcji i jest nią wypadek samochodowy i ja mogę kierować ruchem drogowym bez kursu to dlaczego będąc na zabezpieczeniu rajdu gdzie samochód wpada do rowu- nie mogę???
Awatar użytkownika

Lechu
Posty: 21
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 17:08
OSP (gm., woj.): Bełk woj. Ślaskie
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: Lechu »

Bardzo prosta odpowiedź: zabezpieczenie imprez (wszelakich) NIE JEST AKCJĄ RAT-GAŚ. Mało tego podczas kierowania ruchem wg. przepisów strażak powinien być ubrany w pomarańczową kamizelkę z napisem straż :shock: (czego nie stosuje sie nawet w PSP)
Awatar użytkownika

hubertus33
Posty: 45
Rejestracja: czw 03 lut 2011, 10:47
OSP (gm., woj.): Lisów, Skołyszyn, podkarpacie
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: hubertus33 »

a u mnie w gminie w zeszlym roku taki kurs prowadzila sekcja ruchu drogowego komendy powiatowej policji a po kursie wydala stosowne zaswiadczenia. wydaje mi sie ze komendant gminny powinien zalatwic takie szkolenie w komendzie powiatowej policji oczywiscie wczesniej uzgadniajac temat z komenda psp.

Jarozakr
Posty: 30
Rejestracja: czw 17 lut 2005, 19:24
Lokalizacja: Zakroczym
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: Jarozakr »

Lechu pisze: Mało tego podczas kierowania ruchem wg. przepisów strażak powinien być ubrany w pomarańczową kamizelkę z napisem straż :shock: (czego nie stosuje sie nawet w PSP)
Witam
nie masz racji Lechu

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1) z dnia 6 lipca 2010 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym
§ 7.
4. Strażak Państwowej Straży Pożarnej oraz członek ochotniczej straży pożarnej dający polecenia i sygnały w zakresie kierowania ruchem na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej powinni być wyposażeni w ubranie specjalne zgodne w wymogami określonymi w przepisach określających strój tych formacji.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: Artur »

co do takiego kursu to tez kiedyś zastanawialiśmy się nad zrobieniem go no i zadzwoniłem do komendy policji z pytaniem czy mogli by przeprowadzić takie szkolenie dla strażaków OSP. Odpowiedz była że nie, a to dlatego że oni nie mają uprawnień do prowadzenia szkoleń takich. Odesłany zostałem do ośrodka szkolenia kierowców no i dowiedziałem się że takie szkolenia organizują i ile to kosztuje http://www.word.lublin.pl/index.php?opt ... &Itemid=63 A w związku z tym że jest to nowe rozporządzenie MSWiA o kierowaniu ruchem to po co wydawać kasę na szkolenie.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika

micrus
Posty: 1
Rejestracja: ndz 06 lut 2011, 18:59
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: micrus »

U nas w jednostce, w ramach pomocy policji w tamtym roku prowadziliśmy ruch podczas mszy na cmentarzu 1 listopada, ale z tego co wiem to policja u nas próbowała jakoś wpłynąć na władze, by przeprowadzić szkolenia w tym zakresie, ale skończyło się jak zawsze :?

niwde581
Posty: 5
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 19:51
OSP (gm., woj.): gmina laskowa, województwo małopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: niwde581 »

Jak najbardziej może kierować ruchem, ale za zgodą policji.
Bez dwóch zdań warto docenić kredyty dla firm http://doradztwo-kredytowe.com.pl/kredyty-dla-firm, nie ma po prostu takiej możliwości, abyśmy nie byli z nich zadowoleni. Przecież nasza firma bez pieniędzy nie wyjdzie nigdy na prostą!

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: czy strażak z OSP może kierować ruchem

Post autor: JakubZ »

niwde581 pisze:Jak najbardziej może kierować ruchem, ale za zgodą policji.
Nie może kierować ruchem, i policja Ci nie może zezwolnić. Strażak może kierować ruchem tylko podczas działań ratowniczo-gaśniczo. Aby kierować ruchem po za działaniami czyli msze, procesie itp musi posiadać odpowiedni kurs, który organizuje WORD albo MORD.
Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat