Zawieszenie członka OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
anius2
Posty: 16
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 13 gru 2009, 12:25
OSP (gm., woj.): Śląskie, Rybnik
Status: Offline

Zawieszenie członka OSP

Post autor: anius2 »

Witam. Mam pytanko. Czy Zarząd OSP może zawiesić członka OSP jeśli nie ma takiego zapisu w STATUCIE danej OSP i na jakich zasadach się to odbywa?
Awatar użytkownika

Charlie
Posty: 102
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 12:10
OSP (gm., woj.): Śląskie, Koniecpol
Status: Offline

Re: Zawieszenie członka OSP

Post autor: Charlie »

Wydaje mi się że musi być coś w statucie na ten temat, bo w takim razie zarząd nie ma żadnych podstaw prawnych....
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zawieszenie członka OSP

Post autor: druhprzemek »

W statucie musi być zawarte, że Zarząd ma moc przyjmowania członków oraz ich zawieszanie lub usuwanie. Zarząd powinien się zebrać i podczas posiedzenia ogłosić odpowiednią uchwałę, co do wydalenia członka. Następnie dana osoba powinna zostać powiadomiona pisemnie o tym fakcie. Może się również odwoływać w terminie 14 dni od tej decyzji.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

tommy09615
Posty: 4
Rejestracja: czw 06 mar 2014, 13:42
Status: Offline

Re: Zawieszenie członka OSP

Post autor: tommy09615 »

Odświeżę trochę ten temat. Sytuacja jest następująca. W mojej jednostce jest duża liczba osób nieaktywnych, którzy nie uczestniczą w życiu straży. Jest to problemem przede wszystkim w uzyskaniu quorum na walnym zgromadzeniu. Oczywistym jest, że najlepiej wykluczyć takie osoby, jednak jest pewna grupa osób, które nie mogą uczestniczyć w życiu jednostki przez wyjazd z chlebem za granicę. Nie chcemy pozbywać się takich osób, ponieważ są to osoby które na pewno uczestniczyły by w życiu straży gdyby tylko mogły, a na pewno kiedyś wrócą do kraju. I tu pojawia się moje pytanie czy jest możliwość zawieszenia takich członków. Rozumiem, że należało by wprowadzić w statucie zapis o możliwości zawieszenie członka, jednak nigdzie nie mogę znaleźć podstawy prawnej takiej możliwości. Ustawa prawo o stowarzyszeniach pomija tę kwestię wspominając jedynie o wykluczenie z ram stowarzyszenia, jednak spotkałem się z niektórymi statutami stowarzyszeń przewidującymi tą możliwość. Jeżeli ktoś będzie mógł mi pomóc w tej kwestii to proszę o odpowiedź.

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Zawieszenie członka OSP

Post autor: ANDY »

Do weryfikacji członków OSP może posłużyć opłacanie składek członkowskich. W naszym statucie napisane jest, że kto zalega ponad rok traci członkostwo w OSP. Przeczytajcie swój na pewno coś podobnego też jest. Dla osób przebywających za granicą uchwałą walnego można składki zawiesić a reszta niech płaci. Nieaktywni ich nie zapłacą i sami się wykluczą.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Zawieszenie członka OSP

Post autor: kwas »

Co do zawieszenia sprawa jest bardzo prosta.
Jeśli nie ma o zawieszeniu wzmianki w statucie to zażąd nikogo nie może zawiesić. Bo nie ma do tego podstawy prawnej.

Co do braku kworum na zebraniu.
To najlepiej zweryfikować po opłacaniu skłądek. Ale często się zdarza że osoby takie jednak płacą składki.
Skoro nie ma kworum to zebranie nie będzie ważne i każdą uchwałe można podważyć.
Rozwiązaniem jest zapis w statucie, i u mnie takowy mamy, że jak nie ma kworum na zebraniu to prezes może ogłosić nowy termin zebrania. Wtedy Prezes otwiera zebranie, sprawdzić ilość osób, stwierdzić brak kworum, ogłasza nowe zebranie za pięć minut i zamyka zebranie. A za pięć minut otwiera nowe już bez kworum. I w świetle prawa wszystko jest cacy.

Mintusia
Posty: 3
Rejestracja: ndz 19 paź 2014, 11:07
OSP (gm., woj.): łąkociny, ostrów Wielkopolski, poznańskie
Status: Offline

Re: Zawieszenie członka OSP

Post autor: Mintusia »

Nie wiem jak jest w innych statutach ale nasz zezwala nawet na usunięcie członka OSP przez zarząd jeśli jawnie narusza on zawarte w nim postanowienia. Oczywiście od takiej decyzji przysługuje odwołanie i wówczas o usunięciu decyduje walne zebranie poprzez głosowanie. Do tego czasu taki druh jest zawieszony i nie ma prawa uczestniczyć w akcjach ani zebraniach OSP

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: Zawieszenie członka OSP

Post autor: Zenus »

Kolega kwas ma rację tak to się robi . A w standardowym Statucie nie ma zapisu o zawieszeniu członka chyba że zmienicie statut a da się zrobić tylko trzeba się przyłożyć. A można również usunąć kogoś kto nie wypełnia swoich obowiązków w osp
Do obowiązków członka zwyczajnego należy:
1) aktywne uczestniczenie w działalności OSP.
2) przestrzeganie postanowień niniejszego statutu jak też regulaminu i uchwał władz OSP.
3) podnoszenie poziomu wiedzy pożarniczej poprzez udział w szkoleniu fachowym.
4) dbanie o mienie OSP.
5) regularne opłacanie składek członkowskich.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat