Szkoła strażacka

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
mati030195
Posty: 23
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 09 mar 2011, 21:31
Status: Offline

Szkoła strażacka

Post autor: mati030195 »

Witam wszystkich

Mam do Was pytanie odnośnie szkoły ponad gimnazjalnej (najlepiej technikum) o profilu/kierunku strażackim lub coś z tym pokrewne. Gdzie takie szkoły znajdują się w Polsce i ile trzeba mieć ptk. z testów by się dostać ?\

pozdrawiam
Awatar użytkownika

hubertus33
Posty: 45
Rejestracja: czw 03 lut 2011, 10:47
OSP (gm., woj.): Lisów, Skołyszyn, podkarpacie
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: hubertus33 »

w Kołaczycach na podkarpaciu jest liceum o profilu strazacko policyjnym. szkola z internatem ale ile pkt tego nie wiem.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: Sylwek »

Bardzo dobrze, że w tym momencie zadajesz sobie pytanie o wybór szkoły - jest na to najlepsza pora.

Czy zdajesz sobie sprawę, że taka szkoła to prawdopodobnie chwyt marketingowy i w praktyce niewiele Ci pomoże w dostaniu się do straży? Bardziej trzeba zwracać uwagę, czy poziom szkoły jest dobry i czy nauczyciele cisną wystarczająco z przedmiotów maturalnych. i

Naprawdę zastanów się poważnie bo akurat mój kolega, który dostał się do szkoły pożarniczej wybrał renomowany ogólniak gdzie się przyłożył do nauki i bardzo dobrze zdał maturę. Warto, żeby było ciśnienie na przedmioty maturalne.

Poza tym jeśli wybierasz się do SA to trzeba zainwestować w sport i opłaca się zainwestować w kursy - kursy OSP, rat med, nurka, prawo jazdy C.

Zobacz sam jakie są zasady rekrutacji do Straży
SG PSP (wyższa szkoła oficerska) po której zostaje się kapitanem i inżynierem bądż magistrem pożarnictwa http://www.sgsp.edu.pl/studia/kierunki.php
SA PSP Kraków (są jeszcze w Częstochowie i Poznaniu - odszukaj sobie linki) są to szkoły policelane po których zostaje się aspirantem - technikiem pożarnictwa http://sapsp.pl/www/index.php/strona_te ... swietl/174
Przyjęcie "z ulicy" na strażaka stażystę - tu każda komenda moze mieć trochę inne wymagania ale przykłądowe są np tu:
http://warszawa-straz.kei.pl/nowa/index ... &Itemid=96

Powodzenia!

Topic author
mati030195
Posty: 23
Rejestracja: śr 09 mar 2011, 21:31
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: mati030195 »

Ja to się zastanawiałem i tam raczej pójdę do technikum o profilu informatycznym + klasa wojskowa/strażacka
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: JakuB »

Sylwek pisze:szkoła to prawdopodobnie chwyt marketingowy i w praktyce niewiele Ci pomoże w dostaniu się do straży?
To jest chwyt marketingowy, ale też nie do końca.
W przypadku składania papierów na SGSP, fakt że chodziłeś do takiej szkoły nic nie da. Natomiast zakładając, że w tej klasie masz zwiększoną ilość matematyki, fizyki, chemii- czyli te przedmioty maturalne, które są ważne w rekrutacji ORAZ zdecydowanie porządniejsze (w porównaniu z innymi szkołami) przygotowanie sprawnościowe (zwiększona ilość wf, na którym się ćwiczy, a nie patrzy na koleżanki w kusych spodenkach) to szanse dostania się na SGSP rosną.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: druhprzemek »

Nie daj się zwieść. Ja byłem w klasie o profilu wojskowym z elementami pożarniczymi i jak na razie w remizie byłem może 4 razy na 2 lata ;/. Szkoły szukają sposobów na pozyskanie uczniów i jak się później okazuje- często te klasy (mundurowe) są najgorszymi w całej szkole, ponieważ jest na nie duży popyt i lgną do nich wszyscy. Przykład: na początku roku, jak przychodziłem były 2 klasy po 30 osób- teraz jest jedna licząca 26. A to, że dadzą ci jakiś papierek co niby jest uważany i respektowany, bo został podpisany przez komendanta powiatowego możesz sobie użyć jako papieru toaletowego, bo żadna szkoła pożarnicza (SGSP, SA, CSP i podoficerka) nie respektują go. Rób sobie lepiej, tak jak już wspomnieli Druhowie Koledzy kurs szeregowca, prawko kat. B i C, uzyskuj dokumenty na to, że startowałeś w zawodach, że jesteś w OSP itd itp.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

mundial
Posty: 5
Rejestracja: ndz 03 kwie 2011, 11:20
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: mundial »

Poza tym jeśli wybierasz się do SA to trzeba zainwestować w sport i opłaca się zainwestować w kursy - kursy OSP, rat med, nurka, prawo jazdy C.
O jaki dokładnie chodzi kurs nurka?? Podstawowy czy nurka ratownika?? bo kursów na nurka jest troche...
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: druhprzemek »

Sądzę, że będą respektowane tylko te organizowane przez PSP albo Związek, bo OWD czy AOWD i inne to cywilne kursy. Pewności jednak nie mam. Z tymże jak masz cywilne kursy organizowane np. przez PADI Fedretion łatwiej mozesz zaliczyć kurs strażacki
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: Sylwek »

Tu jest jakiś pierwszy z wyszukiwarki nabór
http://www.warszawa-straz.kei.pl/nowa/i ... Itemid=106
uprawnienia płetwonurka potwierdzone certyfikatem KDP/CMAS 2 pkt.

Kolega który się dostał do PSP "z ulicy" miał podstawowy kurs nurka - P1.

Uczennica
Posty: 1
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 18:32
OSP (gm., woj.): zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: Uczennica »

Ja osobiście uczę się w liceum pożarniczym i wcale nie ma takich "LUZÓW"...wręcz przeciwnie...a zwłaszcza z przedmiotów ścisłych i zawodowych.Organizowane są również obozy i wspomniany kurs medyczny także tyle że od 18 lat. Polecam ponieważ,wiem co i jak...i szkoła o profilu pożarniczym daje pierwszeństwo na studnia,gdyż jestem już obeznana w straż.
Awatar użytkownika

machines
Posty: 139
Rejestracja: ndz 21 sie 2011, 12:25
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: machines »

Uczennica pisze:Ja osobiście uczę się w liceum pożarniczym i wcale nie ma takich "LUZÓW"...wręcz przeciwnie...a zwłaszcza z przedmiotów ścisłych i zawodowych.Organizowane są również obozy i wspomniany kurs medyczny także tyle że od 18 lat. Polecam ponieważ,wiem co i jak...i szkoła o profilu pożarniczym daje pierwszeństwo na studnia,gdyż jestem już obeznana w straż.

Obeznana w straż piszesz może i tak ale nie uwierzę że np. ty po takim liceum będziesz więcej wiedzieć o straży niż np. jakiś koleś który jest w OSP i w między czasie chodził do LO mat-fiz (albo inne) i kto ma większe szanse na studia. Ja Ci powiem kto! Teen kto będzie miał lepiej mature zdaną. Ale i tak on będzie bardziej obeznany niż ty...
Obrazek
Obrazek
Copyright © 2012 by machines. All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: JakuB »

Uczennica pisze:zwłaszcza z przedmiotów zawodowych.
Ciekawi mnie jakie masz (miałaś) przedmioty zawodowy. Mogłabyś rozwinąć ?

Przy okazji, o jakiej szkole mówimy? Jak nie chcesz podać miejscowości to może chociaż województwo?

strazakochotnik
Posty: 7
Rejestracja: śr 07 gru 2011, 18:37
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: strazakochotnik »

Sylwek pisze: Zobacz sam jakie są zasady rekrutacji do Straży
SG PSP (wyższa szkoła oficerska) po której zostaje się kapitanem i inżynierem bądż magistrem pożarnictwa http://www.sgsp.edu.pl/studia/kierunki.php
SA PSP Kraków (są jeszcze w Częstochowie i Poznaniu - odszukaj sobie linki) są to szkoły policelane po których zostaje się aspirantem - technikiem pożarnictwa http://sapsp.pl/www/index.php/strona_te ... swietl/174
Przyjęcie "z ulicy" na strażaka stażystę - tu każda komenda moze mieć trochę inne wymagania ale przykłądowe są np tu:
http://warszawa-straz.kei.pl/nowa/index ... &Itemid=96

Powodzenia!
To do PSP można się dostać "z ulicy"???
Czy trzeba mieć skończoną którąś z tych szkół???
Bo nie do końca zrozumiałem.
Niech będzie pochwalony święty Florian,
i dziewczynka z zapałkami.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: kamil237 »

Tak, do PSP można dostać się z ulicy. Tylko zazwyczaj trzeba mieć "plecy" albo mieć niesamowite szczęście i wysokie kwalifikacje. Dostając się z "ulicy" startujesz do 0 czyli od strażaka.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

knaustychy
Posty: 25
Rejestracja: ndz 24 paź 2010, 11:21
Lokalizacja: Tychy
Status: Offline

Re: Szkoła strażacka

Post autor: knaustychy »

Przez kilka miesięcy chodziłem do LO o profilu pożarniczym. Dno, dno i jeszcze raz dno. W broszurach były super zdjęcia i opisy "Co 2 tydzień wizyta w okolicznych jednostkach straży pożarnej", "Raz w miesiącu ćwiczenia z PSP", "Liczne obozy i kursy". Przez czas mojej edukacji w tej szkole (około 8 miesięcy) byliśmy raz w PSP na "zapoznaniu się z przepisami". Do dziś chłopaki z klasy mówią że jak pojadą gdzieś raz na kwartał to jest dobrze. Ogólnie, w broszurach klasa jest pokazana jako "ta najlepsza" niestety tak nie jest. Obiecywane wyjazdy są ale jak wspomniałem bardzo rzadko. Klasa dobra dla osoby która jest "Na Ty" z mat-fiz-chem. I szczerze mówiąc lepiej pójść do zwykłego LO i zapisać się do OSP - w moim przypadku się to sprawdziło, o wiele więcej się nauczyłem w OSP niż w LO (Chodzi o sprzęt, Pierwszą Pomoc itp). No i na zakończenie dodam że z klasy 31 osób do końca "wytrwało" tylko 17, i to nie ze względu na bardzo wysoki poziom przedmiotów ścisłych, a właśnie brak tej "rozrywki", oraz szkolenia zawodowego które było obiecywane w broszurach informacyjnych. Dla tego wszystkim zainteresowanym takimi szkołami radze się 2 razy zastanowić :wink:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat