WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

blueshark
Posty: 6
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 29 gru 2011, 10:55
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: blueshark »

U mnie jest tak trzy miejscowości należą do parafii stoimy od piątku. Sukcesywnie w piątek my tj. moja jednostka. A w sobotę dwie pozostałe jednostki.
Wprowadza nas jeden druh ubrany w hełm Oficerski;
Ubiór:
Mundur ze sznurem odznaczenia etc...;
Spodnie zwężane do butów 'opinaczy';
Opinacze podkute;
Toporki;
Białe rękawiczki;
Białe Pasy;
Hełmy wyjściowe reprezentacyjne;
Hm ...
Może zapomniałem o czymś ale to już chyba zbędne.
Nie zapominajmy, iż nie powinno nosić się pasa oficerskiego białego do półbutów panowie druhowie... co wy gadacie...
Awatar użytkownika

krisu
Posty: 13
Rejestracja: czw 05 kwie 2012, 08:49
OSP (gm., woj.): Osp rościszewo woj Mazowickie
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: krisu »

Hmm poczytalem wczesniejsze wpisy tylko pogratulowac ubiorów itp. U nas z uwagi ze jest duzo chetnych na czuwanie mamy w ubiorze czesc strażaków w koszrówkach i jak to sie mówi orzeszkach z cienkimi paskami i toporkiem i cześc nas jest w strojach galowaych z szerokimi pasami orzeszkach i toporkach rozprowadza nas najstarszy wiekiem stażu w straży taka nasz tradycja ;). W naszej parafii jest 7 jednostek stoimy od ok godz 18 w piatek tj. dziś aż do rana czyli godz 6 rano w niedziele z uwagi ze parafia jest w naszej miejscowosci nasz jednostka jest na koncu czyli zaczynamy od 22 w sobote i konczymy tak jak pisalem po rezurekcji . I co moge powiedziec wiecej jak zmartwychwstaje Chrystus ksiadz to ogłasz ok w 20 ludzi (zależy ile jest parafian w kosciele jak wiecej to padamy w miejszej liczbie;P)padamy na jak jeden na posadzkie razem z toporkami na podniesienie Chostii tak to u nas wyglada pokaże to na youtubie jak tylko nakrecimy film mamy zgode proboszcza . Pozdrawiam i zdrowych wesołych spokojnych św :)
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: druhprzemek »

W naszej jest trochę niepoprawnie, ponieważ w formacji powinno mieć się wysokie buty (najlepiej oficerki), a występujemy w pantoflach, ale nie stać nas na takie wydatki obecnie. Do mundurów dokładamy sznury galowe, pasy oficerskie (białe z pasem przechodzącym przez plecy i klatkę pod prawym pagonem), szable (z lewej strony) i zakładamy hełmy. Dowódca wyróżnia się zawsze czerwonym hełmem.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

samstrazak87
Posty: 14
Rejestracja: wt 10 maja 2011, 23:38
OSP (gm., woj.): Ochotnicza straż Kraków
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: samstrazak87 »

wie ktoś gdzie można kupić ładne hełmy ozdobne za w miare przystępne pieniądze?
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: fireman90 »

samstrazak87 pisze:wie ktoś gdzie można kupić ładne hełmy ozdobne za w miare przystępne pieniądze?
Wie, a temat ruszony był tu http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... adne#p9054
Jajakobyły
Awatar użytkownika

QRT
Posty: 53
Rejestracja: czw 14 sty 2010, 18:54
OSP (gm., woj.): Biadki GM kROTOSZYN WOJ WIELKOPOLSKIE
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: QRT »

Widziałem na YouTube świetną zmiane warty podsyłam link
http://www.youtube.com/watch?v=qgqOvNw1 ... creen&NR=1
"Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną."
Psalm23

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: Fistach »

QRT pisze:Widziałem na YouTube świetną zmiane warty podsyłam link
http://www.youtube.com/watch?v=qgqOvNw1 ... creen&NR=1
Widać chłopaki ostro ćwiczyli przed postawieniem warty! Pomimo tego, że nie jestem fanem defilad i generalnie takich uroczystości (bo w żaden sposób nie wpływają na jakość działań ratowniczych; tak jak zawody OSP zresztą; a wynikają bardziej z tradycji regilijnych) to muszę przyznać że bardzo ładnie im to wychodzi.
Awatar użytkownika

machines
Posty: 139
Rejestracja: ndz 21 sie 2011, 12:25
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: machines »

A ja mam pytanie jak to wygląda sprawa z tym rozprowadzającym ? Jeżeli ktos wie to niech pisze na PW
Obrazek
Obrazek
Copyright © 2012 by machines. All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: fireman90 »

Co prawda dopiero w przyszłym roku, ale może komuś się przyda (pomimo wiadomego podejścia części druhów do Regulaminów wszelakich :( ) http://www.zosprp.pl/files/strazak/Wart ... 3_2004.pdf
Jajakobyły

kacper93
Posty: 33
Rejestracja: wt 13 mar 2012, 15:26
OSP (gm., woj.): Troszyn Polski (gm. Gąbin, woj. Mazowieckie)
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: kacper93 »

fireman90 pisze:Co prawda dopiero w przyszłym roku, ale może komuś się przyda (pomimo wiadomego podejścia części druhów do Regulaminów wszelakich :( ) http://www.zosprp.pl/files/strazak/Wart ... 3_2004.pdf
O ile dobrze widzę to są PROPOZYCJE czasopisma "Strażak" a nie regulamin. Warty przy grobie nie są (z tego co wiem) obowiązkiem jednostki OSP a tradycją. Tradycje zaś z zasady nie posiadają regulaminów. Tradycją jest np. to, że nie jemy mięsa w wigilię ale przecież w żadnym przepisie państwowym czy kościelnym nie ma o tym zapisu.

Poza tym, nawet jeżeli byłby to regulamin to w mojej parafii był by praktycznie niewykonalny. Powodem jest bardzo malutki kościółek.
OSP Troszyn Polski
Polska -> woj. Mazowieckie -> powiat Płocki -> gmina Gąbin -> Troszyn Polski
Obrazek

Konrado
Posty: 101
Rejestracja: sob 05 lis 2011, 00:21
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: Konrado »

kacper93 pisze:
fireman90 pisze:Co prawda dopiero w przyszłym roku, ale może komuś się przyda (pomimo wiadomego podejścia części druhów do Regulaminów wszelakich :( ) http://www.zosprp.pl/files/strazak/Wart ... 3_2004.pdf
O ile dobrze widzę to są PROPOZYCJE czasopisma "Strażak" a nie regulamin. Warty przy grobie nie są (z tego co wiem) obowiązkiem jednostki OSP a tradycją. Tradycje zaś z zasady nie posiadają regulaminów. Tradycją jest np. to, że nie jemy mięsa w wigilię ale przecież w żadnym przepisie państwowym czy kościelnym nie ma o tym zapisu.

Poza tym, nawet jeżeli byłby to regulamin to w mojej parafii był by praktycznie niewykonalny. Powodem jest bardzo malutki kościółek.
Taka sama sytuacja u nas. Również nasz kościółek jest mały. Z naszej jednostki z roku na rok coraz to mniej chętnych jest do pełnienia warty. W artykule było napisane, że nie klękamy. U nas postawienie pierwszej warty wygląda tak:
Przychodzimy w pięciu (z dowódcą), który staje na środku przed Grobem Pańskim. Pozostali rozchodzą się na dwie strony. Dowódca szabla w dół, wszyscy klękamy. Następnie dowódca "przekręca" szablę, klęka wraz z dwoma co stali z tyłu i wychodzą.

Zmiana podobnie. Wchodzimy w trójkę, dowódca na środku, jeden strażak po lewej, drugi po drugiej. Szabla w dół, "nowi" z dowódcą klękają, "przekręcenie" szabli, klękają "starzy" z dowódcą i wychodzą. Nowi wchodzą na miejsce starych.

Stoimy z pikami (jak to większość nazywa, z dzidami), pasami (w tym roku bez toporków - nowe pasy) i nie w mundurze (bo większość chętnych do "stania" jeszcze nie posiada prywatnych), tylko garniturach z półbutami. O tym też była mowa w artykule, że nie wolno stać w półbutach, tylko w butach z podwyższoną cholewką, za wyjątkiem MDP. Jedna warta trwa 20 minut.

Osobiście uważam, że każda parafia ma swoje tradycje i nie ma co się kłócić w tej kwestii.
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: fireman90 »

Konrado pisze:O ile dobrze widzę to są PROPOZYCJE czasopisma "Strażak" a nie regulamin.
.
W samej rzeczy, ale przy pełnieniu warty maja zastosowanie elementy z innych regulaminów (Ceremoniał, Regulamin umundurowania) i przestrzeganie tychże miałem na myśli.
Choćby to klękanie -Ceremoniał określa przypadki kiedy można (należy) klękać w mundurze a
Konrado pisze:Dowódca szabla w dół, wszyscy klękamy. Następnie dowódca "przekręca" szablę, klęka wraz z dwoma co stali z tyłu i wychodzą.
Zmiana podobnie. Wchodzimy w trójkę, dowódca na środku, jeden strażak po lewej, drugi po drugiej. Szabla w dół, "nowi" z dowódcą klękają, "przekręcenie" szabli, klękają "starzy" z dowódcą i wychodzą.
Tudzież umundurowanie (choć chwalebne są szczere chęci) ale
Konrado pisze:Stoimy z pikami ...., pasami (w tym roku bez toporków - nowe pasy) i nie w mundurze (bo większość chętnych do "stania" jeszcze nie posiada prywatnych), tylko garniturach z półbutami.
Pasy na garniturze :shock:
Jajakobyły

Konrado
Posty: 101
Rejestracja: sob 05 lis 2011, 00:21
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: Konrado »

fireman90 pisze: Pasy na garniturze :shock:
Stoimy w ten sposób od dobrych kilku lat. Warta jest tradycją, a starsi "doświadczeni" strażacy nie bardzo pchają się do jej pełnienia. Ci młodsi, chętni na wartowanie nie posiadają pełnego wyposażenia, także każdy za wyjątkiem dowódcy w garniturze, a sam dowódca w mundurze galowym.

Dzisiaj myślę mieć zdjęcia, także podeślę link i sam zobaczysz.

Hanzel 26
Posty: 1
Rejestracja: ndz 11 maja 2014, 22:01
OSP (gm., woj.): OSP Wielowieś Śląskie
Status: Offline

Re: WARTA PRZY "GROBIE PAŃSKIM"

Post autor: Hanzel 26 »

Czołem Druhowie :)

Mam pytanie gdzie można zakupić sprzęt do pełnienia takiej warty wiem że to jeszcze rok ale powoli chciałbym się przygotowywać. Chodzi mi o zakup halabard oraz szabli dziękuje za pomoc.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat