Ekwiwalent strażacki

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
naczelnik7501
Posty: 3
Rejestracja: ndz 16 lis 2008, 11:48
Status: Offline

Ekwiwalent strażacki

Post autor: naczelnik7501 » pt 01 kwie 2011, 15:20

Witam wszystkich strażaków i pozdrawiam. Przepraszam ,że znowu pytam o wypłaty za akcje i szkolenia dla strażaków ale ostatni poinformowano nas na zebraniu Zarządu Gminnego OSP że jak będziemy pobierać ekwiwalent to uszczuplimy nasz budżet roczny na sprzęt. Mianowicie jeżeli pobierzemy ok 2000 zł za akcje ( oczywiście jeżeli tyle będzie godzin w kwartale) to o tyle pomniejszy się nasz budżet. W związku z tym mam pytanie czy to z godne z przepisami czy czy na wypłaty powinna być osobna pula pieniędzy zabezpieczona w budżecie Gminy. Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam

jacekm
Posty: 54
Rejestracja: pt 10 lut 2006, 21:52
Status: Offline

Re: Ekwiwalent strażacki

Post autor: jacekm » pt 01 kwie 2011, 19:25

Witam.
naczelnik 7501 :!: czy to pytanie jest związane z tym że dziś można robić sobie pisanki :lol: ,
czy naprawdę :?: , jeśli tak to Wasz Zarząd Gminny ,po pierwsze- nie ma wiedzy :shock:
po drugie-robi Was w bambuko :idea: , albo (nie ubliżając nikomu) jest niezorientowany.
Odpowiedź jest prosta (jak metr sznurka złożony w kieszeni) :wink:
JEST TO NIE ZGODNE Z PRZEPISAMI :!: .NA WYPŁATĘ EKWIWALENTU MA BYĆ OSOBNA PULA PIENIĘŻNA ZABEZPIECZONA
W BUDŻECIE GMINY PRZEZ WÓJTA,BURMISTRZA,itd.a nie ze środków przeznaczonych na sprzęt.
Czyj to tak wspaniały pomysł :?:

Pozdrawiam i zapraszam na naszą str. www.ospkobylany.strazacy.pl
Jacek Macałka Komendant
Prezes O.S.P. Kobylany.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent strażacki

Post autor: druhprzemek » pt 01 kwie 2011, 22:28

Poza tym ekwiwalent MUSI być Wam wypłacany. Nie możecie jako Jednostka z niego zrezygnować. Każdy z osobna musiałby napisać zgodę na zrzekanie się go a wartość na jaką pracujecie miałaby wtedy przechodzić na sprzęt dla OSP. Zrzec się Jednostką ekwiwalentu nie możecie.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

Topic author
naczelnik7501
Posty: 3
Rejestracja: ndz 16 lis 2008, 11:48
Status: Offline

Re: Ekwiwalent strażacki

Post autor: naczelnik7501 » sob 02 kwie 2011, 08:49

Witam I dziękuje za odpowiedź.Jeszcze raz pozdrawiam

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent strażacki

Post autor: PiotrG » sob 02 kwie 2011, 14:27

Witam
To co pisze jacekm jest oczywiście prawdą, ale naczelnik(-owi)7501 chyba nie powiedziano albo wytłumaczono do końca (bo też jest w tym dużo prawdy).
Na dzialalność OSP przeznaczona jest co rocznie jakaś kwota ujęta w budżecie gminy. Ta kwota jest podzielona na tzw. paragrafy, które się dzielą m.in. na wypłatę ekwiwalenu, zakup sprzętu, badania lekarskie, ubezpieczenia itd.
Każdy wydatek jest przypisany do konkretnego paragrafu wydatków.
I tak, jak na OSP przeznaczona jest przykładowo kwota 100 000,00 zł. to znaczy, że ta kwota jest dla nas, ale jest ona podzielona w paragrafach (w BIP-ie swojej gminy jest zamieszczony uchwalony budżet i tam można znaleźć taki podział).
Kwota w paragrafie na ekwiwalent może wynieść 10 000,00 zł., na sprzęt 40 000,00 zł. i inne wydatki 50 000,00 zł. (plan wydatow w poszczególnych paragrafach).
Jeśli w całym roku OSP zmieści się w tych zaplanowanych wydatkach (paragrafach) to nie ma problemu, ale jeśli wypłaty ekwiwalentu przekroczą kwotę 10 000,00 zł. to gmina nie może wstrzymać wypłat bo ma obowiazek dalszego płacenia ekwiwalentu, ale te brakujące pieniądze musi skąś wziąć - pomniejsza np. wydatki na sprzęt (oczywiście nie jest to takie proste bo są to przesunięcia między paragrafami w uchwalonym budżecie, na co musi wyrazić zgodę Rada Gminy).
Tak więc mówiono prawdę, ale nie do końca wytłumaczyli mechanizm zmniejszenia pieniędzy na sprzęt.
Może zdażyć się też inna sytuacja, bo np. wyjazdów do zdarzeń było mniej (wypłacono ekwiwalent w kwocie 7 000,00 zł.) to w tym paragrafie zostaje jeszcze 3 000,00 zł. - i co z tą kwotą dalej robić, oddać ?? Ano przesunąć na sprzęt (tak aby całe 10 000,00 zł. wykorzystać na OSP).
Gmina ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu i jeśli zabraknie pieniędzy w tym paragrafie to musi je skąś wziąć i aby nie zabrać innej "instytucji" przesuwa brakującą kwotę np. ze sprzętu, który może kupić w przyszłym roku (przesunięcia są zazwyczaj w ramach jednej, jak to nazwałem, "instytucji" bo aby komuś dać innemu trzeba zabrać). Budżet (kwota) przeznaczony dla OSP jest w ten sposób stały.
Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Charlie
Posty: 102
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 12:10
OSP (gm., woj.): Śląskie, Koniecpol
Status: Offline

Re: Ekwiwalent strażacki

Post autor: Charlie » ndz 03 kwie 2011, 08:52

Witam, moja jednostka ostatni raz otrzymała ekwiwalent w maju bodź w czerwcu jak dobrze pamiętam. A więc spory czas temu, gmina jak zwykle ma ważniejsze wydatki. Jednak jak mam wybrać to lub paliwo i inne najpotrzebniejsze rzeczy "wybieram" to drugie.

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Ekwiwalent strażacki

Post autor: kronikarz » ndz 03 kwie 2011, 10:43

Myślę że PiotrG bardzo dokładnie wyjaśnił sprawę ekwiwalentu i finansowania jednostek OSP. Można do tego dodać tylko tyle że w Gminach gdzie strażacy bardzo często pobierają ekwiwalent stawki są niższe od tych gdzie odbywa się to sporadycznie oraz to że w tych Gminach gdzie strażacy nie pobierają ekwiwalentu jednostki są o wiele lepiej wyposażone.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent strażacki

Post autor: PiotrG » ndz 03 kwie 2011, 10:52

Charlie pisze:Witam, moja jednostka ostatni raz otrzymała ekwiwalent w maju bodź w czerwcu jak dobrze pamiętam. ...
Witam
Nie jednostka otrzymuje ekwiwalent :!: :!:
A to dlaczego nie otrzymaliście ??, bo od tego czasu nie braliście udziału w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach ?? czy zgodziliście się na to (każdy z osobna).
Nie ma żadnej podstawy prawnej do niewypłaty ekwiwalentu strażakom. Gmina musi wypłacać w kwocie ustalonej przez Radę - jest to obowiązek ustawowy :!:
Jak nie wypłacają to przy najblizszej kontroli RIO ich wyprostują.
Ekwiwalent przysługuje strażakowi i jest to uprawnienie, jak to wcześniej pisałem, ustawowe (tu Wójt a nawet Rada nie może tego zmienić). Żadna jednostka OSP czy Zarząd Gminny OSP również nie mają prawa decydować o formie wypłat (nie wypłat) ekwiwalentu. Tylko strażak może zdecydować co chce z tym uprawnieniem zrobić. Ewentualne zrzeczenie się imienne strażaków z otrzymywania ekwiwalentu też chyba nie jest formalnie możliwe (tak jak nie można zrzec sie urlopu i wypłaty w zakładzie pracy). Jak strażacy nie chcą tego ekwiwalentu dla siebie, to (moim zdaniem) najlepiej pobrać ekwiwalent i wpłaić go do jednostki na cele statutowe. W ten sposób pieniądze zostaną do dyspozycji twojej jednostki i twoja jednostka zdecyduje na co je wydać a nie w gminie, gdzie te pieniądze rozejdą się na inne pozostałe jednostki czy bieżące potrzeby (trochę to egoistyczne podejście, ale pieniędzy na OSP czy sprzęt nigdy nie jest i nie będzie wystarczająco). Gmina ma obowiązek ustawowy finansowania OSP (oczywiście tych zadań, które określają przepisy), w tym ekwiwalentu, paliwa, ubezpieczeń, umundurowania itd. Jak ustala za mały budżet na ten cel to nie może szukać oszczędności przy wypłacie ekwiwalentu, bo na to też musi zabezpieczyć środki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

hubertus33
Posty: 45
Rejestracja: czw 03 lut 2011, 10:47
OSP (gm., woj.): Lisów, Skołyszyn, podkarpacie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent strażacki

Post autor: hubertus33 » ndz 03 kwie 2011, 17:52

a my pobieramy ekwiwalent i przekazujemy go od razu naczelnikowi ktory to wszystko sklada a jak sie uzbiera wieksza sumka to sie kupuje jakis sprzet.

lord
Posty: 28
Rejestracja: pt 14 maja 2010, 08:31
OSP (gm., woj.): v-ce prezes zop
Status: Offline

Re: Ekwiwalent strażacki

Post autor: lord » ndz 03 kwie 2011, 19:28

koledzy zapomnieliście o jednym : a mianowicie nie ma takiej możliwości żeby wam brakło pieniążków na wypłatę ekwiwalentu albo że ktoś przesunął wam je w innych paragrafach . w każdym budżecie gminnym musi być tzw. rezerwa budżetowa i jest ona uruchamiana (a raczej powinna być uruchamiana ) w nadzwyczajnych zdarzeniach chociażby podczas klęsk żywiołowych czy innych. prawdopodobnie w waszym budżecie ktoś źle zaplanował wydatki (lub całe czasy źle planuje) a wójtowi jest to na rękę i dlatego wam opowiadają bajki że zabraknie wam kasy na sprzęt . jeszcze jedno a gdzie jest wasz zarząd gminny na pewno w nim macie swojego przedstawiciela i on takie pierdoły opowiada.
święty Florianie - miej Nas w opiece
ODPOWIEDZ