Osłona karku w hełmach strażackich

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

Topic author
virus
Posty: 33
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 13 lut 2011, 11:37
Status: Offline

Osłona karku w hełmach strażackich

Post autor: virus »

Witam serdecznie kolegów druhów
Piszę tutaj, aby uzyskać odpowiedź na pytanie i radę na temat mnie nurtujący. Nasza jednostka posiada na wyposażeniu hełmy PAB-FIRE model Diamont. Posiadają one bardzo krótką osłonę karku wykonaną ze skóry. Jak wiemy skóra ta często się deformuje i nie przylega do karku. Strażacy o wysokim wzroście narzekają, że widać im całą szyję jeśli nie ubierają kominiarek.
Proszę mi powiedzieć czy można wymienić te osłony karku na takie jak w hełmach PACIFIC F7? Oczywiście nie chcę kupować tych osłon bo koszt jednej to ok. 150zł tylko zrobić z jakiegoś materiału trudnopalnego. Czy nie stracą wtedy one żadnych swoich świadectw dopuszczenia i norm?

Z góry dziękuje i liczę na odpowiedź.
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Osłona karku w hełmach strażackich

Post autor: Tiger »

Nie odpowiem Ci wprost, jak będzie ze świadectwami. Na pewno masz rację, te osłony są do niczego - po zdeformowaniu się skóry nie chronią w ogóle. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze byłoby dorobić sobie osłony z innego materiału, tylko czy to jest normalne? Dlaczego my musimy kombinować, żeby coś, co w końcu uzyskało atest CNBOP chociażby, było funkcjonalne? To producent winien - jak się to czasem dzieje z autami - wezwać wszystkich użytkowników i wymienić te osłony na takie, które będą spełniać funkcje ochronne.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl
Awatar użytkownika

Topic author
virus
Posty: 33
Rejestracja: ndz 13 lut 2011, 11:37
Status: Offline

Re: Osłona karku w hełmach strażackich

Post autor: virus »

Mnie osobiście też nurtuje jedna sprawa - jakim cudem te hełmy uzyskały świadectwo dopuszczenia? Moim zdaniem pomogłoby może nawiązanie kontaktu z producentem tym hełmów.
Póki co chyba zaryzykuje i zrobię u mnie nowe osłony z jakiegoś innego materiału tylko mam pewien dylemat. Z jakiego materiału można zrobić taką osłonę?
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Osłona karku w hełmach strażackich

Post autor: kamil237 »

Bardzo ciekawy temat i przyznam, że mnie osobiście też interesuje. Mamy również te "hełmy" w jednostce i faktycznie osłona karku jest do niczego, nawet na jednej z ostatnich akcji kolega miał ciepło na karku gdy weszliśmy do płonącej stodoły bo posypały mu się rozgrzane drobinki z sufitu (swoją drogą nauczył się zakładać kominiarkę, mimo, że gorąco w niej :) ). Staramy się sukcesywnie wymieniać te pseudo hełmy na inne ale nie jest to takie proste. Więc gdyby ktoś miał jakiś dobry i nie za drogi patent (bo nie opłaca się wiele inwestować w te hełmy) na wymianę tej osłony to również z chęcią skorzystam. Na świadectwach i normach mało mi zależy :) Ma to po prostu działać...
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

Remi ze Służewa
Posty: 28
Rejestracja: pn 17 sty 2011, 15:44
OSP (gm., woj.): Służewo gm. Aleksandrów Kujawski
Status: Offline

Re: Osłona karku w hełmach strażackich

Post autor: Remi ze Służewa »

virus pisze:Witam serdecznie kolegów druhów
Piszę tutaj, aby uzyskać odpowiedź na pytanie i radę na temat mnie nurtujący. Nasza jednostka posiada na wyposażeniu hełmy PAB-FIRE model Diamont. Posiadają one bardzo krótką osłonę karku wykonaną ze skóry. Jak wiemy skóra ta często się deformuje i nie przylega do karku. Strażacy o wysokim wzroście narzekają, że widać im całą szyję jeśli nie ubierają kominiarek.
Proszę mi powiedzieć czy można wymienić te osłony karku na takie jak w hełmach PACIFIC F7? Oczywiście nie chcę kupować tych osłon bo koszt jednej to ok. 150zł tylko zrobić z jakiegoś materiału trudnopalnego. Czy nie stracą wtedy one żadnych swoich świadectw dopuszczenia i norm?

Z góry dziękuje i liczę na odpowiedź.
Niestety świadectwo od razu tracisz. Świadectwo jest na to co kupujesz a nie na to co przerobisz.
Ktoś tutaj pisze jak to spełnia wymagania świadectwa. Niestety badania na atesty są wykonywane w pewnym zakresie i dla jakiś minimalnych wymagań. Te hełmy badano być może na manekinach 165 cm wzrostu i tam manekin się nie spalił albo były niewielkie oparzenia itd.
Pozdrawiam
BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA POŻYTEK
http://www.ospsluzewo.za.pl

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Osłona karku w hełmach strażackich

Post autor: Łukasz99 »

Niewielki oparzenia. Czyli co hełm ewentualnie może cię niewiele poparzyć ?
Osobiście proponuje przerobić i systematycznie zamieniać na odpowiednie hełmy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat