Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

Topic author
podymacz
Posty: 660
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: podymacz »

Pewnie tak samo jak w wątku w sprzęcie gaśniczym dotyczącym motopomp na zawody, narażę się licznej grupie forumowiczów, ale co tam.

Dzisiaj w KM PSP mieliśmy odprawę w sprawie zawodów powiatowych MDP. Ku mojej olbrzymiej uciesze zaznaczone zostało przez Komendanta Miejskiego i Prezesa Zarządu Powiatowego, że to ostatni raz, kiedy do udziału w zawodach zostają dopuszczone PO5. W przyszłych zawodach prawdopodobnie wszystkie ekipy będą startować na pompach od PSP!!! :mrgreen:
Argumentacja Komendanta byłą mniej więcej taka: Za dużo pieniędzy wydaje się na naprawy i modernizacje 40 letnich pomp, które nie mają żadnego zastosowania w celach bojowych. Komendant przytoczył przykład pewnej OSP, która na modernizację PO5 wydała 6000zł!!! Jest to bez sensu, ponieważ drenuje pieniądze jednostek, oraz budżetów gminy. Wszystkie OSP będą startować na tym samym sprzęcie. Zniknie problem nieuczciwych kombinatorów, a górę weźmie faktyczne przygotowanie bojowe. Komendant powiedział również, że takie rozwiązania mają w niedługim czasie przyjmować kolejne powiaty. I BARDZO DOBRZE!Zgadzam się z tymi twierdzeniami! PO5 do muzeum, a na zawodach będzie okazja wykazania się zgraniem, oraz kondycją ekipy!
Awatar użytkownika

Charlie
Posty: 102
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 12:10
OSP (gm., woj.): Śląskie, Koniecpol
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: Charlie »

Lubie To!
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: damian_osp »

popieram
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: Łukasz99 »

U nas już dawnow ycofano PO 5 z zawodów.
Awatar użytkownika

maro_71
Posty: 40
Rejestracja: sob 21 lut 2009, 16:53
OSP (gm., woj.): gm. Golina woj.wielkopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: maro_71 »

W przyszłym roku planujemy kupić 1 nową TOHATSU (gminną), która będzie używana w zawodach gminnych (dla wszystkich uczestników) a P05 pomalutku do lamusa.

PS. Na terenie gminy (10 jednostek) w ciągu ostanich 5 lat PO5 wogóle nie była używana w akcji ratowniczo-gaśniczej.
Pozdrawiam:
Komendant Gminny ZOSP RP

wentyl
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 lip 2011, 11:00
OSP (gm., woj.): Wólka Okopska(Dorohusk,Lubelskie)
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: wentyl »

podymacz pisze:Za dużo pieniędzy wydaje się na naprawy i modernizacje 40 letnich pomp,!

a wiec poczekamy jak zacznie się wydawanie pieniędzy na te motopompy i czy nie okaże się ze na po5 szły grosze.

ja już słyszałem ze niektóre remonty wyżej wymienionej pompy Tohatsu są nie opłacalne a

nasza babcia po remoncie pracuje już 7 lat bez awaryjnie tylko o sprzęt trzeba umieć zadbać.
a jednostki prawdopodobnie wydaja pieniądze na udoskonalenia motopompy co mnie w cale nie dziwi
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: druhprzemek »

Ale czym się Druh martwi? Motopompy są na utrzymaniu PSP, a nie OSP, więc za ich naprawę będzie płaciło państwo, a nie gmina, która jest różnie zamożna.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

vivaldi
Posty: 15
Rejestracja: czw 02 wrz 2010, 00:06
OSP (gm., woj.): świerzawa-dolnośląskie
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: vivaldi »

Ten co napisał że PSP jest odpowiedzialna za motopompy PO5 to jest jakiś laik jeżeli chodzi o utrzymanie sprzętu w jednostce OSP. Szkoda gadać z takimi ludźmi o takim myśleniu. Pozdrawiam tych co o ten sprzęt dbają.
Awatar użytkownika

Topic author
podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: podymacz »

vivaldi pisze:Ten co napisał że PSP jest odpowiedzialna za motopompy PO5 to jest jakiś laik jeżeli chodzi o utrzymanie sprzętu w jednostce OSP. Szkoda gadać z takimi ludźmi o takim myśleniu. Pozdrawiam tych co o ten sprzęt dbają.
Kolego, nie laikuj mi tu, dobra? :x
Pomyśl: ile lat jeszcze mają być według Ciebie używane PO5? 10, 20? :?: :!:
To archaiczna konstrukcja, do tego zawodna. Możesz sobie utrzymywać swoją 40 letnią pompę, ok. Tylko napisz mi proszę ile razy używaliście ją do celów pożarniczych? To jest bez sensu! W dzisiejszych czasach, gdy większość jednostek ma samochody z wodą i autopompą utrzymywanie tych trupów, jest nie opłacalne. Zarabiają na tym tylko firmy, które zajmują się profesjonalnymi przygotowywaniami pomp, które są de facto potrzebne tylko do zawodów. Na miejscu Wójtów i Burmistrzów już dawno bym zakazał wydawania pieniędzy na PO5.
Start na pompach od PSP to super sprawa. Pytałem jak by to miało wyglądać i mniej więcej odbywało by się to tak:

1. Organizowana jest odprawa dla mechaników, którzy trenują obsługę pompy.
2. W dniu zawodów PSP wystawia dwie identyczne pompy (np. Rosenbauer FOX).
3. Ekipy OSP losują na której pompie startują.
4. W przypadku awarii, lub problemów technicznych - można powtórzyć start.

Uważam że to idealne rozwiązanie. Wiem że cwaniaczki ładują kasę w tuningi pomp, żeby tylko urywać setne sekundy - to jest według mnie OSZUSTWO!Start ma się odbywać na sprzęcie typowym i pompy od PSP to gwarantują. Będzie się liczyło faktyczne zgranie i wyszkolenie, a nie przekombinowana pompa z wyczesanym czasem ssania. :wink:

A dlaczego piszesz że szkoda gadać z ludźmi o takim myśleniu?
To kwestia dyskusji i poglądów. :)

I koniecznie mi wytłumacz kiedy według Ciebie powinien przypadać zmierzch P05?

wentyl
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 lip 2011, 11:00
OSP (gm., woj.): Wólka Okopska(Dorohusk,Lubelskie)
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: wentyl »

a ja rozumiem kolege podymiacz bo sporo racji są jednostki w których chłopaki naprawdę są ambitni lecz im sprzęt nie pozwala na wiele a sprzęt w dzisiejszych czasach odgrywa znaczna role.startując na jednakowym sprzęcie kazdy by miał równe szanse.oczywiście też wszystko zależy od przygotowania jednostki

kinioo
Posty: 2
Rejestracja: sob 05 lut 2011, 15:58
OSP (gm., woj.): Kuźnica Marianowa
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: kinioo »

wycofanie PO5 z zawodów jest jak najbardziej słuszną decyzją, wiele razy spotykałem się ze stwierdzeniami że "gdyby nie pompa to..." W chwili kiedy będą jednakowe pompy problem ten zniknie, miejmy nadzieje.
Awatar użytkownika

major
Posty: 27
Rejestracja: śr 18 maja 2011, 09:25
OSP (gm., woj.): XXXXXXXXXXXXXXX
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: major »

Jeśli chodzi o zawody to dwie równe pompy to może i jest dobre rozwiązanie. Ale straż to nie tylko zawody. Pojedziecie na akcję w której trzeba będzie użyć motopompy i co - zadzwonicie do PSP żeby wam ją przywiozła? Jak w jednostce nie umie się przygotować ludzi i sprzętu do działania to co to za jednostka?? Za jakiś czas może większość już będzie miała tohatsu czy też inne pompy i kto je będzie naprawiał? Raczej na pewno nie PSP tylko my użytkownicy.
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: czester0 »

Dziwi mnie fakt ,że nikt nie podnosi tutaj problemu nielegalnych przeróbek PO5. Zgodnie z regulaminem start ma odbyć się na oryginalnej pompie , a jak jest wszyscy wiemy. Pompa zrobiona do zawodów nie nadaje się do celów pożarniczych i szkoda pouszać ten temat. Prawda jest taka , że PO5 powinne już dawno odejść na zasłużoną emeryturę . Teraz warto się zastanowić jak przeprowadzić zawody , aby wszyscy mieli jednakowe szanse , a o zwycięztwie decydowały umiejętności , a nie pompa.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: druhprzemek »

vivaldi pisze:Ten co napisał że PSP jest odpowiedzialna za motopompy PO5 to jest jakiś laik jeżeli chodzi o utrzymanie sprzętu w jednostce OSP. Szkoda gadać z takimi ludźmi o takim myśleniu. Pozdrawiam tych co o ten sprzęt dbają.
Druhu! Proszę mnie tutaj nie podjeżdżać, bo może źle się wyraziłem- PSP jest odpowiedzialna za przygotowanie pompy na zawody, czyli również jej utrzymanie (mówię teraz o tych dwóch pompach, które będą używane na zawodach, prawdopodobnie Tohatsu). Nie mówiłem, że PO5 są na utrzymaniu PSP, więc proszę mnie do jasnej cholerny nie obrażać!
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

Maciek90
Posty: 32
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 21:29
Status: Offline

Re: Wycofywanie PO5 z zawodów OSP

Post autor: Maciek90 »

major pisze:Jeśli chodzi o zawody to dwie równe pompy to może i jest dobre rozwiązanie. Ale straż to nie tylko zawody. Pojedziecie na akcję w której trzeba będzie użyć motopompy i co - zadzwonicie do PSP żeby wam ją przywiozła? Jak w jednostce nie umie się przygotować ludzi i sprzętu do działania to co to za jednostka?? Za jakiś czas może większość już będzie miała tohatsu czy też inne pompy i kto je będzie naprawiał? Raczej na pewno nie PSP tylko my użytkownicy.
100% racji druhu major. Pomysł z podstawieniem pomp przez PSP, może i lepszy niż używanie PO5, w których jedyną oryginalną częścią jest tabliczka znamionowa, ale niestety również daleki od ideału o czym ładnie napisał cytowany przeze mnie Major. Najlepiej by było oczywiście gdyby każda w miarę mobilna jednostka posiadała sprzęt wyprodukowany w obecnym stulecie, no ale niestety nie żyjemy w świecie idealnym i chyba jeszcze długo nie będziemy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat