Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur !

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

slawek.998
Posty: 516
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: slawek.998 »

Pomysł jak najbardziej realny. Nagradzanie strażaków ekwiwalentem to natomiast uważam za chory pomysł. W mojej OSP ekwiwalent od samego początku wypłacania go strażakom budził wiele złych emocji i wzwiązku z tym od czasu wprowadzenia ekwiwalentu, do dnia dzisiejszego przeznaczamy go na rzecz naszej OSP, mało tego coraz więcej OSP idzie naszym śladem. Jesteśmy przeciesz społecznikami a branie za to wynagrodzenia to pewien dyzhonor.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: kwas »

W takim razie czegoś nie roumiem.
Branie kasy za udział w działaniach traktujesz jako dyzhonor. Branie kasy jako dodatek do emerytury to będzie już dobra rzecz. Tu mówimy o kasie i tu mówimy o kasie. Więc albo ja czegoś nie rozumiem albo jest to hipokryzja.
A tak na marginesie za udział w działaniach nie dostajemy wynagrodzenia a ekwiwalent. A to są dwie różne rzeczy.

kom.gminny
Posty: 22
Rejestracja: wt 24 sty 2012, 12:19
OSP (gm., woj.): skawa raba wyżna małopolskie
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: kom.gminny »

Fredek pisze:Szanowny druhu @KOM. GMINNY pójdę Twoim tokiem na razie krótko bo nie mam czasu. Czymże lepszy będzie ten który dożyje tej emerytury od tego, któremu nie będzie dane? Czymże lepszy będzie ten którego emerytura będzie wyższa przy dodatku procentowym? Czymże lepszy będzie ten, który na emeryturę pójdzi w wieku 50 czy 55 lat (funkcjonariusz)? Najsprawiedliwszy póki co jest na pewno ekwiwalent, bo rekompensuje osobisty wkład w działania ratownicze. Dodatek do emerytury będzie wirtualny. Dla wielu, no z wyjątkiem funcjonariuszy.
Pytasz czym lepszy ten od 200 wyjazdów od tego z 20. Te zerwij się 200 razy z pracy albo zamknij swój zakład. :!:
Dodatek do emerytury mabyć uhonorawaniem strażaka ochotnika za długoletnią służbę społeczeństwu. Może i racja że nie każdy dożyje tej emeryury ale każdy żyje ta świadomością że jej doczeka i napewno nikt nie myśli że bedzie wirtualna jak to druch okreslił. Więc za całą postawę strażaka ochotnika dodatek byłby małym uhonorowaniem jego postawy życiowej. Wielce niepokojacym jest że strażacy ochotnicy znależli źródło dofinansowania budrzetu miesiecznego. Idea wolontariatu która przyswiecała Ochotniczym Strażom Pożarnym została zatarta przez ekwiwalent.To co nasi dziadkowie robili z ochoty serca, potrzeby ducha potomkowie przeliczają na godziny i na złotówki. Śmiało można powiedzieć że jest nas wielu aletrzeba również zadać sobie pytanie ilu nas było by gdyby nie ekwiwalent? A samorządy zamiast skupiać się na finansowaniu jednostek OSP muszą mieć na uwadze również finansowanie poszczególnych strażków. Pzdrawiam
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: kwas »

kom.gminny pisze:Idea wolontariatu która przyswiecała Ochotniczym Strażom Pożarnym została zatarta przez ekwiwalent.
A teraz tą ideę proponujesz zatrzeć przez dodatek do emerytury.
I tak źle i tak nie dobrze.
Z dwojga złego wolę ekwiwalent niż dodatek do emerytury.
Nie będe musiał udowadniać że nie jestem wielbłądem, tzn. że przez taki a taki czas uczestniczyłem w działaniach a nie byłem tylko strażakiem na papierze. I nie będę musiał patrzec jak ci co byli tylko strażakami na papierze nagle się uaktywnią i będą sie domagać swojego prawa do dodatku do emerytury.

tomasz1001
Posty: 10
Rejestracja: czw 10 maja 2012, 11:50
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: tomasz1001 »

Niech każdy z Was szanowni druhowie szczerze odpowie samemu sobie, czy jestem tutaj ( w OSP) dla jakichkolwiek korzyści materialnych ? jeżeli odpowiedź będzie twierdząca zadajcie sobie następne pytanie, czy jak mój kolega wejdzie do bydunku, a po chwilu usłyszę sygnał "czujnika bezruchu" co zrobię ? ekwiwalent zwróci mi moje życie, zdrowie emerytura cokolwiek wynagrodzi ?
Do czego zmierzam, zmierzam do tego, że wszelkie korzyści materialne w OSP, chodzi mi tutaj o ekwiwalent pieniężny, jest z myślą o tym aby strażak Ochotnik, który wyrywa się z pracy, aby jechać na akcje, miał jakąś rekompensatę za stracone wynagrodzenie w pracy. Wzywam wszystkich pradziwych strażaków, nie możemy pozwolić aby ktoś kto legitymuje się jako strażak ochotnik ośmieszał naszą działalność, pismami w sprawach uzyskania wynagrodzeń dla strażaków ochotników, niechciał bym być w jednej sekcji, rocie z kimś kto jedzie dla pieniędzy, ten ktoś, nigdy nie rzuci się w ogień by ratować czyjeś zycie!!!
Awatar użytkownika

Charlie
Posty: 102
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 12:10
OSP (gm., woj.): Śląskie, Koniecpol
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: Charlie »

Po pierwsze temat ten uważam za bezcelowy ponieważ polityka rządu w sprawie emerytur idzie w kierunku cięć i to znacznych - nie będę się dziwił jeśli wszystkie mundurówki zrównają z wiekiem ze zwykłymi obywatelami.

Po drugie jakoś sobie nie wyobrażam jak to będzie przeliczane, zwłaszcza w takim systemie jak mamy teraz czyli każdy zapisuje kogo chce i jak chce.

W obecnym systemie nie ma szans na taki pomysł chyba że zlikwidujemy 70% jednostek....

tomasz1001
Posty: 10
Rejestracja: czw 10 maja 2012, 11:50
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: tomasz1001 »

Zgadzam się z przedmówcą, oraz ponownie przypominam, że nie po to jesteśmy ochotnikami aby zarabiać !!! Pieniądze powinny być i są inwestowane w OSP, mamy bardzo dobry sprzęt, samochody, szkolenia... Dalej działajmy i dążmy do perfekcji ;]
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: damian_osp »

tomasz1001 pisze:Niech każdy z Was szanowni druhowie szczerze odpowie samemu sobie, czy jestem tutaj ( w OSP) dla jakichkolwiek korzyści materialnych ? jeżeli odpowiedź będzie twierdząca zadajcie sobie następne pytanie, czy jak mój kolega wejdzie do bydunku, a po chwilu usłyszę sygnał "czujnika bezruchu" co zrobię ? ekwiwalent zwróci mi moje życie, zdrowie emerytura cokolwiek wynagrodzi ?
Do czego zmierzam, zmierzam do tego, że wszelkie korzyści materialne w OSP, chodzi mi tutaj o ekwiwalent pieniężny, jest z myślą o tym aby strażak Ochotnik, który wyrywa się z pracy, aby jechać na akcje, miał jakąś rekompensatę za stracone wynagrodzenie w pracy. Wzywam wszystkich pradziwych strażaków, nie możemy pozwolić aby ktoś kto legitymuje się jako strażak ochotnik ośmieszał naszą działalność, pismami w sprawach uzyskania wynagrodzeń dla strażaków ochotników, niechciał bym być w jednej sekcji, rocie z kimś kto jedzie dla pieniędzy, ten ktoś, nigdy nie rzuci się w ogień by ratować czyjeś zycie!!!
Jakby to był facebook to dał bym lubie to :D:D
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

tomasz1001
Posty: 10
Rejestracja: czw 10 maja 2012, 11:50
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: tomasz1001 »

dzięki mam nadzieję, że nie zastosowałeś ironii :)
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: damian_osp »

tomasz1001 pisze:dzięki mam nadzieję, że nie zastosowałeś ironii :)
NIe nie :D Popieram twoje zdanie
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

tomasz1001
Posty: 10
Rejestracja: czw 10 maja 2012, 11:50
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: tomasz1001 »

Autor postu pierwszego chyba już się uciszył i zrozumiał, że nie wszyscy strażacy ochotnicy są tak jak on w OSP dla pieniędzy i korzyści. Warto było specjalnie zakładać konto :)
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: Darek-Naczelnik »

tomasz1001 pisze:Zgadzam się z przedmówcą, oraz ponownie przypominam, że nie po to jesteśmy ochotnikami aby zarabiać !!! Pieniądze powinny być i są inwestowane w OSP, mamy bardzo dobry sprzęt, samochody, szkolenia... Dalej działajmy i dążmy do perfekcji ;]

Z tym to nie do końca się zgodzę:
-wozy bojowe- średnia wieku taboru OSP to około 30 lat- głównie Stary
-szkolenia--długi temat-- u nas ostatnie 5 LAT TEMU!!!
mimo pism pisanych od 3 lat wreszcie zrobili kurs
A wiecie ilu ludzi "ode mnie" z jednostki załapało się na szkolenie--- na 10 czekających(*już po badaniach) ANI JEDEN z braku miejsc.



ŻENADA :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: kamil237 »

Darek-Naczelnik pisze:-szkolenia--długi temat-- u nas ostatnie 5 LAT TEMU!!!
mimo pism pisanych od 3 lat wreszcie zrobili kurs
A wiecie ilu ludzi "ode mnie" z jednostki załapało się na szkolenie--- na 10 czekających(*już po badaniach) ANI JEDEN z braku miejsc.
No to faktycznie żenada... Był ktoś od Was w komendzie zapytać dlaczego stan rzeczy jest taki a nie inny? Ja osobiście nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, pomimo iż należę do OSP poza KSRG. Jeżeli chodzi o szkolenia podstawowe to według mnie moja komenda (czyli KM/KP PSP OLSZTYN) wywiązuje się z obowiązku co najmniej bardzo dobrze. Jako JOT - 3 mam 25 przeszkolonych podstawowo (inne jednostki w gminie mniej nie mają :) ) i będzie więcej a jeżeli chodzi o kolejne kursy to jest nas narazie kilku, kilkunastu w zależności od rodzaju szkolenia a zapowiada się, że będzie jeszcze lepiej więc nie ma co narzekać... Kilka lat temu było zdecydowanie gorzej. Więc podstawowe pytanie brzmi: czy rozmawialiście z ludźmi odpowiedzialnymi za szkolenie OSP w "waszej" PSP i jeżeli tak to dlaczego u Was szkoleń brak?
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

tomasz1001
Posty: 10
Rejestracja: czw 10 maja 2012, 11:50
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: tomasz1001 »

W mojej PSP co roku organizowane są prawie wszystkie z możliwych skoleń, trzeba walczyć o wszystko o samochody również, szukać projektów europejskich nikt wam za siedzenie i marudzenie nic nie da ! Jeżeli jesteście w KSRG to tym bardziej musicie mieć sprzęt, nie wyobrażam sobie KSRG bez sprawnego GBA z aparatami powietrznymi i innym niezbędnym sprzętem !

Topic author
Prezes_112
Posty: 9
Rejestracja: sob 21 sty 2012, 23:11
OSP (gm., woj.): Nowotarski, Raba Wyżna
Status: Offline

Re: Apel do Władz „Związku” ws. naszych dodatków do emerytur

Post autor: Prezes_112 »

Witam , dh kolegów forowiczów !

wiem, że pastwicie sie nad moim apelem,

i nie wszyscy mają taki sam pogląd na poszuszana problematykę (szanuje je i dlatego nie komentuje dalej ) , nie wdając sie dłuższą polemikę na ten temat bedąc delegatem na III Zjazd Oddziału Wojewódzkiego w Krakowie (w ostatnią sobotę ), starałem sie przedstawić przynajmniej parę problemów poruszanych na tym Forum ( nie wszystkie mogły być zaprezentowane) , gdyż i tak prowadzący "Zjazd" ograniczyli czasowi wystąpienia i nawet to co mialem przygotowane nie mogłem wszystkiego zaprezentować dlatego pozwócie że zamieszczcze to na tym forum ...

"Wystapienie na
III Zajazd Oddziału Wojewódzkiego
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krakowie
Wnioski do przyjęcia przez III Zjazd
/Komisja uchwał i wniosków/

Szanowne druhny i druhowie delegaci, drodzy zaproszeni goście, władze rządowe, samorządowe i związkowe, jako delegat powiatu nowotarskiego mający zaszczyt reprezentować przed tak szanownym forum zjazdowym, środowiska strażackie
i samorządowe, chcę odnieść się do złożonych sprawozdań, ale i też poruszyć parę spraw, kwestii oraz bolączek z jakimi zmagają się na co dzień druhowie ochotnicy i samorządowcy, które wypłynęły z przeprowadzonej kampanii sprawozdawcze szczebla gminnego
i powiatowego.
Na samym początku, chciałbym zaznaczyć, iż moje uwagi będą natury ad rem, a nie ad persona.
Mianowicie, środowiska strażackie, które mam zaszczyt reprezentować zgodnie podkreślają, iż nadal będą preferować przede wszystkim aktywną i skuteczną pomoc
w wypełnianiu przez OSP odpowiedzialnej służby publicznej i spełnianiu przez nią społecznej roli - zgodnie z przesłaniem Bolesława Chomicza - pierwszego Prezesa Odrodzonego Związku, która brzmi:
"Ochotnicza Straż Ogniowa z wielu względów jest doniosłym posterunkiem służby publicznej, pod której sztandarami obywatel zaprawia się do dyscypliny, uczy się posłuchu
i karności dla swej władzy przez niego samego wybranej, pogłębia w swym sercu poczucie obowiązku i poświęcenia, a w sztandarze swym widzi symbol jedności, bez której nie masz
w społeczeństwie i państwie ładu, harmonii i poszanowania dla siły moralnej."
Jednak, aby to wypełnianie, misji i odpowiedzialności w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku przez druhów ochotników mogło opierać się na wzajemnym poszanowaniu
i zrozumieniu przez władzę publiczną, zarządzającą – dysponującą tymi siłami ratowniczymi, powinno nastąpić większe zrozumienie i pochylenie się nad bieżącymi sprawami z jakimi zderzają się codziennie dh ochotnicy, ale i też samorządy gminne w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa i stabilności, a nie nakładaniem dodatkowych obciążeń finansowych, czy nieprzemyślanych uregulowań prawnych powodujących zwiększone wydatki z budżetów gmin , czy samych OSP.
Wiemy , iż Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, którego jesteśmy ogniwem, wykonuje zadania o zasięgu ogólnopolskim o charakterze użyteczności publicznej w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wspiera różnorodne formy pracy kulturalno-oświatowej, popularyzuje dorobek historyczny ruchu strażackiego, rozwija działalność artystyczną i sportową w ogniwach Związku Ochotniczych Strażach Pożarnych, jednak został on powołany do tego też, aby wszystkich członków Związku rzeczowo reprezentował przed organami administracji publicznej. Wspominam o tym, gdyż wiele zastrzeżeń i uwag mają zwykli druhowie do władz Związku ich organów oraz do reprezentantów w parlamencie wywodzących się z kręgów strażackich co do wspomnianego już rzeczowego reprezentowania interesów ruchu strażackiego wobec organów administracji rządowej i parlamentu RP .
Mianowicie, jednym z bulwersujących spraw była uchwalona przez Parlament RP ustawa z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami, w której to bardzo zaostrzono wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami uprzywilejowanymi ( w tym dla kierowców OSP), obciążając znacznymi kosztami budżety gmin, bez żadnego sprzeciwu ze strony władz Związku, czy ich reprezentantów zrzeszonych w Poselskim Zespole Strażaków. Nawet podczas konsultacji projektu przeprowadzanego przez Ministerstwo Infrastruktury Władze Związku nie wyraziły swojej opinii ani też nie zabiegały o jego skonsultowanie , gdyż w dokumencie - OSR nie ma żadnej wzmianki o tym fakcie, a przecież w statucie Związku OSP RP jest zapis obligujący o opiniowaniu aktów normatywnych dotyczących regulacji związanych z ochroną przeciwpożarową. W tej ustawie pojawiły się bardzo niekorzystne regulacje prawne dotyczące spełnienia wymagań kwalifikacyjnych przez osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi będącymi na wyposażeniu każdej jednostki OSP,
a obciążającymi w bardzo znaczący sposób budżety wszystkich gmin
.
......cd. w załączniku

link do zał.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/t ... 24.20.html

PS. Obecnie na Zjeździe parlamentarzyści z Poselskiego Zepołu Strazaków i "działacze Związkowi" trochę wywołani do tablicy byli bardzo zniesmaczeni moją wypowiedzią , no cóż , "Oni" uważają że wszystko jest w porządku i nie mają sobie nic do zarzucenia...... Tak więc sami ocencie czy stanowine przepisy nie biją w nas i nasze finanse !

z poważaniem

ps. do kolegi druha - "tomasz1001"
tomasz1001 pisze:Autor postu pierwszego chyba już się uciszył i zrozumiał, że nie wszyscy strażacy ochotnicy są tak jak on w OSP dla pieniędzy i korzyści. Warto było specjalnie zakładać konto :)
nie uciszyłem się ani też nie zmieniłem swojego poglądu, i nie jestem w OSP dla pieniedzy i korzyści ( więc nie szastaj takimi określeniami bo możesz kogoś niechąco obrazić jeśli są to Twoje tylko odczucia !!!

Zamiast mało owocnego komentowania , staram się swoje działania ukierunkować do tych co są za taki stan regulacji prawnych odpowiedzialni !!!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat