Czy salutować osobom cywilnym podczas odbierania odznaczeń?

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
WAL
Posty: 6
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 14:28
OSP (gm., woj.): Malinie II, Tuszów Narodowy, podkarpackie
Status: Offline

Czy salutować osobom cywilnym podczas odbierania odznaczeń?

Post autor: WAL »

WItam!
Nie mogłem znaleźć informacji na temat jak się zachować podczas odbierania odznaczenia np. wzorowego strażaka, gdy wśród wręczjących są cywile, np. wójt, czy starosta, burmistrz itp.

Mógłby ktoś po krótce wyjaśnić - krok po kroku, kto pierwszy salutuje odznaczany czy przypinający odznaczenie i kiedy, i czy w pierwszej kolejności nastepuje uściśnięcie ręki, czy najpierw salutowanie. I kiedy następują słowa "ku chwale Ojczyzny" ?
I wreszcie gdy kolejno podchodzi z gratulacjami np. starosta powiatu, to czy salutujemy, czy skłaniamy się czy tylko podajemy rękę?
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Czy salutować osobom cywilnym podczas odbierania odznacz

Post autor: druhprzemek »

Po pierwsze, to rzadko kiedy cywile wręczają odznaczenia, a zazwyczaj tymi cywilami są przedstawiciele najwyższych władz. Jednostki samorządowe rzadko kiedy posiadają takie przywileje, a mają je w momencie, gdy na terenie danego rejonu (gmina, starostwo) jest odznaczenie, np. (teraz zmyślam) Odznaka "Wzorowy obywatel ziemi kołobrzeskiej". W takich przypadkach najpierw odbierasz odznaczenie, oddajesz honory i starszy funkcją lub stopniem pierwszy podaje Ci rękę. Sądzę, że odznace "Strażak Wzorowy" nie może Ci jej wręczyć wójt, bo nie jest do tego uprawniony. To tak jakby policjant wręczał leśniczemu odznakę. Tak poza tym zwróć organizatorom na to uwagę, bo będziecie mieli święto niezgodne z regulaminami. Słowa ku chwale Ojczyzny już dawno nie słyszałem, ale zazwyczaj padało po odklepanej formułce przez wręczającego. Zawsze jako odbierający oddajesz honory pierwszy. Jeżeli jesteś w mundurze i jesteś na dworze- to musisz mieć rogatywkę i wtedy oddajesz honory dwoma palcami do daszka w kierunku orzełka (prawą ręką!). Gdy w mundurze w pomieszczeniu lub w cywilu- to nie masz czapki i salutujesz poprzez skinienie głową (ale tylko głową, a nie całym tułowiem!). No chyba pomogłem.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Czy salutować osobom cywilnym podczas odbierania odznacz

Post autor: fireman90 »

WAL pisze:kto pierwszy salutuje odznaczany czy przypinający odznaczenie i kiedy, i czy w pierwszej kolejności nastepuje uściśnięcie ręki, czy najpierw salutowanie. I kiedy następują słowa "ku chwale Ojczyzny" ?
I wreszcie gdy kolejno podchodzi z gratulacjami np. starosta powiatu, to czy salutujemy, czy skłaniamy się czy tylko podajemy rękę?

Zasady wręczania odznaczeń opisane są w naszym Ceremoniale, niestety w dość lakoniczny sposób.
Tu zacytuję:
" Dowódca uroczystości wydaje komendy: „Pododdziały - BACZNOŚĆ”„Wyróżnieni (podać rodzaj wyróżnienia) przed front szyku MARSZ”. Na tę komendę wyróżnieni występują z szyku pododdziałów i innych zajmowanych miejsc, ustawiają się w szeregu na 5 kroków przed dowódcą uroczystości frontem do trybuny, w kolejności wyczytanych odznaczeñ. Z szyku nie występują tylko funkcyjni pocztów flagowego i sztandarowego, którzy odznaczenia, wyróżnienia lub akty mianowania otrzymują na swoim miejscu w szyku. Sztandarowy po otrzymaniu odznaczenia nie salutuje. Osoba dekorująca lub wręczająca wyróżnienia w towarzystwie prezesa lub naczelnika i niosącego tackę z odznaczeniami, wyróżnieniami podchodzi do prawego skrzydła osób odznaczanych i wyróżnianych. Asystujący podaje kolejno odznaczenia. Przypinając odznaczenia, wręczając wyróżnienia, dekorujący mówi w czyim imieniu, jakim odznaczeniem dekoruje, składa gratulacje i wymienia uścisk dłoni. Odznaczony, mianowany odpowiada „KU CHWALE OJCZYZNY”. Gratulacje składają również osoby towarzyszące."
druhprzemek pisze:Sądzę, że odznace "Strażak Wzorowy" nie może Ci jej wręczyć wójt, bo nie jest do tego uprawniony.
No nie do końca -trzeba wziąć pod uwagę, że Wójt może być jednocześnie Wiceprezesem ZOP i pod nieobecność Prezesa "powiatowego" jak najbardziej posiada legitymację do wręczenia tej odznaki.
Jajakobyły
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat