Mam już tego dość.

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

lukaszkwiat
Posty: 78
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 19 lis 2004, 20:29
Lokalizacja: OSP CHARZYKOWY
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: lukaszkwiat »

no to kolego kwas znowu odbije Ci piłeczkę

Co do tatusia to był żart - jeśli się nie spodobał przepraszam

A co do statutu OSP i Związku oraz ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. - to bądź spokojny bo doskonale je znam.
Problem wynika z czegoś innego, a mianowicie Związek OSP (według mnie) to wykorzystuje.
Czyli: oni (Związek) wymyślają a inni za to płacą i płaczą (np Gmina) :)

Może by zmienić ten przepis, może by tak po połowie Gmina połowa Związek ?
Nie... lepiej inaczej sam Związek niech pokrywa koszty - to już by nie było żadnych normatywów, jaki musi posiadać jednostka sprzęt i jakie wyszkolenie (według JOT) - bo wiedzieliby że będzie ich to kosztować.
W naszej Gminie każda jednostka chce być, chce funkcjonować albo inaczej chce przetrwać ale jeśli ciągłe narzucanie nowych rzeczy, nowych obowiązków to jednostki samorządu terytorialnego tego nie wytrzymają.
Przykład ? hmm.. a bardzo proszę
Nie dawna ustawa dotycząca badań lekarskich (nie neguje że są !!! bo muszą być !!!)
ale komu przez to nabija się kasę ??? i kto za to płaci duże rachunki !!!
U nas było przebadane 250 strażaków i to pomnożyć razy 167 zł. jaki jest koszt ?? niech sobie każdy policzy
i znów dylemat w gminie komu zabrać, z czego zrezygnować bo przebadani strażacy to priorytet. A co na to Związek ?
A Związek na to nic - bo po co ? to nie ich problem finansowania
Śmiem twierdzić że Związek miałby większy wpływ na zmianę tej Ustawy lub zredukowanie kosztów niż Gminy
Ustawa podpisana przez Ministra Zdrowia ale Związek w tym brał udział :)
i komu wiatr w oczy ?
to jest jeden przykład a takich pewnie jest wiele o których może i ktoś tutaj napisze


Wypisać się ze związku ??
no pewnie nie, bo trzeba mieć "nadzieje" że to się kiedyś zmieni - bardziej będą interesować się "dołem" co nas boli z czego jesteśmy nie zadowoleni a z czego się cieszymy :)

A tak nawiasem jest też dużo ciekawych i fajnych pomysłów które Związek realizuje i mimo wszystko też cieszmy się że dostajemy chociaż coś z tego :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: kwas »

Wiem że to był żart ale i tak przeprosiny przyjęte :)
lukaszkwiat pisze: Problem wynika z czegoś innego, a mianowicie Związek OSP (według mnie) to wykorzystuje. Czyli: oni (Związek) wymyślają a inni za to płacą i płaczą (np Gmina)
Masz rację w tym, że Zwiazek coś wymyśla. Z tym że inni za to płacą i płaczą już nie do końca.
Przykład. Związek podjął uchwałę o normatywnym wyposażeniu. I teraz OSP to realizują a gminy płacą. Tylko, że ta uchwała nie jest żadnym aktem prawnym dla gminy. Ona może być tylko dobrą wytyczną. Bo tak naprawdę nigdzie nie jest unormowane w przepisach co powinniśmy mieć. U mnie załatwiliśmy to w ten sposób, że skoro nigdzie nie jest to unormowane to przyjmujemy uchwałę za nazwijmy to "podstawę prawną" i realizujemy ją w takim zakresie w jakim starcza nam budżet. I nikt nam nie zażuci że czegoś nie mamy. Bo nie ma na to podstawy prawnej że to musimy mieć.
lukaszkwiat pisze: Może by zmienić ten przepis, może by tak po połowie Gmina połowa Związek ?
Jestem za. Ale wiem, że to nierealne. Chyba ze podniosą nam bardzo wysoko składki członkowiskie :)
lukaszkwiat pisze: Nie dawna ustawa dotycząca badań lekarskich (nie neguje że są !!! bo muszą być !!!) ale komu przez to nabija się kasę ??? i kto za to płaci duże rachunki !!!
Nie mów że miałeś na myśli Związek pisząc o nabijaniu komuś kasy. Przecież te badania nie wykonuje Zwiazek tylko lekarze medycyny pracy.
Wszyscy krzyczą za koszty zwiazane z tymi badaniami, a u mnie od wielu lat są robione badania które zawsze kosztowały. Może trochę mniej ale w końcy koszty pracy rosną. Dlatego u mnie badaniom podlegają tylko ci strażacy którzy są w JOT a nie wszyscy. Dlatego JOT nie jest z gumy i nie wchłąnia wszystkich ale tylko część. Jakoś trzeba sobie radzić. Po za tym jak badania są przeprowadzane od wielu lat, ludzie w różnym czasie wstępowali do JOT to i te wydatki rozkłądają się w czasie.
lukaszkwiat pisze: Śmiem twierdzić że Związek miałby większy wpływ na zmianę tej Ustawy lub zredukowanie kosztów niż Gminy
Ustawa podpisana przez Ministra Zdrowia ale Związek w tym brał udział
Może i miałby a moze nie. Zapytam inaczej. Ktoś by za te badania mósiał zapłacić. I teraz pytam się kto? Budżet państwa? To by było jedyne dobre rozwiazanie. Ale wiadomo ze jak panstwo ni ema kasy to nie zapłaci. Więc kto? I tu pojawia się odpowiedź. Jest ona zapisana w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Gmina. Bo to ona ma zapewnić bezpieczeństwo na własnym terenie.
Jako przykład podam taką sytuację. W KP PSP psuje się samochód. Po nim w krótkim odstępie czasu następny i następny. Awarie są poważne. Wymiana silnika w jednym aucie. Generalny remont całego wozu w drugim. W sumie JRG zostaje z jednym GBA i jednym lekkim samochodem. Komendant powiatowy przychodzi do OSP na terenie gminy na której ma siedzibę z prośbą o pożyczenie samochodu bojowego. I nikt mu nie pożyczył. Bo gmina finansuje OSP i w pierwszej kolejności ma zapewnić bezpieczeństwo na własnym terenie. A KP PSP operuje na terenie całego powiatu. A to już wychodzi po za gminę. Tak podeszli do tego koledzy z OSP. Kto odpowiada ten finansuje, ponosi koszty.
lukaszkwiat pisze:A tak nawiasem jest też dużo ciekawych i fajnych pomysłów które Związek realizuje i mimo wszystko też cieszmy się że dostajemy chociaż coś z tego
I chwała im za to
lukaszkwiat pisze: Wypisać się ze związku ??
no pewnie nie, bo trzeba mieć "nadzieje" że to się kiedyś zmieni - bardziej będą interesować się "dołem" co nas boli z czego jesteśmy nie zadowoleni a z czego się cieszymy
Nadzieja jest matką głupich ale lepiej mieć taką matkę niż być sierotą i każda matka kocha swoje dzieci. Ale należy mieć nadzieję ze się coś zmieni. Chociaż Zwiazek to tylko ludzie. A my ich wybieramy.
Interesuje się dołem bo najwazniejsza jest praca na dole.

lukaszkwiat
Posty: 78
Rejestracja: pt 19 lis 2004, 20:29
Lokalizacja: OSP CHARZYKOWY
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: lukaszkwiat »

co do badań lekarskich nie miałem na myśli Związek OSP tylko lekarzy. W naszej gminie również od dawna strażacy są przebadani, jednak wspomniana ustawa poszerzyła zakres badań a co za tym idzie zwiększyła koszty.
Napisałeś ze u Was przebadani są ci co są w JOT.
Przecież nie zabronię robić badań strażakom, którzy uczestniczą w akcjach. Bo co jeśli się coś mu wydarzy (ten bez badań) ? zapewne pierwsze co to powie to to że Komendant Gminny nie wyraził zgody na jego przebadanie (czy zdolny jest do uczestnictwa w akcjach).
A co do kosztów no to jak się udało darmowe szkolenia z kursu strażaka podstawowego, konserwatorów sprzętu itp, to może i uda się z badaniami ??
pozdrawiam
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: kwas »

lukaszkwiat pisze:Napisałeś ze u Was przebadani są ci co są w JOT.
Przecież nie zabronię robić badań strażakom, którzy uczestniczą w akcjach.
Widzisz kolego, u mnie w akcjach uczestniczą tylko ci co są w JOT. O JOTach piszą tu na forum różne rzeczy. A u mnie JOy są pozytywną sprawą. W OSP mam o ile dobrze pamiętam 43 członków. Do JOT jest powołanych tylko 23. Ani pół człeka więcej. Mamy taki układ z gminą. Mamy w JOt 23 ludzi a gmina im finansuje wszystko. Podobnie jest w pozostałych OSP na terenie mojej gminy. Jeżdżą tylko ci co są w JOT. Pozostałym czy to ja czy inny dowódca by zabronił. Zresztą sprawa jest jasna i nikt z poza JOT się nie pcha do działań. W remizie wiszą informację. Kto należy do JOT, kto do kiedy ma badania, kto jakie ma przeszkolenie. Łatwo to zweryfikować. Zresztą wszyscy się znamy i wiemy o sobie takie rzeczy.

Prezesowa
Posty: 6
Rejestracja: śr 04 sty 2012, 17:58
OSP (gm., woj.): OSP Raciborowice, gmina Warta Bolełwiecka, Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: Prezesowa »

Panie i Panowie,
problemy są i były. Zacznijmy od tego czym jest OSP? Czy większość ludzi wie, zna i potrafi rozwinąć to pojęcie??? Obawiam się że nie. ja dziś zawieszam działalność mojej OSP. Powód? Hmmm, brak dyspozycyjności ochotników. Wioska duża, ochotników mało, czynni w pracy, a ludzie zbluzgali naszą OSP, polecieli na skargi do Wójta, obrażali publicznie naczelnika i narobili nam mętlik w głowie, "bo nie wyjechali".
OSP pomaga PSP, jesteśmy wtedy kiedy możemy. Nikt nie płaci strażakom z OSP za czuwanie w strażnicy i czekanie aż coś się wydarzy. Realia są inne. Ktoś życzliwy mówił, że my jesteśmy finansowani, dostajemy ciągle jakieś umundurowania, nowe sprezęty, w nas się inwestuje...ja mam głowę pełną. Czym wreszcie jest OSP? Pomagać? Czy mieć to głęboko i niech najlepiej jena jednostka w całej gminie zostanie powołana do KSRG i niech ona będzie "finansowana" i nikt nie będzie miał do nikogo pretensji. Bo być w stowarzyszeniu OSP to dla mnie zaszczyt, że po kursie mogłabym działać pomagać, dążyć do czegoś, a nie być wyzywaną przez ludzi, którzy nie mieli z tym stycznośći.
Wioska duża, owszem, ochotników brak, a czynni jak pisałam pracują.
Skargi, pomówienia, obelgi, śmiech--------------MAM JUŻ TEGO DOŚĆ... jak myślicie czy po zawieszeniu jednostki jest szansa na powrót? I jak przekonać do siebie ludzi?
Awatar użytkownika

pol102
Posty: 61
Rejestracja: sob 28 maja 2011, 18:51
OSP (gm., woj.): Mochy (Przemęt, wielkopolskie)
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: pol102 »

Do póki się przeciwnikom dupa nie zapali, to nic się nie zmieni.

jak46
Posty: 24
Rejestracja: śr 18 sty 2012, 16:25
OSP (gm., woj.): Jakubowice. Ożarów. Świętokrzyskie
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: jak46 »

Wyrażacie bardzo trafne opinie z którymi nie sposób się nie zgodzić, przynajmniej ze zdecydowaną ich większością. Ja też często słyszę podobne stwierdzenia, jak te napisane przez druha GŁOS STRAZAKA rozmawiając zarówno ze starymi jak i młodymi strażakami. Co gorzej, obserwuje takie zjawisko, że wielu ofiarnym i poważnych działaczy nie wytrzymuje ciśnienia bylejakości i odchodzi, zubażając działaność OSP i Związku. Biadolenie nad poszczególnymi tematami nic nie da, bariery finansowej się nie przeskoczy, a do realiów ustrojowych państwa po prostu trzeba się umiejętnie dostosować. Potrzebny jest profesjonalizm i szacunek dla człowieka społecznej służby.
1. Dlaczego jest w ochotniczym pożarnictwie żle - dlatego że w roku 1991 poprzez zapisy ustawowe zostało ono zdezorganizowane (rozdrobnione) na; OSP systemowe, OSP pozasystemowe, oddziały gminne, wojewódzkie, zarząd główny, zarządy wykonawcze, biura terenowe, zakłady gospodarcze, komisje, między którymi nie ma żadnej spójności i harmonii, niezbędnej do zapewnienia sprawnego kierownictwa do podejmowania i bieżacego rozwiązywania pojawiających się problemów OSP jako centralnego podmiotu, bez tego żadna instytucja nie będzie skutecznie funkcjonować . Dla upiększenia, ówcześni reformatorzy Związku i OSP, nazwali ten proces wprowadzeniem demokracji, samorządności i decentralizacji w ochotniczym pożarnictwie. Taki system ochotniczego pożarnictwa "wręczono" prezesowi W. Pawlakowi w Miętnem w 1992 roku i jeżeli Druh Prezes w porę nie wycofa się z tego układu ,straże ochotnicze za jakiś czas obudzą się z ręką w nocniku. Państwowa Straż Pożarna która w tamtym czasie poszła w odwrotnym kierunku (centralizacji i upaństwowienia) jest dzisiaj najlepszą służbą ratowniczą w Europie, W OSP też mogło być o wiele lepiej gdyby wprowadzono wtedy inne zapisy ustawowe, ale nie było zgody.
2. Kierunek wyjścia z kłopotów - Sprawy fachowe w węzłowych punktach mają wziąć w ręce fachowcy, którzy naprawią i stworzą sprawny system funkcjonowania ochotniczego pożarnictwa i profesjonalnie rozwiązywać będą problemy wymagające wiedzy pożarniczej. Czyli na przykład co i jak. Na przykład tak, że w biurze Zarządu Głównego i niżej, kierownicze funkcje wykonawcze sprawować powinni oficerowie pożarnictwa (jak było zawsze) a nie jak obecnie - osoby cywilne (dyrektor biura i redaktor Strażaka) nie mające żadnych kwalifikacji ani doświadczenia pożarniczego.
Skoro obecnie jest tak jak jest, w dodatku Związek stał się wielkim sklepem i instytucją w której liczy się zysk ,nie oczekujmy że potrafią wypracować nam trafne regulacje prawne.
Zmienić jest trudno, ale przynajmniej dobrze mieć świadomość przyczyn i skutków, aby przy nadarzających się okazjach dawać temu wyraz.

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: Fredek »

Szanowny kolego @jak46 ja pamiętam i związek i OSP sprzed 1991 roku i już nigdy do tych rozwiązań wrócić nie chcę (brak akumulatorów, zjechane opony z zawodowej SP, mundury, które nie pasują chłopakom z j/w i długo by wymieniać, takiego poziomu bylejakości od tamtego czasu na szczęscie już nie było). Scedowanie utrzymania OSP na gminy jest odpowiednim rozwiązaniem wzorowanym na innych państwach, dokładnie takich, gdzie taki system najlepiej funkcjonuje (zresztą poprzednio też gminy ponosiły koszty zakupów sprzętu choć nie miały prawie żadnego wpływu na kształt ochrony przeciwpożarowej). Polska nie jest jednolita każdy region ma inne potrzeby i inną specyfikę. To mieszkańcy a w ich imieniu radni powinni rozumieć potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Rolą strażaków jest ich o tym przekonać. Państwo powinno je wspierać finansowo i robi to choćby za pośrednictwem związku. Narzekasz, że związek nie zapewnia odpowiednich regulacji prawnych. A o czym mielono w czasie całej kampani zjadowej? O dodatkach do emerytur jakby nie było innych ważniejszych spraw do rozwiązania. Nie robili tego jacyś tam działacze tylko wybrani przez nas delegaci (chyba nie było zjazdu, gdzie tego tematu nie ruszano). Dlaczego dzisiaj związek jest "sklepem"? Bo w poprzednim systemie zabrano (znacjonalizowano) związkowi zakłady gospodarcze SUPONY, które stworzył i które zapewniały mu utrzymywanie struktur w zamian dając dotację, nowy system dotację zabrał. Jakoś nie przypominam sobie aby w poprzednim systemie funkcje kierownicze w związku sprawowali oficerowie pożarnictwa.
A teraz krótka historia pewnego zapisu w ustawie.
Chodzi o badania lekarskie. W założeniach autorów w 1991 roku miało to być prawo strażaka, który uczestnicząc w działaniach ratowniczych naraża się i traci zdrowie, do okresowych badań w celu skontrolowania swojego stanu zdrowia. W rozporządzeniu zrobił się z tego obowiązek, mimo protestów związku. Jak jest dzisiaj wiecie sami. A dlaczego? To poczytajcie opinie z różnych instytucji do projektu tego rozporządzenia, pewnie jeszcze są na stronach sejmowych.
Walczyliśmy kiedyś o zapis zwalniający nas z obowiązku prowadzenia księgowości, zapis jest. A co ja dzisiaj czytam? Jeden z drugim na forum przekonuje, że trzeba prowadzić, bo jakieś pismo widział, bo na szkoleniu dla organizacji pozarządowych mówili. Czy to też wina związku, czy jakiegoś lenistwa i wiernopoddaństwa?
Wiele spraw wymaga jeszcze dopracowania choćby sprawa wyjazdów do tzw. zabezpieczenia terenu, częstotliwości szkoleń BHP (rozbieżność w interpretacjach przez PSP i OSP) i wiele innych, tylko jeśli będziemy tak postępować jak wyżej to nigdy z papierów nie wyjdziemy i na tym oprzemy swoją działalność a nie na ratownictwie i pomocy bliźniemu.
Bylejakość to sami sobie niektórzy tworzą
Awatar użytkownika

Grota112
Posty: 38
Rejestracja: ndz 05 gru 2010, 12:53
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: Grota112 »

Dla mnie powinna być zasada "OSP bez polityki". Większość ZG, ZW to posłowie lub inni politycy związani z OSP ponieważ dają wielu wyborców.

Ja chcę tylko dodać swoje pięć groszy. Jak pokazać ochotnikowi, że jest ważny, dobrze pracuje ? (nie mówię o pieniądzach) -Dać mu medal, prawda ? każdy chyba się zgodzi, że gdy ktoś dostaje medal czuje się lepiej, taki doceniony chyba każdy z nas ochotników tak ma. Zarząd powiatowy z chęcią przyznaje medale dla zasłużonych ale... właśnie ale. Jak docenić zasłużonych skoro przykładowo w powiecie Skierniewickim są 64 jednostki OSP a przydział medali to 80 na cały rok.

Dlaczego Zarządy Powiatowe nie otrzymują pieniędzy z Zarządu Wojewódzkiego ? Przecież są bliżej nas, lepiej wiedzą co nam potrzeba. Zarząd Wojewódzki ma pieniążków oj ma... tylko nie są wydawane. A jak by przyznawać pule na ZP i oni by przyznawali kolejno jednostką ? ZW trzeba prosić, "błagać" o kawałek grosza. Wiadomo, że trzeba się starać ale... bez przesady mają się za nie wiem kogo.

Pieniądze są w ZG i ZW ale nie dają tego bo... więcej dla siebie :)

A co do wmuszania hełmów wyprodukowanych przez KZP to prawda i sam się z tym spotkałem :) Lecz stoimy oporem :)

blazej2
Posty: 25
Rejestracja: czw 09 sie 2007, 13:28
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: blazej2 »

Następny przykład wydawania pieniędzy przez ZG OSP RP.
woj. pomorskie, OSP w Nowym Stawie, członek tej jednostki Zygmunt Tomczonek, wiceprezes ZG OSP RP kupuje dla swojej jednostki wiatrakowiec link
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: wujo2010 »

Jedni mają wiatrakowce a drudzy wycofują pojazdy z powodu zimy :mrgreen: taki to mamy porządek :!:

blazej2
Posty: 25
Rejestracja: czw 09 sie 2007, 13:28
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: blazej2 »

Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: wujo2010 »

cyt: Dodaje, że ochotnicy są zainteresowani wiatrakowcami – niewielkimi dwuosobowymi maszynami, które przypominają helikopter. I podkreśla główną zaletę sprzętu – cenę. Taki statek powietrzny kosztuje ok. 350 tys. zł. Dla porównania: średni samochód gaśniczy to wydatek ok. 500 tys. zł.
Za te pieniądze można wyposażyć 3 jednostki w samochody średnie(używane) ,które naprwde się przydadzą . Szkoda nerw :evil:

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: ospglinik »

za 300 tys jest dwa fordy o np takie lepsze to niż żuk
http://www.ropczyce.umig.gov.pl/aktualn ... echly.html
po co durne wiatrakowce ,pisza że porządny ,tylko płaczą że na paliwo nie mają.firma zarobi wstawia w garaz i plandekę zarzuca a przy okazji na jaki pokaz wystawia i będą się chwalić jaki porządny sprzęt :evil: mają
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Mam już tego dość.

Post autor: seligow »

Co do tych fordów z kontenerem na pace, to zaczynam mieć mieszane uczucia (chociaż do niedawna mi się podobały). Dlaczego? Bo taki fordzik, nawet po dotacjach z WFOŚiGW i związku, to wydatek ok 100 tyś (tak wynika z artykułu powyżej). Za 100 tyś można kupić ładnego średniego np. MAN'a z lat 90-tych który ze swoimi 2/2,5tys litrami przyda się bardziej. I nie musisz prosić o łaskę związku czy funduszu...

Co do wiatrakowców...
Panie prezesie, szanowny zarządzie oraz wszyscy zwolennicy "obserwacji z powietrza". Załadujcie się do tych bzykokopterów i zróbcie sobie wycieczkę "Śladami wiejskiej OSP". Waszym oczom ukaże się obraz niespotykany w Strażaku, niepokazywany w TV. Brak w nim strażaków jak z filmu "Ognisty Podmuch". Nie ma lśniącego sprzętu, nowych samochodów, oraz pięknych strażnic. Zobaczycie stodoły z cieknącymi dachami z których leniwie, lecz dostojnie wyłania się duma polskiego transportu, legendarny Star 244 lub niemniej wspaniały wehikuł marki Żuk. Wsiądą do niego strażacy, nierzadko w porwanych, ale wciąż dobrych mundurach moro, co bogatsze jednostki w koszarówkach, a czasami oczom Waszym ukaże się nawet US marki Brzeziny - lidera w produkcji umundurowania specjalnego... Po tak bajkowej podróży wróćcie do swoich domów weźcie do ręki młotek i zdecydowanym ruchem ręki wybijcie sobie z głowy pomysł fruwającej OSP.
Z pozdrowieniami dla prawdziwych strażaków
Kamil, OSP Seligów
Starszy sikawkowy
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat