Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
jarek.osp
Posty: 36
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 17 maja 2012, 12:09
OSP (gm., woj.): Łodygowice (Śląskie)
Status: Offline

Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: jarek.osp »

Jak uważacie - czy mowę pożegnalną strażaka może wygłosić tylko Prezes jednostki? Czy może to być inny czynny strażak? Pytam gdyż mamy pogrzeb strażaka czynnego(34lata), śmierć niespodziewana jeszcze tydzień temu jeździł z nami na akcję - i zaproponowałem na zebraniu żeby ktoś z czynnych strażaków napisał i wygłosił mowę i wywołało to oburzenie Prezesa. Nadmienię iż Prezes jest osobą starszą, która od lat nie bierze udziału w akcjach ratowniczych, a strażak, którego żegnamy był jednym z pierwszych na akcjach i głównie z nami "młodymi" pracował. Prosiłbym o opinie co sądzicie na ten temat . . .
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: wujo2010 »

Uważam że to dobry pomysł, ale trzeba może spytać jego bliskich o opinie . Może Oni by też tego chcieli i wtedy mógłbyś przekonać prezesa .
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: podymacz »

wujo2010 pisze:Uważam że to dobry pomysł, ale trzeba może spytać jego bliskich o opinie . Może Oni by też tego chcieli i wtedy mógłbyś przekonać prezesa .
wujo ma rację. Jak rodzina wyrazi zgodę, to prezes niech spada. Tylko zróbcie taką mowę, żeby na długo zapadła w pamięci! Do tego uroczysta asysta, sygnały - niech ludzie wiedzą kto odszedł na wieczną wartę do św. Floriana!!!! :!:

Topic author
jarek.osp
Posty: 36
Rejestracja: czw 17 maja 2012, 12:09
OSP (gm., woj.): Łodygowice (Śląskie)
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: jarek.osp »

a rodzinę zapytać w jakim sensie? czy może ktoś młodszy przemówić czy wogóle o przemowę? Pytam tylko dla uściślenia bo nie rozumię zbytnio . . .

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: Fistach »

jarek.osp pisze:a rodzinę zapytać w jakim sensie? czy może ktoś młodszy przemówić czy wogóle o przemowę? Pytam tylko dla uściślenia bo nie rozumię zbytnio . . .
Dobrze by było ich właśnie zapytać - bo np. mogą nie chcieć przedłużać ceremonii pogrzebowej.

Pamiętam jak mój daleki Wujek odszedł: pułkownik AK, przewodnik i ratownik górski (z rozrusznikiem serca dalej po górach chodził), lokalny działacz (w podziemiu, po wojnie, jak i jako radny), harcerz.. i długo by jeszcze wymieniać. Każdy chciał coś powiedzieć od siebie i trwało to strasznie długo i widziałem, że rodzina choć bardzo dumna, bardzo to przeżywała.

Cześć Ich Pamięci!

Topic author
jarek.osp
Posty: 36
Rejestracja: czw 17 maja 2012, 12:09
OSP (gm., woj.): Łodygowice (Śląskie)
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: jarek.osp »

Dzięki za pomoc:)
Awatar użytkownika

straż559[S]
Posty: 44
Rejestracja: pn 21 mar 2011, 15:12
OSP (gm., woj.): Warszowice pawłowice śląskie
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: straż559[S] »

Tak jak już moi przedmówcy Cię pokierowali pierw rodzina,a potem dopiero opinia zarządu wzór mów pogrzebowych znajdziesz w necie.

Topic author
jarek.osp
Posty: 36
Rejestracja: czw 17 maja 2012, 12:09
OSP (gm., woj.): Łodygowice (Śląskie)
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: jarek.osp »

w sumie zależało mi uzyskać głównie opinię co sądzicie na temat tego aby czynny strażak zabrał głos zamiast Prezesa - ale też sprawdziłem - rodzina nie ma nic przeciwko

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: slawek.998 »

Pożegnanie strażaka powinien wygłosić prezes bo to on jest reprezentantem jednostki.
Awatar użytkownika

MikPl
Posty: 23
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 19:20
OSP (gm., woj.): Tyczyn, Podkarpackie
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: MikPl »

slawek.998 pisze:Pożegnanie strażaka powinien wygłosić prezes bo to on jest reprezentantem jednostki.
I tu się w pełni z Tobą zgadzam.
W ostateczności może być ktoś z Zarządu Waszej jednostki. Nie taktem wobec Waszego kolegi i rodziny byłoby gdyby nikt z zarządu nie zabrał głosu tylko ktoś z pozostałych strażaków, bo świadczyło by to tylko o tym, że nie miał najlepszej opinii w zarządzie i źle świadczyło by o Waszej jednostce w oczach gości. Dodam tylko że Prezes nawet nie uczestnicząc czynnie w akcjach jest czynnym członkiem Waszej jednostki, bo TYLKO czynny członek jednostki może pełnić taką funkcję.(nie wyobrażam sobie aby pełniła tą funkcję osoba nie będąca strażakiem lub będąca w stanie spoczynku lub wspierającym).
Dodam tylko z doświadczenia, że taka mowa to nie to co na spotkaniach, czasami nawet najlepszy mówca widząc rodzinę bliskiego Wam kolegi w żałobie potrafi wymięknąć i nie wydobyć z siebie słowa, dlatego dobrze pomyśl czy temu podołasz.
podymacz pisze:wujo ma rację. Jak rodzina wyrazi zgodę, to prezes niech spada.
Podymacz to działka Prezesa i Zarządu kto ma reprezentować jednostkę na uroczystościach, bo zostali do tego wybrani przez Was i jak Tobie nie pasuje to proszę sobie iść w cywilu i reprezentować siebie, a nie jednostkę - tak bym sprawę postawił u siebie, gdybyś tak sprawę postawił u mnie, że masz zgodę rodziny a Prezes niech spada.
Oczywiście co innego jeśli ktoś wystąpi z prośbą i sensownie to umotywuje(że jako bliski kolega z którym uczestniczył w akcjach i rodzina by sobie życzyła, aby również ktoś z tej grupy przemówił to czemu nie) na pewno bym się zgodził.
Ale pamiętaj, że zbyt dużo wystąpień i jeszcze długich może być męczące dla rodziny bo będą to jeszcze bardziej przeżywali.
Pozdrawiam Mik.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: wujo2010 »

Żeby była jasność , jestem bardziej za tym żeby najpierw gołos zabrał prezes a potem kolega . Powinniście jakoś się dogadać skoro rodzina wyraziła zgode .To nie moment na przepychanki życze powodzenia .
Awatar użytkownika

MikPl
Posty: 23
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 19:20
OSP (gm., woj.): Tyczyn, Podkarpackie
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: MikPl »

wujo2010 pisze:Żeby była jasność , jestem bardziej za tym żeby najpierw gołos zabrał prezes a potem kolega . Powinniście jakoś się dogadać skoro rodzina wyraziła zgode .To nie moment na przepychanki życze powodzenia .
I to niech będzie podsumowanie dyskusji, wszak poważni i odpowiedzialni z Was ludzie.
Pozdrawiam Mik.

weronikaja
Posty: 1003
Rejestracja: śr 31 maja 2017, 17:43
OSP (gm., woj.): śląskie zabrze zabrze
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: weronikaja »

Ja myślę że powinien przemawiać prezes. Mam nadzieję że macie dobrze dobrany zakład pogrzebowy który należycie przeprowadzi ceremonię pogrzebu. Jeśli ktoś z Warszawy potrzebuje zakładu pogrzebowego to polecam https://www.elizjum-warszawa.pl/ który odpowiednio przeprowadzi tą ceremonię. Mają wieloletnie doświadczenie i atrakcyjny pakiet usług.

Łucja33
Posty: 417
Rejestracja: pt 14 sty 2022, 18:26
Status: Offline

Re: Mowa pożegnalna - pogrzeb strażaka

Post autor: Łucja33 »

Jeśli chodzi o pogrzeb to najlepszy będzie ten zakład pogrzebowy https://pogrzebymortis.pl/urny/ który zajmie się wszystkim od początku do końca. Mają w ofercie pogrzeb tradycyjny jak i świecki oraz wszelkie dodatkowe usługi jak dostawa wieńców, sprzedaż trumien czy urn. Mogą nawet wykonać kremację jeśli tylko zażyczy sobie tego rodzina zmarłego.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat