JOT?

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

Topic author
kamiljan87
Posty: 26
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 24 lut 2012, 14:17
Status: Offline

JOT?

Post autor: kamiljan87 »

Ostatnio poruszyłem z kolegami temat jednostek JOT w OSP
Co w sumie ma z tego jednostka, ze należy do JOT, po za tym ze musi spełniać ostre kryteria?
Ma z tego tytułu jakieś dodatkowe dotacje, czy jakieś wsparcie?

Danonek
Posty: 153
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 20:30
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: Danonek »

Każda jednostka ma obowiązek posiadać JOT więc nie wiem w czym problem... Fundusze są te same... Czyli utrzymuje gmina.
Awatar użytkownika

maro_71
Posty: 40
Rejestracja: sob 21 lut 2009, 16:53
OSP (gm., woj.): gm. Golina woj.wielkopolskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: maro_71 »

Ja znam dużo jednostek w wielkopolsce, które mają powałaną JOT i ... 70% nie spełnia wymogów nawt dla IV kat. i co? i to jest bez sensu :!:
Pozdrawiam:
Komendant Gminny ZOSP RP

Danonek
Posty: 153
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 20:30
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: Danonek »

To jest po prostu tak że niby musi być powołany JOT odpowiedniej kategorii ale nikt tego CI nie sprawdza...

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: mikele »

kamiljan87 pisze:Ostatnio poruszyłem z kolegami temat jednostek JOT w OSP
Co w sumie ma z tego jednostka, ze należy do JOT
że jak?

Ochotnicza Straż Pożarna nie może należeć do JOT ponieważ to Ochotnicza Straż Pożarna (uchwałą zarządu) jednostkę JOT tworzy - czyli w skrócie mówiąc wyodrębnia spośród swoich członków oddział ratowniczy przeznaczony do realizacji celu statutowego jakim jest udział w akcjach ratunkowych.
Reasumując to JOT jest częścią OSP a nie odwrotnie.

polecam lekturę: http://www.zosprp.pl/?q=node/368
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: seligow »

Prawy górny róg, takie małe okienko z napisem Szukaj...
http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... JOT#p25111

http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... JOT#p27371

http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... JOT#p15623

To tak na szybko.
Jest tego duuuuuuuuuuużo więcej.
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

michanio
Posty: 50
Rejestracja: śr 22 lut 2012, 15:06
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: michanio »

JOT w OSP to odpowiednik JRG w PSP. Zanim się zacznie pytać należy zainteresować się tematem co to dokładniej jest JOT jak się tego nie wie. Rozumiem że forum jest od tego aby się dopytać pewnych rzeczy ale nowy wątek na forum jest już ostatecznością gdy już nie możemy znaleźć dość informacji w necie... A odnośnie JOT'u to na zosp.pl jest bardzo dokładnie podane co i jak. Jeszcze raz powtarzam. JOT = JRG. a tak prócz tego po ostatniej sprzeczce z jednostką systemową która nie chce powołać JOT'u bo są w KSRG. jak to powiedział mi komendant miejski JOT to nie KSRG. KSRG to nie prawie PSP jak to co niektórzy nazywają. KSRG to większe wymagania dla jednostek w OSP a także dodatkowe środki finansowe. Jesteśmy OSP i niech tak już zostanie. Nie wymyślajmy nowych organizacji. nie czepajmy sobie wszędzie gdzie się da KSRG (choć kto jak woli) ale jak to mówił mi ostatnio KM - PSP nie czepia sobie KSRG choć sama się w nim znajduje. bo to jest system a nie organizacja... U mnie w gminie KSRG zakupiło sobie emblematy PSP i złote imienniki bo przecież KSRG to prawie PSP... a ostatnio kierowca z KSRG powiedział że moja jednostka nie ma racji bytu bo nie jest w KSRG. WIem że są normalne jednostki systemowe które rozumieją co oznacza ten skrót ale właśnie przez takie jednostki "prawie PSP" większość druhów ma takie a nie inne podejście do KSRG. wiem że trochę nie na temat ale poniosło mnie czytając pierwsze słowa pierwszej wypowiedzi. w OSP nie ma żadnych korzyści! to nasze hobby któremu poświęcamy wolny czas a każde działanie, powoływanie JOT'u czy innych form działalności przynosi dwie korzyści - funkcjonalność jednostki i dumę mieszkańców. Jezijmy w nomexach. nie róbmy komedii, nawet na te trawy jak masz jechć w krótkich spodenkach to już załóż koszarówkę. Dlaczego z OSP śmieją się w mediach? bo na wilu akcjach można porównać która to jednostka osp a która psp. Mając szacunek do munduru masz szacunek do swojego zawodu. po to masz ten mundur żeby go szanować. Używaj munduru z głową. nie jeździj drogi strażaku w polarze lub nawet był przypadek w galowym do zdarzenia bo dzięki WAM nasza organizacja ma taką a nie inną opinię. Masz zbędny sprzęt? przekaż go sąsiedniej jednostce może akutar tego będzie potrzebować. Masz PSP r1? przekaż ją innej jednostce (akcja po edurze) a nie sprzedajesz. Chamstwo, arogancja, dorabianie się na OSP a przecież nie o to tu chodzi prawda?

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: slawek.998 »

Wiele racji w tym co napisałeś każdy widzi tylko czubek swojego nosa bo to jego jednostka jest najważniejsza a resztę to najlepiej polikwidować wtedy więcej kasy będzie dla nich , przeważnie tych opisanych że są w KSRG. Co do JOTu to w naszym powiecie jednostki które niepowołały JOTu nie jeżdżą na akcje.Musieliśmy powołać JOTy a kożyści z tego są tylko takie że mamy tylu ludzi wyszkolonych,ubranych i ubezpieczonych co trzeba dla danej Kat.JOT.

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: JakubZ »

Michanio masz rację. Troszkę różni się moje zdanie na temat KSRG. Owszem KSRG to nie prawie PSP - jest bardzo wielka różnica. Ale też jestem za likwidowaniem jednostek OSP. U nas w gminie jest 13 jednostek OSP. Gminy nawet nie stać na to, żeby zrobić wszystkim badania. Już nie mówiąc o podstawowym (monex, hełm, obuwie) wyposażeniu osobistym. Gdy moja jednostka nie starała się co roku o różne dofinansowania było by u nas to samo co u innych jednostka w gminie. Są u mnie w gminie jednostki, które mają 2-3 wyjazdy rocznie (jeden to zawody, drugi to dzień strażaka) a koszt ich utrzymania to ok. 20 tyś. zł rocznie. Nie jestem za całkowitym likwidowaniem jednostek - ale kupić im w miare auto (nie żuka), piła, motopompa, agregat i tyle. A nie jak u nas sobie robią głosy wyborcze co niektórzy co rzadza kasa. kupili iveko 12-letnie za 55 tyś zł, a my mamy mercedes atego z 2010r za 60 tys zł (reszte dofinansowanie) tylko trzeba szukać i pisać. ale jeśli jest jednostka która nie ma hełmów a kupuje sobie wykaszarkę za 2 tys zł to chyba nie tędy droga? u mnie w gminie jest za dużo jednostek, które nie wyjerzdza bo nie ma ludzi, nie mają wody bo zapomnieli zatankować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Obrazek

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: ospglinik »

JakubZ pisze:Michanio masz rację. Troszkę różni się moje zdanie na temat KSRG. Owszem KSRG to nie prawie PSP - jest bardzo wielka różnica. Ale też jestem za likwidowaniem jednostek OSP. U nas w gminie jest 13 jednostek OSP. Gminy nawet nie stać na to, żeby zrobić wszystkim badania. Już nie mówiąc o podstawowym (monex, hełm, obuwie) wyposażeniu osobistym. Gdy moja jednostka nie starała się co roku o różne dofinansowania było by u nas to samo co u innych jednostka w gminie. Są u mnie w gminie jednostki, które mają 2-3 wyjazdy rocznie (jeden to zawody, drugi to dzień strażaka) a koszt ich utrzymania to ok. 20 tyś. zł rocznie. Nie jestem za całkowitym likwidowaniem jednostek - ale kupić im w miare auto (nie żuka), piła, motopompa, agregat i tyle. A nie jak u nas sobie robią głosy wyborcze co niektórzy co rzadza kasa. kupili iveko 12-letnie za 55 tyś zł, a my mamy mercedes atego z 2010r za 60 tys zł (reszte dofinansowanie) tylko trzeba szukać i pisać. ale jeśli jest jednostka która nie ma hełmów a kupuje sobie wykaszarkę za 2 tys zł to chyba nie tędy droga? u mnie w gminie jest za dużo jednostek, które nie wyjerzdza bo nie ma ludzi, nie mają wody bo zapomnieli zatankować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
popieram kolegę normalnie niekiedy zle zarządzanie jest w osp na szczeblu osp i w gminie ,przykład jednostka ma uaza ,garaż bodajże metalowy ,a teraz przejeli samochód bodajże mercedesa dwuosobowego pewnie ma ze 30 lat ,nie powiem czy ma wodę czy nie bo go nie widziałem za często w akcji .na terenie gminy jest ogółem 6 jednostek z czego 2 włącznone do ksrg które mają po dwa samochody ,jedna ma uaza i tego merca nawet nie w miejscowości tylko na tzw przysiółku a pozostałe po średnim samochodzie

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: Fistach »

michanio pisze:JOT w OSP to odpowiednik JRG w PSP. Zanim się zacznie pytać należy zainteresować się tematem co to dokładniej jest JOT jak się tego nie wie. Rozumiem że forum jest od tego aby się dopytać pewnych rzeczy ale nowy wątek na forum jest już ostatecznością gdy już nie możemy znaleźć dość informacji w necie... A odnośnie JOT'u to na zosp.pl jest bardzo dokładnie podane co i jak. Jeszcze raz powtarzam. JOT = JRG. a tak prócz tego po ostatniej sprzeczce z jednostką systemową która nie chce powołać JOT'u bo są w KSRG. jak to powiedział mi komendant miejski JOT to nie KSRG. KSRG to nie prawie PSP jak to co niektórzy nazywają. KSRG to większe wymagania dla jednostek w OSP a także dodatkowe środki finansowe. Jesteśmy OSP i niech tak już zostanie. Nie wymyślajmy nowych organizacji. nie czepajmy sobie wszędzie gdzie się da KSRG (choć kto jak woli) ale jak to mówił mi ostatnio KM - PSP nie czepia sobie KSRG choć sama się w nim znajduje. bo to jest system a nie organizacja... U mnie w gminie KSRG zakupiło sobie emblematy PSP i złote imienniki bo przecież KSRG to prawie PSP... a ostatnio kierowca z KSRG powiedział że moja jednostka nie ma racji bytu bo nie jest w KSRG. WIem że są normalne jednostki systemowe które rozumieją co oznacza ten skrót ale właśnie przez takie jednostki "prawie PSP" większość druhów ma takie a nie inne podejście do KSRG. wiem że trochę nie na temat ale poniosło mnie czytając pierwsze słowa pierwszej wypowiedzi. w OSP nie ma żadnych korzyści! to nasze hobby któremu poświęcamy wolny czas a każde działanie, powoływanie JOT'u czy innych form działalności przynosi dwie korzyści - funkcjonalność jednostki i dumę mieszkańców. Jezijmy w nomexach. nie róbmy komedii, nawet na te trawy jak masz jechć w krótkich spodenkach to już załóż koszarówkę. Dlaczego z OSP śmieją się w mediach? bo na wilu akcjach można porównać która to jednostka osp a która psp. Mając szacunek do munduru masz szacunek do swojego zawodu. po to masz ten mundur żeby go szanować. Używaj munduru z głową. nie jeździj drogi strażaku w polarze lub nawet był przypadek w galowym do zdarzenia bo dzięki WAM nasza organizacja ma taką a nie inną opinię. Masz zbędny sprzęt? przekaż go sąsiedniej jednostce może akutar tego będzie potrzebować. Masz PSP r1? przekaż ją innej jednostce (akcja po edurze) a nie sprzedajesz. Chamstwo, arogancja, dorabianie się na OSP a przecież nie o to tu chodzi prawda?
Dużo świętej racji! Wiem z autopsji... A ile wiedzy w głowie przybywa od samego wejścia do KSRG - ho ho!

Greenboy1993
Posty: 9
Rejestracja: wt 22 sty 2013, 22:29
OSP (gm., woj.): Śliwice, kuj-pom
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: Greenboy1993 »

Witam. Jestem tutaj zupełnie nowy, ale szukałem info na temat JOT i postanowiłem się tutaj zarejestrowac.

Odnośnie wypowiedzi na temat organizacji OSP w gminach to w mojej gminie wg. mnie sytuacja jest dobrze zorganizowana. Moja gmina nie jest za duża. Jednak leży w sercu Borów Tucholskich więc zapotrzebowanie na zabezpieczenie przeciwpożarowe jest. Mamy w całej gminie 6 jednostek OSP z czego jedna typu M. Tylko w największej wiosce w Śliwicach znajduje się OSP włączone do KSRG i wyjeżdzamy prawie do każdego zdarzenia w gminie. Reszta jednostek S ma po jednym wozie GBA. My mamy 2x GBA (z czego jeden star 244 do wymiany) i SLRt (bo wypadki zdarzają się dosyc często). Współpraca odbywa się bardzo dobrze, bo wygląda to mniej więcej tak, że jeśli zdarzenie jest na tyle poważne, że potrzebujemy pomocy to wzywane są inne OSP z gminy. Oczywiście nie jest tak, że nasza OSP jest jakaś najważniejsza, a reszta to tylko pomocnicy od brudnej roboty. Współpraca układa nam się bardzo dobrze i fajnie to funkcjonuje. Myślę, że właśnie współpraca między OSP w gminie to podstawa. Wtedy to wszystko jest bardziej zorganizowane i jasne. A było to bardzo potrzebne, bo najbliższa JRG w Tucholi znajduje się 30 km od Śliwic.

Co by nie spamowac to wrócę do tematu JOT. Trochę poczytałem i dopiero teraz zrozumiałem o co chodzi. Moim zdaniem to kompletnie niepotrzebne. Coraz większe regulacje OSP są bez sensu, bo i tak zawsze te prawa czy obowiązki będą w OSP naciągane, bo to ochotnicy i tyle. I tak już jest ciężko. Tony papierów po akcji, wszystko musi byc napisane, a jak przyjdzie kontrola to wszystko musi byc super. Nie oszukujmy się. OSP to profesjonaliści, ale to nie jest nasza praca za którą utrzymujemy rodzinę. Niestety służbiści na górze nie potrafią tego zrozumiec. W końcu zabraknie młodych ludzi, którzy będą chcieli wstąpic w szeregi OSP, bo będzie to po prostu zbyt trudne. JOT to kolejny taki wymóg, który doda papierów i obowiązków, a nic pozytywnego nie wniesie, bo wszystko zostanie po staremu.
Niestety w mojej jednostce jesteśmy zmuszeni utworzyc JOT. Po rozmowach z urzednikiem do spraw przeciwpożarowych z naszego urzędu gminy dowiedzieliśmy się, że jednostki OSP nie posiadające JOT nie otrzymają dofinansowania na wóz bojowy. Nasz star jest już bardzo wysłużony, a jego naprawa kompletnie się nie opłaca. Na dodatek coraz częsciej odczuwamy na akcjach potrzebę posiadania ciężkiego wozu np. przy pożarach lasu. No i w taki sposób zostaliśmy zmuszeni do spełnienia tych wymogów prawnych...
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: fido »

nie wiem jak w reszcie kraju ale w powiecie cieszyńskim mało która jednostka ma powołany JOT, próbowałem to kiedyś poruszyć, ale raczej brak zainteresowania władz w tej sprawie w naszej osp. Wiec dla mnie JOT to tylko martwe przepisy.
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: ospglinik »

fido pisze:nie wiem jak w reszcie kraju ale w powiecie cieszyńskim mało która jednostka ma powołany JOT, próbowałem to kiedyś poruszyć, ale raczej brak zainteresowania władz w tej sprawie w naszej osp. Wiec dla mnie JOT to tylko martwe przepisy.
to was nie ominie zapytaj komendanta gminnego,tak jak u nas spełniałeś wymóg czy nie jot trza było powołać ,wg wytycznych z naszego wielkiego związku zosprp

grzegorz79
Posty: 82
Rejestracja: pn 02 maja 2011, 10:17
OSP (gm., woj.): Gostycyn,kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: www.gostycyn.osp.org.pl
Status: Offline

Re: JOT?

Post autor: grzegorz79 »

Pytanie z innej beczki-jak formalnie brzmi nazwa
1.JOT nazwa miejscowości
2.JOT OSP nazwa miejscowości
3.JOT OSP w nazwa miejscowości
Jaka forma jest prawidłowa?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat