srodek pianotworczy

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
kasiaosp
Posty: 18
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 20 lut 2013, 13:20
Status: Offline

srodek pianotworczy

Post autor: kasiaosp »

mam takie pytanie
czy srodek pianotworczy ma obowiazek zakupic gmina czy jednostka?
jednostka nie posiada srodkow a gmina zbywa ze to nie jest potrzebne co zrobic ?:)

kulek44
Posty: 71
Rejestracja: pt 07 maja 2010, 18:38
OSP (gm., woj.): Golczewo,zachpom
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: kulek44 »

Wiesz może gmina patrzy pod względem "Ile aut gasicie w ciągu roku" pianą.... Dlatego zbywa się, zawsze możecie zapytać psp o odkupienie od nich...
www.golczewo.osp.org.pl "Bo życie poświęcone innym jest warte przeżycia"- Admin Serwisu OSP Golczewo
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: Jarek »

Nie ma czegoś takiego jak potrzebne albo nie potrzebne dla Gminy... Wójt, skarbnik czy kto kolwiek inny nie jest kompetentny w tym zakresie, aby to oceniać. Jak by był to by się okazało, że do zabezpieczenia p. poż Gminy wystarczy jedna gaśnica!

Sprawa jest jasna, masz normatyw wyposażenia samochodów... sprawdź jaki masz samochód i wyposaż go zgodnie z normatywem.... Ja rozumiem to że gmina nie ma pieniędzy i czasem nie stać jej na 17 osp z rzędu... ale po to jest normatyw żeby się go trzymać... Jak oni chcą coś od nas to bez najmniejszego problemu powołują się na paragrafy, więc zrób podobnie.

DanielOSP
Posty: 255
Rejestracja: śr 23 lis 2011, 20:03
OSP (gm., woj.): warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: DanielOSP »

Zakup środka pianotwórczego podchodzi pod zapewnienie gotowości bojowej jednostki, a więc zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawie o samorządzie gminnym jest to obowiązek gminy. Zbiornik środka pianotórczego tak jak zbiornik wody musi być ciągle pełny w
100%.
kulek44 pisze: zawsze możecie zapytać psp o odkupienie od nich...
Od PSP nie można odkupić środka pianotwórczego ani innego sprzętu. Może natomiast przekazać nieodpłatnie zbędny środek pianotwórczy, ale jeśli takowy w PSP będzie to najpewniej przeterminowany.

Topic author
kasiaosp
Posty: 18
Rejestracja: śr 20 lut 2013, 13:20
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: kasiaosp »

a mozecie mi podesłąc jakies rozporzadzenie czy cos? :)
w samochod wchodzi 350 litrów :)
z góry dzieki za pomoc
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: Jarek »

Kasia, jak masz 350l wody to lepiej zamiast piany zastanówcie się nad porządnymi gaśnicami proszkowymi, 12kg ABC ze 2 sztuki.

Patrząc na to że roteor podaje się w postaci 3 % roztworu to byście na te 350l wody potrzebowali ze 12l :)



W takim razie jaki to jest typ auta? SLRt? bo bez tego nie wiadomo co szukać w normatywie...
Jak chcesz to Ci podeśle normatyw ale w tej sytuacji ci się nie przyda.... ;)
Ostatnio zmieniony czw 25 kwie 2013, 20:27 przez Jarek, łącznie zmieniany 1 raz.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: Fistach »

Jarek, ja zrozumiałem, że na auto wchodzi 350 l śr pianotwórczego.
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: Jarek »

Fistach pisze:Jarek, ja zrozumiałem, że na auto wchodzi 350 l śr pianotwórczego.
No chyba, że... ale to poczekamy na wyjaśnienie ;)

Topic author
kasiaosp
Posty: 18
Rejestracja: śr 20 lut 2013, 13:20
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: kasiaosp »

jest to pojazd gba 3,5 tys litra wody
wyprudokowany przez stolarczyka
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: Jarek »

To piana jest potrzebna.

Normatyw: www.zosprp.pl/php/regulaminy/Samochody.pdf

Poza tym wnioskuję, że samochód od Stolarczyka jest stosunkowo nowy, więc jeśli Gmina zamawiała/lub zatwierdzała specyfikacje pojazdu, w której była instalacja wodno pianowa to uznała chyba jednak, że ta piana jest potrzebna...
Bo po co było ładować kasę w taką instalację a później z niej nie korzystać?

To masz tutaj 2 argumenty, które mogą Ci się przydać.
kulek44 pisze:Wiesz może gmina patrzy pod względem "Ile aut gasicie w ciągu roku" pianą....
prawda jest taka, że piany używamy nie tylko do gaszenia samochodów.
Piana jest również używana bardzo często w obronie bliższej (np. na budynkach), pokrywaniu/zabezpieczaniu zbiorników z cieczami palnymi lub rozlewisk cieczy palnych oraz do pożarów materiałów, których struktura/ułożenie jest taka, że nie pozwala na skuteczne działanie gaśnicze wody: np. sterta opon (wiele miejsc/nisz gdzie woda się nie dostaje i pożar dalej trwa/wiem z doświadczenia, z roku 2012 że piana tam sobie najszybciej poradzi).
Także masz koleżanko kolejny argument.

Osobiście uważam, że możliwość wytwarzania i podawania piany ciężkiej i średniej powinna mieć każda jednostka posiadająca min. GBA :)

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: Fistach »

Jarek pisze: prawda jest taka, że piany używamy nie tylko do gaszenia samochodów.
Ja tylko dodam, że nie wszystkie pożary samochodów gasimy pianą (niektóre są niemożliwe do ugaszenia pianą) - więc to nie jest żaden wyznacznik tego czy kupić środek pianotwórczy czy nie.

Jeżeli instalacja jest to środek pianotwórczy powinien być - w każdym razie nie jest to złote rozwiązanie na każdy pożar ale czasem może uratować tyłek.

OSP w KSRG powinno mieć armaturę do podania piany ciężkiej i piany średniej.

Ja się finansami nie zajmuję więc niestety pod tym kątem nie pomogę.

pudzian7771
Posty: 287
Rejestracja: sob 03 kwie 2010, 17:35
OSP (gm., woj.): marynowy gm. nowy dwór gdański
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: pudzian7771 »

Ab skad jestescie

Józek22
Posty: 90
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 10:38
Lokalizacja: woj.lubelskie
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: Józek22 »

no to ja się podepnę pod temat,tez mamy mieć nowe auto,350 litrów środka pianotwórczego no i i się mocno nad tym zastanawiam bo środek ma tylko lub aż 5 lat gwarancji,w naszym przypadku to tylko raz był środek użyty jak się kombajn palił a tak to woda wystarczała, zastanawiam się czy po prostu nie kupić 50 kg. środka i w beczce go wozić i zawsze można go podać za pomocą zasysacza przy autopompie a zbiornik na pianę to można by spróbować wykorzystać jako dodatkowy zbiornik na wodę,(nie wiem czy to przejdzie), koszt na pewno niższy,poza tym w trakcie rozmowy komendant PSP sam trochę odradzał zakupu środka do pełna bo koszt to ok. 2100zł. a czasami trzeba po prostu go wylać po okresie 5 lat wożenia

pudzian7771
Posty: 287
Rejestracja: sob 03 kwie 2010, 17:35
OSP (gm., woj.): marynowy gm. nowy dwór gdański
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: pudzian7771 »

Piszecie o cenie srodka i kazdy nazeka ze jest drogi jak mialem do sprzedania srodek nowy za 1 za litr to nie bylo chetnycj pozdrawiam

ulan02
Posty: 35
Rejestracja: pt 01 lut 2013, 18:46
Status: Offline

Re: srodek pianotworczy

Post autor: ulan02 »

mam ten sam problem z zakupem tyle ze gmina mnie spławia ze jest on nam nie potrzebny. cały czas sie zastanawiaja też mam pojazd od stolarczyka w listpoadzie mina 2 lata auto dobrze sie sprawuje ;)
pozdrawiam wszystkich :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat