akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

pol102
Posty: 61
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 28 maja 2011, 18:51
OSP (gm., woj.): Mochy (Przemęt, wielkopolskie)
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: pol102 »

Pomyliłeś miejsca w internecie. To jest forum dyskusyjne.

dh.michal
Posty: 232
Rejestracja: śr 03 sie 2011, 00:34
OSP (gm., woj.): Żebry,gm.Wąsosz,woj.Podlaskie
Lokalizacja: Żebry
Kontakt:
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: dh.michal »

Druhny i Druhowie postulaty zostały już udostępnione na stronie. Komentujcie co o nich myślicie.

www.protestosp.pl
„Idę tam,skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią”

http://www.osp.wies-zebry.pl

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: mikele »

pol102 pisze:
czester0 pisze: 1. Obowiązkowa informacja o wysokości udzielonych dotacji na sprzęt i samochody
Jak ktoś umie ładnie poprosić, to taką informację otrzyma - zawsze! Brak kultury i bajeru = brak informacji.
A dlaczego mam ponosić koszty telefonu lub dojazdu i do tego "ładnie prosić"? Informacja o tym ile Oddział Wojewódzki dostał środków finansowych oraz komu i ile przyznał powinna być obowiązkowo publikowana, choćby na stronach zosprp.pl Informacja o "groszu związkowym" powinna być jawna i upubliczniana.
pol102 pisze:
czester0 pisze: 2. Kryteria i zasady przydziału dotacji
To jest powód do protestu?! Poważnie?
Może być powodem jednym z wielu, może Ciebie nie interesuje w jaki sposób odbywa się podział środków przeznaczonych na dofinansowanie zakupów sprzętu, ale weź pod uwagę iż są osoby, które chciałyby to wiedzieć.
pol102 pisze:
czester0 pisze:3. Zniesienie obowiązku zakupów za dotację w sklepach Zarządów Wojewódzkich ( ceny z kosmosu , a sprzęt wybierany jest nie ten o który piszemy wnioski)
Jak nie wiesz o co piszesz, bo piszesz w ciemno, to nie dostaniesz tego o czym marzysz ;) Jeden telefon rozwiązuje tę kwestię. JEDEN! I jest to jedna dotacja, którą musisz tak zrealizować. W sumie to nie musisz ;)
Macie na myśli "dotację"? Prosty przykład: Jakiś czas temu kupiłem wąż tłoczny W-52 z "dotacją" (220zł), za niespełna dwa miesiące kupiłem drugi w tym samym sklepie związkowym ale już bez dotacji (190zł). Dziwnym trafem węże staniały o 30 zł. Osobiście widzę jakiś plus w tym, że wydane pieniądze zostają w Związku a nie trafiają do sektora prywatnego.
pol102 pisze:
czester0 pisze:4. Ustawa o kierujących pojazdami - typowy bubel - do dzisiaj nie ma jasnych wykładni co z kierowcami PSP ( nie mogą na swoim zezwoleniu prowadzić pojazdu uprzywilejowanego w OSP)
Jeśli coś jest bublem nagle, po dwóch latach leżenia, to ja się pytam co wy robiliście przez te 2 lata?! Wystarczyło odpowiedzialnie podejść do tematu wcześniej bo z tego co wiem, a jestem na bieżąco to nikt z PSP nie miał kłopotu - ot po prostu pojechali i wyrobili papiery jak zwykli kierowcy. I tak właśnie tworzy się problemy na siłę w imię kombinacji.
Ja osobiście odpowiednio wcześniej zadbałem o temat i wszyscy moi kierowcy mają już "wymienione" zaświadczenia na zezwolenia (odbyło się to "bezboleśnie"). Co nie zmienia faktu, że ustawa jest dość dyskusyjna.
pol102 pisze:
czester0 pisze:5. Rozporządzenie na temat badań lekarskich członka OSP - lobby lekarskie zapewniło sobie byt za Gminną kasę ( czytaj naszą , bo z budżetu Gminy na Ochronę Przeciwpożarową )
Lobby lekarskie? :D A kto miał płacić ze te badania? My z własnej kieszeni? :D Dzwońcie koniecznie i szybko po Macierewicza! Dajcie komisje do zbadania tej sprawy :D
No i po co ten ironiczny ton? Wg mnie badania powinny być wykonywane bezpłatnie w placówkach publicznej służby zdrowia. Ale to tylko moja opinia.
pol102 pisze:
czester0 pisze:6. Kasa fiskalna w OSP na festynie - adwokaci , lekarze jej nie muszą posiadać
Bredzisz. Nie wiesz co piszesz. Mijasz się z prawdą.
Jeszcze nie dostałem paragonu w prywatnym gabinecie lekarskim, kasy fiskalnej też tam nie widziałem (być może po moim wyjściu lekarz drukował paragon i wyrzucał, nie wnikam).
pol102 pisze:
czester0 pisze: 9. Koniec dzielenia jednostek na KSRG i te gorsze ( jakim prawem dzielicie , a przyjęcia do systemu można na palcach policzyć.
Takich bredni nie słyszałem od momentu ukończenia X lat temu gimnazjum. Pomyślałeś w ogóle o tym co napisałeś? O tym jakie miałoby to skutki? Jak znacząco spadłaby jakość niesienia pomocy? Nie, bo po co!
Bardzo ciekawy musiał być program nauczania w tym gimnazjum skoro uczyli bredni. Gratuluję szkoły.

pol102 pisze:
czester0 pisze: Jest już późno więc na dzisiaj już dość.
Jak wstaniesz to przeczytaj co napisałeś.
Proponuję Ci byś sam przeczytał co napisałeś nim klikniesz przycisk "Wyślij". Po co te sarkastyczne barwy w wypowiedzi?
Awatar użytkownika

pol102
Posty: 61
Rejestracja: sob 28 maja 2011, 18:51
OSP (gm., woj.): Mochy (Przemęt, wielkopolskie)
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: pol102 »

Bo śmieszą mnie takie akcje. Ni z gruchy, ni z pietruchy nagle chcecie (nie mylić z chcemy) protestować bo Wam źle. Wcześniej było okej, a teraz jest źle. Trolololo :roll:

dh.michal
Posty: 232
Rejestracja: śr 03 sie 2011, 00:34
OSP (gm., woj.): Żebry,gm.Wąsosz,woj.Podlaskie
Lokalizacja: Żebry
Kontakt:
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: dh.michal »

Już wiem o co chodzi tym którzy są przeciw, że też dopiero teraz się domyśliłem. Z was strażaki jak ze mnie baletnica. Strażaki do butelki prawda?
Pomyśleliście, a jak im się uda, i będzie kasa na sprzęt itd. gminy odremontują nam remizy, kupią nowe samochody, będą pieniądze na sprzęt i szkolenia, to wtedy co? Wtedy koniec z "zebraniami. Pewnie u was to wygląda tak. Panowie robimy w dniu dzisiejszym zebranie, wszyscy przynoszą po butelce. Tak jest? A jak będzie sprzęt, to trzeba będzie być strażakiem, trzeźwym. Na szkolenie będzie trzeba jechać, dzień zmarnowany. Do pożaru czy wypadku, teraz pewnie u was jest tak że mówicie że nie macie sprzętu to nie jedziecie, a jak będzie sprzęt to będzie trzeba jechać. A teraz to wam dobrze tacy niedzielni strażacy, na zawody można jechać bo potem wypić, na dzień strażak można jechać bo potem wypić, walne zebrani potem wypić. Tak to u was pewnie wygląda. I dlatego tak wszyscy mnie zniechęcacie. O to chodzi prawda. Po co zmian. I po co z władzami się kłócić. Waszego Donalda obrażać protestem i mu czas zajmować, po co? Prawda. Oczywiście zaraz się będziecie wypierać, że nie. Ale po co. Prawdziwy strażak chce żeby jego straż miała dobry sprzęt, piękną remizę i szkolenia, a na to potrzebne są pieniądze. A wy ich nie chcecie no chyba że na picie.
„Idę tam,skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią”

http://www.osp.wies-zebry.pl
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: czester0 »

Teraz odpowiedź dla pol102
Tak zastanawiam się kim Ty jesteś arogancie. Obrażasz ludzi którzy wiedzą co piszą, a przez takich jak Ty , jest tak jak jest. Teraz poczytaj sobie
dot.pkt1 Prawo w tym kraju jest takie , że na złożony wniosek - termin odpowiedzi jest 14 lub 30 dni - tylko matoł może prosić
dot.pkt.2 Jeżeli uważasz , że załatwianie dotacji pod stołem jest ok , to już wiem jakim człowiekiem i strażakiem jesteś.
dot.pkt3 W tym pkt to nie wiem o co Ci chodzi i myślę , że sam też nie wiesz.
dot.pkt4 Ty tak zadbałeś o temat , że nie wiesz ,że do czasu wymiany zaświadczeń na zezwolenia nikt z Nas nie miał prawa wyjazdu na sygnałach. Próbowałem to wyjaśnić ale podobni do Ciebie byli innego zdania.
dot.pkt5 Ty jesteś tak ciemny , że nawet nie wiesz ,że za te badania płacisz z kasy dla Twojej jednostki - czyli jakby nie było , własnej. Płaci Gmina z budżetu na OSP - czyli , żebyś zrozumiał - z naszych pieniędzy.
dot.pkt6 Ja ukończyłem lepszą szkołę jak gimnazjum i nie bredzę w przeciwieństwie do Ciebie. O kasach fiskalnych poczytaj tutaj:http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=17492.0
dot.pkt9 Gdybyś cokolwiek wiedział o KSRG i jak był tworzony , to byś wiedział , że część jednostek nie została powołana , ze względu na ograniczone środki finansowe państwa. Część OSP powołanych do KSRG do dzisiaj nie spełnia kryteriów , a są takie które spełniają , a nie zostały powołane , ze względów finansowych.
Kończąc ocenię twoje wypociny :
A teraz przypominam, OSP to stowarzyszenie i z definicji trzeba zapierdalać. Jak ktoś nie daje rady, nie potrafi, nie umie, nie chce mu się to przypominam drobne szczegóły:
- KSRG nie jest dla wszystkich
- KSRG nie jest obowiązkowy
- nie bycie dysponowanym do działań też jest spoko
- jazda tylko na uroczystości też jest fajną drogą na życie jednostki
Jeśli czyjaś nieudolność i brak sensownego myślenia doprowadzi do protestu, to znaczy że trzeba takiej osobie podziękować za członkostwo. Nie jest tak źle jak to opisujecie. Nie jest, choć byście nawet tak chcieli to widzieć. Lepiej pozapier...... na sobą , bo przez takich jak ty z gimnazjum jest tak dobrze.

miszczu
Posty: 4
Rejestracja: pt 02 sie 2013, 21:27
OSP (gm., woj.): Zakrzów Wolicafffffffffffffffffffffffff
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: miszczu »

Spróbuję odnieść się do postulatów i dyskusji:

1. Obowiązkowa informacja o wysokości udzielonych dotacji na sprzęt i samochody
- Jeżeli chodzi o tą kwestię, wszystko zależy od wybieranych przez Was delegatów na zjazd wojewódzki. Na dolnym śląsku, na ostatnim zjeździe została przegłosowana uchwała, mówiąc o jawności dotacji oraz konieczności informowania OSP o tym czy otrzymała dotację czy tez nie, więc jak widać można to zorganizować bez protestu.

2. Kryteria i zasady przydziału dotacji
- Jak wyżej.

3. Zniesienie obowiązku zakupów za dotację w sklepach Zarządów Wojewódzkich ( ceny z kosmosu , a sprzęt wybierany jest nie ten o który piszemy wnioski)
- Biura zarządów utrzymywane są z działalności handlowej (jeżeli nie utargują to nie dostaną pensji), nie otrzymują one dotacji na działalność stąd też tak a nie inne ceny. Jak to mawia jeden z dyrektorów "jest to wolny rynek".

4. Ustawa o kierujących pojazdami - typowy bubel - do dzisiaj nie ma jasnych wykładni co z kierowcami PSP ( nie mogą na swoim zezwoleniu prowadzić pojazdu uprzywilejowanego w OSP)
- Jest już jasna wykładnia dotycząca kierowców PSP - przynajmniej takie informacje zostały przekazane do komend

5. Rozporządzenie na temat badań lekarskich członka OSP - lobby lekarskie zapewniło sobie byt za Gminną kasę ( czytaj naszą , bo z budżetu Gminy na Ochronę Przeciwpożarową )
- Czy wyobrażacie sobie strażaka bez badań lekarskich? Osobiście uważam, że jest to spore ryzyko dla całego zastępu. Wyobraźcie sobie sytuację w której osoba z chorobą serca, zasłabła w trakcie działań. Stanowi to dodatkowe zagrożenie dla osób poszkodowanych. Dobry strażak to zdrowy strażak. Niestety organoleptycznie dowódca tego nie stwierdzi.

6. Kasa fiskalna w OSP na festynie - adwokaci , lekarze jej nie muszą posiadać.
Nie znam tematu, dlatego nie będę wypowiadał się, lecz tu istnieje duże prawdopodobieństwo, że prywatni sklepikarze pod przykrywką OSP rozpoczeli by nielegalną działalność i jak temu zapobiec?

7.Sprzęt ratownictwa technicznego w każdej KSRG za 48000 zł - nie mają już zbytu - to dadzą do OSP.
Standaryzacja wyposażenia jednostek KSRG ma na celu wyrównanie poziomu świadczonych usług dla społeczeństwa, lecz uważam, że np. każda jednostka KSRG powinna posiadać sprzęt hydrauliczny lecz jego konfiguracja powinna być uzależniona od zapotrzebowania danego terenu i tak powinno to wyglądać z każdą specjalizacją. Każda OSP w KSRG powinna np. podejmować działania związana z ratownictwem wodnym lecz inny standard powinien być dla jednostek znajdujących się nad rzekami, jeziorami, a inny dla OSP mające tylko małe zbiorniki na swoim terenie. Wtedy pieniądze będą wydawane rozsądnie.

8.Systemy nawigacyjne za 4500 zł dla KSRG z mapami z 2004 r ( traficie na pewno )
Niestety temat nie jest mi znany i prawdopodobnie obowiązuje na małym obszarze

9. Koniec dzielenia jednostek na KSRG i te gorsze ( jakim prawem dzielicie , a przyjęcia do systemu można na palcach policzyć.
Podział, na jednostki w systemie i po za nim jest tak na prawdę generowany przez samych druhów więc chyba o to powinniśmy mieć pretensje do samych siebie.


Odnośnie postulatów na stronie www:
Domagamy się:

Utworzenie programu „Remizy” w ramach którego gminy otrzymają pomoc finansową na remonty i prace budowlane w remizach OSP.
Dotacje na terenie małopolski - Małopolskie remizy.
Dotacje ze ZOSP na remonty remiz.
Regionalne Programy Operacyjne.
Jak widać istnieje kilka możliwości na sfinansowanie takiego remontu/budowy, lecz sporo zależy od zaangażowania samorządu i samych strażaków.


Utworzenie programu „Sprzęt dla OSP” w ramach którego gminy otrzymają pomoc finansową na zakup sprzętu i umundurowania dla OSP
Ponownie przytoczę "Regionalne Programy Operacyjne"
Programy transgraniczne
Na terenie dolnego śląska "Poprawa bezpieczeństwa na terenie województwa"
Dotacje z WFOŚiGW
Dotacje z ZOSP RP
Oczywiście, jest tego ciągle mało ale jak widać np. po lubelszczyźnie udało się wymienić sporo samochodów za 15% wartości.

Zniesienie ustawy z dnia 5 stycznia 2011r., Rozdział 16. Wymagania w stosunku do kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.
Zdecydowanie do zmiany. Ktoś chciał zwiększyć bezpieczeństwo kierowców lecz coś nie wyszło.

Zniżki przy płaceniu podatków dla pracodawców zatrudniających członków OSP biorących udział w akcjach ratowniczych
Jak najbardziej trzeba zachęcać do wstepowania do OSP (na przykład wzorując się na USA), lecz obok przywilejów powinny iść w parze obowiązki jak na przykład obowiązkowy udział w manewrach/szkoleniach doskonalających, ponieważ to pomogłoby ograniczać nadużycia związane z wykorzystywaniem przywilejów.

Zwolnienia od podatków i opłat zbiórek, loterii fantowych i innych podobnych przedsięwzięć, z których dochody są przeznaczone na cele statutowe
Takowe zwolnienie cały czas obowiązuje po złożeniu odpowiedniego oświadczenia.

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych przy organizacji imprez z których zysk przeznaczany jest na cele statutowe
Omawiany wcześniej.

Przeniesienie obowiązku opłat za energię elektryczną w strażnicach na gminę.
To raczej nie jest postulat strażaków z całego kraju, ponieważ stanowi raczej problem lokalny. Kwestia porozumienia się z samorządem.

Zmiana/usunięcie zapisu w ustawie o żegludze śródlądowej dotyczącego uzyskania uprawnień przez strażaków.
Nie znam tematu więc nie wypowiem się, lecz mam nadzieję, że ktoś go przybliży.

Zmian w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991r. art.7 ust.1 w zakresie dopuszczenia do użytkowania sprzętu i używanych samochodów strażackich z zagranicy.
To prawda, sprzęt używany na całym świecie powinien być również użytkowany w Polsce.

Utrzymanie 8% vat na zakup sprzętu dla OSP.
Postulat nie do wybronienia. Żaden kraj UE nie posiada obniżonej stawki VAT na taki towar.

Obowiązkowa informacja o wysokości udzielonych dotacji na sprzęt i samochody.
Temat omawiany.

Ustalenie kryteriów i zasady przydziału dotacji
Temat omawiany

Zniesienie obowiązku zakupów za dotację w sklepach Zarządów Wojewódzkich
Tylko jak sami zauważycie, w przypadku braku tych zakupów pieniądze z dotacji musiały by być przekazywane im na działalność więc nie wiele by się zmieniło.

Rozporządzenie na temat badań lekarskich członka OSP
Istnieje, jak widać takie zdanie nie może być uznane za postulat ponieważ nie określono co jest nie tak z tym rozporządzeniem.

Zwiększenie włączeń Ochotniczych Straży Pożarnych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
Jeżeli każda jednostka byłaby w KSRG to system ten nie miałby sensu, lecz proponuję zapoznać się z programem FENIX i pierwotnymi założeniami dotyczącymi funkcjonowania KSRG. Byłoby ogromne zdziwienie

miszczu
Posty: 4
Rejestracja: pt 02 sie 2013, 21:27
OSP (gm., woj.): Zakrzów Wolicafffffffffffffffffffffffff
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: miszczu »

Spróbuję odnieść się do postulatów i dyskusji:

1. Obowiązkowa informacja o wysokości udzielonych dotacji na sprzęt i samochody
- Jeżeli chodzi o tą kwestię, wszystko zależy od wybieranych przez Was delegatów na zjazd wojewódzki. Na dolnym śląsku, na ostatnim zjeździe została przegłosowana uchwała, mówiąc o jawności dotacji oraz konieczności informowania OSP o tym czy otrzymała dotację czy tez nie, więc jak widać można to zorganizować bez protestu.

2. Kryteria i zasady przydziału dotacji
- Jak wyżej.

3. Zniesienie obowiązku zakupów za dotację w sklepach Zarządów Wojewódzkich ( ceny z kosmosu , a sprzęt wybierany jest nie ten o który piszemy wnioski)
- Biura zarządów utrzymywane są z działalności handlowej (jeżeli nie utargują to nie dostaną pensji), nie otrzymują one dotacji na działalność stąd też tak a nie inne ceny. Jak to mawia jeden z dyrektorów "jest to wolny rynek".

4. Ustawa o kierujących pojazdami - typowy bubel - do dzisiaj nie ma jasnych wykładni co z kierowcami PSP ( nie mogą na swoim zezwoleniu prowadzić pojazdu uprzywilejowanego w OSP)
- Jest już jasna wykładnia dotycząca kierowców PSP - przynajmniej takie informacje zostały przekazane do komend

5. Rozporządzenie na temat badań lekarskich członka OSP - lobby lekarskie zapewniło sobie byt za Gminną kasę ( czytaj naszą , bo z budżetu Gminy na Ochronę Przeciwpożarową )
- Czy wyobrażacie sobie strażaka bez badań lekarskich? Osobiście uważam, że jest to spore ryzyko dla całego zastępu. Wyobraźcie sobie sytuację w której osoba z chorobą serca, zasłabła w trakcie działań. Stanowi to dodatkowe zagrożenie dla osób poszkodowanych. Dobry strażak to zdrowy strażak. Niestety organoleptycznie dowódca tego nie stwierdzi.

6. Kasa fiskalna w OSP na festynie - adwokaci , lekarze jej nie muszą posiadać.
Nie znam tematu, dlatego nie będę wypowiadał się, lecz tu istnieje duże prawdopodobieństwo, że prywatni sklepikarze pod przykrywką OSP rozpoczeli by nielegalną działalność i jak temu zapobiec?

7.Sprzęt ratownictwa technicznego w każdej KSRG za 48000 zł - nie mają już zbytu - to dadzą do OSP.
Standaryzacja wyposażenia jednostek KSRG ma na celu wyrównanie poziomu świadczonych usług dla społeczeństwa, lecz uważam, że np. każda jednostka KSRG powinna posiadać sprzęt hydrauliczny lecz jego konfiguracja powinna być uzależniona od zapotrzebowania danego terenu i tak powinno to wyglądać z każdą specjalizacją. Każda OSP w KSRG powinna np. podejmować działania związana z ratownictwem wodnym lecz inny standard powinien być dla jednostek znajdujących się nad rzekami, jeziorami, a inny dla OSP mające tylko małe zbiorniki na swoim terenie. Wtedy pieniądze będą wydawane rozsądnie.

8.Systemy nawigacyjne za 4500 zł dla KSRG z mapami z 2004 r ( traficie na pewno )
Niestety temat nie jest mi znany i prawdopodobnie obowiązuje na małym obszarze

9. Koniec dzielenia jednostek na KSRG i te gorsze ( jakim prawem dzielicie , a przyjęcia do systemu można na palcach policzyć.
Podział, na jednostki w systemie i po za nim jest tak na prawdę generowany przez samych druhów więc chyba o to powinniśmy mieć pretensje do samych siebie.


Odnośnie postulatów na stronie www:
Domagamy się:

Utworzenie programu „Remizy” w ramach którego gminy otrzymają pomoc finansową na remonty i prace budowlane w remizach OSP.
Dotacje na terenie małopolski - Małopolskie remizy.
Dotacje ze ZOSP na remonty remiz.
Regionalne Programy Operacyjne.
Jak widać istnieje kilka możliwości na sfinansowanie takiego remontu/budowy, lecz sporo zależy od zaangażowania samorządu i samych strażaków.


Utworzenie programu „Sprzęt dla OSP” w ramach którego gminy otrzymają pomoc finansową na zakup sprzętu i umundurowania dla OSP
Ponownie przytoczę "Regionalne Programy Operacyjne"
Programy transgraniczne
Na terenie dolnego śląska "Poprawa bezpieczeństwa na terenie województwa"
Dotacje z WFOŚiGW
Dotacje z ZOSP RP
Oczywiście, jest tego ciągle mało ale jak widać np. po lubelszczyźnie udało się wymienić sporo samochodów za 15% wartości.

Zniesienie ustawy z dnia 5 stycznia 2011r., Rozdział 16. Wymagania w stosunku do kierujących pojazdami uprzywilejowanymi.
Zdecydowanie do zmiany. Ktoś chciał zwiększyć bezpieczeństwo kierowców lecz coś nie wyszło.

Zniżki przy płaceniu podatków dla pracodawców zatrudniających członków OSP biorących udział w akcjach ratowniczych
Jak najbardziej trzeba zachęcać do wstepowania do OSP (na przykład wzorując się na USA), lecz obok przywilejów powinny iść w parze obowiązki jak na przykład obowiązkowy udział w manewrach/szkoleniach doskonalających, ponieważ to pomogłoby ograniczać nadużycia związane z wykorzystywaniem przywilejów.

Zwolnienia od podatków i opłat zbiórek, loterii fantowych i innych podobnych przedsięwzięć, z których dochody są przeznaczone na cele statutowe
Takowe zwolnienie cały czas obowiązuje po złożeniu odpowiedniego oświadczenia.

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych przy organizacji imprez z których zysk przeznaczany jest na cele statutowe
Omawiany wcześniej.

Przeniesienie obowiązku opłat za energię elektryczną w strażnicach na gminę.
To raczej nie jest postulat strażaków z całego kraju, ponieważ stanowi raczej problem lokalny. Kwestia porozumienia się z samorządem.

Zmiana/usunięcie zapisu w ustawie o żegludze śródlądowej dotyczącego uzyskania uprawnień przez strażaków.
Nie znam tematu więc nie wypowiem się, lecz mam nadzieję, że ktoś go przybliży.

Zmian w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991r. art.7 ust.1 w zakresie dopuszczenia do użytkowania sprzętu i używanych samochodów strażackich z zagranicy.
To prawda, sprzęt używany na całym świecie powinien być również użytkowany w Polsce.

Utrzymanie 8% vat na zakup sprzętu dla OSP.
Postulat nie do wybronienia. Żaden kraj UE nie posiada obniżonej stawki VAT na taki towar.

Obowiązkowa informacja o wysokości udzielonych dotacji na sprzęt i samochody.
Temat omawiany.

Ustalenie kryteriów i zasady przydziału dotacji
Temat omawiany

Zniesienie obowiązku zakupów za dotację w sklepach Zarządów Wojewódzkich
Tylko jak sami zauważycie, w przypadku braku tych zakupów pieniądze z dotacji musiały by być przekazywane im na działalność więc nie wiele by się zmieniło.

Rozporządzenie na temat badań lekarskich członka OSP
Istnieje, jak widać takie zdanie nie może być uznane za postulat ponieważ nie określono co jest nie tak z tym rozporządzeniem.

Zwiększenie włączeń Ochotniczych Straży Pożarnych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
Jeżeli każda jednostka byłaby w KSRG to system ten nie miałby sensu, lecz proponuję zapoznać się z programem FENIX i pierwotnymi założeniami dotyczącymi funkcjonowania KSRG. Byłoby ogromne zdziwienie
Awatar użytkownika

pol102
Posty: 61
Rejestracja: sob 28 maja 2011, 18:51
OSP (gm., woj.): Mochy (Przemęt, wielkopolskie)
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: pol102 »

Odniosę się tylko do wypowiedzi kolegi @mikele bo kolega @czester0, po 34 latach współpracy zatracił zdolność logicznego myślenia i płynnego wysławiania się. Z racji wieku wybaczam formatowanie tekstu wszak komputer jest poziom wyżej nad maszyną do pisania :lol: Bełkotu czytać nie zamierzam.

Zaczynając od tego proszenia, ja wciąż twierdzę że minimum kultury czyni cuda, nie wnikam nawet czy chodzi o informacje jawne, czy też nie. Nie spotkałem się jeszcze przejawem betonowego chamstwa.
Wracając do samej jawności, okej, niech będzie coś a'la BIP - więcej przecież nie trzeba.

Napiszę teraz coś bardzo naiwnego, co powoduje że łatwiej jest żyć. Wierzę, że pieniądze są dzielone, wg logicznych przeliczników. Jeśli ktoś wierzy w teorie spiskowe, wystarczy poinformować o tym NIK.

Z podnoszeniem cen, na sezon zakupów było tak zawsze ale... ale to jest jedyna dotacja, którą trzeba tak realizować.

A teraz co do badań... Jeśli badania powinny być bezpłatne, to kto miałby płacić lekarzom za ich pracę? Więc co znaczy bezpłatność? Ja osobiście, nie chciałbym pracować za darmo. Ochrona p. poż. jest w obowiązkach gminy więc wracamy do punktu wyjścia.

Skoro dentyści wystawiają paragony to i na resztę przyjdzie pora. Co do rozważań stricte finansowych: jeśli chcesz zarabiać, to trzeba to dokumentować. Nawet jeśli chciałbyś zwrot podatku, to na podstawie czego go policzysz bez dokumentacji?

Co do gimnazjum... wierz mi, że ja widzę jak bardzo niemożliwe jest utrzymywanie poziomu wyszkolenia oraz ilości i jakości sprzętu, dla wszystkich istniejących w naszym kraju jednostek.
Jest to generalnie dziwny postulat bo na terenie powiatu, w którym mieszkam, jednostki OSP spoza systemu są alarmowane tak samo jak jednostki KSRG. Można? Można.
Awatar użytkownika

misiu8514
Posty: 138
Rejestracja: ndz 28 cze 2009, 16:43
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: misiu8514 »

Nie wiem dflaczego dzielicie strażakow na ksrg i poza. Wg mnie nie można tak podchodzić do tematu poonieważ konczylismy te same kursy (a wchpodząc do ksrg skrzydła nie urosły ani aureola nie zaświeciła, nieśmiertelny też nie jestem więc ksrg nic nie dało poza obowiązkami) jestem za usunięciem ostaniego postulatu. A tych spoza zachęcam nie łamcie się my jesteśmy tacy sami tzn.strażakami,a wykształcenie nic nie daje poza kursem dowódców i wyżej. pozdrawiam

dh.michal
Posty: 232
Rejestracja: śr 03 sie 2011, 00:34
OSP (gm., woj.): Żebry,gm.Wąsosz,woj.Podlaskie
Lokalizacja: Żebry
Kontakt:
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: dh.michal »

miszczu pisze:Spróbuję odnieść się do postulatów i dyskusji:

1. Obowiązkowa informacja o wysokości udzielonych dotacji na sprzęt i samochody
- Jeżeli chodzi o tą kwestię, wszystko zależy od wybieranych przez Was delegatów na zjazd wojewódzki. Na dolnym śląsku, na ostatnim zjeździe została przegłosowana uchwała, mówiąc o jawności dotacji oraz konieczności informowania OSP o tym czy otrzymała dotację czy tez nie, więc jak widać można to zorganizować bez protestu.

2. Kryteria i zasady przydziału dotacji
- Jak wyżej.
Można jak najbardziej się dogadać ale nie każdy chce słuchać.
miszczu pisze: 3. Zniesienie obowiązku zakupów za dotację w sklepach Zarządów Wojewódzkich ( ceny z kosmosu , a sprzęt wybierany jest nie ten o który piszemy wnioski)
- Biura zarządów utrzymywane są z działalności handlowej (jeżeli nie utargują to nie dostaną pensji), nie otrzymują one dotacji na działalność stąd też tak a nie inne ceny. Jak to mawia jeden z dyrektorów "jest to wolny rynek".
Ale jakaś zmiana powinna być, ponieważ w sklepie związkowym, mamy wyższe ceny niż w innym, a za te zaoszczędzone możemy kupić więcej sprzętu.
miszczu pisze: 5. Rozporządzenie na temat badań lekarskich członka OSP - lobby lekarskie zapewniło sobie byt za Gminną kasę ( czytaj naszą , bo z budżetu Gminy na Ochronę Przeciwpożarową )
- Czy wyobrażacie sobie strażaka bez badań lekarskich? Osobiście uważam, że jest to spore ryzyko dla całego zastępu. Wyobraźcie sobie sytuację w której osoba z chorobą serca, zasłabła w trakcie działań. Stanowi to dodatkowe zagrożenie dla osób poszkodowanych. Dobry strażak to zdrowy strażak. Niestety organoleptycznie dowódca tego nie stwierdzi.
Kto tu mówi o braku badań, powinny być tylko opłacane nie przez gminę i nie przez strażaków (mówię tu o wszystkich typach badań) tylko np. przez NFZ
miszczu pisze: 6. Kasa fiskalna w OSP na festynie - adwokaci , lekarze jej nie muszą posiadać.
Nie znam tematu, dlatego nie będę wypowiadał się, lecz tu istnieje duże prawdopodobieństwo, że prywatni sklepikarze pod przykrywką OSP rozpoczeli by nielegalną działalność i jak temu zapobiec?
To trzeba zrobić tak żeby takich przekrętów nie było.
miszczu pisze: 7.Sprzęt ratownictwa technicznego w każdej KSRG za 48000 zł - nie mają już zbytu - to dadzą do OSP.
Standaryzacja wyposażenia jednostek KSRG ma na celu wyrównanie poziomu świadczonych usług dla społeczeństwa, lecz uważam, że np. każda jednostka KSRG powinna posiadać sprzęt hydrauliczny lecz jego konfiguracja powinna być uzależniona od zapotrzebowania danego terenu i tak powinno to wyglądać z każdą specjalizacją. Każda OSP w KSRG powinna np. podejmować działania związana z ratownictwem wodnym lecz inny standard powinien być dla jednostek znajdujących się nad rzekami, jeziorami, a inny dla OSP mające tylko małe zbiorniki na swoim terenie. Wtedy pieniądze będą wydawane rozsądnie.
Problem w tym że za dużo i za drogi sprzęt daje się dla tych w KSRG, a dla zwykłych OSP, nie. Choć często jest tak że to ta zwykła OSP z brakiem sprzętu, jest pierwsza na miejscu zdarzenia i opanowuje sytuację, a KSRG nie wyjeżdża bo nie ma ludzi, a sprzętu pełno.
miszczu pisze: 8.Systemy nawigacyjne za 4500 zł dla KSRG z mapami z 2004 r ( traficie na pewno )
Niestety temat nie jest mi znany i prawdopodobnie obowiązuje na małym obszarze
Słyszałem o tym obowiązuje to na małym obszarze, ale trzeba to zlikwidować, bo wejdzie na cały kraj.
miszczu pisze:9. Koniec dzielenia jednostek na KSRG i te gorsze ( jakim prawem dzielicie , a przyjęcia do systemu można na palcach policzyć.
Podział, na jednostki w systemie i po za nim jest tak na prawdę generowany przez samych druhów więc chyba o to powinniśmy mieć pretensje do samych siebie.
Co masz na myśli przez samych druhów?

Odnośnie postulatów na stronie www:
Domagamy się:
miszczu pisze: Utworzenie programu „Remizy” w ramach którego gminy otrzymają pomoc finansową na remonty i prace budowlane w remizach OSP.
Dotacje na terenie małopolski - Małopolskie remizy.
Dotacje ze ZOSP na remonty remiz.
Regionalne Programy Operacyjne.
Jak widać istnieje kilka możliwości na sfinansowanie takiego remontu/budowy, lecz sporo zależy od zaangażowania samorządu i samych strażaków.

Tylko że chodzi żeby programy tj. Małopolskie Remizy obowiązywały na całym kraju, bo ja jestem z podlaskiego, więc małopolskie nie da pieniędzy na moją straż.
RPO i inne tak ale pieniądze z tego programu przeznaczone są także na wiele innych działań, mi chodzi o stworzenie programu tylko i wyłącznie, na remizy i drugi na sprzęt.
Utworzenie programu „Sprzęt dla OSP” w ramach którego gminy otrzymają pomoc finansową na zakup sprzętu i umundurowania dla OSP
Ponownie przytoczę "Regionalne Programy Operacyjne"
Programy transgraniczne
Na terenie dolnego śląska "Poprawa bezpieczeństwa na terenie województwa"
Dotacje z WFOŚiGW
Dotacje z ZOSP RP
Oczywiście, jest tego ciągle mało ale jak widać np. po lubelszczyźnie udało się wymienić sporo samochodów za 15% wartości.
Tylko że chodzi żeby programy tj. Małopolskie Remizy obowiązywały na całym kraju, bo ja jestem z podlaskiego, więc małopolskie nie da pieniędzy na moją straż.Tak samo dolny śląsk nie da pieniędzy dla podlaskiego.
RPO i inne tak ale pieniądze z tego programu przeznaczone są także na wiele innych działań, mi chodzi o stworzenie programu tylko i wyłącznie, na remizy i drugi na sprzęt.
Dotacje z ZOSP RP - a z tego to są grosze.
miszczu pisze: Zwolnienia od podatków i opłat zbiórek, loterii fantowych i innych podobnych przedsięwzięć, z których dochody są przeznaczone na cele statutowe
Takowe zwolnienie cały czas obowiązuje po złożeniu odpowiedniego oświadczenia.
Ale nie każdy urzędnik chce je przyjąć i zaakceptować.
miszczu pisze: Przeniesienie obowiązku opłat za energię elektryczną w strażnicach na gminę.
To raczej nie jest postulat strażaków z całego kraju, ponieważ stanowi raczej problem lokalny. Kwestia porozumienia się z samorządem.
W tej chwili lokalny, ale wiele jednostek próbuje ale samorząd nie chce płacić, więc w tedy by mieli obowiązek. U mnie porozumieliśmy się z gminą i płaci gmina.
miszczu pisze: Zmiana/usunięcie zapisu w ustawie o żegludze śródlądowej dotyczącego uzyskania uprawnień przez strażaków.
Nie znam tematu więc nie wypowiem się, lecz mam nadzieję, że ktoś go przybliży.
Powiem tak w skrócie, OSP muszą przechodzi szkolenia zawodowców, są to duże koszty, tańszym rozwiązaniem byłoby szkolenie przez PSP.
miszczu pisze: Utrzymanie 8% vat na zakup sprzętu dla OSP.
Postulat nie do wybronienia. Żaden kraj UE nie posiada obniżonej stawki VAT na taki towar.
Próbować można
„Idę tam,skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią”

http://www.osp.wies-zebry.pl

dh.michal
Posty: 232
Rejestracja: śr 03 sie 2011, 00:34
OSP (gm., woj.): Żebry,gm.Wąsosz,woj.Podlaskie
Lokalizacja: Żebry
Kontakt:
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: dh.michal »

pol102 pisze: A teraz co do badań... Jeśli badania powinny być bezpłatne, to kto miałby płacić lekarzom za ich pracę? Więc co znaczy bezpłatność? Ja osobiście, nie chciałbym pracować za darmo. Ochrona p. poż. jest w obowiązkach gminy więc wracamy do punktu wyjścia.

Skoro dentyści wystawiają paragony to i na resztę przyjdzie pora. Co do rozważań stricte finansowych: jeśli chcesz zarabiać, to trzeba to dokumentować. Nawet jeśli chciałbyś zwrot podatku, to na podstawie czego go policzysz bez dokumentacji?

Co do gimnazjum... wierz mi, że ja widzę jak bardzo niemożliwe jest utrzymywanie poziomu wyszkolenia oraz ilości i jakości sprzętu, dla wszystkich istniejących w naszym kraju jednostek.
Jest to generalnie dziwny postulat bo na terenie powiatu, w którym mieszkam, jednostki OSP spoza systemu są alarmowane tak samo jak jednostki KSRG. Można? Można.
Bezpłatne dla OSP, to oznacza bezpłatność. Dla lekarzy niech płaci np. NFZ. Tyle w tym temacie.
Porównujesz nas do dentystów? Ciekawe od kiedy dentyści działają jako stowarzyszenie?
"Jeśli chcesz zarabiać, to trzeba to dokumentować." My na straży nie zarabiamy, może ty tak, my nie. A pieniądze przeznaczamy na cele statutowe. Więc chyba jakieś ułatwienia dla OSP powinny być.

Nie możliwe utrzymanie wyszkolenia i ilości sprzętu dla OSP. Inne kraje dają radę to my też możemy.
OSP z poza systemu są alarmowane jak te w KSRG, a czy dostają też tyle pieniędzy na sprzęt co te z KSRG?
„Idę tam,skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią”

http://www.osp.wies-zebry.pl

miszczu
Posty: 4
Rejestracja: pt 02 sie 2013, 21:27
OSP (gm., woj.): Zakrzów Wolicafffffffffffffffffffffffff
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: miszczu »

Można jak najbardziej się dogadać ale nie każdy chce słuchać.
Podjęcie uchwały to nie jest czyjeś widzimisię lecz inicjatywa samych druhów i to w ich rękach to spoczywa.
Na dolnym śląsku udało się!
Ale jakaś zmiana powinna być, ponieważ w sklepie związkowym, mamy wyższe ceny niż w innym, a za te zaoszczędzone możemy kupić więcej sprzętu.
Niestety nie do końca zrozumiałeś mechanizmy. Jeżeli związek mniej zarobi to będzie musiał przeznaczać środki własne na utrzymanie biur. Skąd wezmą te środki? Z dotacji i koło się zamyka - niższe ceny = mniej dotacji = mniej zakupionego sprzętu
Kto tu mówi o braku badań, powinny być tylko opłacane nie przez gminę i nie przez strażaków (mówię tu o wszystkich typach badań) tylko np. przez NFZ
W ustawie istnieje zapis, że to samorządy pokrywają koszty związane z badaniami.
To trzeba zrobić tak żeby takich przekrętów nie było.
W trakcie protestu podchodzi do Pana dziennikarz i pyta jak to zrobić, jaka będzie odpowiedź?
Problem w tym że za dużo i za drogi sprzęt daje się dla tych w KSRG, a dla zwykłych OSP, nie. Choć często jest tak że to ta zwykła OSP z brakiem sprzętu, jest pierwsza na miejscu zdarzenia i opanowuje sytuację, a KSRG nie wyjeżdża bo nie ma ludzi, a sprzętu pełno.
Jak zabezpieczyć dany teren na wszelkie zagrożenia?
Proszę zapoznać się z programem FENIX to wiele wyjaśni. Aktualnie program ten został wypaczony, sprowadzająć wszystkie specjalizacje na tylko jedną OSP. Istnieje kilkanaście rozwiązań tego problemu. Jak na przykład: jednostka KSRG stanowi bazę sprzętową - szczególnie sprzętu specjalistycznego - dla strażaków z całej gminy ( jest to rozsądne podejście ponieważ jak sam przyznajesz mają one sporo sprzętu) i jest to ponownie nie kwesta protestu lecz porozumienia się na danym terenie.

Inna opcja stosowana na moim terenie to specjalizacje jednostek nawet na terenie gminy czy też powiatu.
Czy rozsądnym jest aby każda jednostka na terenie gminy posiadała np. po 2 piły spalinowe, po kilka pomp, aby każda miała łódź czy też zestawy techniczne, chemiczne itd.... raczej jest to zbędne, więc propozycją jest tworzenie na terenie gminy specjalizacji.
Jednostka X - wyszkoleni pilarze, kilka pilarek, sprzęt dodatkowy
Jednostka Y - łodź i sprzet do niej
Jednostka Z - motopompa, zbiorniki, odcinki W110 - do zaopatrzenia wodnego
Jednostka W - typowo gaśnicza itd
Ponownie jest to kwestia dogadania się na danym terenie, efektywnego wykorzystywania środków budżetowych i nie potrzeba do tego protestu. Dlatego też twierdzę, że kraj mamy bogaty lecz nie potrafimy rozsądnie tych pieniędzy wydawać.
Słyszałem o tym obowiązuje to na małym obszarze, ale trzeba to zlikwidować, bo wejdzie na cały kraj.
I bardzo będę się cieszył z tego systemu, oby udało się. Mamy XXI wiek, system lokalizacji GPS pozowli w efektywny sposób dysponować jednostki, skończą się przekrety z prywatnymi wyjazdami itd oby tylko ktoś zadbał o aktualne mapy i nowoczesny system.
Co masz na myśli przez samych druhów?
Złote napisy na koszulkach, napisy KSRG zamiast OSP, modyfikacje loga PSP, i nazywanie siebie "my nie jesteśmy OSP my jesteśmy KSRG" i jest to wina Państwa a samych druhów.
RPO i inne tak ale pieniądze z tego programu przeznaczone są także na wiele innych działań, mi chodzi o stworzenie programu tylko i wyłącznie, na remizy i drugi na sprzęt.
Dotacje z ZOSP RP - a z tego to są grosze.
Ponownie kłania się lobbowanie w urzędach marszałkowskich. Nam się udało, razem tworzymy wytyczne dla progoramów OSP, dzięki rozmową i przedstawianiu merytorycznych argumentów. Krzykami nic się nie wskóra.
RPO to kilkanaście mniejszych programów w tym isteniją dedykowane na poprawe bezpieczeństwa, proszę zapoznaj się z nimi i wrócimy do MERYTORYCZNEJ dyskusji, bo dalej nierozumiem co jest w tym złego.
Co do ZOSPRP - 66mln kwota jaka zostanie w tym roku przeznaczona na dotacje do sprzętu, mało ? Pewnie tak, lecz biorąc pod uwagę obcinanie budżetów PSP z powodu kryzysu cieszymy sie z tego co mamy.
Ale nie każdy urzędnik chce je przyjąć i zaakceptować.
Nie robi on łaski z tym momencie ale ponownie kłania się znajomość przepisów i ich egzekwowania. Jeżeli jednostka złożyłaby takie oświdczenie wraz z podaniem stosownej ustawy nie byłoby żadnych problemów , ponownie kwestia chęci.
W tej chwili lokalny, ale wiele jednostek próbuje ale samorząd nie chce płacić, więc w tedy by mieli obowiązek. U mnie porozumieliśmy się z gminą i płaci gmina.
Pytanie dlaczego tak jest? Jeżeli dana OSP otrzymuje dochód np z wynajmu sami to dlaczego gmina ma płacić za koszty uzyskania przychodu?
Powiem tak w skrócie, OSP muszą przechodzi szkolenia zawodowców, są to duże koszty, tańszym rozwiązaniem byłoby szkolenie przez PSP.
Posiadam uprawnienia motorowodne i traktuję je na tym samym pozimie jak prawo jazdy.
Dlatego też poruszanie się tego typu pojazdami powinno być obarczone profesjonalnym szkoleniem oraz egzaminem państwowym. Strażak ma ratować a nie stwarzać zagrożenie na akwenie wodnym. Patrząc na aktualny poziom szkoleń w PSP lepiej żeby oni się tym zajeli i znacznie poprawili a niżej dokładać kolejne zadanie które nie będzie w pełni realizowane.
Próbować można
Dla samej idei nie ... ponieważ tracisz w ten sposób energię ludzi i który mógłbyś spożytkować na inne cele
"Jeśli chcesz zarabiać, to trzeba to dokumentować." My na straży nie zarabiamy, może ty tak, my nie. A pieniądze przeznaczamy na cele statutowe. Więc chyba jakieś ułatwienia dla OSP powinny być.
Jest to ogromne pole do nadużyć dlatego nikt się na to nie zgodzi!
Nie możliwe utrzymanie wyszkolenia i ilości sprzętu dla OSP. Inne kraje dają radę to my też możemy.
OSP z poza systemu są alarmowane jak te w KSRG, a czy dostają też tyle pieniędzy na sprzęt co te z KSRG?
Proszę przedstaw mi kraj który "daje radę" i szczegółowo opisz ich system ratownictwa na jakim opiera sie (zawodowy-ochotniczy itd. gdy zaczniesz zagłębiać się z temat to bardzo się zdziwisz)
Ponownie wracamy na nasze małe lokalne podwórko. Kwestia dogadania się z samorządem - i przeznaczania większej cześci budżetu na te mniejsze OSP ale doprowadzi to do NIE ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA NA DANYM TERENIE, omawiałem to wyżej.
Awatar użytkownika

noaraf
Posty: 16
Rejestracja: sob 02 lut 2013, 08:06
OSP (gm., woj.): Wejherowo, pomorskie
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: noaraf »

miszczu pisze: 6. Kasa fiskalna w OSP na festynie - adwokaci , lekarze jej nie muszą posiadać.
Nie znam tematu, dlatego nie będę wypowiadał się, lecz tu istnieje duże prawdopodobieństwo, że prywatni sklepikarze pod przykrywką OSP rozpoczeli by nielegalną działalność i jak temu zapobiec?
Akurat lekarze, takze dentysci - musza i to od ponad roku. Faktycznie tylko notariusze (bo wypisuja takse na aktach, na koncu) i adwokaci (i to jest granda bo bierze i laduje do szufladki ile wlezie!) jej miec nie musza. A tak, to nawet pani z preclami w wozku paragon wydawac musi...
Dodam jeszcze, ze w ub.roku na festynach dozynkowych skarbowki robily kontrole na straganach KGW i sypaly sie mandaty za brak odpowiednich zgloszen, kas itd. Porazka i sqr******stwo (jak dla mnie)!
pzdr, G.

dh.michal
Posty: 232
Rejestracja: śr 03 sie 2011, 00:34
OSP (gm., woj.): Żebry,gm.Wąsosz,woj.Podlaskie
Lokalizacja: Żebry
Kontakt:
Status: Offline

Re: akcja protestacyjna w poniedziałek rano zaczynamy

Post autor: dh.michal »

Podjęcie uchwały to nie jest czyjeś widzimisię lecz inicjatywa samych druhów i to w ich rękach to spoczywa.
Na dolnym śląsku udało się!
Ale trzeba do kogoś pierwszo dotrzeć żeby to przekazał, bo tych niżej władza w rzadkich przypadkach słucha.

Niestety nie do końca zrozumiałeś mechanizmy. Jeżeli związek mniej zarobi to będzie musiał przeznaczać środki własne na utrzymanie biur. Skąd wezmą te środki? Z dotacji i koło się zamyka - niższe ceny = mniej dotacji = mniej zakupionego sprzętu
Może rzeczywiście trochę nie rozumiem. W takim razie trzeba zrobić tak żeby nie było trzeba dokładać. A jak już kupować w sklepie związkowym to obniżyć ceny.
W ustawie istnieje zapis, że to samorządy pokrywają koszty związane z badaniami.
Więc trzeba zmienić zapis.

W trakcie protestu podchodzi do Pana dziennikarz i pyta jak to zrobić, jaka będzie odpowiedź?
Tu nie trzeba robić, po prostu do takiego sklepikarza podchodzę i sprawdzam dokument potwierdzając że należą do OSP, ale nwet nie będzie trzeba bo jeżeli ja u siebie w OSP robię festyn, to ja wiem kto na nim będzie, i kto co będzie sprzedawał, na festynie mojej OSP, sprzedają tylko z mojej OSP, a ja wiem kto do niej należy. Proste?
Nie ma takiej możliwości żeby nie legalnie działali, bo organizatorzy festynu, muszą to sprawdzić, kto jak skąd.
Jak zabezpieczyć dany teren na wszelkie zagrożenia?
Proszę zapoznać się z programem FENIX to wiele wyjaśni. Aktualnie program ten został wypaczony, sprowadzająć wszystkie specjalizacje na tylko jedną OSP. Istnieje kilkanaście rozwiązań tego problemu. Jak na przykład: jednostka KSRG stanowi bazę sprzętową - szczególnie sprzętu specjalistycznego - dla strażaków z całej gminy ( jest to rozsądne podejście ponieważ jak sam przyznajesz mają one sporo sprzętu) i jest to ponownie nie kwesta protestu lecz porozumienia się na danym terenie.
Jest w danej OSP KSRG sprzęt nie ma ludzi chętnych. I nie ma szans na porozumienie, nie da rady w takim wypadku nic zrobić.
Zapoznam się z tym programem.
Inna opcja stosowana na moim terenie to specjalizacje jednostek nawet na terenie gminy czy też powiatu.
Czy rozsądnym jest aby każda jednostka na terenie gminy posiadała np. po 2 piły spalinowe, po kilka pomp, aby każda miała łódź czy też zestawy techniczne, chemiczne itd.... raczej jest to zbędne, więc propozycją jest tworzenie na terenie gminy specjalizacji.
Jednostka X - wyszkoleni pilarze, kilka pilarek, sprzęt dodatkowy
Jednostka Y - łodź i sprzet do niej
Jednostka Z - motopompa, zbiorniki, odcinki W110 - do zaopatrzenia wodnego
Jednostka W - typowo gaśnicza itd
Ponownie jest to kwestia dogadania się na danym terenie, efektywnego wykorzystywania środków budżetowych i nie potrzeba do tego protestu. Dlatego też twierdzę, że kraj mamy bogaty lecz nie potrafimy rozsądnie tych pieniędzy wydawać.
1. Po co dwie piły w jednej OSP, wystarczy jedna piła, tak samo pompa. Po co np. w mojej OSP łódź, czy zestaw chemiczny, na moim terenie nigdy nie był potrzebny więc i nie będzie, a jak będzie to przyjedzie PSP.
Zestaw techniczny, OSP które mają mniejsze szanse na wyjazd do wypadku, im wystarczy zestaw techniczny nie nowy a dobry używany, po co marnować pieniądze, na coś co na 99% nie będzie używane w danej OSP, ale kupić można bo może zdarzyć się w tym 1% że to się przyda, a żadna inna jednostka OSP nie będzie wolna.
2. W każdej OSP powinni być wyszkoleni pilarze min.1 , bo jeżeli przejdzie w gminie wichura, i w każdej miejscowości będą na drodze leżeć drzewa, to zanim ta jedna jednostka która ma piły i pilarzy, sprzątnie to wszystko to trochę zejdzie, a może ktoś stracić życie bo potrzebna będzie szybka pomoc, w oddalonej o np. 10 km wsi, a zanim dojadą to będą musieli posprzątać drzewa na drodze bo nie przejadą.

I bardzo będę się cieszył z tego systemu, oby udało się. Mamy XXI wiek, system lokalizacji GPS pozowli w efektywny sposób dysponować jednostki, skończą się przekrety z prywatnymi wyjazdami itd oby tylko ktoś zadbał o aktualne mapy i nowoczesny system.
No dobrze nawet niech będzie bo nie wszędzie wiemy jak dojechać, GPS pokarzę nam najszybszą trasę. Ale nie za 4500 zł, nie tylko dla KSRG, i nie z mapami z 2004r.

Złote napisy na koszulkach, napisy KSRG zamiast OSP, modyfikacje loga PSP, i nazywanie siebie "my nie jesteśmy OSP my jesteśmy KSRG" i jest to wina Państwa a samych druhów.
Kolega źle mnie zrozumiał, chodzi o to że dzieli się tych z KSRG i te gorsze, dla KSRG daje się sprzęt a dla gorszych nie.
O to chodzi. Więc dlatego postulat brzmi więcej KSRG żeby nie było wcale tych gorszych.

Ponownie kłania się lobbowanie w urzędach marszałkowskich. Nam się udało, razem tworzymy wytyczne dla progoramów OSP, dzięki rozmową i przedstawianiu merytorycznych argumentów. Krzykami nic się nie wskóra.
RPO to kilkanaście mniejszych programów w tym isteniją dedykowane na poprawe bezpieczeństwa, proszę zapoznaj się z nimi i wrócimy do MERYTORYCZNEJ dyskusji, bo dalej nierozumiem co jest w tym złego.
Co do ZOSPRP - 66mln kwota jaka zostanie w tym roku przeznaczona na dotacje do sprzętu, mało ? Pewnie tak, lecz biorąc pod uwagę obcinanie budżetów PSP z powodu kryzysu cieszymy sie z tego co mamy.
Kolego u mnie w podlaskim istnieje z sejmiku wojewódzkiego program z którego pieniądze są na OSP. Ale nie o to mi chodzi. Tak jak pisałem z góry dokładnie rząd niech ustali taki program i niech będzie jeden na remizy oddzielna kasa, i drugi na sprzęt oddzielna kasa, a to oznacza więcej kasy, a tak to zabraknie to to to tamto...Wiem co to RPO i jak działa, ale jak się nie mylę trzeba mieć wkład własny, a jak OSP go nie ma, a gmina nie da bo nie ma, albo nie da bo nie da, to co?
ZOSPRP 66 mln, a moja OSP z tego dostała aż 250 zł i 55 gr. czy coś koło tego, no chyba za to sobie nowy samochód kupimy.
Trzeba mieć duże wpływy, albo duże szczęście żeby więcej dostać z ZOSPRP.

Nie robi on łaski z tym momencie ale ponownie kłania się znajomość przepisów i ich egzekwowania. Jeżeli jednostka złożyłaby takie oświdczenie wraz z podaniem stosownej ustawy nie byłoby żadnych problemów , ponownie kwestia chęci.
No powiedzmy, że tak jest, ale OSP, jest od niesie pomocy ludziom, a nie od załatwiania spraw papierkowych po co to utrudniać.
Pytanie dlaczego tak jest? Jeżeli dana OSP otrzymuje dochód np z wynajmu sami to dlaczego gmina ma płacić za koszty uzyskania przychodu?
Nie kolega mnie nie rozumie, takiego czegoś to nie może być. U mnie za prąd płaci gmina bo jest świetlica więc trochę prądu idzie, ale gdy my wynajmu salę np. na wesele pobieramy kasę za prąd ile wychodzi i dajemy tą kasę dla gminy na opłacenie tego. Ale są takie OSP, ostatnio jak się nie mylę było w telewizji chyba TVN24, jest OSP, wyremontowana remiza, a na wyjazd do akcji wyją ręczną remizą, bo oni nie wynajmą bo nie mają sali, a gmina nie chce płacić. I co wtedy? O to mi chodzi.
Posiadam uprawnienia motorowodne i traktuję je na tym samym pozimie jak prawo jazdy.
Dlatego też poruszanie się tego typu pojazdami powinno być obarczone profesjonalnym szkoleniem oraz egzaminem państwowym. Strażak ma ratować a nie stwarzać zagrożenie na akwenie wodnym. Patrząc na aktualny poziom szkoleń w PSP lepiej żeby oni się tym zajeli i znacznie poprawili a niżej dokładać kolejne zadanie które nie będzie w pełni realizowane.
Kolego ja to wytłumaczyłem jak mogłem, bo ten postulat dostałem mailem więc nie wiem dokładnie o co chodzi, ale widocznie coś jest nie tak. Nie przesadzajmy PSP zależy gdzie, ale np. na moim terenie prawdopodobnie nikt nie narzeka na ich wiedzę. A zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć, na np. sprzęt.

Dla samej idei nie ... ponieważ tracisz w ten sposób energię ludzi i który mógłbyś spożytkować na inne cele
Ale może akurat coś z tego wyjdzie. Jak pisałem na razie same listy, więc jedna linijka dłużej nie zaszkodzi. A odpowiedź jakaś będzie, mam nadzieję.

Jest to ogromne pole do nadużyć dlatego nikt się na to nie zgodzi!
Jakich nadużyć? Tylko oszuści będą oszukiwać. Ja wierzę że 99% procent członków OSP, to uczciwi ludzie.

Proszę przedstaw mi kraj który "daje radę" i szczegółowo opisz ich system ratownictwa na jakim opiera sie (zawodowy-ochotniczy itd. gdy zaczniesz zagłębiać się z temat to bardzo się zdziwisz)
Ponownie wracamy na nasze małe lokalne podwórko. Kwestia dogadania się z samorządem - i przeznaczania większej cześci budżetu na te mniejsze OSP ale doprowadzi to do NIE ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA NA DANYM TERENIE, omawiałem to wyżej.
Szczegółowo ci nie opiszę. Ale przykładowo Niemcy, może się nie zagłębiałem ale ja nie słyszę żeby mieli problemy. Na pewno zdarzają się, ale nie jak u nas.
I kolego jak przeznaczy się odpowiednio pieniądze na OSP w danej gminie, tak żeby wszyscy mieli taki sam sprzęt, to bezpieczeństwo się poprawi. U mnie w gminie jest różnie, niby te pieniądze są, ale nie do końca, np. u mnie w OSP, samochód jest, ledwo jeździ, ale jest, pieniądze na piłę dostaliśmy z nadleśnictwa, radiotelefony dostaliśmy z PSP, buty zakupiliśmy z własnych oszczędności, koszarówki na pól z gminą. A węże to mają już z 20 lat, kilka przecieka, ale daje się rade. Staramy się z roku na rok coś załatwić. Ale nie każdy chce te pieniądze dać. W projektach nie mamy z czego dołożyć, gmina też mówi że nie ma. W OSP w gminie teraz kupują samochód używany lekki, bo tam nie jest większy potrzebny, bo raz góra 2 na rok wyjeżdżają, a obecnie mają starego żuka którego kilkanaście lat temu dostali od nas, ale teraz nie dział. Ale niestety najwięcej pieniędzy idzie na OSP KSRG, które ma 3 samochody, ostatnio kupiony nowy lekki, sprzęt pełne wyposażenie, ale dla kogo jak do akcji jeździ, albo sam kierowca, a czasami jeszcze z jedna dwie osoby. Gdzie u mnie w zwykłej OSP samochód 7 osobowy a gdy zawyje syrena przybiega min. 10 osób. Ale staramy się jak możemy teraz czekamy na pozytywną odpowiedź z KRUS o torbę medyczną.
noaraf pisze: Dodam jeszcze, ze w ub.roku na festynach dozynkowych skarbowki robily kontrole na straganach KGW i sypaly sie mandaty za brak odpowiednich zgloszen, kas itd. Porazka i sqr******stwo (jak dla mnie)!
Właśnie jak się uda pomożemy nie tylko sobie, ale i innym, np KGW.
„Idę tam,skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią”

http://www.osp.wies-zebry.pl
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat