Sztandar podczas uroczystości obchodów dnia 11 listopada

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
Konrado
Posty: 101
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 05 lis 2011, 00:21
Status: Offline

Sztandar podczas uroczystości obchodów dnia 11 listopada

Post autor: Konrado »

Witam serdecznie.
Mam następujący problem.
Dzisiaj dowiedziałem się, że mam nieść Sztandar podczas uroczystości obchodów Dnia Niepodległości.
W związku z tym, że nie byłem ani w wojsku, ani nigdy wcześniej nie miałem do czynienia ze sztandarami chciałbym dowiedzieć się jak się zachować w danej sytuacji. Czytałem wiele w sieci, jednak niektóre zwroty są niejasne. Zapoznałem się również z regulaminami opublikowanymi na stronie ZOSP RP, jednak takich informacji jak zachować się w kościele w nich brak.
Wiem, może wyolbrzymiam całą sprawę, jednak kolega, po którym objąłem Sztandar już dzisiaj znajduje się w Warszawie i tam będzie brał udział w defiladzie. Dwie pozostałe osoby, które również zostaną zastąpione, są wyznania grekokatolickiego, a Msza Święta odbędzie się w obrządku rzymskokatolickim i nie chcą się tknąć, aby weszli do kościoła. Pomijając to i wracając do mojego zapytania.

Wejście i wyjście z kościoła odbywa się bez żadnych komend. Czy podczas Mszy Sztandar stoi cały czas, czy są momenty, kiedy trzeba go unieść, czy zasalutować? I właśnie, czy przy wejściu i wyjściu z kościoła należy salutować sztandarem przed ołtarzem?

Idąc dalej. Po Mszy Św. jest krótki przemarsz do pobliskiego parku, gdzie odbędą się wszystkie już uroczystości. Czy wówczas także trzeba robić coś ze Sztandarem? Nie wiem, podczas hymnu, czy coś?

Jeszcze jedno pytanie. Jak od strony technicznej poprawnie wygląda salutowanie Sztandarem? Lewa noga do przodu i w między czasie lewa ręka 10 cm poniżej od płatu Sztandaru, a prawa w dolnej części drzewca i pochylenie? Czy jak?

Dodam jeszcze, że Sztandar w naszej jednostce jest od końca sierpnia bieżącego roku.

Serdecznie pozdrawiam i oczekuję na bardzo szybką odpowiedź, gdyż 11 listopada zbliża się wielkimi krokami, a chciałbym poćwiczyć jeszcze noszenie itp. tak jak ma to wyglądać oficjalnie.
Dh. Konrad

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Sztandar podczas uroczystości obchodów dnia 11 listopada

Post autor: Sylwek »

Miło, że ktoś podchodzi poważnie do reprezentowania swojej jednostki.
Do rzeczy - informacje o sztandarach znajdziesz tu:
http://www.zosprp.pl/?q=content/sztandary (zerknij też do lektury uzupełniającej, czyli artykułów ze Strażaka które są tam do pobrania).
http://www.zosprp.pl/?q=content/ceremon ... -pozarnych
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2696.0.html (nie wszystkie wypowiedzi są poprawne - jak to na forum)
może coś też tu: http://www.orkiestrapultusk.eu/index/re ... sp_osp.pdf

Warto, żebyście poświęcili trochę czasu z pozostałymi członkami pocztu na dogadanie i przećwiczenie.

Topic author
Konrado
Posty: 101
Rejestracja: sob 05 lis 2011, 00:21
Status: Offline

Re: Sztandar podczas uroczystości obchodów dnia 11 listopada

Post autor: Konrado »

Wielkie dzięki za materiały.
Regulamin musztry psp i osp oraz Forum "Strażaka" bardzo przydatne.
Oczywiście, dostosuję się do Twojej rady i zgarnę chłopaków do przedyskutowania tematu i ćwiczeń.
Jeszcze raz wielkie dzięki :)
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Sztandar podczas uroczystości obchodów dnia 11 listopada

Post autor: druhprzemek »

Opowiem Ci jak to wygląda u nas: Najpierw wychodzi cała delegacja spod remizy. I masz dwie wersje wyjścia: dowódca imprezy, najważniejszy poczet sztandarowy, reszta pocztów, dowódca jednostki A, przedstawiciele jednostki A, dowódca jednostki B, delegacja jednostki B, etc. lub dowódca imprezy, najważniejszy poczet, dowódca jednostki A, poczet jednostki A, delegaci jednostki A, dowódca jednostki B, poczet jednostki B, delegaci jednostki B, etc.

Przy wejściu do kościoła ustawiacie się już bardzo elegancko. Na kilka-kilkanaście minut przed Mszą dowódca daje rozkaz i wchodzicie. Dowódca daje rozkaz: pododdziały STÓJ!, w tym czasie wszyscy przyjmują postawę zasadniczą, oddaje honory przed ołtarzem, odchodzi. Poczet w tym czasie przyjmuje postawę zasadniczą (pionuje sztandar, skrzydłowi- baczność, chorąży na baczność- sztandar w pionie, ceremoniał związkowy, zdj nr 7, na stronie www Związku). Robi krok naprzód, chorąży oddaje honor sztandarem (pochyla sztandar w kierunku ołtarza i po chwili pionuje), robi zwrot, np. w prawo (chorąży zwrot w miejscu, lewoskrzydłowy w prawo zwrot z wykrokiem lewą nogą, prawoskrzydłowy w prawo zwrot z wykrokiem prawą nogą do tyłu) i zajmuje wcześniej ustalone miejsce. Robi w tył zwrot i czeka sobie.

I teraz poczet czeka sobie na komendę baczność od dowódcy. Pierwsza może być jak wchodzi ksiądz. W momencie ucałowania ołtarza powinno być spocznij. Kolejne baczność będzie zaraz po alleluja! przed Ewangelią. Stoicie w postawie zasadniczej całą Ewangelię. Po słowach "Chwała Tobie Chryste" powinna paść komenda spocznij.

Kolejnym momentem postawy zasadniczej jest przeistoczenie. Po Hosanna na wysokości pada komenda baczność. I tutaj znowu widziałem dwie wersje. Jedna jest taka, że: w momencie klękania ludu, chorążowie oddawali honory sztandarem i czekali tak, aż do słów "oto wielka tajemnica wiary". I to najczęściej się spotyka. Druga wersja jest taka, że tylko jak ksiądz podnosi Chleb "opada" sztandar, później pionuje, i na podniesienie Krwi znowu oddanie honorów. Chociaż więcej tam machania niż to warte.

Następnym oddanie honoru będzie po znaku pokoju, jak ludzie śpiewają Baranku Boży, a konkretniej po słowach: obdarz nas pokojem. Po odejściu księdza od ołtarza, by rozdać komunię znowu pionujesz sztandar.

Jeżeli chcecie przyjąć komunię, kładziecie prawą rękę na sercu. WAŻNE: żadna osoba w mundurze nie powinna klękać w nim. Przyjmuje się wtedy postawę zasadniczą i kładzie rękę na sercu. Ludzie w formacji natomiast, ciągle są w postawie zasadniczej.

Analogicznie przy wyjściu księdza możecie stanąć na baczność.

Przy wyjściu z kościoła robicie dokładnie to co przy wejściu: najpierw dowódca podchodzi, oddaje honory staje na wyznaczonym miejscu, potem poczet sztandarowy- podchodzi, oddaje honor sztandarem, w tył zwrot i za dowódcą stój etc. Jak już wszyscy się ustawią na komendę dowódcy wychodzicie.

WAŻNE: W poczcie wybierzcie sobie dowódcę pocztu, który będzie wydawał ciche komendy dla samego pocztu, aby wszystko wychodziło równo. W poczcie szarfę na tylko chorąży. Wszyscy natomiast powinni mieć pasy na marynarce, tak aby klamra była na wysokości pępka.

Jakby coś było nie zrozumiałe, to z chęcią wytłumaczę. Pozdrawiam druhprzemek
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

Topic author
Konrado
Posty: 101
Rejestracja: sob 05 lis 2011, 00:21
Status: Offline

Re: Sztandar podczas uroczystości obchodów dnia 11 listopada

Post autor: Konrado »

W sumie to wyjaśniłeś mi kilka spraw. Dzięki.
Poczynając od wejścia do kościoła. Niby proste, jednak jak ktoś nie wytłumaczy to mogłyby głupoty wyjść.
Druga sprawa to Przemienienie. Jak wspomniałeś są dwie wersje. Jednak machanie sztandarem chyba nie ma sensu, więc raz zasalutować myślę że wystarczy.
Fajnie, że jest dowódca, który "zarządza" wszystkim, bez niego byłoby ciężko heh :)
Ubiór został przekazany po "starym" poczcie, więc wszystko jest.
A ciche komendy też fajny pomysł, wszystko dzięki nim można zgrać synchronicznie.
Jeszcze raz dzięki :)
Myślę, że gafy nie popełnimy :)

sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Sztandar podczas uroczystości obchodów dnia 11 listopada

Post autor: sloikk »

Koledzy odkopię temat, bo nurtuje mnie jedna sprawa. Jak poczet sztandarowy robi komendę w tył zwrot? U nas w gminie jednostki po oddaniu honorów po mszy w tył zwrot robią wszystkie osoby pocztu, odwracając się przez lewe ramię. Wydaje mi się to przynajmniej dziwne, ponieważ dowódca pocztu, który był do tej pory z prawej strony staje się asystującym i na odwrót. Mógłby ktoś mi wyjaśnić tę kwestię?
pozdrawiam
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Sztandar podczas uroczystości obchodów dnia 11 listopada

Post autor: fireman90 »

sloikk pisze:U nas w gminie jednostki po oddaniu honorów po mszy w tył zwrot robią wszystkie osoby pocztu, odwracając się przez lewe ramię. Wydaje mi się to przynajmniej dziwne, ponieważ dowódca pocztu, który był do tej pory z prawej strony staje się asystującym i na odwrót.

Obawiam się, że tak postępują poczty w 95% jednostek (niestety w mojej też, ale przestałem z tym walczyć 8) ). W naszym Ceremoniale jakoś zapomniano kwestii zwrotów Pocztu poruszyć. Moim zdaniem komendę "w tył zwrot", poczet powinien wykonać podobnie jak w wojsku. Na tym filmiku akurat jest wstępowanie pocztu do szyku, ale zasada zwrotu taka sama http://www.youtube.com/watch?v=wIz4EKTO0W8 od 2.05 min. Aczkolwiek na innym filmie Poczet z BRWP wykonuje w tył zwrot podobnie jak większość naszych druhów.
Jajakobyły
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat