Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
anrzej_1
Posty: 23
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 30 cze 2011, 12:19
OSP (gm., woj.): Dąbrówka Leśna (WLKP)
Status: Offline

Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: anrzej_1 »

Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP, oczywiście chodzi mi o nowe przepisy. Mam pozwolenie od komendy na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych ale nie mam od starosty, czy to problem .

DanielOSP
Posty: 255
Rejestracja: śr 23 lis 2011, 20:03
OSP (gm., woj.): warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: DanielOSP »

Wg nowych przepisów musisz mieć w OSP zaświadczenie wydane przez starostę (mimo, że jest takie samo jak te wydane przez KP PSP, tylko pieczątki się różnią).
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: wujo2010 »

Taka prawda kolego niestety nie możesz być kierowcą w OSP. Kolejny chory przepis ale tak już u nas jest. Musisz ukończyć kurs .Ale co to przecież za problem dla Twojej gminy :lol: pare złotych w ta czy w tamtą :mrgreen: Wytrwalości :)

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: PiotrG »

Witam
A konkretnie, ktore przepisy mówią, że zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydane przez komendanta PSP nie może być zastosowane w OSP ??
Art. 106 ustawy o kierujących pojazdami wyraźnie wymienia wymagania w stosunku do kierowcy, ktory może kierować pojazd uprzywilejowany, bez określania w jakiej formacji.
I wg mnie, osoba, która ma ukończone 21 lat, posiada odpowiednie prawo jazdy, badania lekarskie i psychologiczne i posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydane przez Komendanta PSP może kierować pojazdem uprzywilejowanym zarówno w PSP jak i OSP a nawet karetką pogotowia ratunkowego.
Wymagania do uzyskania zezwolenia (oprócz wymaganego wieku) są dokładnie takie same dla OSP, PSP, Policjanta, Strażnika Gminnego, kierowcy karetki i innych. Rózni się tylko organ wydający to zezwolenie (by nie naciągać na dodatkowe koszty PSP, Policji Wojska, BOR ...)
Zarówno Komendant PSP jak i Starosta nie ogranicza zezwolenia tylko i wyłącznie do pojazdow PSP czy OSP. Zezwolenie to zezwolenie.
Pozdrawiam

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: dzidzi998 »

Zgadza się Piotr G. Otóż jeżeli masz wkładkę wydaną na pojazdy uprzywilejowane przez komendanta PSP to wówczas nie musisz po raz drugi tego samego robić. Ostatnio nawet poszło pismo do Komendanta Głównego PSP z tym zapytaniem i odpowiedź była taka, że mając wkładkę z PSP możesz jeździć uprzywilejowanymi w OSP. Nie mam tego pisma i nie wiem gdzie go znaleźć, ale pracuję w PSP i jestem również w OSP i w wydziale komunikacyjnym mi również powiedzieli, że mając wkładkę w PSP nie muszę od nich mieć drugiej ze Starostwa (wydziału komunikacyjnego), gdyż było by to tylko powielanie dokumentów.

Papke
Posty: 2
Rejestracja: pt 28 cze 2013, 12:24
OSP (gm., woj.): Myślenice,Myślenice, Malopolskie
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: Papke »

W powyższej sprawie wystąpiłem kilka tygodni temu do KG PSP. Otrzymałem odpowiedź od Dyrektora Biura Logistyki. O to jej fragment "ustawa zna jedną instytucję, uprawniającą wskazaną w decyzji - zezwoleniu konkretną osobę fizyczną do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, czyli przedmiotowe zezwolenie. Jest ona niepodzielna i dotyczy pojazdów uprzywilejowanych bez względu na ich przynależność do formacji.Wypada tu jednakże wspomnieć, że stosownie do dyspozycji art.108 ust.1 ustawy, we wstępie do wyliczenia, zezwolenie uprawnia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym określonym w prawie jazdy odpowiedniej kategorii. Jest to de facto jedyne ograniczenie przedmiotowe.podsumowując, należy stwierdzić, że osoba która posiada zezwolenie na kierowanie pojazdów uprzywilejowanych, ma ponadto prawo jazdy odpowiedniej kategorii, może prowadzić pojazd uprzywilejowany ochotniczej straży pożarnej"
Tyle cytatu. Należy co jest logiczne stwierdzić, iż strażak OSP posiadający zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, wydane (z racji pracy zawodowej) przez właściwego Komendanta lub Szefa: PSP, Policji,ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej,Służby Celnej i organów kontroli skarbowej, może prowadzić pojazd uprzywilejowany ochotniczej straży pożarnej.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: PiotrG »

Czyli wszystko jasne.
Trzeba tu jeszcze pamiętać o jednej rzeczy - wiek kierującego.
Bo funkcjonariusz może kierować pojazdami (w tym uprzywilejowanymi) jednostek PSP, Policji oraz Straży Granicznej w wieku 19 lat (kat. "C") - art. 106 ust. 2 i przywołany tu art. 8 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami.
Czyli strażak PSP posiadający zezwolenie na uprzywilejowane wydane przez Komendanta PSP może kierować pojazdem uprzywilejowanym w OSP dopiero po ukończeniu 21 lat (chyba nie muszę tu pisać, że dotyczy to też kat. "B") - art. 106 ust. 1 pkt. 1) ustawy o kierujących pojazdami.

Kol. Papke, jeśli nie sprawiłoby to wielkiego problemu, to załącz to pismo z KG PSP.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: wujo2010 »

OK ale co po 2016r. ? zezwolenie od komendanta ma, czy po 2016r. nie będzie musiał ukończyć kursu żeby jezdzić w OSP skoro do 19lipca nie wymienił zezwolenia na różowy bilecik od starosty ? :mrgreen:

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: PiotrG »

wujo2010 pisze:OK ale co po 2016r. ? zezwolenie od komendanta ma, czy po 2016r. nie będzie musiał ukończyć kursu żeby jezdzić w OSP skoro do 19lipca nie wymienił zezwolenia na różowy bilecik od starosty ? :mrgreen:
Nie bardzo ciebie teraz rozumiem.
Zezwolenie wydane przez Komendanta i przez Starostę nie różnią niczym oprócz organu wydającego.
Takie same prawa i obowiązki są w stosunku do kierującego pojazdem uprzywilejowanym w PSP jak i OSP.
Patrząc na ustawę o kierujących pojazdami i wydane rozporządzenie dotyczące kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne to ci wszyscy, którzy nie posiadali zaświadczeń przed 19 stycznia br. czyli ci co po 19 stycznia br. pierwszy raz uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi a także ci co nie zdążyli wymienić zaświadczeń na zezwolenia do 19 lipca br. będą musieli ukończyć taki kurs w terminie do 3 stycznia 2016 roku. Dotyczy to strażaków PSP, Policji, BOR itd. ale i ochotników i karetki pogotowia.

mikele
Posty: 214
Rejestracja: pt 18 lut 2011, 09:00
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: mikele »

PiotrG pisze: także ci co nie zdążyli wymienić zaświadczeń na zezwolenia do 19 lipca br. będą musieli ukończyć taki kurs w terminie do 3 stycznia 2016 roku.
W którym miejscu ustawa bądź rozporządzenie mówią o tym?
Oczywiście mogę się mylić ale według mojej interpretacji przepisów to:
1) osoby, które do 19 lipca 2013 roku nie "wymieniły" zaświadczenia na zezwolenie po prostu tracą prawo do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych bo zezwolenie od wójta/burmistrza przestaje uprawniać do prowadzenia tych pojazdów
2) jeśli osoby te nadal jednak posiadają stare zaświadczenie wydane przez wójta/burmistrza w trybie art. 95 a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym to mogą ubiegać się o wydanie zezwolenia od starosty (bo spełniają wymagania określone w §17 Rozporządzenia MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 15 maja 2013 r. w sprawie kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne czyli są osobami posiadającymi: zaświadczenie i komplet badań).
3) Po złożeniu wniosku o wydanie zezwolenia (wraz z kompletem niezbędnych dokumentów) i otrzymaniu zezwolenia od starosty ponownie mogą prowadzić pojazdy uprzywilejowane.
4) Reasumując ten, kto nie "wymienił" zaświadczenia na zezwolenie od 19 lipca 2013 r. ten w okresie od 19.07.2013 do momentu "wymiany" nie może prowadzić pojazdów uprzywilejowanych.

Art. 131 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. nakłada na kierowców obowiązek "wymiany" zaświadczenia na zezwolenie w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie (czyli do 19.07.2013), przepisy nie wskazują jednak, iż po tym okresie "wymiana" będzie niemożliwa. Proszę o sprostowanie jeśli się mylę.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: PiotrG »

Z jakiegoś powodu określono termin 19 lipca br. (choć moim zdaniem nic by się chyba nie stało jakby było do końca okresu ważności wydanych już zaświadczeń).
Jeśli ktoś wymienia zezwolenie za zaświadczenie po 19 lipca to tak jak pisał Mikele, stracił uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym i ubiega się na nowo o takie uprawnienie. A jak na nowo, to na nowych zasadach. Okres przejściowy trwał od 19 stycznia do 19 lipca (inna sprawa, że stosowne rozporządzenie ukazało się dopiero pod koniec maja br. i ten czas faktycznie był krótszy).
Z kolei par. 19 rozporządzenia dotyczącego kursów na uprzywilejowane bez powodu nie określa zakresu tego kursu w terminie do 3 stycznia 2016 roku.
Swą wypowiedź opieram też na http://www.zosprp.pl/?q=content/nowe-za ... wanych-osp oraz na http://www.zosprp.pl/?q=content/informa ... ilejowanym .
Taką też informację (niesety słowną) otrzymałem ze swojego wydziału komunikacji oraz z KW PSP.
Co będzie po 3 stycznia 2016 roku ?? - czas pokaże.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: wujo2010 »

ok bardzo się cieszę że strażak PSP może jezdzić pojazdem w OSP , ale dlaczego urzędnik z gminy kazał mi żebym wymienił swoje zezwolenie z gminy na to od Starosty skoro mozna było przyoszczędzić zachodu i 50zł z pieniędzy podatników? też jestem kierowca u siebie w PSP

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: PiotrG »

wujo2010 pisze:ok bardzo się cieszę że strażak PSP może jezdzić pojazdem w OSP , ale dlaczego urzędnik z gminy kazał mi żebym wymienił swoje zezwolenie z gminy na to od Starosty skoro mozna było przyoszczędzić zachodu i 50zł z pieniędzy podatników? też jestem kierowca u siebie w PSP
Urzędnik z twojej gminy jest niedouczony i leniwy. Wystarczyłoby zadzwonić do wydziału komunikacji i to sprawdzić.
Tak samo wcześniej wydawane zaświadczenia przez Komendanta PSP uprawniały do kierowania pojazdem uprzywilejowanym w OSP - Wójt, Burmistrz nie musiał ponownie wydawać tego zaświadczenia strażakowi z PSP, który był też członikem OSP a jedynie zezwolenie (pozwolenie) do kierowania pojazdami będącymi własnością gminy.
Te 50 zł. powinien oddać z włanej kieszeni bo to już jest niegospodarność i łamanie dyscypliny finasów publicznych.
A tak między nami to który urzędnik zajmujący się w gminie sprawami OSP (o ile nie jest sam ochotnikiem) przejmuje się naszymi sprawami ?? Osobiście nie znam takiego :(
Ale to już inny temat, na inny wątek.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Jestem kierowcą w PSP czy moge być kierowcą w OSP

Post autor: wujo2010 »

Dziękuje koledze za wyczerpujące informaje :D Pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat