Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
Feniks
Posty: 146
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: Feniks »

Witam wszystkie druhny i druhów i proszę o pomoc.
Czy ktoś z Was orientuje się, czy istnieje jakiś przepis lub wytyczna mówiąca, że do akcji należy zadysponować przynajmniej X strażaków? Jakiś czas temu na szkoleniu, obiło mi się o uszy, że do akcji powinno być zadysponowanych minimum 6 strażaków. Czyli, jeżeli jest dysponowany samochód 2 lub 3 osobowy, to oprócz niego powinien być zadysponowany jeszcze jakiś - niekoniecznie z tej samej jednostki, tak by na miejsce pojechało przynajmniej 6 ratowników. Niestety nie mam kontaktu z osobą która to szkolenie prowadziła, nie udało mi się też nic znaleźć w necie. Jeden z druhów, który był ze mną na szkoleniu też kojarzy, że była mowa o takowym przepisie. Niestety wtedy nie miał on dla nas aż takiego znaczenia i żaden z nas go nie zanotował. Szkolenie było już jakiś czas temu i nawet jeżeli takowy przepis był, to mógł już dawno temu stracić ważność, a teraz jesteśmy w sytuacji, że przydałaby nam się ta wiedza.

Z góry dziękuję za pomoc.

dh.michal
Posty: 232
Rejestracja: śr 03 sie 2011, 00:34
OSP (gm., woj.): Żebry,gm.Wąsosz,woj.Podlaskie
Lokalizacja: Żebry
Kontakt:
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: dh.michal »

Kolego nie przypominam sobie żeby taki przepis był, ale może jest. Ale nie ma minimalnej liczby osób, bo jak sam napisałeś jeżeli jest samochód 2 lub 3 osobowy, a pali się np. kosz na śmieci to co ma ktoś jeszcze przyjechać żeby było minimalne 6 osób, no raczej nie bo byłoby to głupie. Więc z tego co się orientuje to takiego przepisu nie ma.
„Idę tam,skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią”

http://www.osp.wies-zebry.pl

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: 1986lukasz »

Witam,
zapewne masz na myśli dysponowanie jednostki do określonego zdarzenia.
U mnie na powiecie również było to poruszane w ubiegłym roku. Jednak ilość strażaków która musi wyjechać do akcji jest uzależniona od rodzaju interwencji. Np. do pożaru musi wyjechać minimum 4 strażaków, do wypadku również nie mniej jak 4 w tym 2 ratowników KPP, natomiast do lokalnego podtopienia może wyjechać już 3. Zaznaczę, że do każdej interwencji musi jechać ratownik po kursie dowódców.

Topic author
Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: Feniks »

1986lukasz - dokładnie o to mi chodzi. Tylko mam pytanie - czy to są Wasze powiatowe ustalenia, czy jest na to jakiś przepis? Bo sprawa wygląda tak, że mamy ciężki samochód 3-osobowy (w zasadzie sama beczka, pompa i węże) i zdarza się, że PSK dysponuje do akcji tylko ten samochód. Nie ma problemu, jeżeli wyślą jeszcze coś od siebie lub z innego OSP, ale jak jedzie tylko nasz ciężki, a nie pozwalają nam jechać drugim to jest problem. Kierowca musi zostać przy samochodzie i do gaszenia zostają2 osoby. Więc szukamy jakiegoś przepisu, który moglibyśmy użyć jako argument by w takich sytuacjach móc jechać na 2 auta.

slawko91
Posty: 32
Rejestracja: śr 08 sie 2012, 13:12
OSP (gm., woj.): Bieliny gm. Ulanów, woj. podkarpackie
Lokalizacja: Bieliny, woj. podkarpackie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: slawko91 »

U nas w zeszłym roku dostaliśmy pismo z komendy powiatowej że do wyjazdu nie ważne jakiego musi być przynajmniej 4 osoby
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" - Albert Einstein
http://ospbieliny.cba.pl
Awatar użytkownika

pol102
Posty: 61
Rejestracja: sob 28 maja 2011, 18:51
OSP (gm., woj.): Mochy (Przemęt, wielkopolskie)
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: pol102 »

Proszę o konkretny zapis dotyczący OSP ;) No nie ma takiego!
Jedyny fakt jest taki, który mówi o zasadach dysponowania SiS przez SK.
I jeszcze naprostujmy jeden fakt, nikt nie zabroni wyjazdu zastępu do akcji jeśli ten nie ma dowódcy po kursie ;) Ba, spójrzcie na to czysto praktycznie: jednostka KSRG przeszła metamorfozę i ma 20 wyszkolonych strażaków ratowników ze stażem dwuletnim, mają świetny sprzęt... i co? :)

faral1977
Posty: 31
Rejestracja: wt 14 cze 2011, 15:58
OSP (gm., woj.): Kwapinka,gm.Raciechowice
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: faral1977 »

U nas były już takie przypadki że psk nie zezwoliło na wyjazd zastępu bez dowódcy ba byli nawet tak upierdliwi że dopytywali się o nazwisko dowódcy na co odpowiedzieliśmy że podawanie nazwiska przez radio jest niezgodne z regulaminem he he tak że takie przypadki są , czy zgodne z przepisami?
Awatar użytkownika

Darek-Naczelnik
Posty: 265
Rejestracja: ndz 11 wrz 2011, 23:51
OSP (gm., woj.): pow.Łowicz, woj. łódzkie
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: Darek-Naczelnik »

faral1977 pisze:U nas były już takie przypadki że psk nie zezwoliło na wyjazd zastępu bez dowódcy ba byli nawet tak upierdliwi że dopytywali się o nazwisko dowódcy na co odpowiedzieliśmy że podawanie nazwiska przez radio jest niezgodne z regulaminem he he tak że takie przypadki są , czy zgodne z przepisami?
Tak też jest i u nas ale dlaczego jeżeli mam KDRa to mam to ukrywać?? Podaje nazwisko i JADĘ.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: Fistach »

Darek-Naczelnik pisze:
faral1977 pisze:U nas były już takie przypadki że psk nie zezwoliło na wyjazd zastępu bez dowódcy ba byli nawet tak upierdliwi że dopytywali się o nazwisko dowódcy na co odpowiedzieliśmy że podawanie nazwiska przez radio jest niezgodne z regulaminem he he tak że takie przypadki są , czy zgodne z przepisami?
Tak też jest i u nas ale dlaczego jeżeli mam KDRa to mam to ukrywać?? Podaje nazwisko i JADĘ.
Zasady prowadzenia korespondencji zakazują podawania m.in. nazwisk i stopni.

prezio
Posty: 50
Rejestracja: ndz 11 lis 2012, 10:16
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: prezio »

O ile się orientuję to już można podawać nazwiska przez radiotelefon. Weźmy np. policję jak sprawdza gości zatrzymanych to podaje pełne dane

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: Fistach »

prezio pisze:O ile się orientuję to już można podawać nazwiska przez radiotelefon. Weźmy np. policję jak sprawdza gości zatrzymanych to podaje pełne dane
Wskaż mi w takim razie zasady prowadzenia korespondencji radiowej w której takowe postępowanie zostało dopuszczone. Nie mówię, że to bzdura i Ci wypominam po prostu jak jest coś nowego to się podziel.
Awatar użytkownika

vonbar
Posty: 4
Rejestracja: śr 19 sty 2011, 00:37
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: vonbar »

Witam.Moja jednostka należy do KSRG i wczoraj tzn.27.08.2013 byliśmy alarmowani podczas inspekcji z PSP na czas według nowych wytycznych.I zastęp składał się z kierowcy,dowódcy i strażak.I to wystarczyło,czyli trzy osoby. Inspekcja gotowości zaliczona.Pozdrawiam

pietras112
Posty: 3
Rejestracja: ndz 31 mar 2013, 18:54
OSP (gm., woj.): OSP Skuły, gm. Żabia Wola. pow. Grodziski, woj. mazowiecki
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: pietras112 »

Witam koledzy pozwólcie ze coś wtrące ... Ogólne przepisy na temat prowadzenia korespondencji wprost określają ze nazwisk nie wolno podawac przez radiotelefon (policja to co inneo oni w radiowozach nie daja calej bazy i aby sprawdzic dana osobe robia to przez radio ale to co innego my w strazy mamy zakaz podawania takich waznych informacji)
kolejna sprawa do ilosci strażaków w czasie akcji jesli chodzi o przepisy to one wprost określaja ze ZASTĘP to grupa ratowników w sile od 3 do 6 os. w niektórych przypadkach dopuszczony jest zastęp 2 osobowy (to sa przypadki np samochodów specjalistycznych takich jak Podnośniki jesli kabina jest przystosowana do 2 ratowników wiadomo wiecej nie moze jechac a jest ot równiez zastęp ale jesli chodzi o zwykłe pojazdy typu GBA czy GCBA to od 3 do 6 ratowników (w tym zawsze jest D-ca kierowca i Przodownik Roty I) jesli chodzi o ilosc ludzi w czasie akcji Feniks jesli nie chciał wam dyzurny PSK wyrazic zgody na wjazd to co za problem aby D-ca z zastępu GCBA ktory byl pierwszy na miejscu zdarzenia poprosił PSK o zadysponowanie kolejnego zstępu od Ciebie z OSP poniewaz na obecna chwile Siły i Środki sa nie wystarczające gdyby np palila sie szopka to oni we 3 nie wiele mogą zrobic sami tez miedzy sobą wecie kto jakie ma mozliwosci wiadomo kazdy strazak daje z siebie wszystko ale trazak strazakowi nie zawsze jest rowny są Ci ktorzy maja dużą wiedz ei duze umiejetnosc a sa też ci co mają juz odpowiedznie kursy zaczynają jezdzic do działan ale se jeszcze wdrazaja w ten temat i wtedy wskazane jest aby podeslac jeszcze jeden zastęp aby byly wieksze Siły (wiecej ratowników) a jadąc np. do wypadku no to wybaczcie ale czy działania 3 ratowników a 6 lub nawet w sile sekcji czyli np 9 czy tez 12 no nie sa ówne im nas jest wiecej tym lepiej nasze działania bedą szybsze i skuteczniejsze wiecie kto w czym jest dobry i on to robi a w zastepie o sile 3 ratowników no to chyba nie zrobia tego szybko i skutecznie owszem jak beda dobrzy zrealizują całe zadanie ale nie bedzie to efektowne. JAk są jeszcze jakies pytania w miare własnych możliwości bardzochętnie pomogę.

Pozdrawiam

Zapraszam do linku mojej OSP

https://www.facebook.com/pages/Ochotnic ... 6570009337

www.ospskuly.com

mazaczek
Posty: 4
Rejestracja: czw 29 sie 2013, 10:46
OSP (gm., woj.): Katowice, Śląskie
Status: Offline

Re: Minimalna ilość strażaków dysponowana do akcji

Post autor: mazaczek »

Jak są 3 osoby to już jest w porządku.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat