Baretki po raz kolejny

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: GLM »

4. W przypadkach, gdy nie ma obowi¹zku noszenia orderów, odznaczeñ, medali nosi siê ich
baretki wykonane ze wst¹¿ki barwy przewidzianej dla danego orderu lub odznaczenia.
Szerokooeæ baretki równa siê szerokooeci wst¹¿ki stosowanej w najni¿szej klasie danego
orderu lub odznaczenia. Wysokooeæ baretki równa siê 8 mm. Baretki nak³ada siê na
podk³adkê sukienn¹ koloru czarnego. Podk³adka powinna byæ o 2 mm szersza i wy¿sza
od baretki. Dopuszcza siê równie¿ baretki o jednolitej szerokooeci 35 mm.
4.1 Baretki nosi siê na lewej stronie piersi z prawa na lewo w kolejnooeci przewidzianej dla
orderów, odznaczeñ, medali (pkt.3.1), przy czym:
a) wy¿sze klasy orderów oznacza siê na baretce przez na³o¿enie pooerodku niej
rozetki w kolorach wst¹¿ki orderowej. OErednica rozetki wynosi 6-8 mm,
b) wy¿sze stopnie odznaczeñ oznacza siê przez na³o¿enie pooerodku baretki,
pionowo, w¹skiego galonika z³otego lub srebrnego, zale¿nie od stopnia
odznaczenia. Szerokooeæ galonika wynosi 5 mm,
c) w razie nadania tych samych orderów i odznaczeñ po raz kolejny - nosi siê
odpowiedni¹ ilooeæ baretek tych orderów i odznaczeñ 4.2 Baretki nosi siê na kurtkach ubioru wyjoeciowego (ze sznurem galowym i bez sznura
galowego) na lewej stronie piersi z prawa na lewo, w linii poziomej. W jednym rzêdzie nosi
siê nie wiêcej ni¿ trzy baretki umieszczone obok siebie bez przerw miêdzy nimi. Dolny
rz¹d baretek powinien byæ umieszczony bezpooerednio nad klap¹ górnej kieszeni kurtki,
przy czym:
a) pojedyncz¹ baretkê umieszcza siê symetrycznie nad oerodkiem kieszeni,
b) powy¿ej trzech baretek - w dwóch lub wiêcej rzêdach bezpooerednio jeden pod
drugim, w ka¿dym rzêdzie po trzy baretki, w rzêdzie dolnym mniej ni¿ trzy baretki nosi
siê w ten sposób, aby znajdowa³y siê one pod oerodkiem bezpooeredniego rzêdu
górnego. Gdy klapa kurtki zakrywa ca³kowicie pierwsz¹ baretkê najwy¿szego orderu
lub odznaczenia górnego rzêdu, wówczas nosi siê w tym rzêdzie tylko dwie baretki
u m i e s z c z o n e w t a k i s p o s ó b , a b y b y ³ y o n e w i d o c z n e . :idea: No rzeczywiście trzy baretki to będzie wyglądało strasznie ! obwieszszony jak ruski generał . tak się zastanawiam co jeszcze może w zyciu dostac strażak ?medal im. Chomicza ? gdzie nie ma baretki , to te trzy jak się nosi to już choinka ? , A tak na marginesie mozna nie miec żadnego (brązowy ,srebrny ) a można dostać odrazu złoty medal za zasługi dla pożarnictwa ! :D :arrow: http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/umundurowanie.pdf
Ostatnio zmieniony ndz 09 lut 2014, 08:47 przez GLM, łącznie zmieniany 1 raz.
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

Topic author
Sylwek185
Posty: 15
Rejestracja: pt 04 mar 2011, 13:20
OSP (gm., woj.): Majdan Grabina (gm. Zakrzówek, woj.lubelskie)
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: Sylwek185 »

GLM skoro nie masz nic mądrego do wniesienia w temat to po prostu nie pisz. Zadałem pytanie na które nie potrafię znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, dlatego umieściłem go na forum, licząc na pomoc a nie na głupie docinki i śmiechy. Nie zastanawiam się w tym momencie nad tym czy jest to słuszne czy nie, ale nad tym jak faktycznie powinno być. Uszanuj innych, tak inni będą Ciebie szanować.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: kwas »

Już Ci tu wyjaśniono jak powinno być. A że trochę humorystycznie? Dobrze że ludzie mają humor. Mam nadzieję że pomimo wszystko zrozumiałeś że nosi się jedną baretkę najwyższej klasy medalu. A że niektórzy piszą że można nosić i po trzy to nie znaczy że to jest zgodne z regulaminem. Wiesz, gdzie jest dwóch polaków tam są i trzy zdania.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: GLM »

Sylwek185 pisze:GLM skoro nie masz nic mądrego do wniesienia w temat to po prostu nie pisz. Zadałem pytanie na które nie potrafię znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, dlatego umieściłem go na forum, licząc na pomoc a nie na głupie docinki i śmiechy. Nie zastanawiam się w tym momencie nad tym czy jest to słuszne czy nie, ale nad tym jak faktycznie powinno być. Uszanuj innych, tak inni będą Ciebie szanować.
Podałem ci link do regulaminu umundurowania , jesli tam nie mozesz znalezsc jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące cie baretki to wybacz chlopie , dla mnie jest jasne co tam pisze , i uwazam że mądrze ci to wyjaśniłem , a śmiech to mnie ogarnia jak czytam twoje rozumowanie zapisów regulaminu i szukanie ( Dz, Ustaw) i szukanie dziury w całym , i gdzie te docinki ??? i pod czyim adresem ?! może należy się zwrucic do dh. Czesława Kosiby ? by to merytorycznie wyjaśnił .A tak na marginesie ta twoja gwiazdka oznacza członka zarządu ! i taka niewiedza ?
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

jarkraw
Posty: 33
Rejestracja: czw 12 maja 2011, 21:22
OSP (gm., woj.): Kunice, gm.Sławno., łódzkie
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: jarkraw »

Druhu GLM jesteś w błędzie Złoty Znak Związku ma baretke dowód na rysunku dh Kosiby.
Awatar użytkownika

Topic author
Sylwek185
Posty: 15
Rejestracja: pt 04 mar 2011, 13:20
OSP (gm., woj.): Majdan Grabina (gm. Zakrzówek, woj.lubelskie)
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: Sylwek185 »

GLM pisze:może należy się zwrucic do dh. Czesława Kosiby ?
"zwruć się" na pewno Ci odpowie, bo skoro o nim wspomniałeś to znaczy że nie jesteś pewny tego co mówisz.
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: GLM »

Sylwek185 pisze:
GLM pisze:może należy się zwrucic do dh. Czesława Kosiby ?
"zwruć się" na pewno Ci odpowie, bo skoro o nim wspomniałeś to znaczy że nie jesteś pewny tego co mówisz.
"ZWRUCE SIĘ " :?: :!: :!: :!: :lol: coś kolego chyba z główką nie halo :idea: chciałem ci pomódz ale ty kompinujesz jak koń pod górkę
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

darek1688
Posty: 14
Rejestracja: ndz 27 sty 2013, 23:10
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: darek1688 »

http://zosprp.pl/files/strazak/04.pdf
Artykuł ze strażaka zamieszczony na stronie ZOSP RP. Wyraźnie jest napisane że "nosi się najwyższą klasę orderu lub odznaczenia. Odnosi się to również do baretek"
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: GLM »

darek1688 pisze:http://zosprp.pl/files/strazak/04.pdf
Artykuł ze strażaka zamieszczony na stronie ZOSP RP. Wyraźnie jest napisane że "nosi się najwyższą klasę orderu lub odznaczenia. Odnosi się to również do baretek"
Co innego są ordery (np. Państwowe ) a co innego medale za zasługi Dla pożarnictwa i nosi sie ten medal "najwyższe odznaczenie' -(jeden) .I jeszcze raz mówie baretki (strażackie medale) nosi się wszystkie i cały czas pszyszyte są tylko 3 szt. czy to tak dużo ? nie wiem komu się coś ubzdurało że tylko jedna najwyższego odznaczenia
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

Topic author
Sylwek185
Posty: 15
Rejestracja: pt 04 mar 2011, 13:20
OSP (gm., woj.): Majdan Grabina (gm. Zakrzówek, woj.lubelskie)
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: Sylwek185 »

Tyle w temacie bo takie moje zdanie Obrazek
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: kwas »

GLM pisze:
darek1688 pisze:http://zosprp.pl/files/strazak/04.pdf
Artykuł ze strażaka zamieszczony na stronie ZOSP RP. Wyraźnie jest napisane że "nosi się najwyższą klasę orderu lub odznaczenia. Odnosi się to również do baretek"
Co innego są ordery (np. Państwowe ) a co innego medale za zasługi Dla pożarnictwa i nosi sie ten medal "najwyższe odznaczenie' -(jeden) .I jeszcze raz mówie baretki (strażackie medale) nosi się wszystkie i cały czas pszyszyte są tylko 3 szt. czy to tak dużo ? nie wiem komu się coś ubzdurało że tylko jedna najwyższego odznaczenia
Kolego, z całym szacunkiem. Dostałeś tu wyjaśnienia. Więcej. Dostałeś tu podstawę prawną. A Ty dalej swoje. Mi się zapewne ubzdurało bo nie umiem czytać ze zrozumieniem. Nosi się baretkę jedną najwyższej klasy jeśli mamy więcej niż jedno odznaczenie danego rodzaju. I zapewne mi się też ubzdurało się że nie ma tu znaczenia czy jest to order, odznaczenie, czy też kawałek kolorowej blaszki przyznany przez koło gospodyń półwiejskich. Wyjątkiem mogą być żołnierze bo oni mają własne chyba rozporządzenie.
Ale w końcu to wolny kraj i każdy może nosić co che. Tylko wstyd wtedy że należymy do tej samej organizacji. Bo to świadczy wtedy o naszej znajomości prawa. I nie chcę Cię tu obrażać. Ale jak się czyta takie rzeczy to się zastanawiam, czy my należymy do tego samego związku.
Awatar użytkownika

Sylwek0208
Posty: 11
Rejestracja: śr 05 paź 2011, 08:12
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: Sylwek0208 »

I tu sie mylisz medale odznaki nosi się najwyższy stopień, ale baretki wszystkie posiadane odznaczenia i medale
żadna ustawa uchwała nie reguluje tego ale tak jest przyjęte
medale i odznaczenia owszem reguluje to ceremoniał ale o baretkach nic nie jest wspomniane wiec w imię zasady co nie jest zakazane to dozwolone nosi się baretki wszystkich otrzymanych odznaczeń i medali :)
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: kwas »

Albo ja nie umiem czytać ze zrozumieniem albo może ja mam jakiś inny tekst aktu prawnego.
Ktoś już go tu wyżej przytaczał.

ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń.
ROZDZIAŁ 4
Sposób i okoliczności noszenia miniaturek, baretek, rozetek i wstążeczek

§ 26. 1. W przypadku posiadania tego samego orderu w dwóch lub więcej klasach, nosi się miniaturkę, baretkę lub rozetkę najwyższej z posiadanych klas orderu.

2. W przypadku posiadania tego samego odznaczenia w dwóch lub więcej stopniach, nosi się miniaturkę, baretkę lub wstążeczkę najwyższego z posiadanych stopni odznaczenia.

Inni też pewnie się mylą:
http://baretki.nazwa.pl/sklep/cms.php?id_cms=2
http://ospprzywoz.bloog.pl/id,6238630,t ... index.html
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Baretki po raz kolejny

Post autor: GLM »

Wielki mi problem zadzwonic ,lub napisac do p. D. Kały i wyjasni kazdemu z nas którego regulaminu sie trzymamy , PSP , MSWiA , czy MON ?, a może mamy swój własny ZWIĄZKOWY ? OSP jeśli chodzi o to zapytanie w temaci : na temat noszenia baretek
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat