L4

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
Strazakosp998osp
Posty: 82
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

L4

Post autor: Strazakosp998osp »

Czy będąc na L4 można jeździć do akcji??
Awatar użytkownika

mario-1306
Posty: 101
Rejestracja: wt 26 sty 2010, 19:37
OSP (gm., woj.): Złożeniec gmina Pilica
Status: Offline

Re: L4

Post autor: mario-1306 »

nie

Topic author
Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: L4

Post autor: Strazakosp998osp »

czyli jak ktoś był to lepiej go nie wpisywać ok dzięki

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: L4

Post autor: jerzy988 »

PORADNIK radcy p kała -cytat pobieranie zasiłku chorobowego nie pozbawia członka osp prawa do ekwiwalentu jesli brał udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniach pozarniczych ,,,,[ lepiej chyba nie pisać ] ale co jak kierowca bedzie na zwolnieniu wycofać jednostkę ? a nie ma innego ? ciekawe
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: L4

Post autor: kwas »

Znalezione w internecie:

W trakcie zwolnienia pracownik nie może wykonywać pracy zarobkowej. W tym przypadku wykonywanie pracy zarobkowej jest rozumiane szerzej i nie ogranicza się jedynie do czynności objętych umową o pracę, ale obejmuje także wszelkie działania wynikające ze stosunków innych niż pracowniczy, np. z umów cywilnoprawnych, czy z wykonywanej osobiście działalności gospodarczej.

Sytuacja chorego pracownika nie zmienia się także, w przypadku gdy jego leczenie nie wymaga leżenia w łóżku. Adnotacja, że pacjent "może chodzić", uprawnia go jedynie do realizowania zaleconego sposobu leczenia, np. lekarz wyraźnie zaleci rekonwalescencję na świeżym powietrzu lub rehabilitację. Uprawnia go także do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, takich jak np. wyjście do apteki czy poruszanie się po mieszkaniu, ale na pewno nie do wykonywania pracy zarobkowej.

Pracownik, który wykonuje pracę zarobkową w trakcie zwolnienia lekarskiego, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego, nawet gdy wykonywane przez niego czynności faktycznie nie obciążają organizmu chorego pracownika, czy też nie pozostają w sprzeczności z zaleconym leczeniem.

Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim.
Wyrok SN z 5 kwietnia 2005r., I UK 370/04, OSNP 2005/21/342

Podstawa prawna:
Art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

I jeszcze jedno:

nie tylko "praca zarobkowa" jest zakazana, ale też podejmowanie innych czynności sprzecznych z celem zwolnienia lekarskiego:

"Decyzja lekarza, że chory może chodzić uprawnia chorego jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, takich jak np. chodzenie po mieszkaniu, udanie się do apteki, na kontrolę lekarską, na rehabilitację.

W żadnym wypadku nie daje ona podstawy do tego, aby wykonywać pracę zarobkową. Oznacza to, że w sytuacji kiedy pracownik, korzystając ze zwolnienia lekarskiego, wykonywał pracę, świadczył usługi, prowadził działalność gospodarczą lub podejmował inne czynności sprzeczne z celem zwolnienia lekarskiego, np. wykonywał prace w ogrodzie, nie może usprawiedliwiać się, że lekarz nie nakazał leżenia w łóżku.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego polega na sprawdzeniu, czy chory pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej lub czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem, np. na załatwienie spraw osobistych, aby odpocząć, czy też jako ochronę przed wypowiedzeniem umowy o pracę."

A teraz wywód na podstawie własnego doświadczenia jak ZUS podchodzi do tematu.
Jesteś na zwolnieniu to nie powinieneś wykonywać rzdnych prac po za zwykłym,i czynnościami życia codziennego. Jeśli złapią cię na czymś innym lub sąsiad miły który nas bardzo lubi zgłosi to do ZUS to ZUS odbiera prawo do zasiłku i nakazuje zwrot wypłaconego chorobowego. Podniosą się głosy, że kto będzie wiedział że ktos pojechał na chwilę. Ale zobaczmy jak sami utrwrwalamy na zdjęciach i filmach działania lub jak nam robią zdjęcia i kręcą filmy. I upierdliwy pracodawca łatwo może nas namierzyć.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat