Strona 1 z 1

Zakupu sprzęt

: śr 16 kwie 2014, 23:36
autor: Nafi14
Witam druhowie, zakładam nowy temat ponieważ moja jednostka ma szansę na doposażenie wozu bojowego w wysokości 15tyś i teraz moje pytanie czym go doposażyć.
Mianowicie rozchodzi się o Stara 266 bez autopompy.
Niestety na autopompę raczej nas nie będzie stać.
W obecnej chwili Star jest wyposażony w motopompę PO5. Jeżeli chodzi o wyposażenie gaśnicze wydaje się być dobrze wyposażony a z racji iż miejscowość leży przy ruchliwej powiatowej drodze myślimy o wyposażeniu ratowniczym a dokładnie:
- wciągarka
- masz oświetleniowy z oświetleniem ( agregat jest już na samochodzie )
- zestaw hydrauliczny do rozcinania.
Co myślicie o takim zakupię ?? Czy może macie lepsze pomysły co można ta taką sumę zakupić. Czekam na rady oraz wasze spostrzeżenia. Czy wogóle za taką cenę kupimy coś porządnego ??
Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Re: Zakupu sprzęt

: czw 17 kwie 2014, 13:18
autor: 1986lukasz
Witam, za kwotę 15 tys. raczej nie kupicie zestawu hydraulicznego, chyba że gdzieś poszukacie używany. Ale do takich zestawów nie raz trzeba dołożyć sporo kasy żeby można było go używać.
Jeżeli pisałeś, że jesteście blisko trasy kupiłbym zestaw R1; coś do zabezpieczenia miejsca zdarzenia (bez wielkiej przesady); maszt oświetleniowy do agregatu i jakiś sprzęt gaśniczy którego wam może brakować, a może być często używany; ewentualnie ubrania specjalne (nomex).
Pozdrawiam

Re: Zakupu sprzęt

: czw 17 kwie 2014, 21:58
autor: Nafi14
dziękuje za radę. Chętnie wysłucham jeszcze kilku spostrzeżeń i propozycji.

Re: Zakupu sprzęt

: pt 18 kwie 2014, 14:13
autor: Jarek
Ciężko cokolwiek doradzić, niby 15 tys. to sporo kasy i na pewno można by kupić kilka przydatnych rzeczy, ale jednocześnie to może być tylko kropla w morzu potrzeb... Wszystko zależy od tego jakie wy sami macie potrzeby... ja wiem bo bym kupił do mojej OSP bo wiem co i brakuje a co mam :) Wam ciężko cokolwiek doradzić, aczkolwiek kolega wyżej ma racje, R1 jak nie macie to zawsze podniesie waszą gotowość. Z resztą sprawdź sobie normatyw wyposażenia GBA i porównaj z tym co masz i co ew. może być wam bardziej potrzebne a co mniej...
Jest taka idea aby każda OSP miała to samo, taka standaryzacja w KSRG się pojawiła i na celu miała osiągnięcie pewnego minimum wyposażenia, były to aparaty ODO, R1, agregat plus maszt, pompa szlamowa m. in. W sumie można by Ci tutaj wszystko napisać i nic ;) Nie wiemy ile macie wyjazdów, ile do pożarów, ile do wypadków, ile w ogóle zdarzeń jest w waszym rejonie.

A co do twojej propozycji, hmm... wyciągarka, dobra sprawa albo i nie, ja mam 2 auta i od 3 lat nie mieliśmy potrzeby użycia wyciągarki, więc sam widzisz... Co do oświetlenia to wiadomo, potrzebne zawsze... a o hydraulic za 15 tys nie masz co myśleć, ja 2 lata temu za średni zestaw dałem 60 tys. Dobrze sprawę przemyśl, żeby sprzęt się nie kurzył a służył ;) Pozdr

Re: Zakupu sprzęt

: pt 18 kwie 2014, 23:13
autor: Nafi14
Co do oświetlenia, czy ktoś z was ma zrobione na własną rękę ?? znaczy rozchodzi mi się o masz hydrauliczny....
można zawsze kupić stojaki i halogeny agregat i do przodu jednak mi chodzi o maszt zamontowany na samochodzie...
jedna z firm wysłała mi cennik z którego wynika iż najtańszy z własnym zamontowaniem wyniesie mnie około 11tyś zł.
Maszt Zbudowany jest z segmentów teleskopowych wysuwanych pneumatycznie, sterowany elektrycznie przy pomocy kasety sterowniczej.Lampy (najaśnice 4x500W lub 2x1000W) obracają się wokół własnej osi (340 stopni), oraz odchylają się od poziomu o 340 stopni.
Czy ktoś wykonał lub kupił taki maszt taniej ?? lub jak inaczej zastąpił taki maszt ??

Re: Zakupu sprzęt

: sob 19 kwie 2014, 11:37
autor: marten10
jeżeli chodzi o maszt z pełnym sterowaniem to ciężko będzie znaleźć niższą cenę gotowego masztu,natomiast warto się zastanowić nad zwykłym który jest tańszy co najmniej o połowę tym bardziej jak liczymy każdą złotówkę a za pozostała kasę można zawsze coś kupić dodatkowego ja tak zrobiłem i nie żałuje,ale to już twój wybór i kwestia środków finansowych.

Re: Zakupu sprzęt

: sob 19 kwie 2014, 11:44
autor: Nafi14
CO masz na myśli zwykły ?? Możesz podesłać jakiś link czy coś jak to wygląda ??

Re: Zakupu sprzęt

: sob 19 kwie 2014, 14:25
autor: fireman90
Zwykły to zapewne ten statyw wysuwany ręcznie. Jeśli chodzi Ci o pneumatyczny, możesz spytać w tej firmie http://www.motodemont.com.pl/pl/podstro ... skowe.html , z tym że montaż masztu i całego osprzętu do niego musisz wykonać we własnym zakresie. Trochę o masztach było też m.in. tu http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... owy#p29174

Re: Zakupu sprzęt

: ndz 20 kwie 2014, 19:45
autor: jerzy988
jesli masz stara 266 to masz i wyciągarkę ,ze skrzyni wyprowadzasz napęd na autopompę a autopompę robisz z pompy po3 lub po5 sam blok pompy bez chłodnicy i masz autopompe taką jak na babkach 8/8 naped na łańcuch dwurzędowy bo paski nie wytrzymują trochę kombinacji i wszystko do zrobienia a za te pieniądze załóż selektywne jakąś szlamówkę radiotelefon ubrania bojowe buty to co ci potrzeba

Re: Zakupu sprzęt

: wt 19 sie 2014, 08:34
autor: samstrazak
a może warto pomyśleć o iGotówka w BNP Paribas i dołożyć trochę grosza na lepsze wyposażenie? Warto poczytać. Może okazać się lepszym wyjściem niż kupno używanego sprzętu.

Re: Zakupu sprzęt

: śr 03 gru 2014, 12:48
autor: jens16
Witam chciałem Panów zapytać o pewną kwestię. Mieliśmy dziś sprawdzenie gotowości bojowe w OSP i przymierzamy się do zakupu pompy szlamowej. Pewien kapitan powiedział nam, że jeśli chcemy się dostać do KSRG to wymogiem jest pompa o wydajności min. 1600l/min i polecał kupić WTX 40 czy to prawda z takimi wymogami?

Re: Zakupu sprzęt

: śr 03 gru 2014, 19:18
autor: Sylwek
Trzeba było mu powiedzieć żeby dał to na piśmie.
40 to oczywiście bardzo dobra pompa ale przy tym ciężka i droga więc nie zawsze jest optymalna.

Re: Zakupu sprzęt

: śr 03 gru 2014, 19:48
autor: jens16
No właśnie, a ponadto dochodzą węże tłoczne W 110, które też nie są takie i zajmują trochę miejsca. A można zamiast węża 110 zastosować zbieracz bez klapki i do tego 2 razy W 75?