POMOC w założeniu jednostki OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
milek2323
Posty: 4
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 03 sie 2014, 16:56
Status: Offline

POMOC w założeniu jednostki OSP

Post autor: milek2323 »

Witam ;)

Wiem, że ten temat był już wałkowany kilka razy, ale uważam, że do każdego trzeba podejść inaczej - indywidualnie.
Mianowicie: chcę założyć OSP w mojej wsi. Zebrałem już 15 chętnych w wieku 16-25 lat, (nawet jedną dziewczynę ;D). Zainteresowanie jest duże, a myślę, że gdy już uda mi się założyć OSP będzie jeszcze więcej chętnych, aby być strażakiem - ochotnikiem. Napisałem statut, w którym ująłem wszystko co potrzeba i mamy umówione zebranie na następną sobote, na którym wybierzemy zarząd itp. Później chciałem jechać do sądu i złożyć wniosek do KRSu. Jednak dzisiaj coś mnie natchnęło i poszedłem porozmawiać z naszym Sołtysem. Na wstępie powiedział mi, że nie ma takiej możliwości - chodzi o fundusz, na ten cel - który podobno jest niewielki i przeznaczony na utrzymanie tych jednostek OSP, które istnieją w gminie. Sołtys ma jutro porozmawiać jeszcze z Wójtem, ale na 99% według niego nie uda nam się założyć tego OSP. Tzn. założyć, założymy, ale nie będziemy mieli sprzętu ani nic...
Jest u nas duże gospodarstwo rolne i chciałem osobiście iść się zapytać Prezesa czy udostępniłby nam garaż jako siedzibę (podobno kiedyś tutaj było OSP i właśnie tam mieli siedzibę) . Gorzej będzie ze sprzętem... Czy jest możliwość pozyskania środków na to? Jeśli nie z gminy to skąd? Myślałem o sponsorach, wiadomo każda "stówka" się liczy, ale to i tak będzie za mało by kupić np. wóz.

może koledzy coś podpowiedzą? jak to było u Was, gdy zakładaliście OSP?
Awatar użytkownika

Charlie
Posty: 102
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 12:10
OSP (gm., woj.): Śląskie, Koniecpol
Status: Offline

Re: POMOC w założeniu jednostki OSP

Post autor: Charlie »

Słuchaj kolego, wszystko zależy od lokalnych władz. Jeśli nie będziecie mieć wsparcia to będziecie mieli bardzo ciężko. Oczywiście można szukać sponsorów itp. ale nie wiem czy to wystarczy tym bardziej że zaczynacie od zera. Wystarczy że wejdziesz do pierwszego lepszego sklepu pożarniczego.... głowa boli ile to wszystko kosztuje.

Nie ma rzeczy nie możliwych, jeśli naprawdę będziecie mieli do tego zapał to na pewno wam się uda :)
Pamiętajcie że wszyscy będą wam kłaść kłody pod nogi, ale musicie być wytrwali w dążeniu do celu.

Topic author
milek2323
Posty: 4
Rejestracja: ndz 03 sie 2014, 16:56
Status: Offline

Re: POMOC w założeniu jednostki OSP

Post autor: milek2323 »

A moglby ktos powiedziec, co trzeba zrobic przy zakladaniu OSP, aby odrazu nalezalo do ZOSP RP?
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: POMOC w założeniu jednostki OSP

Post autor: Jarek »

Nie będziecie mogli zarejestrować OSP w KSRG jeśli nie będziecie mieli siedziby.
I jeśli Gmina nie będzie chciała wam pomóc to będzie wam strasznie ciężko... bez nich nie liczcie na żaden konkretny sprzęt.
Proponował bym wam zacząć może od działalności propagandowej, szkoleniowej, różnego rodzaju pokazów. Ale do tegoteż potrzeba wam sprzętu, mundurów.. A to kosztuje niesamowicie drogo ;/
No i przede wszystkim wytrwałości, będzie wam ciężko zostać razem w grupie kiedy przez długi czas nic się nie będzie udawać, ale mam nadzieje, że wytrwacie, bo warto o takie stowarzyszenia walczyć :) Powodzenia.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat