JOT w OSP KSRG

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
kosma321
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 28 cze 2014, 16:38
Status: Offline

JOT w OSP KSRG

Post autor: kosma321 »

Witam !!!
Zastanawia mnie jakie korzyści wynikają z utworzenia Jednostki Operacyjno Technicznej, nie mogłem tego znaleźć więc proszę o pomoc osoby zorientowane w temacie. Dodam tyle że moja jednostka jest w KSRG, Więc może zróbmy taką małą konfrontację za i przeciw.

Pozdrawiam
dh Kamil

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: Zenus »

Kolego z tego co mi wiadomo to OSP które nie mają utworzonej Jednostki Operacyjno- Technicznej nie mogą brać udziału w działaniach ratowniczych po prostu nikt w tym kraju tego nie kontroluje możliwe że macie braki w papierologi a może macie taką uchwałę Zarządu o powołaniu JOT- u a nawet o tym nie wiesz . Nie stanowi to problemu do czasu gdy w czasie działań coś się stanie a wtedy może być zgrzyt bo udział w akcji może brać tylko członek OSP włączony do JOT.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: Zenus »

http://www.zosprp.poznan.pl/zapisz.php tu znajdziesz wzorcową uchwałę . Nowych członków do JOT włącza również wasz Zarząd również uchwałą

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: Zenus »


Topic author
kosma321
Posty: 7
Rejestracja: sob 28 cze 2014, 16:38
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: kosma321 »

No jest to bardzo ciekawe o czym ty mówisz, muszę zapytać naczelnika o to. Ale z tego co mi wiadomo to JOT to jest grupa strażaków powoływana z istniejącej jednostki. Jest ona kategoryzowana w bodajże trzech specjalnościach: wysokościowe, techniczne i chemiczne. Nie wydaje mi się żeby brak istnienia Jednostki Operacyjno technicznej uniemożliwiał uczestniczenie w akcjach ratowniczo gaśniczych.

bArTrOzE
Posty: 15
Rejestracja: pt 08 lip 2005, 15:38
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: bArTrOzE »

Wyszczególnione są IV kategorie JOT w zależności od spektrum działań i czasu w jakim osiągają gotowość bojową.
Jest to nic innego jak wyznaczona część członków OSP, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i niezbędne "papiery" do bezpośredniego uczestniczenia w działaniach ratowniczych (odpowiednik JRG w PSP).
Generalnie chodzi o to, że nie każdy członek OSP ma odpowiednie predyspozycje do działań (ot chociażby seniorzy, albo młodzież), więc nie ma większego sensu każdego wysyłać na badania lekarskie, szkolenie bhp czy ubezpieczać (ponosić koszty). Część z członków "w sile wieku" nie czuje się też na siłach żeby brać bezpośredni udział w akcjach, ale wspierać jednostkę chce.
PSK KP PSP nie może wysłać do działań OSP, która nie ma powołanej JOT.

W praktyce będąc w KSRG, mając wóz, sprzęt, ludzi - macie powołany JOT, więc albo jeszcze do tego się nie dokopałeś, albo ktoś w jednostce zapomniał o papierologii.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: Zenus »

Dokładnie tak jak napisał kolega bArTrOzE. A to czym piszesz w kolejnym wpisie kolego kosma to jest Grupa ratownictwa specjalistycznego albo jednostka ratownictwa specjalistycznego

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: Sylwek »

Dziwne. U nas PSP nigdy nikogo nie pytała o JOT. Co więcej, nie znam jednostki w powiecie, która miałaby powołany JOT i jakoś to się kręci. Ponadto nie znam żadnego aktu rangi ustawy lub rozporządzenia gdzie funkcjonowałoby pojęcie JOT.
Jak dla mnie, powołanie JOT może usprawnić organizację dużej jednostki i uporządkować sprawy badań i ubezpieczeń. Dla mniejszych jednostek to trochę szkoda czasu i energii na dodatkowe przerzucanie papierków.

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: Zenus »

OSP musi mieć powołaną JOT koniec kropka . Tylko fakty są takie że nikt tego nie kontroluje nie sprawdza . PSP tego również nie sprawdza bo zakładają że mamy w tej kwestii porządek w papierach.
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: Jarek »

Cały ten JOT to nic innego jak dawniej nazywany Zespół Ratowniczy. W moim statucie jest cały czas zespół ratowniczy i tak to funkcjonuje, pytałem w KP PSP, nie ma obowiązku powoływania JOT-u, jak dla nich. Z tego co mi wiadomo, w rozporządzeniu o funkcjonowaniu KSRG mówi się, iż ZALECANE jest powołanie JOT (co wynika poniekąd z nowego wzoru "wzorcowego statutu dla OSP").

Zenus
Posty: 121
Rejestracja: czw 07 sie 2014, 22:28
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: Zenus »

No ludu mój ja was proszę chcecie mieć porządek to powołajcie JOT albo znajdźcie odpowiednie uchwały to wcale nie ma jakiejś filozofii . Niech nikt wam nie wmawia że to nie potrzebna dodatkowa robota , ileż to wysiłku napisać uchwałę którą na najbliższym posiedzeniu przyjmie zarząd co za problem zrobić ewidencję członków JOT to tylko usprawni waszą pracę . W statucie zazwyczaj jest napisane że naszym zadaniem jest organizowanie pododdziałów pożarniczych i nie ważna nazwa czy to będzie jot czy zespół ratowniczy . Idąc dalej tym tropem gdy przyjdzie wystąpić o odznaczenia chociażby Strażak Wzorowy w regulaminie odznaczeń znajdziecie punkt który mówi że odznaczenie to może dostać tylko członek JOT. Kolega Kosma 321 pytał o za i przeciw powołani JOT ale tak naprawdę chodziło mu o Jednostkę ratownictwa specjalistycznego dlatego nadmienia specjalności takie jak wysokościowe itp itd a JOT nie ma określonej specjalności , JOT to grupa strażaków wyłoniona z ogółu członków OSP uprawniona do udziału w akcji i naczelnik powinien znać swoją JOT od podszewki bo ma nad nią pieczę . na koniec mojego wywodu nie piszę tego żeby was irytować przedstawiam tylko suche fakty , faktem jest również to że nikt nie kontroluje tego czy OSP ma JOT czy nie ale o tym zdążyłem już napisać wcześniej

Topic author
kosma321
Posty: 7
Rejestracja: sob 28 cze 2014, 16:38
Status: Offline

Re: JOT w OSP KSRG

Post autor: kosma321 »

No tak teraz trochę mi się to wszystko poukładało i wiem o co chodzi, dzięki wszystkim za wypowiedzi :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat