Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
OSPKSRG
Posty: 6
Rejestracja: pt 16 sty 2015, 08:11
Status: Offline

Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: OSPKSRG » pt 16 sty 2015, 08:23

Witam. Wiele myślałem co można zrobić aby wzmocnić bezpieczeństwo w mojej gminie. Władze gminy zawsze zasłaniają się brakiem pieniędzy na straże i nadal siedzimy w klitce, która nie spełnia żadnych wymogów. Nadal jeździmy zabytkami, które czasem w ogóle nie są wstanie wyjechać. I naszła mnie taka myśl. Może jako obywatele zróbmy małą kampanię obywatelską, której celem będzie zmiana ustawy o finansach publicznych. Napiszmy własny projekt zmieniający ustawę w której zawarty będzie niezwykle ważny dla nas jednostek OSP punkt mówiący o : Jakaś część budżetów gmin ( np 1,5% czy inna wartość) musi zostać przeznaczona na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez wspieranie jednostek OSP. Myślę, że to jest duża szansa dla nas aby wreszcie zbudować bezpieczeństwo mieszkańców poprzez odpowiednio wyposażone jednostki OSP. Sami wiecie, że sponsorzy nie kupią Wam nowych wozów, czy też nie wyremontują Wam strażnic. Proszę o wypowiedzenie się w tej kwestii może to jest jakaś myśl i nadzieja dla naszych niedoinwestowanych jednostek bo działamy zgodnie z zasadą << Bogu na chwałę, ludziom na pożytek>> !!! Pozdrawiam
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: fireman90 » pt 16 sty 2015, 17:19

Tyle co projekt został złożony w MSW i zaś chcesz zmieniać :? http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=8893
Jajakobyły

ospTopola
Posty: 53
Rejestracja: pn 10 lut 2014, 19:47
OSP (gm., woj.): OSP Topola Swiętokrzyskie
Lokalizacja: Topola
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: ospTopola » pt 16 sty 2015, 17:58

jak juz to prędzej obniżyć podatek z darowizn który wysnoi 8% najlepiej do 0 i wogóle nie opodatkować sprzętu i kasy na straż :P

Topic author
OSPKSRG
Posty: 6
Rejestracja: pt 16 sty 2015, 08:11
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: OSPKSRG » pt 16 sty 2015, 21:18

Nie chodzi mi o ustawe o ubezpieczeniu strażakow a o tym aby postarać sie aby zmienic ustawe w ktorej zawarty bedzie punkt mowiacy o przeznqczeniu odpowiedniego procenta budzetu gminy na straze pozarne. Bylaby to dla nas wielka szansa na prawdziwy sprzet, ktory bedzie podnosil bezpieczenstwo mieszkancow naszych gmin. Czy ktos ma moze jakis lepszy pomysl aby wszystkie gminy wspieraly straze osp?

eirek
Posty: 14
Rejestracja: czw 19 gru 2013, 06:57
OSP (gm., woj.): Ustronie Morskie
Lokalizacja: Ustronie Morskie
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: eirek » pt 16 sty 2015, 23:28

Ma coś się zmieniać. Nie tak dawno była informacja na stronie MSW lecz dziś nie mogłem jej odnaleźć , lecz znalazłem tą samą informację na stronie radia PIK:
http://www.radiopik.pl/3,14732,we-wtore ... ctwa-i-oc#

Albertmut
Posty: 30
Rejestracja: czw 22 sty 2015, 16:13
Lokalizacja: Polska
Kontakt:
Status: Offline

Zmieńmy ustawę która wzmocni nasze OSP

Post autor: Albertmut » pn 02 lut 2015, 10:30

Dobry i ciekawy tekst. Wyczerpujące odpowiedzi i zawarte w nim informacje. Traktuję to jako ciekawostkę i bardzo dobrze mi się to czytało.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: marcin_op » pn 02 lut 2015, 13:05

Zmienić ustawę o finansach w której jednoznacznie byłoby napisane o finansowaniu OSP jest potrzebne PILNIE.
Co urząd Gminy to inne zasady i sposoby finansowania OSP.
U nas aktualnie w Gminie jest kontrola RIO i ..... Gmina powiedziała że nie będzie żadnych zakupów z dotacji ZOSPRP, i wszystko dla OSP będzie kupował urząd.
Wniosek z tego taki
- tracimy dotację ZOSPRP
- kupujemy wszystko na 23% zamiast na 8%

Dla mnie to jest chore że STRAŻ mysi płacić w ogóle jakikolwiek podatek VAT.
Cały sprzęt ratowniczy powinien być zwolniony z podatku VAT jak i paliwo do samochodów również powinno być zwolnione z VAT-u

Jestem za diametralną zmianą ustawy
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: kwas » śr 04 lut 2015, 14:04

marcin_op pisze: - kupujemy wszystko na 23% zamiast na 8%
Gmina kupując sprzęt i wyposażenie dla straży również płaci podatek VAT w wysokości 8%

ANDY
Posty: 54
Rejestracja: śr 21 sty 2009, 00:42
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: ANDY » śr 04 lut 2015, 15:46

Dwa tygodnie temu pisałem w innym wątku o takiej sytuacji, którą opisuje powyżej Marcin_op. Tak właśnie gminy podchodzą do tematu, jak jest jakiś problem. A problem w tym, że zakupy powinny realizować same OSP z pieniędzy uzyskanych od gminy w formie dotacji. Wtedy dotacja z ZOSP, która wpływa na konto OSP wspiera ten zakup i wszystko jest ok. Natomiast w sytuacji, gdzie zakupu dokonuje gmina dotacja z ZOSP jest niesłusznie dokładana do sprzętu, który później zamiast własnością OSP staje się własnością gminy. Więc żeby nie było problemów formalnych gmina woli kupować drożej ale mieć kontrolę nad kasą i zakupionym sprzętem. Cała sprawa jest oczywiście czystą niegospodarnością finansową, bo i tak w konsekwencji sprzęt i wyposażenie użytkują strażacy w większości do jego zużycia. Ale wójt ma władzę bo jego sprzętem działają strażacy i niech go słuchają. A ustawodawca chciał inaczej konstruując takie a nie inne zapisy w ustawie.

leszkoma
Posty: 30
Rejestracja: ndz 19 gru 2010, 20:49
OSP (gm., woj.): wielkopolskie - poznański
Lokalizacja: pow.Poznań
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: leszkoma » śr 04 lut 2015, 20:51

Andy , Kwas - Nasza jednostka od wielu lat kupuje sprzęt z dotacjami ZOSP i płaci za to Gmina zawsze mamy vat 8% i sprzęt jest naszą własnością a nie Gminy .To jest proste -w porozumieniu z UG my piszemy wniosek na sprzęt z dotacji który jest nam potrzebny w jednostce a potem Gmina jest płatnikiem faktury. Oczywiście są negocjacje przed złożeniem wniosku z Gminą co ile i za ile. Jest to atrakcyjne dla gminy bo płaci nawet w niektórych przypadkach połowę wartości za sprzęt .

Topic author
OSPKSRG
Posty: 6
Rejestracja: pt 16 sty 2015, 08:11
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: OSPKSRG » czw 05 lut 2015, 07:53

Dotacje ze Związku swoją drogą. U nas czasem gmina też kupuje jakąś rzecz ale to nie są jakieś większe rzeczy. Jest to kwota około 2-3 tyś na kilka lat to znacznie za mało. Nam chodzi bardziej o to aby każdy urząd gminy, miasta miał obowiązek przekazania jakiegoś procenta budżetu na bezpieczeństwo w tym osp. Wiem, że to jest trudne i zawsze gmina będzie chciała znaleźć rozwiązanie takie aby im pasowało ale moim zdaniem trzeba coś zacząć robić aby takie jednostki jak nasza i setki, tysiące podobnych w Polsce mogły zacząć działać na odpowiednim sprzęcie, który ma na celu pomagać ludziom. Gminy zamiast 150 tyś przeznaczyć na auto to wolą jakieś podwyżki sobie zaproponować, kupować sprzęt najnowszy do urzędu do wygodnego siedzenia a tam gdzie najbardziej się zaniedbuje to nic się nie robi. To boli, że czas wyjazdu do zdarzenia wynosi kilka minut więcej ze względu na zabytkowe auta. My nie chcemy to dla siebie ale dla ludzi. Przecież nic z tego nie mamy poza satysfakcją pomagania innym.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: marcin_op » czw 05 lut 2015, 13:48

leszkoma pisze:Andy , Kwas - Nasza jednostka od wielu lat kupuje sprzęt z dotacjami ZOSP i płaci za to Gmina zawsze mamy vat 8% i sprzęt jest naszą własnością a nie Gminy .To jest proste -w porozumieniu z UG my piszemy wniosek na sprzęt z dotacji który jest nam potrzebny w jednostce a potem Gmina jest płatnikiem faktury. Oczywiście są negocjacje przed złożeniem wniosku z Gminą co ile i za ile. Jest to atrakcyjne dla gminy bo płaci nawet w niektórych przypadkach połowę wartości za sprzęt .
U nas przez ostatnich kilka lat było tak samo jak opisujesz.
W tym roku przyszło RIO, zrobiło kontrolę i powiedziało że jest to nieprawidłowe i tak nie może być.
Pani skarbnik powiedziała zatem że więcej zakupów na takiej zasadzie nie będzie. I tak jak inny kolega napisał wyżej, wolą kupić drożej i mniej i nie mieć problemów. W końcu to nie oni potrzebują sprzętu tylko my.
Zgadzam się, jest to NIEGOSPODARNOŚĆ

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Zmieńmy ustawę, która wzmocni nasze OSP.

Post autor: jerzy988 » ndz 08 lut 2015, 10:40

jest tu trochę zamieszania otóż gmina nie może kupić sprzetu z dotacją na 8% vat ,,ale kupuje się na 8% vat z dotacją w ten sposób że faktura jest na konkretna OSP a płatnikiem faktury jest gmina ,,,sprzet zakupiony jest z pieniędzy urzedu gminy ale także jednostki gdyż właścicielem kwoty dotacji jest OSP i sume dotacji wpisujemy do ksiązki skarbnika ,,,fakture oddajemy do gminy a drugą kopię trzymamy u siebie by mieć podstawe wyprowadzenia pieniedzy z kasy ,,faktury te sa opisane przez zarzad wojewódzki kilka pieczatek imusi być tam pieczatka OSP kwit KP oraz KW ,,,,w książkę gospodarza wpisujemy takze ten sprzęt gdyż po częsci jest on też nasz jako OSP ,,,,u nas tak to działa i żadna kontrola RIO nigdy tego nie kwestionowała ,,,,kilka lat temu też tak było że skarbnik sie upierał przy 23% vat ale teraz już nie i jest ten sam skarbnik
ODPOWIEDZ