dystynkcje

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Topic author
SenseY
Posty: 67
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

dystynkcje

Post autor: SenseY »

Witam.
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie taka myśl. Mianowicie - Ochotnicze Straże Pożarne w całym kraju używają dystykcji noszonych na mundurach wyjściowych (np prezes, z-ca naczelnika, starszy strażak), w jednym z numerów "Strażaka" znalazłem artykół który przedstawia nowy wzór dystynkcji z takim haczykiem na dole informujcym o pełnionej funkcji w poprzedniej kadencji. Wg. mnie jest to oczywiście dobry pomysł, bo jeżeli jkis starszydruh który był np prezesem przez 40 lat izreygnował bo iek mu już siły odebrał, to czemu go zaraz degradować do strażaka?

Wg mnie na dystynkcjach które informują o pełnionej funkcji w OSP powinna również znaleźć się jeszcze jedn przedstawiająca funkcję opiekuna MDP. Funkcja ta należy również do tych bardzo odpowiedzialnych druhów. Wiadomo że byle kto nie może się podejmować takiego zadania jak szkolenie członków MDP, wychowanie, przygotowanie ich do wszelkich uroczystości strażackich, zawodów CTIF i innych zadań. Do tego musza być ludzie też z odpowiednią ilością wiedzy i doświadczenia. W jednostkach OSP w których byłem wielokrotnie spotykałem się z opiekunamii napawdę nie stwierdziłem że któryś z nich się do sperawowania tej funkcji nie nadaje, są to ludzie który maja głowę na karku, często wykształceni nie tylko pod względem pożarniczym ale również pedagogicznym i tez tak nie psuje aby taki człoiek miał dystynkcję z której wynika że nie pełni on żadnej poważnej i odpowiedzialnej funkcji, a wiadomo że tak nie jest.

Post ten podaję pod rozwage wszystkim tym co zajmują się w jednotkach OSP Drużyną Młodzieżową oraz Zarządowi Głownemu ZOSP RP.

Z pozdrowieniem

Darko
Posty: 9
Rejestracja: śr 15 paź 2003, 20:38
Lokalizacja: Ma³opolska
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Darko »

Witam
Jestem Naczelnikiem OSP i w naszej jednostce rozwi±zali¶my tê sprawê w prosty sposób. Opiekun MDP jest poprostu cz³onkiem Zarzadu a wiêc jako dystynkcje nosi jedn± gwiazdkê.
Pozdrawiam.

Tomasz Banach
Posty: 3
Rejestracja: pn 17 maja 2004, 11:13
Lokalizacja: Rybczewice
Status: Offline

Post autor: Tomasz Banach »

Witam!
To bardzo dobry pomysl, by opiekun MDP byl jednocze¶nie czonkiem Zarz±du, gdy¿ tylko wówczas ma wplyw na funkcjonownie MDP. Chodzi mi tutaj równie¿ o ¶rodki finansowe przekazywane na zakup sprzêtu, umundurowania, organizacjê spotkañ i zawodów. gratuluje druchowi naczelnikowi!!!

tesia
Posty: 42
Rejestracja: wt 03 cze 2003, 20:26
Status: Offline

Opiekun MDP

Post autor: tesia »

Opiekun MDP oczywi¶cie mo¿e byæ cz³onkiem Zarz±du OSP. Decyzja nale¿y do Zarz±du je¶li jednak ten nie jest do tego przekonany to proponujê podczas najbli¿szego walnego zebrania wnie¶æ pod g³osowanie tak± uchwa³ê. :wink:

Co do oznaczenia opiekuna istotnie trwaj± prace nad projektem - krokiewki.
Opiekun ma byæ oznaczony podobnie jak ratownik medyczny, mechanik, kierowca - krokiewk± noszon± na rêkawie munduru - taka jest propozycja, która powinna w najbli¿szym czasie zostaæ zfinalizowana.
Je¶li druhowie macie propozycje co do znaku graficznego oznaczenia to mo¿na je przes³aæ na adres ZG ZOSP RP w Warszawie z dopiskiem Komisja MDP lub przes³aæ na mój adres email. :)

Tomasz Banach
Posty: 3
Rejestracja: pn 17 maja 2004, 11:13
Lokalizacja: Rybczewice
Status: Offline

Post autor: Tomasz Banach »

Czy s± ju¿ jakie¶ informacje na temat dystynkcji dla opiekunów MDP? Je¿eli tak to proszê o odpowied¼. Ze sta¿ackim pozdrowieniem dowódca sekcji Tomasz Banach
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Dystynkcje opiekuna MDP

Post autor: TadekB »

Jeśli jeszcze Was interesuje ten temat, to poczytajcie Strażaka 4/2005. Mi zaproponowany przez autora artukułu pomysł się podoba. A Wam?
Może ZG przyjąłby propozycję?

wocik
Posty: 27
Rejestracja: ndz 09 paź 2005, 20:49
OSP (gm., woj.): Czerwieńsk Lubuskie
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: wocik »

Niestety, nie mam dostępu do tego strażaka - proszę o konkrety z tego artykułu :oops: . A co do tych krokiewek - czy zarząd głowny już coś wydumał ?
Choinka się pali, a firanki świecą.
http://ospczerwiensk.xt.pl/

vieniu
Posty: 6
Rejestracja: śr 18 sty 2006, 01:37
Lokalizacja: TYCHOWO
Status: Offline

opiekun

Post autor: vieniu »

w mojej jednostce podjęto uczwałę całkiem nie dawno o utworzeniu MDP zostałem wyznaczony jako do tej roli jako opiekun na stanowisku vice prezesa d/s młodzierzy i sportu. myślę więc że jest to dobru pomysł poniewarz mam wpływ na sprawy MDP i podejmować stosowne kroki jak i uchwały wspólnie z zarządem OSP :lol:
Cześć jestem v-ce prezesem d/s sportu i MDP morze jakieś pytania ??

vieniu
Posty: 6
Rejestracja: śr 18 sty 2006, 01:37
Lokalizacja: TYCHOWO
Status: Offline

Post autor: vieniu »

przepraszam za błędy ale konputer mi siada
Cześć jestem v-ce prezesem d/s sportu i MDP morze jakieś pytania ??

Blaufox
Posty: 31
Rejestracja: śr 01 lut 2006, 20:45
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Blaufox »

Ja mam ambicję założyć w naszej jednostce OSP drużynę młodzieżową. czekam na rady Was wszystkich, na co powinienem zwrócić uwagę. Będzie to pierwsza DM, więc jestem zielony, a zależy mi na zainteresowaniu młodych ludzi tematyką strażacką. Mam już pierwszych chętnych, ale nie czekając na moment, kiedy ich będę "uczył", sam chcę się douczyć. Piszcie wszystko, co może mi sie przydać. Adres:

a-moroz@neostrada.pl

W temacie listu piszcie po prostu "OSP".

A, jeszcze jedno. Jeśli ktoś jest WICEPREZESEM ale nie jest NACZELNIKIEM, to jak wygladają jego dystynkcje???? (jedna gwiazdka, jako członek zarządu; czy trzy gwiazdki?)
[Zastępca naczelnika ma dwie, wiceprezes-naczelnik ma trzy, prezes ma cztery a ile ma wiceprezes, który nie jest naczelnikiem?????]
Na to pytanie takze proszę o maile. Napiszcie, jak to wygląda u Was, i co mówią stosowne przepisy, bo nie mogę nigdzie znaleźć.
Pozdrawiam!!!

ttomi
Posty: 8
Rejestracja: pt 10 mar 2006, 14:28
Lokalizacja: Modliborzyce
Status: Offline

Post autor: ttomi »

Jeżeli chodzi o strarego druha i wieloletniego Naczelnika to proponuje mu nadać Uchwałą Zarządu OSP tytuo Honorowego Naczelnika i niech nosi nadel dotychczasowe dystynkcje.Co wy na to??
Racja jest jak d... kazy ma swoją!!!

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Druhu ttomi, godnośc członka honorowego nadaje Walne Zebranie członków OSP a nie Zarząd OSP.
§17 statutu

1. Członkiem honorowym może być każda osoba fizyczna, bez względu na miejsce zamieszkania, szczególnie zasłużona dla ochrony przeciw-pożarowej. Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie Członków OSP
2. Członkowie honorowi nie oplatają składek członkowskich.
3. Członek wspierający i członek honorowy mają prawo uczestniczenia w pracach i imprezach organizowanych przez OSP, a z głosem dorad-czym także w Walnym Zebraniu Członków OSP

ttomi
Posty: 8
Rejestracja: pt 10 mar 2006, 14:28
Lokalizacja: Modliborzyce
Status: Offline

d

Post autor: ttomi »

Tak tak zgadza się honorowe członkowstwo oczywiście ale w statusie OSP nie jest napisane o Honorowym Naczelniku OSP. Ten druh już dawno był honorowym, członkiem a na zebraniu padł wniosek o nadanie mu honorowego tytułu naczelnika i nasz Zarząd nadał mu taki tytuł.Pozdrawiam!
Racja jest jak d... kazy ma swoją!!!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat