Jak przyciągnąć młodzież do MDP ???

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Topic author
Zipo
Posty: 78
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Jak przyciągnąć młodzież do MDP ???

Post autor: Zipo »

Od 3 lat jestem dowódcą drużyny MDP i muszę przyznać że włożyłem w prace nad swoją drużyną dużo serca i czasu ale sprawiło mi to wiele przyjemności. W przeciągu tych 3 lat liczebność drużyny wzrosła z 10 założycieli do 52 osób w przedziale wiekowym 11-18 latw tym kilkanaście dziewczyn co uważam za suksec birąc pod uwagę fakt że moja wioska liczy niespełna 1300 mieszkańców. Mam kilka spostrzeżeń i rad jak przyciągnąć młodzież do MDP na przykładzie mojej drużyny. Po pierwsze naborem do drużyny powinni się zajmować sami członkowie którzy mają o wiele lepsze kontakty ze swoimi rówieśnikami jak i dość duże pole do popisu. Ew. kandydata neleży zapoznać/zachęcić do przystąpienia możliwościami jakie niesie przynależność do MDP-OSP bo często okazuje się że sam zainteresowany nie wie co oznacza skrót MDP i na jakich zasadach działają drużyny. Bo nie ma co sie oszukiwać dla młodzieży w tym wieku straż jest instytucją interesującą czy wręcz atrakcyjną[przynajmniej na terenach wiejskich]. Do aspektów jakie mogą interesować kandydata należą m.in. rozwijanie swoich zainteresowań związanych z pożarnictwem, zawody sportowo-pożarnicze, systematyczne treningi do zawodów, inne zawody sportowe, możliwość przyznawania stopni-funkcji[dowódca sekcji, dowódca dróżyny], możliwość zdobycia nagród-wyróżnień, możliwość zdobycia odznaki MDP oraz możliwość posiadania munduru [tak się szczęśliwie składa że posiadamy kilka sztuk]. Mam też kilka spostrzeżeń i pomysłów na zmodyfikowanie i uatrakcyjnienie pracy i struktóry Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Osoby zainteresowane i mogące mi pomóc w drożeniu tych pomysłów prosze o odpowiedź pod tym postem.
'czasami poprostu brakuje kamieni..."

Adriano
Posty: 38
Rejestracja: wt 28 wrz 2004, 14:54
Lokalizacja: D±browa Górnicza
Status: Offline

Post autor: Adriano »

Na dzien sportu organizujê konkurencje sportowe na podstawie sprzêtu u¿ywanego do zawodów CTIF, nagrody sponsorujemy sami (chodzi o drobne upominki) a widz±c zainteresowanie zachêcam do uczestniczenia w zbiórkach OSP, gdzie z MDP trenujemy do prawdziwych zawodów, ale tak¿e æwiczymy z lini± ga¶nicz±, drabin±, itd.
M³odzie¿ poznaje tajniki po¿arnictwa i od s³owa do s³owa, jeden namawia drugiego do uczestniczenia w zajêciach MDP przy mojej OSP. Dalej ju¿ organizujemy turniej tenisa, szachy, wycieczki, wiêc nie nudzimy siê i jeste¶my atrakcyjnym miejscem spêdzania czasu dla dorastaj±cej m³odzie¿y.

Pozdrowienia :D
"Zapytaæ mo¿esz - wiedzieæ nie musisz"

FIREK72
Posty: 5
Rejestracja: śr 15 gru 2004, 19:53
Lokalizacja: Witkowo- Powidz
Kontakt:
Status: Offline

Wytrwa³o¶ci w pracy z MDP

Post autor: FIREK72 »

ADRIANO Jestem pe³en uznanaia dla Twego po¶wiêcenia od 20 lat prowadzê Mdp w mojej miejscowo¶ci i wiem ¿e praca ta p³ata figle ale potrafi te¿ dawaæ satysfakcje. Zyczê dalszych sukcesów a nade wszystko wytrwa³o¶ci i wielu przychylnych osób a ju¿ na pewno niech zabraknie Tobie zazdro¶ników którzy sw± energiê skoncentruj± na zniweczeniu Twej pracy takich te¿ nie zabraknie uwierz mi i b±dz na to gotowy.
Pozdrawiam i zachêcam do aktywnej pracy z m³odzie¿±

kdatta
Posty: 88
Rejestracja: ndz 18 kwie 2004, 13:43
Lokalizacja: KARSIN (woj. pomorskie)
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: kdatta »

Witam!

Dzisiaj zainteresowaæ m³odego cz³owieka stra¿± po¿arn± to nielada wyczyn. Zw³aszcza, kiedy siê mieszka w miejscowo¶ci, gdzie czeka wiele atrakcji. Ale nie wszêdzie co¶ siê dzieje, zw³aszcza na wsi. Zgadzam siê, ¿e na terenach wiejskich do stra¿y m³odzie¿ siê garnie, bo tam "co¶ siê dzieje". Oprócz podstawowego szkolenia po¿arniczego, przygotowañ do OTWP i zawodów (zbiórki staram siê prowadziæ w ka¿dy pi±tek) organizujê czas moim podopiecznym. Szukam partnerów, aby wspólnie organizowaæ spêdzanie wolnego czasu cz³onkom mojej dru¿yny. W szeregach prowadzonej przeze mnie MDP aktualnie dzia³a 54 dzieci. Podczas tegorocznych wakacji ponad 30 osób bra³o udzia³ w po¿arniczych obozach szkoleniowo-wypoczynkowych, miêdzynarodowych wymianach w ramach europejskiego programu M£ODZIE¯, czy wymianie ze ¶rodków Polsko - Niemieckiej Wspó³pracy M³odzie¿y. Du¿o pracy muszê w³o¿yæ, aby zorganizowaæ te wyjazdy. Najwiêkszym podziêkowaniem jest zawsze dla mnie u¶miech na twarzach dzieci, które wracaj± z takiej przygody. Spyta mnie kto¶ z sk±d wzi±æ na to ¶rodki? Nale¿y szukaæ partnerów w¶ród lokalnych organizacji pozarz±dowych i podzieliæ siê prac±. Samemu jest bardzo trudno. A jeszcze 5 lat temu nie by³o przy mojej OSP zadnego cz³onka MDP ...


Pozdrawiam i ¿yczê wytrwa³o¶ci i pomys³ów na pracê z m³odzie¿± !!! :)

Krzysztof Datta
Kontakt: Komendant Gminny ZOSP RP - Krzysztof Datta e-mail. biuro@ospkarsin.pl GG 3230011 kom. 606 230 876

Topic author
Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

Ostatnio moja drużyna wyszła z inicjatywą zorganizowania jakiś zawodów w których mielibyśmy wkońcu okazje zwyciężyć :wink: po długich negocjacjach postanowiliśmy na zorganizowanie turnieju siatkówki a z czasem również piłki nożnej i strzelectwa sportowego. Postanowiliśmy zadziałać i napisaliśmy plan i regulamin zawodów. Nasz pomysł spodobał się kolejnym zarządom związku tak iż nasze zawody przybrały miano spartakiady dla MDP z terenu powiatu. Dano nam wolną ręke, przydzielono skromne środki finansowe a poszczególne zarządy, osoby i instytucje zasponsorowały nagrody i puchary. W pomocy organizacji zawodów bardzo pomogły nam LZS i KGW działające w naszej miejscowości oraz zarząd naszej OSP. Zawody przebiegły bardzo sprawnie, udział w nich wzieło 12 drużyn co daje nam ponad 100 zawodników. No i wkońcu wygraliśmy kilka konkurencji i wygraliśmy klasyfikacje generalną :D Po tych zawodach zainteresowanie naszą MDP bardzo wzrosło i przybyło nam kilku nowych druhów, a od w.w. zawodów org. regularne trenningi na których młodzież spędza wolny czas. Planujemy już również zorganizowanie kolejnych zawodów w przyszłym roku, tym razem z numerkiem "2" :wink Mam nadzieje że będą jeszcze lepsze niż poprzednie.
'czasami poprostu brakuje kamieni..."

FIREK72
Posty: 5
Rejestracja: śr 15 gru 2004, 19:53
Lokalizacja: Witkowo- Powidz
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: FIREK72 »

:D Pomys³ Zipojest jak najbardziej godny na¶ladowania.Id±c t± drog± nie tylko ozywiasz ducha MDP ale jeste¶ bliski wyra¿ania swej inicjatywy na szczeblu powiatu w radzie MDP, które nie wszêdzie funkcjonuj± a szkoda. Twój przyk³ad to recepta jak± drog± j± tworzyæ wystarczy kilka inicjatyw i dobranie zgranej konstruktywnej ekipy , która sprawi ¿e MDP w Powiecie o¿yj± a partne¿y i ¶rodki na ich dzia³alno¶c mo¿e siê znajd±.
Pozdrawiam i zachêcam do aktywnej pracy z m³odzie¿±

firekot
Posty: 10
Rejestracja: ndz 22 kwie 2007, 15:17
Status: Offline

Post autor: firekot »

Dzisiaj zainteresować młodego człowieka strażą pożarną to nielada wyczyn.
O przepraszam bardzo, ja jestem wyjątkiem:D Podczas "szkolenia" przed OTWP przez jakiś miesiąc codziennie (dzień w dzień!) chodziłam do remizy by przygotowac się do tego Turnieju... Po eliminacjach szkolnych nasze grono z 10 zmniejszyło się do 5 osób, w tym tylko 2 dziewczyny (ja i jeszcze jedna). Turniej - minął - zainteresowanie - zostało. Co drugi dzień tam siedzimy i każda czynnosc (nawet umycie Nomexa:D) sprawia nam przeogromną radosc (dziewczynom!) :D
pozdrawiam, Firekot.

lukaszkwiat
Posty: 78
Rejestracja: pt 19 lis 2004, 20:29
Lokalizacja: OSP CHARZYKOWY
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: lukaszkwiat »

firekot pisze:Dzisiaj zainteresować młodego człowieka strażą pożarną to nielada wyczyn.
O przepraszam bardzo, ja jestem wyjątkiem:D Podczas "szkolenia" przed OTWP przez jakiś miesiąc codziennie (dzień w dzień!) chodziłam do remizy by przygotowac się do tego Turnieju... Po eliminacjach szkolnych nasze grono z 10 zmniejszyło się do 5 osób, w tym tylko 2 dziewczyny (ja i jeszcze jedna). Turniej - minął - zainteresowanie - zostało. Co drugi dzień tam siedzimy i każda czynnosc (nawet umycie Nomexa:D) sprawia nam przeogromną radosc (dziewczynom!) :D
pozdrawiam, Firekot.
Nic tylko pogratulować tak wielkiego zaangażowania wobec Ochotniczej Straży Pożarnej. Zauważyłem i muszę przyznać co raz większe zaangażowanie dziewczyn. W naszej jednostce obawiam się ze za nie długo dojdzie do paradoksu i to dziewczyny będą jeździć do zdarzeń ponieważ u nich widać większą "miłość" do OSP przykład bardzo prosty otóż to samo jak przed rokiem i wtym roku zaczęliśmy ćwiczenia bojowe przygotowujące druhów do przyszłorocznych zawodów MDP i szczerze dwa lata temu nie miałem przekonania iż nasze dziewczyny aż tak sie zmobilizują. W porównaniu do chłopaków byłem niemal pewny że będzie na odwrót gdyż oni zachowują sie jak gwiazdorzy ćwiczyć nie muszą bo przecież uważają się za najlepszych brudzić się nie chcą bo woda zbyt "mokra" :-) (tak powiedział jeden z chłopaków) z kolei dziewczyny chciałyby ćwiczyć codziennie i to po kilka godzin !!! Efekt był wspaniały I miejsce w zawodach w roku ubiegłym oby i w przyszłym to powtórzyły.
Naprawdę chylę czoła przed wami druhny :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat