16 lat i do akcji jako Obserwator

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Łukasz99
Posty: 174
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: 16 lat i do akcji jako Obserwator

Post autor: Łukasz99 »

Mamy nowego admina? Kolego nie ucz mnie do czego służy forum.
Tak, od dłuższego czasu czytam sobie wypowiedzi kolegi Łukasz99 i zazdroszczę wiedzy jak cholera.

Nie rozumiem po co ta ironia? Nikt nie jest nieomylny.
Panowie druh przemek podał strone a ja dodatkowo zapytam w jakiej jednostce nie ma JOTu?
Czy ta jednostka jeśli jest taka należy do KSRG? Jeśli nie jest potrzebny JOT to prosze podać przyklad działania osp nie mającej JOTu?
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: 16 lat i do akcji jako Obserwator

Post autor: JakuB »

W większości jednostek, które znam nie ma utworzonego JOT'u. Nawet w tych, które są w KSRG i ... nic się nie dzieje. Nie ma praktycznie żadnej różnicy. Są przypisani ludzie do samochodów, ustanowieni są kierowcy, dowódcy i wszystko działa jak należy. A fakt, że w zapisie statutu nie mają "JOT", albo na UPS'ach nie mają dopisane "JOT" (aluzja do tematu o oznakowaniu KPP) o niczym nie świadczy.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: 16 lat i do akcji jako Obserwator

Post autor: druhprzemek »

Może mają, ale nie jest to zapisane typowo w Statucie, tylko poprzez uchwałę :?: . Nie wiem... w każdym bądź razie taki zapis powinien być. Tylko, że ja nie mogę wpieprzać się ze swoimi butami do innych OSP, a czuwać nad tym powinny lokalne oddziały Związku, tym bardziej, że to głównie dokumenty związkowe nakazują tworzenie JOT-ów.

Swoją drogą, nie widziałem na UPS-ach napisu "JOT". Często widzę "OSP", "KSRG", no i "STRAŻ" albo w ogóle nic. Myślę jednak, że to nie chodzi o napis na Nomexie, tylko o to, żeby było uporządkowane wszystko. Przykładowo: w danej OSP jest 50 członków z czego 15 młodzieżowych, 5 honorowych, 3 wspierających, a reszta jest czynnych. Przy czym członek czynny nie musi jeździć na akcję. To od jego wyboru zależy czy chce być tylko działaczem, czy działaczem wyjeżdżającym na akcje ratownicze, pomimo faktu, że obydwie grupy druhów stanowią grupę czynną (zwyczajną).

ZG chciał pewnie zrobić tak samo jak funkcjonuje to w PSP: jest "instytucja" główna, a pod nią jest JOT (lub JOT-y, chociaż nie ma chyba w Polsce takich Jednostek).
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: 16 lat i do akcji jako Obserwator

Post autor: Łukasz99 »

Panowie skoro nie macie jotów to jak to wygląda z płaceniem. Bo mamy kategoryzacje JOTów i to określa ilość ludzi którzy mają być gotowi do akcji z badaniami ubezpieczeniem oraz kursami. Wtedy za to placi gmina. To jak to jest jak sie nie ma JOTu? Albo moze się nie wie że ma JOT?
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: 16 lat i do akcji jako Obserwator

Post autor: TadekB »

Zapoznałem się z artykułem i nadal uważam, że kamil ma rację. Uchwała ZG ZOSP RP nie ma takiej samej mocy prawnej jak ustawa, rozporządzenie czy statut OSP. Jeśli poczytacie uważnie tekst druha Komendanta Gminnego, to co chwila jest tam napisane "powinna". Powinna to nie to samo co musi.
I nie opowiadajcie, że jak ktoś nie powołał JOT-u, to wyjeżdża nielegalnie, bo to bzdura. W statucie każdej OSP, czy ma JOT, czy nie, są odpowiednie zapisy regulujące kwestie brania udziału w akcjach. A te najważniejsze i tak są w ustawie o ochronie ppoż. jak tu już słusznie zauważono. Związek chciał stworzyć standardy wyszkolenia i wyposażenia, a i tak PSP forsuje swoje standardy dla jednostek z KSRG.
W mojej okolicy też nie ma JOT-ów i wszystko się jakoś kręci. Z płaceniem nie ma problemów, bo do tego jest potrzebna uchwała rady gminy i przepis z ustawy o ochronie ppoż., a nie JOT.
Inny przykład? ZG ZOSP RP podjął uchwałę o tworzeniu wojewódzkich kolegiów sędziów. Uchwała jest bodajże z 2007 roku a jak dotychczas działają tylko trzy kolegia plus jedno na papierze. W regulaminach mamy zapisy o powoływaniu komisji sędziowskich z członków kolegiów. Czyli co - zawody w pozostałych województwach nielegalne?
998 + 112 = 1110 !
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat