MDP od strony prawnej

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Topic author
maniekami
Posty: 26
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 11 gru 2011, 23:29
OSP (gm., woj.): Złotniki(Rogowo, Kuj-Pom)
Status: Offline

MDP od strony prawnej

Post autor: maniekami »

Witam wszystkich.
Nie widziałem tematu w którym była by odpowiedz na moje pytanie dlatego je zadam:)
Jak wygląda krok po kroku tworzenie MDP w jednostce?
Chcę żeby wszystko było z prawnego punktu widzenia zrobione bo jak to w naszych OSP bywa zawsze są jakieś problemy.
Jak ktoś wie to niech mnie poprawi
1.Mamy młodzież w wieku (w statucie zaznaczone od jakiego wieku) do 18 lat
2.zgoda rodziców na przystąpienie i deklaracja wypełniona
3.te deklaracje poddawane są pod głosowanie przez zarząd czy przyjmowana jest dana osoba czy nie
4. wyznaczenie przez zarząd osoby odpowiedzialnej, opiekuna MDP (jak to wygląda zarząd ustala kto ma być w drodze uchwały? za co odpowiada taka osoba? czy sama może podjąć decyzje w sprawie MDP czy ze wszystkim musi chodzić do zarządu?)(jeżeli chce np. zorganizować dyskotekę w imieniu MDP albo wyjazd czy zarząd musi wyrazić zgodę?
5. Jak opiekun rozlicza się z działania przed zarządem?
6. czy jeżeli są składki w MDP to musi być uchwalone przez zarząd wysokość i czy w ogóle mogą być?

Jak to koledzy i koleżanki wygląda u Was?
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: JakuB »

1,2,3 - tak
4 - Statuty są tak modyfikowane, że istnieje funkcja w zarządzie np; "Opiekun MDP", "Wiceprezes ds. młodzieży", "Z-ca Naczelnika - Opiekun MDP" nazewnictwo różne, ważne żeby w statucie takie coś opisać. Dodatkowo wypadałoby wpisać obowiązki takiego "kogoś", np: przygotowanie do zawodów, konkursów, organizacja pogadanek, szkoleń itd.
Czy zgłaszać coś: zależy co to jest - tu znowu odwołanie do statutu. Czym jest zorganizowanie dyskoteki? Podpada to pod użyczenie świetlicy, czyli zarząd (gospodarz?) musi wyrazić zgodę (mówię na przykładzie konkretnej OSP, którą znam). Co innego wyjazd - nie miałem styczności z tym, wydaje mi się, że zgoda rodziców na wyjazd powinna wystarczyć (chyba, że jedziecie samochodem OSP, wtedy naczelnik wyraża zgodę). Kwestie wyjazdu biorę "na logikę", bo jak mówiłem, nie spotkałem się z tym.
5. Myślę, że tu wystarczy tylko (albo aż) sprawozdanie roczne z tego co się działo i jakie są plany na następny rok.
6. My mamy uchwaloną na walnym zebraniu składkę dla członków poniżej 18 lat. Wysokość to połowa "normalnej" stawki (nie pamiętam ile). Nie wiem, czy mogą być - dzieciaki wiedzą, na co idą składki, żaden rodzic się nie buntował.

Warto poczytać stronę ZOSP na ten temat, dział Regulaminy i Młodzież.

Dodałem:
Wpisywanie w statucie funkcji opiekuna jako członka zarządu, jest po to, aby móc rozliczać daną osobę w statutowy sposób (sprawozdania, kary?, absolutorium). Zauważ, że przy okazji w zarządzie jest przedstawiciel młodzieży.

Topic author
maniekami
Posty: 26
Rejestracja: ndz 11 gru 2011, 23:29
OSP (gm., woj.): Złotniki(Rogowo, Kuj-Pom)
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: maniekami »

Czyli najlepiej wprowadzić zmiany w statucie.
A najważniejsze w moim pytaniu, czy opiekun może podejmować decyzje samodzielnie związane z MDP czy musi ze wszystkim do zarządu latać?
W regulaminie nie widziałem odpowiedzi na moje pytanie.
A jeżeli zarząd przez uchwalę podejmie decyzje o mianowaniu kogoś opiekunem MDP i zapisze w niej też obowiązki to wystarczy? Bo żeby zmienić statut to potrzebna polowa członków i walne zebranie.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: druhprzemek »

Opiekun jest po to powołany, aby Zarząd nie musiał się bezpośrednio opiekować Drużyną. Opiekun sprawuje nadzór nad Drużyną, a w momentach kiedy nie wie co ma robić idzie dopiero do Zarządu zasięgnąć opinii. Opiekun jest też przez to odpowiedzialny osobowo za całą Drużynę.

Nie potrzeba wprowadzać w Statucie zmian i zapisków, że jest taka funkcja jak Opiekun. Wystarczy podjąć uchwałę o mianowaniu danej osoby na stanowisko. Ewentualnie dopisać do tej uchwały, że działa ona na zasadach ustalonych przez Związek. Wydaje mi się, że powinno to załatwić sprawę.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

Topic author
maniekami
Posty: 26
Rejestracja: ndz 11 gru 2011, 23:29
OSP (gm., woj.): Złotniki(Rogowo, Kuj-Pom)
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: maniekami »

Ewentualnie dopisać do tej uchwały, że działa ona na zasadach ustalonych przez Związek. Wydaje mi się, że powinno to załatwić sprawę.
Jakie to są zasady? Może głupie pytanie ale nie wiem jakie to są. Może jakiś link do tego.

izkas1
Posty: 15
Rejestracja: pt 09 gru 2011, 11:48
OSP (gm., woj.): OSP SKUŁY (woj.mazowieckie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: izkas1 »

Serdecznie zapraszam do przeglądania naszej strony i wpisywania się do księgi gości :) http://www.ospskuly.com

Topic author
maniekami
Posty: 26
Rejestracja: ndz 11 gru 2011, 23:29
OSP (gm., woj.): Złotniki(Rogowo, Kuj-Pom)
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: maniekami »

Mi raczej chodzi o konkretne paragrafy niż artykuł z gazety bo nic on nie mówi jak prawnie to ma wyglądać.
Czyli tak jak uchwali zarząd tak będzie. To co będzie zapisane w uchwale będzie obowiązujące?
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: druhprzemek »

Tak. Pamiętaj, że najważniejsze są uchwały Waszego Zarządu. Ja na Twoim miejscu nie zagłębiałbym tematu.

Tutaj podaję Ci link do wzorcowego regulaminu MDP ustalonego prze Związek:
http://zosprp.pl/files/regulaminy/49-9-2008.pdf
Jak już chcesz mieć mocne "plecy", przyjmijcie ten regulamin w całości i dopisz do uchwały, że regulamin ten ustalił Związek, a Wy tylko go przyjęliście. Wtedy wydaje mi się, że jeżeli nie chcesz ponosić odpowiedzialności powinno wszystko wyjaśnić. Jeżeli to Cię nie ratuje to poszukaj czegoś w statucie Związku. Może tam coś będzie.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

Topic author
maniekami
Posty: 26
Rejestracja: ndz 11 gru 2011, 23:29
OSP (gm., woj.): Złotniki(Rogowo, Kuj-Pom)
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: maniekami »

Z tą odpowiedzialnością to właśnie w drugą stronę, nie chce z każdą decyzją latać do zarządu.
Wolałbym ponosić odpowiedzialność za to co robię i podejmować decyzje.
Chyba tak zrobię z tym regulaminem dzięki za radę.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: druhprzemek »

Wiem, o co Ci chodzi. Tylko, żeby nie było sytuacji, że jak coś pójdzie nie tak, to Zarząd usiądzie Ci na karku i będziesz miał przechlapane. Może dobrym też rozwiązaniem byłoby też ustalenie obowiązków Opiekuna i Zarządu co do MDP i gdzieś to umieścić, być może jako osobną uchwałę Zarządu. Chodzi o to, żeby nie było sytuacji, że robisz wszystko, a oni zbierają laury :D Ojców sukcesu jest wielu :wink:
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

jak46
Posty: 24
Rejestracja: śr 18 sty 2012, 16:25
OSP (gm., woj.): Jakubowice. Ożarów. Świętokrzyskie
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: jak46 »

Nie zapominać o ubezpieczeniu członków MDP przy OSP. Formalnie powinien to zrobić urząd gminy równolegle z ubezpieczaniem członków danej OSP na podstawie wniosku wystosowanego przez zarząd OSP. W innej sytuacji posiadać dowody na to, że członkowie MDP są ubezpieczeni w innych miejscach (np w szkole, w gospodarstwie rolnym) i ubezpieczenie to obejmuje także CZAS ZAJĘĆ STRAŻACKICH. Nie radzę podejmować jakichkolwiek zajęć strażackich z MDP jeżeli nie ma pewności w sprawie ubezpieczenia.
Ponadto taka praktyczna uwaga - udając się z MDP poza teren miejscowości (np na zawody gminne, uroczystość, itp) zawsze trzeba uzyskać zgodę rodziców na piśmie.

Topic author
maniekami
Posty: 26
Rejestracja: ndz 11 gru 2011, 23:29
OSP (gm., woj.): Złotniki(Rogowo, Kuj-Pom)
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: maniekami »

Zgodę na wyjazdy każdorazowo podpisują mi rodzice i tego pilnuje ale o ubezpieczeniu nie wiedziałem.
Czyli podczas zebrania jak będą przyjmowani w szeregi OSP to zarząd musi skierować pismo do gminy o ubezpieczenie młodych? Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: druhprzemek »

Z tego co wiem, dla młodzieżowców są chyba ubezpieczenia zbiorowe. To duże ułatwienie, bo w niektórych MDP jest bardzo duży "obrót". Takie ubezpieczenia załatwia się w gminie, tak jak zwykłe ubezpieczenia strażaków.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

Topic author
maniekami
Posty: 26
Rejestracja: ndz 11 gru 2011, 23:29
OSP (gm., woj.): Złotniki(Rogowo, Kuj-Pom)
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: maniekami »

A jak u Was wygląda z badaniami lekarskimi młodzieży, która jedzie na turniej np. piłki halowej bądź inne zawody sportowe?
U mnie lekarz nie wystawi takiego zaświadczenia i wysłał nas do "lekarza sportowego" koszt takiego badania 40zl licząc drożynę to 400zł + wpisowe na zawody i transport to wychodzi ładna sumka.
I gdzie tu logika? jaka jednostka wysyła swoją młodzieżówkę na takie turnieje bo naszą na to nie stać :( a bardzo chcą jechać.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: MDP od strony prawnej

Post autor: druhprzemek »

A czy jak jadą ze szkoły na zawody sportowe to mają badania porobione? Wątpię ;)
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat