Strona 1 z 1

Kronika - pomoc

: ndz 27 lut 2011, 15:35
autor: bitner4
Serdecznie witam wszystkich użytkowników.

Niedawno w mojej jednostce OSP odbyło się walne zebranie na którym wybrano mnie do zarządu jako kronikarza. Chciałbym jak najlepiej wywiązywać się z mojej funkcji dlatego proszę Was o pomoc.
Byłbym wdzięczny o przesłanie wszelkich informacji na temat prowadzenia kronik w OSP.

Pozdrawiam
Patryk

Re: Kronika - pomoc

: ndz 27 lut 2011, 21:57
autor: kronikarz
Na początek polecam
- ABC Strażaka Ochotnika nr 15 – Dokumentowanie Historii, 2004,
- Rafał Dmowski i Grzegorz Welik, Vademecum kronikarzy Ochotniczych Straży Pożarnych, 2008

Re: Kronika - pomoc

: śr 02 mar 2011, 21:14
autor: stefan
Szukam osoby, która zajęła by się prowadzeniem kroniki Osp w województwie śląskim lub opolskim.

Re: Kronika - pomoc

: pn 14 mar 2011, 19:50
autor: kronikarz
Aby właściwie prowadzić kronikę należy być członkiem danej OSP i uczestniczyć w działalności tej jednostki obserwując, notując i robiąc zdjęcia. Widziałem już kroniki pisane przez osoby niezwiązane z jednostką i strażą i trochę to dziwnie wyglądało jak w jednym z opisów przeczytałem że są ,,samochody strażackie proszkowe''. Jeżeli chcecie mieć kronikę która będzie opisywała waszą działalność to musicie wybrać kogoś ze swojej OSP aby wiedziała co się dzieje w jednostce.
Najlepiej przed pisaniem historii zapoznać sie z kilkoma książkami aby mieć obraz jak to dawniej bywało. Polecam następujące książki:
- Władysław Pilawski, Chronologia Powstań OSP Na Ziemiach Polskich w latach 1845-1890, 1998,
- Józef Ryszard Szaflik, Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych, 2001 r.
- ABC Strażaka Ochotnika nr 15 – Dokumentowanie Historii, 2004,
- Rafał Dmowski i Grzegorz Welik, Vademecum kronikarzy Ochotniczych Straży Pożarnych, 2008,
- ABC Strażaka Ochotnika nr 12 – historia ochrony przeciwpożarowej do 1918 r. biblioteka MDP.

Re: Kronika - pomoc

: pt 22 mar 2013, 00:46
autor: gizik
Ale to w sumie tak jest wszędzie. Człowiek który się oddaje czemuś działa i jest nie teoretykiem czy dzeinnikarzem a człowiekiem który czynnie uczestniczy w pewnych działaniach może liczyć na jakieś tego typu sprawy i możliwości i efekty takiego gościa widać gołymi oczami. Różnica jest wiielką miedzy kroniką strazaka z krwi i kości a osoby która to obserwuje :)








----------------------------------------------------------------------
W starych kronikach rodzinnych skup aut warszawa znalazłem zdjęcie mego pradziadka - istnieje w mundurze strażackim. żebrzę o podpora w ustaleniu wagi, odznaczeń http://www.dekoracje-tarnawski.pl/ itd. 0 Zdjęcie taxi Gdańsk zostaało poczynione przed rokiem 1980 najpewniej w Brennie (Wijewo) obecnie województwo sopot shuttle Wielkopolskie, wcześniej leszczyńskie.Coraz pod orderami z lewej strony istnieje skup samochodów http://www.skupsamochodow.com.pl/ plakietka albo dowódcy filii czyli naczelnika beton i tynki dekoracyjne czy komendanta gminnego. Wszystko podlega jaki znaczek taxi czyli cyfra w Gdańsku znajdują skup aut w warszawie się na plakietce http://www.GdanskAirportTaxi.pl .

Re: Kronika - pomoc

: śr 19 cze 2013, 09:02
autor: wikra
Dokładnie najważniejsze jest to, aby robić coś z przekonaniem i pasją. Bo inaczej bardzo szybko się wypalamy i popadamy w rutynę. W następnej kolejności warto posiadać tzw dar i łatwość np pisania.

Re: Kronika - pomoc

: pt 28 lut 2014, 14:50
autor: ernika11
dobrze wiedzieć.

Re: Kronika - pomoc

: sob 01 mar 2014, 17:20
autor: anitak11
DZIĘKI ZA INFO.

Re: Kronika - pomoc

: pn 03 mar 2014, 20:35
autor: capella
Od 2 lat prowadzę kronikę i miałem te same problemy - jak zacząć, jak prowadzić, jak to się robi. Wziąłem się za usystematyzowanie tematu - jeśli miałaby być to kronika postanowiłem uzupełnić i odtworzyć ją od samego początku OSP.
Wyszukiwałem, wyciągałem dokumenty, przepytywałem najstarszych strażaków, zbierałem zdjęcia - i udało mi się odtworzyć na podstawie dokumentów nie tylko całą historię mojej jednostki, lecz wiele cennych informacji o bohaterskich postawach strażaków naszej OSP w czasie wojny, okresie powojennym, czasach świetności i okresie stagnacji. Po 2 latach odtwarzania informacji powstała książka - a jej fragmenty chronologicznie poukładane w formie zwięzłej informacji stanowią historię OSP na naszej stronie internetowej. Nie wolno zapominać również o własnej miejscowości - tu też historia, zwyczaje itp - są ważne, ponieważ to właśnie jej mieszkańcy stanowili i jak sądzę stanowią trzon Waszej OSP. Po uporaniu się z przeszłością - co wcale nie jest takie łatwe (materiały i dokumenty) - można spokojnie opisywać już w kronice z życia OSP wydarzenia z dnia na dzień lub najważniejsze według Twojego uznania. Jeśli chcesz zobaczyć jak sobie poradziłem - zapraszam na moją stronę:
www.osplazow.pl lub na drugiej domenie www.lazow.osp.org.pl
- pozdrawiam i powodzenia

Re: Kronika - pomoc

: pt 20 mar 2015, 12:38
autor: odzutl
Dziękuje za przydatne informacje.

Re: Kronika - pomoc

: pn 07 mar 2016, 22:42
autor: firerun
Też się wielu przydatnych rzeczy dowiedziałem. Jednak fajnie wejść na to forum.

Re: Kronika - pomoc

: czw 01 wrz 2022, 19:00
autor: Dodatila88
A jakie wy macie o tym zdanie?