Zabezpieczanie imprez masowych.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
zefir454
Posty: 22
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 01 maja 2010, 00:03
OSP (gm., woj.): Smolno Wielkie gm. Kargowa, woj. lubuskie
Lokalizacja: Smolno Wielkie
Status: Offline

Zabezpieczanie imprez masowych.

Post autor: zefir454 »

Witam!
Mam pytanie odnośnie zabezpieczania przez OSP różnego rodzaju imprez masowych, takich jak mecze, wyścigi kolarskie, święta miasta itp. Jakie zadania pełnimy podczas tych imprez to z reguły wszystkim jest wiadomo. Mój problem polega tym, czy jest jakieś uregulowanie prawne dotyczące płacenia bądź też nie, ekwiwalentu członkom OSP za udział w tego typu zadaniach. Dowiedziałem się, że ponoć jest brak podstawy prawnej, aby płacić ekwiwalent za te czynności.
Tu się mogę zgodzić, ale też i nie. jeżeli moja jednostka pełni określone zadania na rzecz samorządu, to czy ten samorząd czyli gmina, nie powinien jakoś uregulować tej kwestii nie czekając na wytyczne z góry?
I sprawa ostatnia- wiadomo, że strażacy- ochotnicy nie mają uprawnień, które pozwalają im na zastępowanie firm ochroniarskich, straży miejskiej czy nawet policji. Dlaczego więc powierza się nam takie działania? Bo robimy to za darmo- nielegalnie, ale robimy, bo tak jest lepiej i przy niewielkich kosztach.
Ciekawe co sądzicie o tym problemie? A jak jest w Waszych jednostkach, czy macie podobne problemy z zabezpieczaniem imprez?
Józek- OSP Smolno Wielkie
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Zabezpieczanie imprez masowych.

Post autor: Jarek »

Ciekawe pytanie.
Ogólnie należy zacząć od podstaw jaką jest definicja imprezy masowej. Pamiętajmy że nie każdy festyn, zabawa spotkanie nosi miano imprezy masowej. Warto o tym wiedzieć, gdyż jeśli impreza posiada status imprezy masowej to są odpowiednie uregulowania prawne dotyczące jej zabezpieczania. W tym regulująca ilość zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb: pogotowia, policji, ochrony. Na imprezie masowej musi być ochrona więc osp tego nie robi.

Co do tych imprez "niemasowych"
Niestety nie ma przepisów regulujących w sprawie organizacji imprez poniżej 1000 osób. Więc jeżeli organizator nie zgłasza przewidywanego udziału powyżej 1000 osób to tak naprawdę napisane jest tylko że organizator musi zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom takiej imprezy. Ale nie jest powiedziane w jaki sposób. Czyli to czy będzie straż, pogotowie ochrona zależy tylko od dobrej woli (poczucia odpowiedzialności) organizatora.

Sprawa Ochroniarzy z OSP
Żaden zwykły Strażak Ratownik nie ma prawa zatrzymać jakiegokolwiek uczestnika imprezy (wykluczam zatrzymanie obywatelskie w przypadku ewidentnego popełnienia przestępstwa). Tak samo żaden ze strażaków nie może używać wobec uczestników takiej imprezy siły. Największe nieszczęście byłoby chyba jakby jakiś druh od pijaczka dostał w łeb i mu za to jeszcze oddał. Pozew i przegrana murowane...

U mnie to tej pory było tak, że wójt prosił strażaków żeby oni tam byli... i oni byli.. nikt nie określał ich zadań... ale w razie co to ludzie mówili dlaczego Ci w mundurach stoją i nic nie robią....??? Oczywiście byli tam za darmo jak każdy inny uczestnik imprezy.
W tej chwili sprawę rozwiązujemy w ten sposób: Powiedzmy że wkręciłem się do sztabu organizacyjnego większości imprez w gminie, jako "sztab zabezpieczenia". Ze swojej strony wymuszamy na gminie obecność ochrony (min. 1 os. z licencją II st. i 2 os. z lic. I. st.) dla porządku publicznego, ja daję GBA na miejscu z obsadą 4 ratowników, punkt medyczny (lub patrol) do zabezpieczenia med. oraz 4 (chętnych) ludzi do służby informacyjnej. Są to 2 roty strażaków, którzy mają za zadanie tylko patrolować teren imprezy i o jakichkolwiek incydentach informować sztab (czyli mnie ;) ) dalej ja tam wysyłam ochronę i w razie w. policję, patrol med, pogotowie czy co tam trzeba. Sami nie mają prawa i całkowity zakaz ode mnie interweniować w sprawach zakłócania porządku (bójki, szarpaniny).
Cała informacja (ścieżka służbowa) przechodzi przez radio.

Z naszym wójtem ustaliliśmy że druhowie, którzy pracują na tej imprezie są tak jakby zadysponowani przez ug do miejscowego zagrożenia i mają za to wypłacany ekwiwalent. (zarówno służba info, patrol med czy załoga GBA).

Oczywiście wszystko zależy od wielkości imprezy itp. ale to są raczej standardowe ilości ludzi, których dysponuję do działań.
PS. U nas wszystkie imprezy zgłaszane są na 400 osób a czasem jest ok. 3000. Zależy od gwiazdy wieczoru....
Awatar użytkownika

fido
Posty: 73
Rejestracja: wt 13 gru 2011, 09:48
OSP (gm., woj.): Puńców (goleszów, śląskie)
Lokalizacja: Puńców
Status: Offline

Re: Zabezpieczanie imprez masowych.

Post autor: fido »

drogi Jarku u nas w zeszłym roku była taka sytuacja na obstawie Tour de Pologne, druh stojący na jednej z dróg dojazdowych, został lekko pobity przez jednego z kibiców, bo mu sie coś nie spodobało, sprawa trafiła na policję a później do sądu. Otóż są rejonowy orzekł ich strażak z osp będący na obstawie takiej imprezy nie wykonuje swoich założeń statutowych i nie jest funkcjonariuszem na służbie, i postępowanie zostało umorzone,czyli reasumując jesteśmy zwykłymi cywilami w koszarówce...
"Idę tam, gdzie wszyscy inni uciekają przed śmiercią."
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Zabezpieczanie imprez masowych.

Post autor: Jarek »

Zgadza się, w tej sytuacji sąd miał rację... strażak nie był funkcjonariuszem publicznym.
Ale mam pytanie, czy wy również jesteście zadysponowani tam jako do miejscowego zagrożenia...?
My tak robimy u siebie... i jesteśmy niejako na akcji, przez czas trwania imprezy...

Z drugiej strony was kolega powinien się odwołać... Strażak czy cywil nie powinien od tak sobie po prostu oberwać od kogokolwiek. Myślę, że za samo pobicie człowieka już należy się kara takim typkom.

Topic author
zefir454
Posty: 22
Rejestracja: sob 01 maja 2010, 00:03
OSP (gm., woj.): Smolno Wielkie gm. Kargowa, woj. lubuskie
Lokalizacja: Smolno Wielkie
Status: Offline

Re: Zabezpieczanie imprez masowych.

Post autor: zefir454 »

Otrzymałem wykładnik tego czym jest impreza masowa. I tu zgoda. Dalej jednak nie wiem, czy są jakieś regulacje prawne dotyczące statusu i ewentualnych uprawnień strażaków pełniących funkcje zabezpieczające. Jeżeli takich uregulowań jeszcze nie ma, to myślę, że poprzez naszych przedstawicieli u góry, warto zacząć lobbować w tym kierunku. Najgorsze to tworzenie fikcji- jeśli robimy coś od czasu do czasu społecznie, to nie ma problemu. Jeżeli jednak prowadzimy taką akcję praktycznie nieprzerwanie przez kilkadziesiąt godzin, to wypadałoby jakoś wynagrodzić naszych druhów za ich ciężką służbę.
Wiem o tym, że strażak przy zabezpieczaniu imprez nie ma praktycznie żadnych uprawnień i pełni właściwie rolę statyczną- jest tam i tyle. Wszyscy go widzą, co powoduje jako taki respekt i porządek.
Co robimy na takiej imprezie? Kierujemy np. samochody na wyznaczone parkingi, pilnujemy kibiców w czasie meczów czy widzów w czasie występów artystycznych. Naturalnie jesteśmy w kontakcie z policją, strażą miejską i innymi służbami. Tyle tylko, że oni za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, ale my już nie, bo brak podstawy prawnej. Dlatego też jestem pierwszy, który domagałby się zmiany przepisów pod tym kątem. Czy to się uda? To już zależy od naszych mocodawców z prezesem Pawlakiem na czele.
Józek

karaiby
Posty: 253
Rejestracja: czw 14 lip 2016, 10:07
Status: Offline

Re: Zabezpieczanie imprez masowych.

Post autor: karaiby »

Odpowiednie zabezpieczenie imprez masowych to absolutny mus! Ułatwia to m.in. zarządzanie ruchu uczestników wydarzenia czy wyizolowanie ewentualnych zagrożeń. W tym celu warto zwrócić się do dobrego biura ochrony np. http://www.kontra24.pl/imprezy-masowe-ochrona . Gwarantują pełen zakres środków technicznych i obecność doświadczonych pracowników, dzięki czemu każda impreza masowa będzie odbywać się bezpiecznie i pod pełną kontrolą.

jjusti18
Posty: 174
Rejestracja: pn 24 kwie 2017, 22:51
OSP (gm., woj.): Ośrodek Straży Pożarnej
Status: Offline

Re: Zabezpieczanie imprez masowych.

Post autor: jjusti18 »

Ja już od dłuższego czasu planuję pod koniec roku zorganizować ogromną imprezę, ponieważ chce żeby wszystko miało ręce i nogi to myślę nad zatrudnieniem firmy ochroniarskiej. Przeszukałam już internet i wpadała mi w oko oferta na tej stronie http://www.clarsystem.pl/serwis/ochrona-mienia/? Co o niej sądzicie? Wydaje mi się, że firma jest profesjonalna i doskonale zadba o porządek podczas takiej okoliczności.

Agniecha89r
Posty: 136
Rejestracja: czw 21 kwie 2022, 13:34
Status: Offline

Re: Zabezpieczanie imprez masowych.

Post autor: Agniecha89r »

Ochrona imprez masowych według mnie jest konieczna. Zobaczcie sobie na https://sold.com.pl/ochrona/ochrona-imprez-masowych/ ofertę, bo to nie są jakieś wielkie koszty, a przy tak dużych wydarzeniach musi być jakiś nadzór. To wymóg bezpieczeństwa. Pozdrawiam

gasipragnienie
Posty: 47
Rejestracja: czw 02 cze 2022, 08:48
OSP (gm., woj.): Knyszyn, Podlasie
Status: Offline

Re: Zabezpieczanie imprez masowych.

Post autor: gasipragnienie »

Zabezpieczanie imprez masowych jest niezwykle ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników i zapobiec incydentom. Oto kilka ogólnych zasad i praktyk, które mogą być przydatne przy organizacji imprez masowych:

Planowanie: Przygotuj szczegółowy plan imprezy, uwzględniając aspekty takie jak lokalizacja, liczba uczestników, profil ryzyka, schemat przestrzeni, ewakuacja w nagłych wypadkach, punkty medyczne itp. Upewnij się, że masz aktualne i odpowiednie zezwolenia i pozwolenia.

Współpraca z odpowiednimi służbami: Nawiąż współpracę z lokalnymi służbami ratowniczymi, policją, strażą pożarną i innymi odpowiednimi służbami. Skonsultuj się z nimi w sprawie planów bezpieczeństwa, zasad ewakuacji, obsługi medycznej i innych istotnych kwestii.

Kontrola dostępu: Zorganizuj system kontroli dostępu, aby ograniczyć liczbę uczestników do bezpiecznego poziomu i zapobiec niepożądanym sytuacjom. Może to obejmować bariery, bilety, bramki kontrolne, ochronę itp.

Monitoring: Zainstaluj system monitoringu, w tym kamer bezpieczeństwa, aby nadzorować obszar imprezy i reagować na sytuacje awaryjne lub niebezpieczne.

Personel bezpieczeństwa: Zatrudnij odpowiednio wyszkolony personel do zapewnienia bezpieczeństwa imprezy. Mogą to być ochroniarze, pracownicy medyczni, wolontariusze lub inni specjaliści związani z bezpieczeństwem.

Komunikacja: Zapewnij skuteczny system komunikacji, który umożliwi szybkie przekazywanie informacji między personelem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. Może to obejmować radia, telefony komórkowe, systemy powiadomień itp.

Szkolenie personelu: Przeszkol swój personel związany z bezpieczeństwem w zakresie procedur awaryjnych, pierwszej pomocy, obsługi ewakuacji i innych niezbędnych umiejętności.

Zarządzanie tłumem: Zaplanuj i zaimplementuj strategie zarządzania tłumem, aby zapobiec przeciążeniu, tłoczeniu i sytuacjom kryzysowym. Przygotuj plan ewakuacji i zorganizuj odpowiednie drogi i punkty zbiorcze.



_____________________________________
https://ranking-ubezpieczen-na-zycie.pl/
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat